Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τη δουλειά που κάνετε στον συγκεκριμένο χώρο. Είμαι ο Παναγιώτης και είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Ο λόγος που μπήκα στην παρέα σας είναι επειδή μου αρέσει η μουσική γενικότερα και όταν έχει τύχει να ακούσω "σωστά", σχεδόν ανατριχιάζω. Το διάστημα που σας διαβάζω έχω αντιληφθεί ότι το δικό μου "σωστά" κατά πάσα βεβαιότητα για εσάς είναι "χάλια", αλλά τέλος πάντων (σας έχω φοβηθεί για να είμαι απόλυτα ειλικρινής). Μετά τον παραπάνω πρόλογο να σας πω ότι θα ήθελα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου και να με βάλω αργά αργά στο μονοπάτι προς τον καλό ήχο.
  • Οι μουσικές που προτιμώ είναι rock n roll, rockabilly, punk και stoner rock.
  • Ο χώρος ακρόασης είναι εμβαδού 15-20 m2 επί περίπου 3 m στο ύψος.
Σαν πρώτη σκέψη έχω δει τα ακόλουθα μέρη του συστήματος:
  1. DAC δεδομένου ότι αρχικά θα ακούω από το laptop
  2. αργότερα ένα CD player
  3. μελλοντικά ένα Turning Table
Όπως αντιλαμβάνεστε ο προϋπολογισμός μου είναι σχετικά χαμηλός. Υπολογίζω περίπου 800€ για Ενισχυτή ηχεία και DAC. Σχετικά με τις άλλες πηγές εκτιμώ επιπλέον 400€ σε βάθος χρόνου.

Εννοείται πως δεν έχω θέμα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο, απλά δεδομένης της άγνοιάς μου δε μπορώ να πω ότι είμαι ο κατάλληλος να ελέγξω την οποιαδήποτε αγορά μου, οπότε και ζητάω τη βοήθειά σας.

Ακούω προτάσεις λοιπόν για ένα entry level αλλά value for money ηχοσύστημα. Ή και όχι :)
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
52
Reaction score
75
Πάρε ένα ζευγάρι ενεργά και ένα dac στην αρχή .
Στήσε τα σωστά και μετά αν σου λείπει κάτι συμπληρώνεις.
Είναι μια εναλλακτική σκέψη την οποία έχω κάνει και εγώ. Δεν ξέρω βέβαια τι χάνω, τι κερδίζω έτσι. Μιας και το πρότεινες να σε ρωτήσω αν ξέρεις πως μπορώ να προσθέσω ένα turning table αργότερα; Πρέπει πάντα να είναι αυτοενισχυόμενο έτσι; Δεν έχω δει τέτοιου είδους συστήματα, οπότε δεν ξέρω πως στήνονται καθόλου.

Επίσης αν έχεις διάθεση να μου δώσεις κάποια παραδείγματα θα το εκτιμούσα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.132
Reaction score
20.660
  • Οι μουσικές που προτιμώ είναι rock n roll, rockabilly, punk και stoner rock.
  • Ο χώρος ακρόασης είναι εμβαδού 15-20 m2 επί περίπου 3 m στο ύψος.
Σε χώρο 5χ4χ3 θα ακούτε φαντάζομαι από απόσταση περίπου 3 - 3,5 μέτρων. Από τέτοια απόσταση, το γούφερ των arena 130 είναι ανεπαρκές, όπως ανεπαρκές θα είναι κάθε ηχείο με ένα 7άρι γούφερ, ανεξαρτήτως τιμής και ανεξαρτήτως τί ενδεχομένως σας λένε οι πωλητές. Θα ήταν επαρκές για κουαρτέτα εγχόρδων, αλλ' ως εκεί. Για ηλεκτρικές καταστάσεις, προσπαθήστε να πλαισιώσετε αυτά τα ηχεία με δύο υπογούφερ 10", ή, αν το κόστος ανεβαίνει πολύ, πάρτε τα arena 180.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μπορείς να βάλεις επίσης έναν προενισχυτη παλιότερο χωρίς να κάνεις εκπτώσεις στο θέμα τις ποιότητας (βλέπε rotel κλπ μάρκες)και να βάλεις ότι συσκευή θες μετά επάνω για δικαναλη ακρόαση.
Έχει και phono είσοδο και line .
Εγώ έχω τα hs8 τα οποία παίζουν πολύ καλά για τα λεφτά τους και καλύπτουν με χαμηλές παρόμοιο χώρο.
Μεγάλη σημασία το πώς θα τα στησεις και το τι θα πουν τα αυτιά σου ,ότι και να λέμε εμείς πρώτα από όλα θα πρέπει να συμφωνούν τα αυτιά σου και η τσέπη σου.
 





