Ήχος εικόνα show Athens 2018






Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Snapseed.jpg
IMG_5690.JPG
IMG_5694.JPG





Ας γραψω κι εγω 2-3 λογακια για την φετινη εκθεση...

Πηγαμε , επιστρεψαμε, περασαμε τελεια και ευχαριστα παρεα με το Στεργιο.
Απροβληματιστα και ομορφα, οπως θα πρεπε να ναι.
Σημαντικο!

Ομορφο κλιμα στην εκθεση, γενικα μου φανηκε αρκετος κοσμο να μπαινοβγαινει η αληθεια, εντονη κινητικοτητα.

Στα top συστηματα με τυχαια σειρα, θα πω τα εξης 4,

το συστημα του ΚΟΨ, Vienna, Gryphon, Aurender, EMM Labs
Φανταστικο, τα χε ολα, πραγματικα. Επαιξε εξαιρετικα, κι ακουσαμε τα παντα ολα. Απο μπαλαντες , κλασσικη, τζαζ μεχρι βαρια μεταλ, και δεν εκανε κιχ το ηχειο..

Γενικα παντως, σε γενικες γραμμες και μιας που το ανεφερα, κανενας εκθετης δε μου αρνηθηκε ν ακουσω αυτο που ηθελα. Ισα ισα με χαρα μου το εβαζαν!

Το συστημα της Chameleon, Αudio Solution, Audio Hungary, Origin Live Και Μetrum.

Γνωριμο ακουσμα, μαλακο, δε σε κουραζει καθολου και τα χε ολα, παρα τα σχετικα λιγα βατ του ενισχυτη.
Αλλωστε ζω μ αυτο!

Το συστημα της FOcal με Musical Fidelity.

ΕΠαιζε βεβαια σε μεγαλο χωρο που βοηθουσε πολυ , αλλα ηταν εντυπωσιακο.
Απ τις λιγες φορες που μ αρεσουν FOcal.

To συστημα του Ορφεα με τα μεγαλα Wilson Sasha.
ΤΑ ειχε ολα, αν κ θα επρεπε σ αυτα τα χρηματα!!



Αν θα πεσω ενα σκαλι κατω,, ν αναφερω Τα kii, τα οποια μ αρεσαν αλλα... καπου κατι με εκοβε.. ισως δεν εχει αυτον τον ¨μεαλο", μεγαλειωδη πομπωδη ηχο, ισως ηταν λιγο ας πουμε φλατ για τα γουστα μου...

ΤΑ πανελς του Ορφεα μ αρεσαν σε πολλα σημεια, αλλα οχι all around, νομιζω πως μπουμαριζε αρκετα με το παραμικρο.
Αλλα ειχε φανταστικη εικονα και σκηνη!

Οι τεραστιες κορνες Pnoe στην εισοδο, με τη φοβερη σκηνη παρα τα προβληματα του χωρου και του κοσμου, ηταν αρκετα εντυπωσιακα.
Νομιζω με μια πιο προσεκτικη ακροαση θα με μαγευαν.

Τα Tad.. χμμ.. περιμενα κατι παραπανω..

Τα JBL Με τον δικο μας Νικο Αρβανιτακη ηταν ολα υπεροχα , μαλιστα μ εκανε φοβερη εντυπωση ενα ηχειο μικρο τησ Harman KArdon Citation που επαιξε φανταστικα!

Τα Jadis, πανεμορφα, επιβλητικα, θα τα ηθελα..

Αλλα περιμενα να παιξουν αρκετα καλυτερα... ισως λογω ηχειων?

Οι συμπαθεστατοι αφοι Τσακιριδη, οπως παντα με πολυ καλο ηχο και πολυ καλο value for money, απολαυση στο επακρο.

Μεγαλη εντυπωση μου εκαναν επισης τα ακουστικα της HiFi Man ( εχω τα 400αρια) που τ ακουσα να οδηγουνται πολυ σωστα , οπως κι αυτα της Audeze.

