Πληροφορίες για sub

I

iason

Guest
Καλησπέρα σε όλους, Επειδή τελευταία περνάν πολλές σκέψεις από το μυαλό μου μια από αυτές είναι και η σκέψη χρήσης σαμπ. Καταρχάς να πω ότι έχω εσφαλμένη εντύπωση με το τι σημαίνει σαμπ. Όταν ακούω για σαμπ μουρχονται στο μυαλό αυτοί που γυρίζουν με κάτι αυτοκίνητα στο δρόμο και από τον ήχο του σαμπ νομίζεις θα διαλυθούν οι λαμαρίνες. Τέλος πάντων, τελευταία το φόρουμ είναι γεμάτο με θέματα για σαμπ τα οποία διαβάζω απλά η περίπτωση του καθενός είναι διαφορετικη. Έχω δοικαναλο σύστημα αποκλειστικά και μόνο για μουσική. Δεν με ενδιαφέρει το home cinema. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αποχωριστώ ότι έχω για πολλούς λόγους........ Η ερώτηση μου είναι ο ολοκληρωμένος που έχω έχει έξοδο για σαμπ ,αλλά όχι ένα rca αλλά στέρεο.Πως συνδέεται εκεί ένα σαμπ? Επίσης βάζοντας σαμπ τι ακριβώς γίνεται..?.. Είναι το σαμπ προεκτασει του ηχείο προς τις χαμηλές συχνότητες? Θα μπορω να το δουλεύω με το ποντεσιομετρο του ενισχυτη ?Μπορεί να λειτουργήσει ένα σαμπ η δύο με το υπόλοιπο σύστημα προσθέτοντας ένα λιθαράκι στον ήχο,χωρίς να μπλέξουμε με περιπέτειες? Για δώστε καμιά βοήθεια παρακαλώ. Σύστημα, Ολοκληρωμένος Cayin cs100a 50watt clas a.Ηχεια Quadral Platinum m4, streamer bluesound ,teac ud 503. Aκουω αποκλειστικά Spotify premium, tidal, u tube.Τιποτα άλλο. Ο χώρος Σαλοκουζίνα ανοικτή γύρω στα 40 τετραγωνικά θέση ακρόασης περίπου 3 μέτρα.
[DOUBLEPOST=1542117024][/DOUBLEPOST]
20181113_142124.jpg
20181113_142124.jpg

[DOUBLEPOST=1542117124][/DOUBLEPOST]
15421170774291809375481.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Από οσα καταλαβαίνω απο τον ενισχυτή σου, δίνει δυο εξόδους για sub.
Δες το manual.
Φαινεται πως ειναι για ζεύγος, όχι L-R, και άγνωστο αν υπαρχει Cross freq. Μάλλον όχι, αλλα το manual θα το γράφει.
Δυστυχώς, φοβάμαι πως ο ενισχυτής δεν θα κόβει τις χαμηλές απο τα ηχεία οταν συνδέεις το sub, ελπίζω το manual να με διαψεύδει. Θα ηταν χρήσιμο.

Ακόμα και με αυτά τα δεδομένα, θα βοηθήσει η προσθήκη sub, αρκεί να τοποθετηθεί και ρυθμιστεί απο κάποιον ειδικό.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν είναι στέρεο η έξοδος. Είναι Sub1 και Sub2. Πάρε ένα, σύνδεσέ το στην έξοδο Sub1 και θα μπορείς να αυξομοιώνεις την ένταση κανονικά από τον ενισχυτή, μαζί με τα ηχεία. Θα πρέπει βέβαια πρώτα να το τοποθετήσεις σε σωστή θέση και να ρυθμίσεις το δικό του ρυθμιστικό έντασης για να ταιριάξει η στάθμη του με τα ηχεία και το χώρο σου. Επίσης θα πρέπει να ρυθμίσεις τη συχνότητα αποκοπής του sub πάλι από το ρυθμιστικό του, έτσι ώστε εκεί που τελειώνουν τα ηχεία στο κάτω άκρο του φάσματος, να συνεχίζει το sub.
Καλές δοκιμές.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
αν και νεος στο χομπυ σου λεω προχωρα χωρις δευτερη σκεψη,
μολις πριν μια εβδομαδα προσθεσα ενα σε δικαναλο ενεργο συστημα
και καταλαβα οτι με το sub δεν κερδιζεις μονο χαμηλα αλλα εμπλουτιζεις
και τις υπολοιπες συχνοτητες με το να τις ξεκουραζεις
 