Μηνύματα
304
Reaction score
433
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τη δουλειά που κάνετε στον συγκεκριμένο χώρο. Είμαι ο Παναγιώτης και είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Ο λόγος που μπήκα στην παρέα σας είναι επειδή μου αρέσει η μουσική γενικότερα και όταν έχει τύχει να ακούσω "σωστά", σχεδόν ανατριχιάζω. Το διάστημα που σας διαβάζω έχω αντιληφθεί ότι το δικό μου "σωστά" κατά πάσα βεβαιότητα για εσάς είναι "χάλια", αλλά τέλος πάντων (σας έχω φοβηθεί για να είμαι απόλυτα ειλικρινής). Μετά τον παραπάνω πρόλογο να σας πω ότι θα ήθελα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου και να με βάλω αργά αργά στο μονοπάτι προς τον καλό ήχο.
  • Οι μουσικές που προτιμώ είναι rock n roll, rockabilly, punk και stoner rock.
  • Ο χώρος ακρόασης είναι εμβαδού 15-20 m2 επί περίπου 3 m στο ύψος.
Σαν πρώτη σκέψη έχω δει τα ακόλουθα μέρη του συστήματος:
  1. DAC δεδομένου ότι αρχικά θα ακούω από το laptop
  2. αργότερα ένα CD player
  3. μελλοντικά ένα Turning Table
Όπως αντιλαμβάνεστε ο προϋπολογισμός μου είναι σχετικά χαμηλός. Υπολογίζω περίπου 800€ για Ενισχυτή ηχεία και DAC. Σχετικά με τις άλλες πηγές εκτιμώ επιπλέον 400€ σε βάθος χρόνου.

Εννοείται πως δεν έχω θέμα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο, απλά δεδομένης της άγνοιάς μου δε μπορώ να πω ότι είμαι ο κατάλληλος να ελέγξω την οποιαδήποτε αγορά μου, οπότε και ζητάω τη βοήθειά σας.

Ακούω προτάσεις λοιπόν για ένα entry level αλλά value for money ηχοσύστημα. Ή και όχι :)
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ!

Κοίτα να δεις, η λύση ενεργά ηχεία με sub ή χωρίς (προσωπικό γούστο και για μένα για κανέναν λόγο sub εκτός αν θες να κάνεις πάρτυ) είναι σίγουρα η καλύτερη λύση. Με την προυπόθεση ότι έχεις λαπτοπ η υπολογιστή γενικά, που λες ότι έχεις. Εγώ θα έλεγα ρίξε σχεδόν όλο το ποσό σε ηχεία ενεργά και άκουσε από την κάρτα ήχου του λαπτοπ σου (υποθέτω ότι θα χεί μία κάρτα ήχου), αν όχι υπολόγισε κανα κατοστάρικο με 120 μαξ για μία focusrite ή Tascam και είσαι άρχοντας. Θα ακούς απείρως καλύτερα από ότι έχεις συνηθίσει ως τώρα.
Ακουσε και ότι μπορείς γενικά απο ηχεία σε μαγαζιά όμως για να δεις ποιες μάρκες σου ταιριάζουν. Γενικά τα ακούσματα σου με jbl τα πάνε εξαιρετικά.