H Rois οπως κι η Lab 12 , μ ενα εξισου καλο αποετλεσμα, πολυ καλυτερο απο ακριβοτερα συστηματα και ακομα πιο μουσικο, απολαυστικο θα ελεγα. Value for money κι εδω στο επακρο! Μπραβο στα παιδια!

Τα μικρα Wilson μ απογοητευσαν .. περιμενα πολλα περισσοτερα, αλλα με σταθμες ψιθυρου και προγραμμα που δεν μπορουσες να καταλαβεις πολλα πολλα, και με πανακριβα συνοδα, περιμενα κατι καλυτερο.

Τα Audio Technologies με 3 ζευγαρια πανελς, ηταν σαν ενα wall of sound.
Iσως η δυσκολη τοποθετηση τους κολημμενα στον τοιχο να δυσκολεψε.

Η μεγαλυτερη εκπληξη και εντυπωση ηταν τα ενεργα Elac που με κοστος 2000 ευρω κι ενα streamer, player Arcam 500 ευρω επαιξαν φανταστικα. ΕΠαθα πλακα! δεν περιμενα τοσο ωραιο αποτελεσμα κι ηχο!

Οπως επισης και τα νεα μικρα βασης Cabasse μ εναν ολοκληρωμενο κι ενα dac streamer player της Cambridge Audio , με εντυπωσιασε πραγματικα, δεδομενου του κοστους τους!

Πηρα πολλα πολλα βυνηλια απ τον ΤΑσο το Συριγο και τη Green Way , πολλες μουσικες και ψαξιμο που αξιζε. Ομορφες; επιλογες, πραγματικα.

Επισης μ εντυπωσιασαν πολυ ολες να πω οι νεες τηλεορασεις 8κ, επαθα πλακα, ωραιο μεγεθος και πολλες χορταστικες ιντσες, αλλα ειναι πολλα τα λεφτα....

Καλα να μαστε να παμε και του χρονου, με υγεια ευλογια και χαρα, και να συναντιομαστε με τα παιδια, να τρωμε να πινουμε οσο μπορουμε γιατι χανομαστε!

Εις το επανιδειν!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Βάλτε οποιοδήποτε ηχείο,ενεργό,παθητικό,υβριδικό,τρανσέξουαλ σε λόμπι ξενοδοχείου με 50+ άτομα να συζητάνε-γελάνε και κατηγορήστε το επειδή είναι ακριβό και κάπως8-)
Δηλαδη δυο PA JBL, που εχουν σχεδιαστει ακριβως γι αυτη τη δουλεια και κοστιζουν πηνατς, δε θα εκαναν τη δουλεια; Απειρως καλύτερα;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδη δυο PA JBL, που εχουν σχεδιαστει ακριβως γι αυτη τη δουλεια και κοστιζουν πηνατς, δε θα εκαναν τη δουλεια; Απειρως καλύτερα;
εντυπωσιακότερα ίσως...καλύτερα και φυσικότερα σαφώς όχι!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι η τιμή των pnoe, τουλάχιστον για τα δεδομένα της εγχώριας αγοράς είναι για γέλια, στον αντίποδα όμως ο ήχος τους ήταν καθηλωτικός αν σκεφτείς και που ήταν στημένα!
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
Τα ηχεία ΤΟΥ φουαγιέ (και όχι της φουαγιέ όπως εκ παραδρομής γράφτηκε στο παπαπάνω ποστ μου) έπαιζαν δυνατά σε ένα πλήρως ακατάλληλο χώρο. Έπαιζαν πάντως δυνατά και αυτό φάνηκε.

Αυτό που είναι για εμένα σίγουρο είναι ότι είναι τραγικά άσχημα – όσο και να κοστίζουν .

