Πληροφορίες για sub

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Εγώ σε αντιθεση με τους υπόλοιπους θα σου πω ότι όχι μην βάλεις sub γιατί το σύστημα που έχεις αν στηθεί σωστά έχει επαρκες μπάσο.
Θέλεις πολλά χρήματα για να βρεις sub που θα κατεβαινει εκεί κάτω για να μην παρεμβαινει αρνητικά στον ήχο των ηχείων σου.
 

I

iason

Guest
Εγώ σε αντιθεση με τους υπόλοιπους θα σου πω ότι όχι μην βάλεις sub γιατί το σύστημα που έχεις αν στηθεί σωστά έχει επαρκες μπάσο.
Θέλεις πολλά χρήματα για να βρεις sub που θα κατεβαινει εκεί κάτω για να μην παρεμβαινει αρνητικά στον ήχο των ηχείων σου.
Το σωστό στήσιμο με έχει απασχολήσει ποιό πολυ από οτι ασχολείται ο μέσος χομπιστας.Πιστευω οτι είναι αρκετά καλά στημενο καο ματσαρισμενο σύμφωνα πάντα με τις δυσκολίες του χώρου και αυτά ου ξερω.Εαν βλέπεις κατι πού εγω δεν βλέπω τοτε θα το άκουγα ευχαρίστως. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν μπορω να παρέμβω στο χωρο για ακουστική φροντίδα. Αυτη είναι η συμφωνία με τη γυναίκα μου.Παιρνω την καλύτερη πλευρά του σαλονιού αλλά μέχρι εκεί.
[DOUBLEPOST=1542147682][/DOUBLEPOST]
Το σωστό στήσιμο με έχει απασχολήσει ποιό πολυ από οτι ασχολείται ο μέσος χομπιστας.Πιστευω οτι είναι αρκετά καλά στημενο καο ματσαρισμενο σύμφωνα πάντα με τις δυσκολίες του χώρου και αυτά ου ξερω.Εαν βλέπεις κατι πού εγω δεν βλέπω τοτε θα το άκουγα ευχαρίστως. Να ξεκαθαρίσω οτι δεν μπορω να παρέμβω στο χωρο για ακουστική φροντίδα. Αυτη είναι η συμφωνία με τη γυναίκα μου.Παιρνω την καλύτερη πλευρά του σαλονιού αλλά μέχρι εκεί.
Και για να ολοκληρώσω τη σκεψη μού μου άρεσει αυτο που ακούω απλα η σκέψη για το καλύτερο ειναι πάντα ζωντανή.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Τι μουσικές ακούς;
Το καλύτερο μπορεί να είναι ένας plinius με έναν προενισχυτη σαν παράδειγμα το αναφέρω.
 


I

iason

Guest
Τι μουσικές ακούς;
Το καλύτερο μπορεί να είναι ένας plinius με έναν προενισχυτη σαν παράδειγμα το αναφέρω.
Κλασικό ροκ ,μπλους και κανα Ελληνικό.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Αυτο που ανεβασες ειναι το διαγραμμα του ηχειου μετρημενο σε θαλαμο,την ενισχυση του χωρου δεν την μετραει οποτε με σωστο στησιμο θα ειναι οκ. Η εταιρια στα χαρακτηριστικα του ηχειου αναφερει
Frequency response (Hz) 28...50.000 Hz και δεν ειναι τυχαια στον ηχο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Αυτο που ανεβασες ειναι το διαγραμμα του ηχειου μετρημενο σε θαλαμο,την ενισχυση του χωρου δεν την μετραει οποτε με σωστο στησιμο θα ειναι οκ.
Δες το διάγραμμα καλά, και ξανασκέψου το.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Ο ενισχυτης σου απο οτι καταλαβαινω η εξοδος που εχει(sub out) ειναι απλα ελεγχομενη απο το ποτενσιομετρο του. Δεν εχει ρυθμισεις για αποκοπες ,δηλαδη crossover.
Τα ειδη μουσικης που ακους ,εκτος των κακων παραγωγων ,θα αναπαραγονται με ζεστο γεματο ηχο ,αλλα όπως συμβαίνει σε όλους ,συνηθίσες τον ήχο του συστήματος σου και πιστεύεις ότι θέλεις να αλλάξεις κάτι. Εγώ στην περίπτωση σου θα κοιτούσα να δώσω αυτά τα χρήματα που σου είπε ο φίλος ποιο πάνω(2000€) για ένα καλύτερο ζεύγος ηχείων floorstanding . Δες εταιρίες όπως Dali η chario η b&w .
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Καταρχήν είναι χρήσιμο να ρωτήσεις την Cayin τι είδος output (stereo L-R, 2 mono LFE) δίνει ο ενισχυτης . Μετά πιστεύω ότι , ιδανικά , το sub πρέπει να έχει όλα τα είδη συνδεσεων (εισοεξόδους για τα ηχεία , L-R , LFE, output για δεύτερο sub κλπ ) , συν μικρόφωνο για καλιμπραρισμα με κάποια εφαρμογή. Επίσης καλό θα είναι να είναι της κατηγορίας τιμής των ηχείων, REL , Velodyne , Sunfire έχουν ποιοτικές λύσεις. Έχω ακούσει 8"ο REL να γεμίζει και να "κ'αθεται" πολύ πιο αρμονικά στο χώρο και στο σύστημα από 12"α. Η μορφολογία του χώρου παίζει μεγάλο ρόλο στο αν θα το "καταπιει" ή θα "χαθεί" το ηχείο , θέλει δοκιμές και πειραματισμό , και τελικά μόνο τα αυτιά μας ξέρουν αν κάτι λείπει από τον ήχο. Πάντα θα υπάρχει η περίπτωση να χειροτερέψει , ή να βελτωθεί το ηχητικό αποτέλεσμα .
 




I

iason

Guest
Τελικά πήρες σαμπ κι αν ναι ποιο/α;
Alfee όχι δεν έχω πάρει Σάμπ.
Δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου ,αλλά ποτέ μην λες ποτέ.
Έχω αλλάξει ηχεία όμως και ενισχυτή από τότε πού γράφτηκαν αυτά.
Ξύπνα Ιάσονα...!!!! Σε βρήκε.
Ναι ρε τον μπαγάσα, τι ναι αυτός ρε !!!!!:sneaky:
Για πες μας Ιασων!
Τίποτα Γιανννη, κανένα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top