Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ομορφα.

Κοιτάς και ακούς ενισχυτές και ηχεία σε μαγαζιά μέχρι τα 800 ευρώ όπως λες μαξ και συνδέεις τον ενισχυτή σου με το hifi για να παίζεις τα cd σου ή σαν λύση ανάγκης χτύπα ένα εξωτερικό dvd player (όσο πιο φτηνό) για το λαπτοπ ή το πιο φθηνό blu ray που μπορείς να βρεις ίσα ίσα για να παίζεις τα σιντί σου.

Αργότερα με μπάτζετ άλλα 700 κατοστάρικα παίρνεις ένα cd ομόσταυλο με την μάρκα του ενισχυτή σου, ένα πικάπ εισαγωγικό της project (debut carbon αν βγαίνει ακόμα) και ένα phono απλό να παίζεις βινύλια.
[DOUBLEPOST=1539692812][/DOUBLEPOST]
Κάτι τέτοιο είχα σκοπό και εγώ για αυτό έγραψα και το αρχικό post. Αλλά αποδέχομαι ότι είμαι άσχετος, οπότε είμαι ανοιχτός
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Welcome και καραλάικ για αυτά που ακούς (ειδικά rock n roll, rockabilly).
Για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσουν οι πιο ειδικοί!:D
[DOUBLEPOST=1539694096][/DOUBLEPOST]
Φωτογραφίες του χώρου ακρόασης;
Απόσταση μεταξύ των ηχείων;
Απόσταση ακρόασης;
Επιθυμητές στάθμες αναπαραγωγής;
Γνωρίζεις τι είναι διάχυση;
Ωχ, κάηκες πριν καλά-καλά ξεκινήσεις....
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Χαχαχαχα @ryk είναι τρομακτικοί οι τύποι!

@costas EAR μιλάμε για entry level. Αποδέχομαι ότι θα έχω απώλειες. ΔΕ με απασχολεί. Προς το παρών ακούω από το miniHIFI που είχα πάρει στη δευτέρα λυκείου. Για να σε ικανοποιήσω όμως θα σου πω:
  • 2 μέτρα απόσταση ακρόασης
  • Απόσταση των ηχείων περίπου 2-2.5 μέτρα
  • Μεσαία στάθμη... Πρώτον δεν ακούω καλά όταν είναι δυνατά και δεύτερον μένω σε χωριό.
  • Διάχυση γνωρίζω τι είναι πολύ χοντρικά και θεωρητικά όμως. Επαναλαμβάνω entry level.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
433
Κάτι τέτοιο είχα σκοπό και εγώ για αυτό έγραψα και το αρχικό post. Αλλά αποδέχομαι ότι είμαι άσχετος, οπότε είμαι ανοιχτός
Ολοι άσχετοι είμαστε, μη νομίζεις...ελάχιστοι είναι σχετικοί, για αυτό να προσέχεις τα πάντα που διαβάζεις και μη τα παίρνεις τοις μετρητοίς ή τουλάχιστον να τα βλέπεις με σκεπτικισμό. Επίσης να επισκεφτείς μαγαζιά και να ακούσεις όσο πιο πολλά μπορείς.
παραδείγματα ihokefrasi , audioshow, stepcom, ultimateaudio, nakas, orpheusaudio.

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι με τα ενεργά πετυχαίνεις ευκολότερα τον στόχο σου και τοποθετούνται ευκολότερα στον χώρο και αποφεύγεις ματσαρίσματα και διάφορα άλλα.
Εγώ θα λεγα να πας να ακούσεις και ενεργά όπου μπορείς. Νομίζω νακας και athensproaudio έχουν να ακούσεις πράγματα.