Γενικά μου προκαλούν άρνηση ηχεία που μοιάζουν με μουσικά όργανα. Ηχεία –βιολιά , ηχεία -άρπες – ηχεία -σαξόφωνα ακόμη και ηχεία –όστρακα (βλέπε Nautilus που παρότι σύμβολο οι πίσω ...μυτερές απολήξεις μου φαίνονται γελοίες ).
Τα συγκεριμένα νομίζω θέλουν να μαοιάζουν με σαξόφωνα.

Τα ηχεία ΔΕΝ είναι μουσικά όργανα, δεν λειτουργούν σαν τέτοια και ούτε υπάρχει λόγος να μοιάζουν με μουσικά όργανα.

Μόνο που επιχειρείται να …«μοιάζουν» το βλέπω σαν να ξεκινάμε λάθος. Ωραίο να έχουν ποιοτικό φινίρισμα και υλικά πάνω στο σχήμα που ο κατασκευαστής θεωρεί ιδανικό – αλλά μέχρι εκεί.

Βέβαια δεν αποτελώ πελάτη ηχείου 100,000 ευρώ και μπορεί να ξέρουν κάτι καλύτερα οι κατασκευαστές για το συγκεκριμένο target group.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Παντα για το Pnoe ...ένα ηχειο είναι τοσο ωραιο οσο ωραια ακούγεται. Δεν εχω θεμα με την εικονα του. Φανταζομαι σε αναλογο χωρο και διακοσμηση μπορει να είναι υπεροχη εικονα. Εχω πρόβλημα με το ότι αντι να είναι σε μια αιθουσα 70-80 τμ με ένα ολιγοβατο λαμπατο και ένα καλο πικαπ ώστε να ακούσουμε πραγματικα τι βγαζει, ηταν στο φουαγιε με 100 ανθρώπους να μιλανε και να γελανε. Λες και δεν θελαν να ακουστει το συστημα αλλα απλα να το βλεπουν .

Τωρα η τιμη εχω πολύ σοβαρο θεμα.

Είναι κατασκευή plexiglass το οποιο σημαινει συγκεκριμενο κοστος που δεν μπορεις να ξεγελασεις. Και συγκεκριμένες μοναδες που επισης δεν μπορεις να θολώσεις τα νερα του κοστους.

Θα μου πειτε υπαρχει το κοστος αναπτυξης του σχεδιου. Συμφωνα με την εταιρεια τους πηρε 10 χρονια δοκιμων για να φτασουν στο αποτέλεσμα.
Συγνωμη αλλα αυτό είναι κατι τις περισσοτερο από το χρονο που θα χρειαστεί η μελετη για το διαστημοπλοιο που σχεδιααουν οι Αμερικανοι να στειλουν στον Αρη. 10 χρονια μελετη μιας κορνας?

Μετα η τιμη όταν βγηκε το 2011 στο 6moons στην κριτικη εγραφε τιμη 24000 ευρω. Μετα από τις καλες κριτικες η τιμη ανεβηκε στα 68000 ευρω? Γιατι τοσο γραφει στο σαιτ τους. Και στην εκθεση σε αλλους διναν τιμη 78000 σε αλλους 100000 και σε αλλους 105000?

