Το καφενείο των φιλόζωων

Μηνύματα
518
Reaction score
460
- περιμένουμε τον κούκι που μάζεψε ο γιος μου και έκανε εμβόλια και θα τον πλύνω μόλις έρθει και θα τον φιλοξενήσουμε εδώ και βλέπουμε, θα ενημερώσω

- είναι Έλληνας ποιμενικός , μέχρι τώρα ήταν στην βιοτεχνία αλουμινίου του πεθερου μου
Από εδώ και στο εξής μπορείτε να νοιώθετε πιο ασφαλείς στο σπίτι σας με τον τσοπάνη μέσα !!!!!!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Από εδώ και στο εξής μπορείτε να νοιώθετε πιο ασφαλείς στο σπίτι σας με τον τσοπάνη μέσα !!!!!!
Thanks. Και ποιο συναισθηματικά πλήρεις
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.215
Reaction score
41.808
Γεια σας!!
Το όνομά μου είναι Γκαβοπουλάκι και είμαι σχεδόν ενός έτους, όταν ήμουν λίγων ημερών έχασα τα μάτια μου για κάποιο λόγο που δεν ξέρει κανείς.
Στη αρχή ήταν πολύ δύσκολο να κινούμε ελεύθερα και να παίζω, λειτουργούσα σαν τα συγκρουόμενα, χτυπούσα σε ενα εμπόδιο και αλλαζα κατεύθυνσή.
Στη πορεία όμως έμαθα να κινούμε σε ένα περιορισμένο χώρο και σιγά σιγά ο χώρος αυτός μεγάλωνε, μεγάλωνε όλο και μεγάλωνε.
Λειτουργώ με ήχους, η ακούει μου έχει οξυνθεί πάρα πολύ, τα μεγάλα μου μουστάκια λειτουργούν ως αισθητήρια όργανα προς αποφυγή εμποδίων, η ουρά μου το ίδιο, την έχω συνέχεια ψηλά και άμα αυτή βρίσκει ταβάνι δεν πηδάω για να σκαρφαλωσω.
Στο σπίτι που μεγάλωσα έχει πολλά εμπόδια, ζω σε εξωτερικό χώρο και συνέχεια μου βάζουν εμπόδια...δεν πειράζει όμως γιατί τους έχω συνηθίσει τους άμπαλους και στη τελική γίνομαι καλύτερη με το πρόβλημά μου.
Με αγαπάνε και λόγο της ιδιαιτερότητάς μου με ταΐζουν πιο πολύ και μάλιστα ωραίους και εκλεκτούς μεζέδες, στη ίδια αυλή που ζω έχω φίλους, αυτοί όμως έχουν το προνόμιο της όρασης, με σνομπαρουν και με αποφεύγουν, δεν ασχολούνται μαζί μού....λίγο με νοιάζει όμως!!
20181105_154312-01.jpeg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
- περιμένουμε τον κούκι που μάζεψε ο γιος μου και έκανε εμβόλια και θα τον πλύνω μόλις έρθει και θα τον φιλοξενήσουμε εδώ και βλέπουμε, θα ενημερώσω

- είναι Έλληνας ποιμενικός , μέχρι τώρα ήταν στην βιοτεχνία αλουμινίου του πεθερου μου

- καλημέρα , αυτόν τον ρόλο ξεκίνησα και τα πάμε καλά , τον αποδέχθηκε και ο Elvis ο γάτος μας , είναι μια νέα χαρά στην οικογένεια
Φωτογραφία θέλουμε κύριε Σποκ!
ωωωωωραιος !!!!!

κουκι.jpg


θα ερθω μια μερα με τον δικο μου να παξουν κυριε spock

neo.jpg
 
Last edited:






Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.541
Τα ονόματα των σκύλων στην Αρχαία Ελλάδα . . .



Ο Ξενοφών, ο ιστορικός, έγραψε για κυνηγόσκυλα και υποστήριξε ότι τα καλύτερα ονόματα είναι αυτά που έχουν μία ή δύο συλλαβές έτσι ώστε να μπορείς να τα φωνάζεις εύκολα.

Κανένα σκυλί δεν θα το φώναζαν Θρασύβουλο ή Θουκυδίδη.

Ο Ξενοφών φώναζε το σκύλο του "Όρμε". Η πανέμορφη Αταλάντη φώναζε το σκύλο της "Αύρα" ενώ σε ένα αρχαίο αγγείο του 560 π.Χ. εμφανίζεται η Αταλάντη μαζί με άλλους ήρωες και τα σκυλιά τους να σκοτώνουν τον τρομερό Καλυδώνιο Κάπρο. Τα ονόματα των σκύλων στο αγγείο είναι "Ώθηση", "Διώκτης", "Εγέρτης", "Κόρακας", "Μάρψας", "Λαμπρός", "Εύβολος".

https://www.alfavita.gr/koinonia/188828_ta-onomata-ton-skylon-stin-arhaia-ellada







 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.215
Reaction score
41.808
Από το πουθενά πριν 2 μήνες ήρθαν στη δουλειά αυτά τα 2 θηλυκά ζητιανάκια, κάθε πρωί που ανοίγω το παράθυρο βλέπω τη παρακάτω εικόνα.
Έχουν πάρει πολύ βάρος μέσα σε αυτό το διάστημα και άμα κρίνω από τα χοντρά πόδια θα γίνουν σαν βουβάλια.
Ευτυχώς στη δουλειά έχουμε αρκετούς που αγαπάνε τα ζώα ( έχουμε και καθάρματα που δεν αγαπάνε ούτε τη μάνα τους) και σίγουρα το φαγητό δεν θα τους λείψει, κάθε πρωί από εμένα τουλάχιστον έχουν από ένα μπαμπάτσικο τοστ.
Έχω πάθει πλάκα πως κατεβάζουν τη τροφή, δεν τη μασάνε ποτέ, τη καταπίνουν σαν κορκόδυλας:o
20181122_164133.jpg
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.500
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top