Απλά αν θες και βινύλιο αργότερα νομίζω ότι είναι μονόδρομος κάποιος ενισχυτής...
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οι επιλογές που έχεις με το budget σου δεν είναι λίγες, όσα έχουν ειπωθεί εδώ λίγο πολύ είναι σωστά (από διαφορετική οπτική κάθε φορά). Δε θα σου προτείνω τίποτα, για να μη σε μπερδέψω περισσότερο. Θα σου πω μόνο το εξής: ένα cd player είναι σήμερα η πιο άχρηστη συσκευή που υπάρχει, βγάλε το από το μυαλό και το budget σου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αν εχεις προαποφασισει τι θα παρεις και τι σου αρεσει, ολο αυτο που γινεται τωρα, δεν εχει λογο υπαρξης. Αν ακουσεις προσεκτικα τι σου προτεινουν καποιοι που ξοδεψαν μεγαλα ποσα για να αποκομισουν γνωσεις που μπορεις να τις εχεις ελευθερα και δωρεαν, θα κανεις μια σοφη επιλογη που δεν προκειται να ματανιωσεις. Σε αντιθετη περιπτωση, θα αναγκαστεις να ξοδεψεις χρηματα βραχυπροθεσμα χωρις λογο. Στη θεση σου θα εδινα ολο το ποσο σε ενεργα και σαμπ. Θα επερνα και το u-phoria της sennheiser και τελος. Τα σιντι σου μπορεις να τα ριπαρεις σε flac και να τα ακους οπου θες και οχι μονο στο ντισκμαν!!
Καλη ειναι η παρελθοντολαγνεια αλλά πρεπει να προσαρμοζομαστε στο παρον.

υγ. Το cd player ειναι οντως η πιο αχρηστη συσκευη και για το λογο οτι δεν παιζει ουτε καν mp3.:D
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Εγώ θα πρότεινα τα εξής:
  • 2 ενεργα JBL https://www.skroutz.gr/s/4125498/JBL-LSR308.html
  • Subwoofer, έτσι όπως περιγράφεις τις συνθήκες σου, πιθανολογώ πως δε θα χρειαστείς... Αν κάποια στιγμή νοιώσεις πως δε σε καλύπτουν τα ηχεία από ένταση ή μπάσο, το προσθέτεις ανά πάσα στιγμή.
  • Κάρτα ήχου/DAC, αν και οι focusrite, stienberg κ.λπ. που ήδη σου προτάθηκαν είναι καλές, θα πρότεινα μια πιο φτηνή π.χ. https://www.skroutz.gr/s/421978/Behringer-Xenyx-302USB.html
    Ο λόγος για αυτό είναι πως αφενός δε νομίζω να καταλάβεις καμιά διαφορά, αφετέρου θα έχεις και bass/treble να πειράζεις αν χρειαστεί + 2 Line in ακόμη να βάλεις και κάτι άλλο π.χ. το mini hifi που έχεις ή/και μια τηλεόραση
  • Τα CD player έχουν κάπως πεθάνει... οπότε η πρόταση μου είναι ένα εξωτερικό DVD usb για το laptop.... Θα χρειαστεί και στο laptop από καμία φορά! π.χ. https://www.skroutz.gr/s/4311008/Asus-SDRW-08D2S-U-Lite.html
Συνολικά, τα παραπάνω (χωρίς sub) δεν θα ξεπεράσουν τα 450 €
Για το πικαπ θα πρότεινα να το αποφύγεις... αλλά περί ορέξεως.....
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μεσαία στάθμη... Πρώτον δεν ακούω καλά όταν είναι δυνατά και δεύτερον μένω σε χωριό.
- Το να μενεις σε χωριο ειναι προσον για τσι χαϊφιντελιστες - δεν εχεις αποπανω αποκατω αποδιπλα κλπ να σ' ενοχλουν,

- δεν ακους καλα
1. επειδη ακους απο παραμορφωσιομηχανη ?
2. επειδη ο χωρος ειναι γυμνος και μαστιζεται απο ισχυρες αντανακλασεις ?
3. επειδη εισαι στα πρωτα σταδια τσι κοφωσης ?

αμα αποκτησεις καλο στερεο (σου το ευχομαι) θα (θελεις να) ακους Δυνατα !