Κατι δεν μου παει καλα σε όλα αυτά...εχω αδικο?
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άντε να γράψω και εγω
Πηγα και τις 2 μέρες .
Δεν έδωσα πολυ σημασία λογω παλιών φίλων που ειδα και νέων που γνώρισα .
Αξία ανεκτίμητη .
Γνώρισα κόσμο με την ίδια τρέλα σε λιγότερη η περισσότερη δόση .
Ενδιαφέρων τα Elac , ηχοδομη avart ,ΚΟΨ ,aCapella ,Wilson .
Περισσότερο έδωσα σημασία στα παιδιά που ξαναείδα .
Οι καφέδες στον 8 μεγάλο κέρδος της έκθεσης
Δυστηχως δεν μπόρεσα να κάτσω οσο ηθελα αλλα μια χαρα ηταν και έτσι τελικά πλάκα ειχε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Η μεγαλυτερη εκπληξη και εντυπωση ηταν τα ενεργα Elac που με κοστος 2000 ευρω κι ενα streamer, player Arcam 500 ευρω επαιξαν φανταστικα. ΕΠαθα πλακα! δεν περιμενα τοσο ωραιο αποτελεσμα κι ηχο!
Τελικά, τα μικρά ενεργά της ελακ, άρεσαν σ'όλους σας!
Καλή φάση! ;)
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Παντα για το Pnoe ...ένα ηχειο είναι τοσο ωραιο οσο ωραια ακούγεται. Δεν εχω θεμα με την εικονα του. Φανταζομαι σε αναλογο χωρο και διακοσμηση μπορει να είναι υπεροχη εικονα. Εχω πρόβλημα με το ότι αντι να είναι σε μια αιθουσα 70-80 τμ με ένα ολιγοβατο λαμπατο και ένα καλο πικαπ ώστε να ακούσουμε πραγματικα τι βγαζει, ηταν στο φουαγιε με 100 ανθρώπους να μιλανε και να γελανε. Λες και δεν θελαν να ακουστει το συστημα αλλα απλα να το βλεπουν .

Τωρα η τιμη εχω πολύ σοβαρο θεμα.

Είναι κατασκευή plexiglass το οποιο σημαινει συγκεκριμενο κοστος που δεν μπορεις να ξεγελασεις. Και συγκεκριμένες μοναδες που επισης δεν μπορεις να θολώσεις τα νερα του κοστους.

Θα μου πειτε υπαρχει το κοστος αναπτυξης του σχεδιου. Συμφωνα με την εταιρεια τους πηρε 10 χρονια δοκιμων για να φτασουν στο αποτέλεσμα.
Συγνωμη αλλα αυτό είναι κατι τις περισσοτερο από το χρονο που θα χρειαστεί η μελετη για το διαστημοπλοιο που σχεδιααουν οι Αμερικανοι να στειλουν στον Αρη. 10 χρονια μελετη μιας κορνας?

Μετα η τιμη όταν βγηκε το 2011 στο 6moons στην κριτικη εγραφε τιμη 24000 ευρω. Μετα από τις καλες κριτικες η τιμη ανεβηκε στα 68000 ευρω? Γιατι τοσο γραφει στο σαιτ τους. Και στην εκθεση σε αλλους διναν τιμη 78000 σε αλλους 100000 και σε αλλους 105000?

Κατι δεν μου παει καλα σε όλα αυτά...εχω αδικο?
επειδη δεν προκειται για προιον που εξυπηρετει βασικες μας αναγκες
επειδη δεν αφορα την υγεια μας η την επιβιωση μας
επειδη ειναι μερος μιας τοσο μεγαλης αγορας με αφθονες προτασεις

μπορει να το κοστολογησει οσο γουσταρει , να αλλαζει την τιμη του αναλογα με τις κριτικες, αναλογα με την ηλικια του ενδιαφερομενου, αναλογα με το καιρο στο λονδινο, αν τον εχει πιασει ο καφες , αν τον πηγε αιμα κλπ .

ο καθενας κρινεται μεσα παο τα εργα και τις πραξεις του και προφανως για αλλους τα 100Κ ειναι λογικο τιμημα , για αλλους οχι , για αλλους ειναι εργο τεχνης για αλλους οχι κλπ

αναλογη συζητηση καναμε και περσυ , εγω καταλληγω οτι μακαρι να το πουλαει 500Κ 50 φορες το χρονο και να αποδιδει ΦΠΑ , μου αρκει.

περι r&d ολα ειναι σχετικα.
ο troels gravensen πχ εχει κανει r&d σε 70+ ηχεια τα τελευταια 10 χρονια και δινει ολες πληροφοριες δωρεαν. Κατα γενικη ομολογια εχει εξαιρετικα σχεδια που παιζουν ,αλλα αυτα ειναι επισης θεμα γουστου μεχρι ενος σημειου.