I

iason

Guest
Τι είναι προτιμότερο ένα μεγάλο η δύο μικρά πχ 2 σαμπ 8 ίντσες Τι προτείνουν οι γνωστές Εάν είναι για δύο, μπατζετ γυρω στα 1000 ευρώ το ένα.
[DOUBLEPOST=1542119395][/DOUBLEPOST]
Τι είναι προτιμότερο ένα μεγάλο η δύο μικρά πχ 2 σαμπ 8 ίντσες Τι προτείνουν οι γνωστές Εάν είναι για δύο, μπατζετ γυρω στα 1000 ευρώ το ένα.
Επίσης είναι προτιμότερο να αγοραστεί ένα και μετά βλέποντας και κάνοντας!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι είναι προτιμότερο ένα μεγάλο η δύο μικρά πχ 2 σαμπ 8 ίντσες Τι προτείνουν οι γνωστές Εάν είναι για δύο, μπατζετ γυρω στα 1000 ευρώ το ένα.
[DOUBLEPOST=1542119395][/DOUBLEPOST]
Επίσης είναι προτιμότερο να αγοραστεί ένα και μετά βλέποντας και κάνοντας!
Δυο. Με το ενα δεν θα δεις (ακούσεις:)) την πλήρη εικόνα. Υπολόγισε και ενα ποσό για minidsp και έξοδα ρύθμισης. Χοντρικά: Δυο σαμπ των 800€ λοιπόν.
 

I

iason

Guest
Δυο. Με το ενα δεν θα δεις την πλήρη εικόνα. Υπολόγισε και ενα ποσο για minidsp και έξοδα ρύθμισης. Χοντρικά: Δυο σαμπ των 800€ λοιπόν.
Το minidsp τι είναι? Σόρρυ αλλά δεν γνωρίζω.
 


I

iason

Guest
Δεν πειράζει. Γνωρίζει όμως ο calibrator.
Ότι πεις. Απλά σα πρώτη σκέψη είναι να το παλέψω μόνος μου Εάν δεν τα καταφέρω τότε μάλλον θα ζητήσω βοήθεια αποκ κάποιον ειδικό.Εδω Ολλανδία που ζω οι ειδικοί πληρώνονται καλά........
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ότι πεις. Απλά σα πρώτη σκέψη είναι να το παλέψω μόνος μου Εάν δεν τα καταφέρω τότε μάλλον θα ζητήσω βοήθεια αποκ κάποιον ειδικό.Εδω Ολλανδία που ζω οι ειδικοί πληρώνονται καλά........
Μόνος σου δεν θα τα καταφέρεις. Θα είσαι χειρότερα από τώρα. Καλυτερα πάρε φτηνότερα sub.

Πήγαινε σε κατάστημα που παρέχει ολοκληρωμένη υπηρεσία πώλησης-εγκατάστασης-ρύθμισης.
 

I

iason

Guest
Μόνος σου δεν θα τα καταφέρεις. Θα είσαι χειρότερα από τώρα. Καλυτερα πάρε φτηνότερα sub.

Πήγαινε σε κατάστημα που παρέχει ολοκληρωμένη υπηρεσία πώλησης-εγκατάστασης-ρύθμισης.
Θα το ψάξω. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από σας Δηλαδή όλους μου αρέσει το sub Rel T7i. Θα ρωτήσω σε μαγαζί που τα πουλάνε Εάν έχουν και υπηρεσία εγκατάστασης .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα το ψάξω. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από σας Δηλαδή όλους μου αρέσει το sub Rel T7i. Θα ρωτήσω σε μαγαζί που τα πουλάνε Εάν έχουν και υπηρεσία εγκατάστασης .
Μικρό είναι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάρε τέσσερα Presonus. Μαζί με το minidsp και την εγκατάσταση θα βγεις κάτω απο το 2000€ και θα είσαι κομπλέ απο μπασο.