αφου εχεις cd παρε cd player ... σιγα τωρα - τσαμπα ειναι ...

αμα δεν εχεις πολλους δισκους μη παρεις πικαπ ...

μη φοβασαι τα μεταχειρ. εδω μεσα (θελει ψαξιμο ομως)

(με καλη διαθεση θα προσπαθησω να καμω και λιγο χιουμορ)
αυτο το το Κος Πανος σε μεγαλωνει τσαμπα
- ισως νομιζεις πως το φορουμ ειναι για πιτσιρικαδες ...
ολοι Ερειπια ειμαστε !!!
(ειναι ....)
:D

Καλως ηρθες !
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Χαχαχαχα @ryk είναι τρομακτικοί οι τύποι!

@costas EAR μιλάμε για entry level. Αποδέχομαι ότι θα έχω απώλειες. ΔΕ με απασχολεί. Προς το παρών ακούω από το miniHIFI που είχα πάρει στη δευτέρα λυκείου. Για να σε ικανοποιήσω όμως θα σου πω:
  • 2 μέτρα απόσταση ακρόασης
  • Απόσταση των ηχείων περίπου 2-2.5 μέτρα
  • Μεσαία στάθμη... Πρώτον δεν ακούω καλά όταν είναι δυνατά και δεύτερον μένω σε χωριό.
  • Διάχυση γνωρίζω τι είναι πολύ χοντρικά και θεωρητικά όμως. Επαναλαμβάνω entry level.
800 ευρώ; Για ενισχυτή, ηχεια, DAC; Μάλλον πας για ολοκληρωμένο ενισχυτή με ενσωματωμένο DAC και ηχεία με 7" γούφερ ή και 8" (για τις μουσικές που ακούς). Τα ενεργά είναι σωστή λύση, αλλά πρώτα ρώτα πόσοι από εδώ μέσα στο φόρουμ έχουν ενεργά ηχεία!
π.χ Ολοκληρωμένος ενισχυτής με DAC: Cambridge Audio Topaz SR20 2Χ100W (8Ω) 550 ευρώ
https://www.athensproaudio.gr/el/cambridge-audio-topaz-sr20.html, με τα υπόλοιπα 250 ευρώ ηχειάκια (μάλλον δεύτερο χέρι) ή από καινούργια: TAGA Harmony : https://www.audioshow.gr/el/καταστημα/speakers/taga-harmony-tav-606f-v-3-walnut-ζευγοσ-detail.
ή ακόμα καλύτερα άκου και αυτά εδώ (Eltax Shine 8 Calvados, περίπου 300 ευρώ-κάνε και κανένα παζαράκι): https://www.odes.gr/el/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-dapedou/eltax-shine-8-calvados.html,
Άρα η πρότασή μου
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
- Το να μενεις σε χωριο ειναι προσον για τσι χαϊφιντελιστες - δεν εχεις αποπανω αποκατω αποδιπλα κλπ να σ' ενοχλουν,

- δεν ακους καλα
1. επειδη ακους απο παραμορφωσιομηχανη ?
2. επειδη ο χωρος ειναι γυμνος και μαστιζεται απο ισχυρες αντανακλασεις ?
3. επειδη εισαι στα πρωτα σταδια τσι κοφωσης ?

αμα αποκτησεις καλο στερεο (σου το ευχομαι) θα (θελεις να) ακους Δυνατα !

αφου εχεις cd παρε cd player ... σιγα τωρα - τσαμπα ειναι ...

αμα δεν εχεις πολλους δισκους μη παρεις πικαπ ...

μη φοβασαι τα μεταχειρ. εδω μεσα (θελει ψαξιμο ομως)

(με καλη διαθεση θα προσπαθησω να καμω και λιγο χιουμορ)
αυτο το το Κος Πανος σε μεγαλωνει τσαμπα
- ισως νομιζεις πως το φορουμ ειναι για πιτσιρικαδες ...
ολοι Ερειπια ειμαστε !!!
(ειναι ....)
:D

Καλως ηρθες !