γουστο πχ ειναι και το οτι τα focal αλλοι τα θελανε με τον πσηφιακο και τους ξενιζε ο jadis (εγω ενας εξ αυτων) , αλλοι αποθεωνανε τον jadis.
αλλοι θα ζουσαν καλυτερα με τα Kii (εγω πχ παλι) αλλοι τους βρισκαν θεματα και προτιμουσαν στο ιδιο δωματιο τα focal γιατι ειχαν μεγαλυτερο ηχο (παπαρια θα ελεγα , γιατι το kii σε 3 διαφορετικα θεματα απεδιδε τους 3 διαφορετικους χωρους της ηχογραφησης ενω το focal λιγο πολυ υπηρξε θυμα του χωρου που επαιζε)

δε βαριεσαι πλακα ειχε και φετος , μου λειψανε μονο τα atc και ο ΜΦ.
μπαδεγουει δεν ειδα η δεν προσεξα βιντεορυθμο που καθε χρονο ειχε ενα δωματιο να παιζει με σκαρτα 2000 ευρω και να εχει τον τιμιοτερο ηχο. υπηρχε βεβαια το καταπληκτικο elac , λιγο πολυ στην ιδια κατηγορια ανηκουν
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Tην απόσταση την καθόρισε το καλώδιο ηχείων:roflmao:
Μπορεί να έπαιζαν άλλη μουσική.
Καμία Βέμπο το ένα, και κάνα ρεμπέτικο του '40 το άλλο, αμφότερα μονοφωνικά.
Μπορεί να κάλυπταν 2 περίπτερα.
Μπορεί να τα στήσαν έτσι μόνο για να τα βλέπουμε και να γελάμε, σα να μας καθαρίζουν αβγά.
Ανέκδοτο είναι. Σαν αυτά με τον Τοτό, μόνο σε Hi-End.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ήθελα πολύ να ακούσω τα νεότερης κοπής ενεργά ηχεία. Kii + Elac. Οκ, καλά ναι, όχι όμως καλύτερα από τα καλά παθητικά ηχεία που επίσης άκουσα στην έκθεση. Τα Elac τίμια, με καλή τιμή. Ακόμη και η ακριβότερη σειρά ενεργών της εταιρείας με ribbon twiter έχει λογική τιμή (τα τρίδρομα δαπέδου γύρω στις 4500).
Μια άλλη διαπίστωση είναι ότι όσο καλά και να παίζει ένα ηχείο (ενεργό ή παθητικό) με μικρά γουφεράκια, δεν μπορεί με τίποτε να σου δώσει τον όγκο, την ατμόσφαιρα και την δυναμική ηχείων με 12-ιντσα ή 15-ιντσα γούφερ!! Ακόμη και αν τα ακούς από 1 μέτρο. Το μέγεθος μετράει!
 

Μηνύματα
301
Reaction score
117
Συγχαρητήρια σε όλους τους εκθέτες για την προσπάθεια τους.

Τα elac ήταν η μεγάλη έκπληξη κατά εμέ.
Δεν πίστευα ότι άκουγα αυτό που έβλεπα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη τα ενεργά αυτά θέτουν πολλά ερωτήματα περί συστημάτων.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μια άλλη διαπίστωση είναι ότι όσο καλά και να παίζει ένα ηχείο (ενεργό ή παθητικό) με μικρά γουφεράκια, δεν μπορεί με τίποτε να σου δώσει τον όγκο, την ατμόσφαιρα και την δυναμική ηχείων με 12-ιντσα ή 15-ιντσα γούφερ!! Ακόμη και αν τα ακούς από 1 μέτρο. Το μέγεθος μετράει!
Το μυαλό αποφασίζει με το μάτι, οπότε αυτό που βλέπεις είναι και αυτό που ΘΕΣ να καταλάβεις. Εφόσον η εικόνα προηγείται της λογικής είσαι κατά 95% προκατειλημμένος και η απόφαση έχει παρθεί πριν καν αρχίσει το "show".
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top