Τώρα αν θες σώνει και ντε στα 800 να πάρεις παθητικά ηχεία και ενισχυτή be my guest. Είναι χαμηλό το μπάτζετ αλλά όχι απαγορευτικό και μπαίνεις σε άλλα τερτίπια που δε τα χεις συνηθίσει και δε θα ναι έυκολο. Σκέψου το καλά. Το αποτέλεσμα που θα πάρεις δε ξέρω αν θα ναι χειρότερο η καλύτερο αλλά σίγουρα θα "ταλαιπωρηθείς" περισσότερο. Θέλει μεράκι γενικά. Θα μπλέξεις με τοποθετήσεις ηχείων στον χώρο και με καλώδια και αν δεν είσαι συνηθισμένος ίσως ξενερώσεις.
Θα λεγα να πας σίγουρα σε λύσεις pioneer, denon, yamaha, sony, Marantz και onkyo που ναι μεγαθήρια και όσο να ναι σε αυτές τις τιμές περιέχουν τεχνογνωσία και υλικά που άλλοι βάζουν σε ακριβότερα μηχανήματα λόγω κόστους (οικονομία κλίμακας). Σε ηχεία monitor audio, Cambridge audio, klipsch, dali και q acoustics είναι καλά για να πάρεις μια ιδέα σε μαγαζιά.

Αυτά τα ολίγα! Καλή αναζήτηση!
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Φίλε @toolman , δεν υπάρχει "ντε και καλά". Προφανώς και έχετε πολλή εμπειρία στο χώρο και εμπιστεύομαι. Στην τελική ας ξεκινήσω έτσι και μελλοντικά, αν δω ότι θέλω και μπορώ, το ξανακοιτάω. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα πρόκειται για τεράστια αναβάθμιση. Θα χρειαστώ κάρτα ήχου 100%.
Σχετικά με τα CD μου, όμως; Μπορώ να συνδέσω ένα player στη συσκευή που λέτε;

@AKARL ευχαριστώ που με προσγειώνεις.

Καλώς σε βρήκα @Mr Spock
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Φίλε @toolman , δεν υπάρχει "ντε και καλά". Προφανώς και έχετε πολλή εμπειρία στο χώρο και εμπιστεύομαι. Στην τελική ας ξεκινήσω έτσι και μελλοντικά, αν δω ότι θέλω και μπορώ, το ξανακοιτάω. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα πρόκειται για τεράστια αναβάθμιση. Θα χρειαστώ κάρτα ήχου 100%.
Σχετικά με τα CD μου, όμως; Μπορώ να συνδέσω ένα player στη συσκευή που λέτε;

@AKARL ευχαριστώ που με προσγειώνεις.

Καλώς σε βρήκα @Mr Spock
Εχεις συλλογή από cd που γενικότερα είναι μεγαλούτσικη και σκοπεύεις να την επεκτείνεις; Αν ναι τότε ίσως αξίζει να πας σε ενισχυτή και cd player στο μέλλον. Για αρχή καλύπτεσαι και με το λαπτοπ (αν έχει dvd drive). Πάντως μπορείς αργότερα με έναν ντακ να συνδέσεις και cd player αν θες να πας στην λύση των ενεργών.

Το θέμα είναι εσύ τι θες, αν είσαι old school ή όχι; Ακούς άυλα; Η μονο σιντι;

Εγώ είμαι τελείως old school και πάντα είχα και έχω και συνεχίζω να αγοράζω κανονικά cd.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Εχεις συλλογή από cd που γενικότερα είναι μεγαλούτσικη και σκοπεύεις να την επεκτείνεις; Αν ναι τότε ίσως αξίζει να πας σε ενισχυτή και cd player στο μέλλον. Για αρχή καλύπτεσαι και με το λαπτοπ (αν έχει dvd drive). Πάντως μπορείς αργότερα με έναν ντακ να συνδέσεις και cd player αν θες να πας στην λύση των ενεργών.

