Το καφενείο των φιλόζωων

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- :( . . .


"Έφυγε" ο φύλακας άγγελος του χιονοδρομικού κέντρου Παρνασσού . . .



Θλίψη προκάλεσε στους εργαζόμενους του χιονοδρομικού κέντρου Παρνασσού η είδηση του θανάτου του σκύλου που ήταν φύλακας άγγελος εργαζομένων και επισκεπτών από το 2003.




http://www.enikos.gr/society/593800...los-tou-chionodromikou-kentrou-parnassou-phot
 

Μηνύματα
29.084
Reaction score
23.117
Ο πιο πιστός βοηθός προπονητή στην ιστορία του ποδοσφαίρου!



Η Τεσαπάρα ζει και... εργάζεται στο γήπεδο της αγαπημένης του ομάδας που λέγεται «Κλαμπ Σπορτίβο 2 Μαΐου» - Μόνο που το δεξί χέρι του τεχνικού Κάρλος Σαγουιέρ είναι μια αξιολάτρευτη... σκυλίτσα!

Κάποιες φορές το ποδόσφαιρο μας χαρίζει ορισμένες απίθανες ιστορίες... Σαν κι αυτή που αφορά την ομάδα «Κλαμπ Σπορτίβο 2 Μαΐου» της Παραγουάης.

Ο πιο πιστός οπαδός του συλλόγου είναι η Τεσαπάρα, η οποία πρακτικά αποτελεί και μέλος του τεχνικού τιμ. Μέχρι εδώ όλα καλά με τη διαφορά, καθώς πολλές εκπρόσωποι του ασθενούς φύλλου έχουν εισχωρήσει στο χώρο του ποδοσφαίου. Μόνο που στην προκειμένη περίπτωση η Τεσαπάρα είναι μια σκυλίτσα!



Η Τεσαπάρα είναι πάντα στον πάγκο ή στη πλάγια τελική γραμμή στο πλευρό του προπονητή της ομάδας Κάρλος Σαγουιέρ, αλλά τον ακολουθεί ακόμη και στις δηλώσεις που κάνει καθώς θέλει να... ενημερώνετε από πρώτο χέρι για ότι συμβαίνει στον σύλλογο!


Να σημειώσουμε ότι ο Σαγουιέρ έχει στο παλμαρέ του την κορυφαία επιτυχία για το ποδόσφαιρο της Παραγουάης καθώς το 2004 είχε οδηγήσει την Εθνική ομάδα της χώρας του στο ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας).




Η σχέση τους ξεκίνησε από την πρώτη ημέρα που ο Σαγουιέρ ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας και βρέθηκε στο γήπεδο Ρίο Παραπίτι.

«Την πρώτη φορά που την είδα της έδωσα ένα κομμάτι πίτα κι από εκείνη τη στιγμή κάθε μέρα είναι αυτή που θα με υποδεχθεί στο γήπεδο και δεν φεύγει ποτέ από το πλευρό μου» ανέφερε ο ίδιος αποκαλύπτοντας ότι η Τεσαπάρα πέρα από βοηθός είναι (πραγματικός) φύλακας του συλλόγου.




«Την ημέρα είναι πραγματικά πολύ φιλική με όλους, όμως το βράδυ όταν κλείνουν οι πρώτες τωνς εγκαταστάσεων τότε κανείς άγνωστος δεν μπορεί να πλησιάσει στο χώρο μας. Δεν θα τον αφήσει η Τεσαπάρα»




Η χαριτωμένη σκυλίτσα έχει μπει όμως για τα καλά στο ρόλο του μέλους του τεχνικού τιμ, καθώς έχοντας την άδεια του κόους συμμετέχει στο ζέσταμα, κάνοντας μέχρι και διατάσεις μαζί με τους ποδοσφαιριστές που λατρεύουν να τη βλέπουν να τους μιμείται.




Όπως αναφέραμε και πιο πάνω συνηθίζει να κάθεται στον πάγκο μαζί με τα υπόλοιπα μέλη του προπονητικού τιμ, ωστόσο έχοντας αντιληφθεί ότι από τις κερκίδες υπάρχει καλύτερη θέα, δεν διστάζει να βρεθεί κι εκεί παρακολουθώντας με αγωνία την εξέλιξη του αγώνα.




«Καταλαβαίνει αμέσως τη διάθεση μας μετά από έναν αγώνα. Αν έχουμε κερδίσει πανηγυρίζει μαζί με όλους στα αποδυτήρια. Είναι ένα κανονικό μέλος της ομάδας» τόνισε ο Σαγουιέρ για την 10χρονη Τεσαπάρα το όνομα της οποίας στην τοπική διάλεκτο σημαίνει «αυτή με τα καθαρά μάτια».

