Subwoofer and more..

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Καλησπέρα σε όλους,

έχω αρχίσει σιγά σιγά να μελετάω την αντικατάσταση και βελτίωση του ηχοσυστήματος του αυτοκινήτου μου. Εάν έχει σημασία το όχημα είναι ένα daihatsu terios.
Αυτή τη στιγμή έχω μία οθόνη 2 din την οποία θα αλλάξψ σύντομα με πάλι android oem οθόνη που θα τρέχει 8.0 (αν δε κανω λαθος) και θα έχει και όλα όσα προσφέρουν αυτές οι οθόνες.
Γνωρίζω ότι σαν πηγή δεν είναι κάτι αξιόλογο αλλά η βελτίωση θα γίνει σταδιακά λόγω κόστους.
Για αρχή λοιπόν, θα αγοραστεί και ένα γούφερ για κάτω από το κάθισμα και στη συνέχεια θα αλλαχτούν όλα τα ηχεία-όπου μάλλον θα αναβαθμιστούν και σε νούμερο- και ίσως μπει και κάποιος μικρός ενισχυτής εάν η πηγή δεν καταφέρνει να αποδόσει ικανοποιητικά.

Η ερώτησή μου είναι η εξης, εχει δοκιμάσει κανείς τα FOCAL IBUS 20 και mac Audio Micro Cube 108D? Το focal το εχω ακουσει και μου άρεσε αρκετά, το μακ όχι αλλά δείχνει να είναι πιο δυνατό. Κάθε άλλη πρόταση δεκτή.
Σκοπός μου είναι να "γεμίσω" τον ήχο και όχι να έχω ένα ηχοσύστημα που να "σπαει τζαμια".
Επίσης δεκτές και συμβουλές για επιλογή λοιπών ηχείων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
car audio test ο αρμόδιος να σου απαντήσει και να δωσει λύση σε κάθε σου πρόβλημα.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Γεια σου,
Η λυση με μικρο sub κατω απο το καθισμα ειναι αυτο που λες. Να γεμισει τον ηχο. Ισως και δευτερο στου συνοδηγου ακομα καλυτερα.
Τελος αν αναβαθμισεις τα ηχεια η ακομα και αν αφησεις τα ιδια ο ενισχυτης ειναι παντα απαραιτητος καθως η ενισχυση των πηγων, και ποσο μαλλον χαμηλης κατηγοριας, δεν εχουν τα απαραιτητα ρευματα. Μου θυμισες την εργενικη ζωη μου με το θεμα.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Γεια σου,
Η λυση με μικρο sub κατω απο το καθισμα ειναι αυτο που λες. Να γεμισει τον ηχο. Ισως και δευτερο στου συνοδηγου ακομα καλυτερα.
Τελος αν αναβαθμισεις τα ηχεια η ακομα και αν αφησεις τα ιδια ο ενισχυτης ειναι παντα απαραιτητος καθως η ενισχυση των πηγων, και ποσο μαλλον χαμηλης κατηγοριας, δεν εχουν τα απαραιτητα ρευματα. Μου θυμισες την εργενικη ζωη μου με το θεμα.
ξεκινωντας και εγω την εργενικη ζωη μου σκεφτομουν! :D Αλλα επιμενω στο οτι με ενδιαφερει να γεμισω τοννηχο και οχι να "βαραει" το συνολο. Σε ευχαριστω.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
το να μπει κατι τετοιο κατω απο το καθισμα ειναι σχετικο.
δοκιμασε να βαλεις ενα τετοιο κουτι κατω απο το καθισμα σου και κατσε πισω , πιθανοτατα τα ποδια σου θα το ακουμπανε (εκτος αν το καθισμα ειναι ασυνηθιστα ψηλο)

να μην επεκταθεις πολυ στο χωρο αποσκευων ειναι ενα λογικο θεμα , το να μην δωσεις πολλα λεφτα αλλο ενα σημαντικο.
μια καλη περιπτωση ειναι ενας τετοιος
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4344&ccid=8&cpid=287&t=8-

που εχει dsp , συμπαθιτικη δυναμη και αστειες διαστασεις, ωστε να μπει ακομα και πισω απο τον κινεζο και να οδηγησεις ενεργα ενα διδρομο σετακι στις πορτες.
αργοτερα μπορεις να το συνδυασεις με ενα 10αρι JL σε πολυεστερικη κατασκευη στον αριστερο θολο στο χωρο αποσκευων μαζι με ενα αντιστοιχο ενισχυτη (πχ τον D2-500) που θα παιρνει σημα απο την line out του μπροστινου d2