Δεν είμαι ακριβώς στα πρώτα... έχω περάσει στα δεύτερα :D
Το "Κος Πάνος" είναι εμπνευσμένο από το "Ας περιμένουν οι γυναίκες"
Καλώς σας βρήκα

@costas EAR οπότε εσύ προτείνεις να επενδύσω το μεγαλύτερο ποσό στα νέα ενεργά της jbl και να κάνω υπομονή για τα υπόλοιπα. Cd player, ότι και να μου λέτε θα πάρω. Δε γίνεται χωρίς. Δεν υπάρχει λόγος να κάνω όλη αυτή την κίνηση αν δεν έχω cd player. Οπότε @ZaBBalos πες με άμπαλο, αλλά όσο άχρηστη συσκευή και να είναι, τη θέλω :D Το παραδέχομαι @Rosinante είμαι κομματάκι παρελθοντολάγνος.

@musicfanatic ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είμαι μπακούρι. Θα μου τα βάλει κάπου που δε θα μου αρέσει η κοπελιά :D Αυτός είναι ο λόγος που κοιτούσα ηχεία βιβλιοθήκης.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Να ξέρεις ότι τον ίδιο χώρο καταλαμβάνουν δαπέδου ή βάσεως. Εκτός και να τα βάλεις σε ράφι στην βιβλιοθήκη ή ακόμη χειρότερα στο σύνθετο!
Πάντως αν θες βάσης έχεις περισσότερες επιλογές αλλά να συνυπολογίσεις και το κόστος των βάσεων!
 
Last edited:

Μηνύματα
52
Reaction score
75
@musicfanatic η σκέψη είναι να μπουν το ένα στη βιβλιοθήκη ( είναι χώρισμα οπότε έχει χώρο από πίσω και το άλλο σε βάση. Θεωρητικά βέβαια όλα αυτά επειδή ακόμη ψάχνομαι. Δεν έχω κατασταλάξει σε τίποτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Θα μου τα βάλει κάπου που δε θα μου αρέσει η κοπελιά :D Αυτός είναι ο λόγος που κοιτούσα ηχεία βιβλιοθήκης.
Ένας ακόμη λόγος για να πάρεις αυτά τα ηχεία, διότι έχουν ενσωματώσει διόρθωση ώστε να παίζει νορμάλ σε ..ακατάλληλες συνθήκες.

Εφόσον θες player, πάρε ένα, καλό θα είναι να έχει έλεγχο στάθμης και xlr εξόδους, και στην καλύτερη περίπτωση να διαθέτει και δυνατότητα για streaming. Δηλαδή, ένα media player με οδηγό ασημένιου δίσκου. Κάτι σα πλεϊστέισο. Αν παίζει και καμιά ταινία, θα είναι χρήσιμο μηχάνημα. Οπότε, δες καλύτερα για μπλουρέι τέτχιο. Σιντί παίζουν όλα, μη σκας..
 
Last edited:


Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ένας ακόμη λόγος για να πάρεις αυτά τα ηχεία, διότι έχουν ενσωματώσει διόρθωση ώστε να παίζει νορμάλ σε ..ακατάλληλες συνθήκες.

Εφόσον θες player, πάρε ένα, καλό θα είναι να έχει έλεγχο στάθμης και xlr εξόδους, και στην καλύτερη περίπτωση να διαθέτει και δυνατότητα για streaming. Δηλαδή, ένα media player με οδηγό ασημένιου δίσκου.
Για να είμαι ειλικρινής έχω "παρασυρθεί" προς αυτή τη λύση.
Ερώτηση: Τι είναι ο οδηγός ασημένιου δίσκου. Να ενημερώσω ότι δεν έχω τηλεόραση.
Δε με απασχολεί να βάλω την τηλεόραση στο σύστημα. Ναι, ναι @Rosinante παρελθοντολάγνος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top