Κι αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της ημέρας το χρώμα των ματιών είναι μπλέ, αλλά με τη δύση του ηλίου γίνονται πιο σκούρα... Ίσως γιατί τότε από βοηθός προπονητή γίνεται ο ακούραστος φύλακας!



https://www.protothema.gr/sports/ar...urce=projectagora&utm_medium=contentdiscovery
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δώρο; Ποντικάκια για δώρο;
Δεν μπορούσε να μου φέρει καμιά κολόνια; :D

Πάντως εγώ τα παίρνω και τα πετάω στα σκουπίδια και με βλέπει.
Λες να θίγεται;
Πολύ θα ήθελα να ξέρω το σκεπτικό του.
Δεν είναι μόνο το δώρο Μιχάλη.
Οι γάτες αν και δείχνουν ανεξάρτητες ,επιδιώκουν και διεκδικούν την προσοχή και την επιβράβευση από αυτόν που αισθάνονται κοντά τους.
Τα φέρνει για να αναγνωρίσεις το "κατόρθωμά" της.
Εμένα η δικιά μου εκτός από ποντίκι ,φέρνει κατά καιρούς και αφήνει στο χαλάκι της εξώπορτας ακρίδες και σπουργιτάκια....
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Δεν είναι μόνο το δώρο Μιχάλη.
Οι γάτες αν και δείχνουν ανεξάρτητες ,επιδιώκουν και διεκδικούν την προσοχή και την επιβράβευση από αυτόν που αισθάνονται κοντά τους.
Τα φέρνει για να αναγνωρίσεις το "κατόρθωμά" της.
Εμένα η δικιά μου εκτός από ποντίκι ,φέρνει κατά καιρούς και αφήνει στο χαλάκι της εξώπορτας ακρίδες και σπουργιτάκια....
Άρα είναι αλήθεια ότι κάτι αισθάνονται κι αυτές, εκτός από το να φάνε, να κοιμηθούνε και να τις χαϊδεύεις όταν έρχονται και τρίβονται σαν τις πουτ@νες.

Πάντως είναι περίεργο που πάντα μέχρι να μεγαλώσει λίγο τα μικρά της, τα έχει μη στάξει και μη βρέξει.
Τα ταΐζει, τα ποτίζει, τα προστατεύει, τα γλύφει.
Και τώρα που μεγάλωσαν όλο τα μαλώνει και τα διώχνει.
Τι περίεργα ζώα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Άρα είναι αλήθεια ότι κάτι αισθάνονται κι αυτές, εκτός από το να φάνε, να κοιμηθούνε και να τις χαϊδεύεις όταν έρχονται και τρίβονται σαν τις πουτ@νες.
Φυσικά και αισθάνονται..και δένονται με τους ανθρώπους.
Με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που δένονται τα σκυλιά βέβαια.
Σου έχει τύχει ποτέ να βρεθεί πάνω στο μπούτι σου ή το στομάχι σου και να αρχίσει να ανεβοκατεβάζει τα μπροστινά πόδια και να σε πιέζει σαν να σε ζυμώνει?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Φυσικά και αισθάνονται..και δένονται με τους ανθρώπους.
Με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που δένονται τα σκυλιά βέβαια.
Σου έχει τύχει ποτέ να βρεθεί πάνω στο μπούτι σου ή το στομάχι σου και να αρχίσει να ανεβοκατεβάζει τα μπροστινά πόδια και να σε πιέζει σαν να σε ζυμώνει?
Ναι, φυσικά.
Με παρακολουθείς με καμιά κρυφή κάμερα; :D :laugh:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Πάντως τα σκυλιά μπορούν και μας δείχνουν με καλύτερο τρόπο την αγάπη τους.
Που να δείτε πως κάνει το σκυλάκι ενός φίλου όταν έρχεται σε μένα.
Είναι μικρόσωμο θηλυκό και πανέξυπνο.

malou.jpg


Ο φίλος το ταΐζει μόνο με κροκέτα.
Εγώ όλο και του δίνω κανένα λουκανικάκι, ζαμπόν, κρεατάκι, κονσέρβα, ότι έχω διαθέσιμο και το ευχαριστιέται.
Επίσης τρελαίνεται για αυγά και γιαούρτι.
Όταν με κοιτάει στα μάτια νομίζω ότι μου μιλάει το μπάσταρδο.
Και όταν έρχεται στην αγκαλιά μου είναι καλύτερο από την γάτα.
 

Μηνύματα
29.084
Reaction score
23.117
Κτηνίατρος αποκαλύπτει τι κάνουν τα σκυλιά λίγο πριν πεθάνουν
Συγκινητικό αλλά και θλιβερό ταυτόχρονα





Κανένας ιδιοκτήτης σκύλου δεν θέλει να σκέφτεται μια μόνο στιγμή. Τη στιγμή του θανάτου του αγαπημένου του κατοικιδίου, της καθημερινής του συντροφιάς που συχνά γίνεται σχεδόν μέλος της οικογένειας.