(Μετά πουλάς τον ενισχυτή. :D)
[DOUBLEPOST=1542122239][/DOUBLEPOST]
Πολυ ακριβό.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν δεν έχει ρυθμιστικά ο ενισχυτής (πιο πιθανόν να έχει για να δίνει εξόδους για sub) τότε να πάει στα ηχεία μέσω του sub όπου θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το φίλτρο του sub και να μην παίζουν τα ηχεία τις πολύ χαμηλές.

Temblor T10-04.png

[DOUBLEPOST=1542125216][/DOUBLEPOST]Edit: Ξέχασα, αυτή η λύση προυποθέτει ενεργά ηχεία και pre out από τον ενισχυτή....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Πώς γίνεται να έχει έξοδο για σαμπ ο ενισχυτής, χωρίς να εφαρμόσει κρος;

Διαβάστε το μανιουαλ, δε γίνονται αυτά..
[DOUBLEPOST=1542125447][/DOUBLEPOST]
αυτή η λύση προυποθέτει ενεργά ηχεία
Πάρτε ενεργά.
 

I

iason

Guest
Πώς γίνεται να έχει έξοδο για σαμπ ο ενισχυτής, χωρίς να εφαρμόσει κρος;

Διαβάστε το μανιουαλ, δε γίνονται αυτά..
[DOUBLEPOST=1542125447][/DOUBLEPOST]
Πάρτε ενεργά.
Κωστα το μανουαλ γραφει μονο οτι το σαμπ ουτ ειναι audio out.Τιποτα αλλο ,θα ρωτησω τον αντιπροσωπο μηπως ξερει κατι περισσοτερο.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Κωστα το μανουαλ γραφει μονο οτι το σαμπ ουτ ειναι audio out.Τιποτα αλλο ,θα ρωτησω τον αντιπροσωπο μηπως ξερει κατι περισσοτερο.
Σύνδεσε σε αυτή την έξοδο τα ηχεία σου (Με άλλο ενισχυτή αν εχεις) ή άλλη συσκευή με έξοδο σε ακουστικά και δες.

Υπάρχουν ενεργά υπογουφερ με εισόδους ηχείων και αντίστοιχες εξόδους. Η αποκοπή συχνοτήτων γίνεται από εκεί και μετά οδηγείται στα ηχεία το σήμα χωρίς χαμηλές. Σε σειρά δηλαδή το σαμπ με τον ενισχυτή σου καταλήγει στα ηχεία. Κοίτα τα σαμπ της Yamaha.

40 τμ χρειάζεσαι μάλλον 2. Ξεκινάς με ένα και παίρνεις και άλλο. Πρόταση μου τα Yamaha στις 10 ίντσες. 2 Χ 400 ευρώ. Συν το dsp αν θέλεις σούπερ αποτέλεσμα.

Η ενσωμάτωση των σαμπ θέλει λίγο παιδεμα και διάβασμα. Όταν το πετύχεις θα καταλάβεις :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Λοιπόν, αφού σκέφτηκα ξανά ολα τα δεδομένα:
  1. Θέλουμε sub
  2. Θέλουμε να κρατήσουμε ηχεία και ενισχυτή, και ο ενισχυτής μας ειναι λαμπάτος ;)
  3. Θέλουμε streaming
  4. Θελουμε σωστή ενσωμάτωση των subs, και σωστό κροσάρισμα, αλλά αν ειναι δυνατόν να αποφύγουμε τον επαγγελματία που θα τα ρυθμίσει γιατί ειναι ακριβός.
  5. Έχουμε δυο χιλιάρικα
Βρήκα την λύση
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series#connectivity
Συν δυο τεμάχια
https://www.thomann.de/gr/presonus_temblor_t10.htm?ref=search_prv_7

Κροσαρισμα, dac και αν θελουμε και streaming απο το minidsp, ο λαμπάτος αποφεύγει να οδηγήσει μπάσο ;), τα ηχεία γλυτώσουν τα κάτω απο τα 80Hz και παίζουν καλύτερα.
Θελει λίγο διάβασμα, αλλα το Dirac συγχωρεί τα λάθη που θα κανεις στην αρχή.

Και τωρα μπορούμε να πάρουμε το μέγιστο απο το σύστημα, και πουλάμε και το Teac για να φάμε τα ρέστα στις πτανες. Ολλανδία δεν είπες;

:party:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top