δεν ειναι φθηνη λυση βεβαια αλλα γινεται σε δοσεις (πχ sub να μπει αφου δεις τι κανει το μπροστινο)
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
το να μπει κατι τετοιο κατω απο το καθισμα ειναι σχετικο.
δοκιμασε να βαλεις ενα τετοιο κουτι κατω απο το καθισμα σου και κατσε πισω , πιθανοτατα τα ποδια σου θα το ακουμπανε (εκτος αν το καθισμα ειναι ασυνηθιστα ψηλο)

να μην επεκταθεις πολυ στο χωρο αποσκευων ειναι ενα λογικο θεμα , το να μην δωσεις πολλα λεφτα αλλο ενα σημαντικο.
μια καλη περιπτωση ειναι ενας τετοιος
http://www.dragiotis.gr/store/product_info.php?id=4344&ccid=8&cpid=287&t=8-

που εχει dsp , συμπαθιτικη δυναμη και αστειες διαστασεις, ωστε να μπει ακομα και πισω απο τον κινεζο και να οδηγησεις ενεργα ενα διδρομο σετακι στις πορτες.
αργοτερα μπορεις να το συνδυασεις με ενα 10αρι JL σε πολυεστερικη κατασκευη στον αριστερο θολο στο χωρο αποσκευων μαζι με ενα αντιστοιχο ενισχυτη (πχ τον D2-500) που θα παιρνει σημα απο την line out του μπροστινου d2

δεν ειναι φθηνη λυση βεβαια αλλα γινεται σε δοσεις (πχ sub να μπει αφου δεις τι κανει το μπροστινο)
Δυστυχώς από τους χώρους του αυτοκινήτου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου παρα μόνο τα «κρυφά» σημεία όπως κάτω από καθίσματα κτλ λόγω της δουλειάς μου όπου τους εκμεταλλεύομαι 100%. Είχα κάτω από το κάθισμα του οδηγού τις χιονοαλυσιδες και δεν δημιουργούσαν πρόβλημα γιαυτο σκέφτομαι τέτοιου είδους γουφερ
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.027
Ελα αυριο με το αμαξι για να δεις πως εχω βαλει τους ενισχυτες. Ισως μπορεσεις να βαλεις κι ενα sub κατω απο το καθισμα αλλα θα ειναι χλιαρο.
Το οτι δε θες να σπας τζαμια ειναι σχετικο.
Κι εγω ετσι ελεγα...
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Ελα αυριο με το αμαξι για να δεις πως εχω βαλει τους ενισχυτες. Ισως μπορεσεις να βαλεις κι ενα sub κατω απο το καθισμα αλλα θα ειναι χλιαρο.
Το οτι δε θες να σπας τζαμια ειναι σχετικο.
Κι εγω ετσι ελεγα...
Είναι απόλυτο το ότι δεν θέλω να επηρεάσω στο ελάχιστο τους χώρους. Στο αυτοκίνητο δεν βαράω σχεδόν ποτέ. Τα τελευταία 14 χρόνια ακούω από μαμά πηγές με μαμά ηχεία. Το μίνι είχε ένα καλό σύστημα αλλά και πάλι τίποτα το φοβερό. Άκουσα με σαμπ κάτω από κάθισμα σε ένα βιταρα και με ικανοποίησε πολύ. Ο λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα είναι ότι έδωσα προτεραιότητα στο σπίτι
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Ετσι για την ιστορια... Μεγλαη Πεμπτη ασχοληθηκα λιγο με το θεμα και μπηκε μια νεα multomedia οθονη 2 din, ενα ζευγαρι διαιρουμενα μπροστα της hertz και ενα sun της focal κατω απο το καθισμα. Ο ηχος εχει αναβαθμιστει απιστευτα και οι λειτουργιες της οθονης ειναι αξιοπρεπεστατες (με την προηγουμενη ειχα πολλα θεματα). Δεν "τα σπαει" στο τερμα αλλα δεν εχω αλλοιωσεις ουτε τριξιματα. Μολις βρω λιγο χρονο να γινει και ενα σωστο ρυθμισμα. Το sub αποδιδει πολυ καλα δεδομενου οτι δεν υπαρχει κουτα και μου πιανει ενα νθεωρητικα αχρηστο χωρο (εβαζα τις αλυσιδες τον χειμωνα κατω απο το καθισμα) :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top