Πολύ συχνά αρκετά σκυλιά πεθαίνουν με ευθανασία λόγω ανίατων ασθενειών. Ένας κτηνίατρος αποκάλυψε τι κάνουν τα σκυλιά λίγο πριν πεθάνουν, κάτι ιδιαίτερα συγκινητικό αλλά και θλιβερό ταυτόχρονα.

Όπως είπε ο ίδιος, το 90% των ιδιοκτητών δεν θέλουν να παραμείνουν στην αίθουσα όπου γίνεται η ευθανασία, μη αντέχοντας να δουν τα σκυλιά τους να πεθαίνουν μπροστά τους.

Ωστόσο εκείνα τα δύσκολα λεπτά, που τα σκυλιά μένουν άρρωστα, ανήμπορα μέσα σε ένα δωμάτιο γεμάτο αγνώστους, το μόνο που κάνουν λίγο πριν πεθάνουν είναι να ψάχνουν απεγνωσμένα για τον αφεντικό τους κοιτώντας με αγωνία σε κάθε γωνιά.

Μια περιγραφή που αποτελεί γροθιά στο στομάχι για καθένα που αγαπά την τετράποδη συντροφιά του.

Για αυτό, είναι καλό αν κάποιος βρεθεί ποτέ σε αυτή τη δυσάρεστη θέση, να μην αφήσει μόνο του στο τέλος το αγαπημένο του κατοικίδιο. Αυτό άλλωστε, δεν θα το έκανε ποτέ...



Περισσότερα: Κτηνίατρος αποκαλύπτει τι κάνουν τα σκυλιά λίγο πριν πεθάνουν | E-Daily.gr
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
nouri 1.jpg
Nouri 2.jpg
Νouri.jpg


Το υπέροχο αυτό πλασματάκι το βρήκαμε πριν μερικές μέρες στην Μάνη σε ερημικό σημείο ανεβαίνοντας για Σαιδόνα.Το φέραμε μαζί μας στο Μαρούσι και ψάχνουμε τον άνθρωπο που θα ανοίξει την αγκαλιά του και θα την αγαπήσει υπερβολικά. Είναι κοριτσάκι μόλις 4 κιλάκια και μόνο 2,5 μηνών. Ο κτηνίατρος πιστεύει ό,τι δεν θα ξεπεράσει τα 15-17 κιλά, είναι υγιέστατη έχει αποπαρασιτωθεί εσωτερικά και εξωτερικά και έκανε ήδη τα πρώτα εμβόλια της. Η μικρή ΝOURI είναι πραγματικά αξιαγάπητη, χαρούμενη και παιχνιδιάρα αλλά συγχρόνως ήσυχη και υπάκουη για την ηλικία της, είναι ιδιαίτερα κοινωνική με τους ανθρώπους και τα πάει εκπληκτικά με τα άλλα ζωάκια σκύλους και γάτες!
Θα δοθεί με την προϋπόθεση στείρωσης και τοποθέτηση microchip.


Θα την κρατούσαμε εμείς αλλά έχουμε ήδη 3 σκυλάκια.
 



Μηνύματα
440
Reaction score
560
εδω ειναι το γκρεζ (απο το... γκρι-μπεζ, κατ αλλους και "χιτλερ" λογω μουστακιου)


αυριο φωτο και απο το τριο αλεπου (λογω ουρας)
το βιολι (θυληκο)
η βιολα
ο τσελος
μαζι τους και ο πορτοκάλης

η ρουφιανα η μανα δεν πιανεται με τιποτε για στειρωση...
μου χει αφησει πεσκεσι 2 φορες απο 3... τωρα το παρακανε...
ερχονται στην αποθηκη που χω εργαστηρι (ερασιτεχνης-χομπιστας οργανοποιος) για μασα.
καθε πρωι περιμενουν σαν λοχος εξω απο την εξωπορτα-με το που ακουσουνε το γκραν απο τα κλειδια, μιαοριζουν γινεται χαμος.
στο δε κηπο δεν εχουν αφησει τιποτε:
ακριδες-σαυρες-ποντικακια-τζιτζικια κλπ :)
 

Attachments

  • 129,7 KB Προβολές: 3



D

Deleted member 23222

Guest
http://www.iefimerida.gr/news/448742/hania-asyneiditoi-pyrovolisan-kai-skotosan-egkyo-skylitsa

Δεν χρειάζεται να είσαι φιλόζωος για να σε πονέσει κάθε τέτοια είδηση...
Λίγη,ελάχιστη ανθρωπιά, λίγη,ελάχιστη ευαισθησία...και δεν θα έφτανε κανείς τόσο χαμηλά...

Αλλά αν ,ό μη γένοιτο, πυροβολούσαν τα ΠΑΙΔΙΑ αυτού που το έκανε, τότε θα ξεχείλιζε από πόνο φαντάζομαι ο δράστης ...


Μακάρι να μη μάθουν να είναι άνθρωποι on the hard way...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top