Το θέμα είναι εσύ τι θες, αν είσαι old school ή όχι; Ακούς άυλα; Η μονο σιντι;

Εγώ είμαι τελείως old school και πάντα είχα και έχω και συνεχίζω να αγοράζω κανονικά cd.
100% cd. Άυλα σπάνια. Και αν μου αρέσει, το αγοράζω. Άυλα μόνο για κάτι που βρίσκω τυχαία. Από εκεί και πέρα θέλω και να το έχω. Και για στήριξη και για την όλη δουλειά που εμπεριέχει το cd. Γραφικά κτλ κτλ. Το πήγα αλλού όμως τώρα.
Το laptop δεν έχει dvd. Οπότε λες ότι παίρνω ένα dac το οποίο αντικαθιστά την κάρτα ήχου, στο οποίο συνδέω το laptop και το cd player. Το cd player είναι απαραίτητο. Οκ βινύλια έχω λίγα και τα ακούω σπάνια σε συγγενή μου. Cd όμως δε γίνεται να μην παίζω.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
75
Πόσα λεφτά θες να δώσεις;
Όπως γράφω και στο αρχικό μου μήνυμα, θα δώσω 800€ και μπορεί να φτάσω σε βάθος χρόνου στα 1500. Το ποσό που διαθέτω τώρα όμως είναι αυτό: 800€
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
100% cd. Άυλα σπάνια. Και αν μου αρέσει, το αγοράζω. Άυλα μόνο για κάτι που βρίσκω τυχαία. Από εκεί και πέρα θέλω και να το έχω. Και για στήριξη και για την όλη δουλειά που εμπεριέχει το cd. Γραφικά κτλ κτλ. Το πήγα αλλού όμως τώρα.
Το laptop δεν έχει dvd. Οπότε λες ότι παίρνω ένα dac το οποίο αντικαθιστά την κάρτα ήχου, στο οποίο συνδέω το laptop και το cd player. Το cd player είναι απαραίτητο. Οκ βινύλια έχω λίγα και τα ακούω σπάνια σε συγγενή μου. Cd όμως δε γίνεται να μην παίζω.
Τώρα που μπήκαν όλες οι παράμετροι μπορούμε να μιλήσουμε!
Αν δεν έχει οπτικό μέσο το λαπτοπ, είναι θέμα...όπως και η κάρτα ήχου...Τώρα από που ακούς αν επιτρέπεται τα σιντι σου
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Τώρα που μπήκαν όλες οι παράμετροι μπορούμε να μιλήσουμε!
Αν δεν έχει οπτικό μέσο το λαπτοπ, είναι θέμα...όπως και η κάρτα ήχου...Τώρα από που ακούς αν επιτρέπεται τα σιντι σου
έχω ένα Mini hi-fi που είχα πάρει πριν 15 χρόνια. Της πλάκας. Αλλά οκ. Επίσης έχω discman :D
 


Μηνύματα
304
Reaction score
433
έχω ένα Mini hi-fi που είχα πάρει πριν 15 χρόνια. Της πλάκας. Αλλά οκ. Επίσης έχω discman :D
Ομορφα.

Λοιπόν θα επιμείνω στις αρχικές προτάσεις, αλλά όχι για ενεργά :)

Κοιτάς και ακούς ενισχυτές και ηχεία σε μαγαζιά μέχρι τα 800 ευρώ όπως λες μαξ και συνδέεις τον ενισχυτή σου με το hifi για να παίζεις τα cd σου ή σαν λύση ανάγκης χτύπα ένα εξωτερικό dvd player (όσο πιο φτηνό) για το λαπτοπ ή το πιο φθηνό blu ray που μπορείς να βρεις ίσα ίσα για να παίζεις τα σιντί σου.

Αργότερα με μπάτζετ άλλα 700 κατοστάρικα παίρνεις ένα cd ομόσταυλο με την μάρκα του ενισχυτή σου, ένα πικάπ εισαγωγικό της project (debut carbon αν βγαίνει ακόμα) και ένα phono απλό να παίζεις βινύλια.
[DOUBLEPOST=1539692812][/DOUBLEPOST]
Mε το DAC και τα ενεργά 8άρια μόνο, θα ανέβεις από το υπόγειο στον τρίτο όροφο.

Καλή αρχή!
Καλή και αυτή η πρόταση, αλλά αν έχω ψυχολογήσει σωστά τον φίλο μας, τον βλέπω για κλασικά πράγματα. Στερεο φέτες με ενισχυτή cd κοκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.951
Φωτογραφίες του χώρου ακρόασης;
Απόσταση μεταξύ των ηχείων;
Απόσταση ακρόασης;
Επιθυμητές στάθμες αναπαραγωγής;
Γνωρίζεις τι είναι διάχυση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.272
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top