Ήχος εικόνα show Athens 2018

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Εκτός συναγωνισμού επιλογών (λόγο κόστους και μόνο) αλλά άξιο αναφοράς (και κακοφωτογραφημένο επίσης)

Athens SIShow 2018_03.jpg


Επόμενη επιλογή και πιθανόν το καλύτερο ηχείο κατά την πτωχήν μου κρίση στην έκθεση GoldenEar Five.
(Παίζω στοίχημα τους καφέδες ότι σε blind test δεν θα το ξεχώριζε κανείς από το seven αλλά... λέμε τώρα)
Athens SIShow 2018_05.jpg


Τους σέβομαι σαν εταιρία και δεν έχω απογοητευτεί ποτέ με όσα προϊόντα έχουν βρεθεί "μπροστά" μου ο λόγος για
audio physic και τα MIDEX (Mα τί όνομα είναι αυτό;). Εδώ κάτι δεν μου έκατσε στα "οδηγά" αλλά εδώ γινόταν του... εκείνου τελοσπάντων ο γάμος στα ενισχυτικά κόλλησες εσύ; Ε τι να κάνουμε παραξενιές.

Athens SIShow 2018_11.jpg


(Σημείωση 2 αντίστοιχα θεωρώ ότι χώρος + ενίσχυση έθαψε και τα TAD)

Επιλογών συνέχεια άνευ φωτογραφήματος τα ΕLAC που όλοι ανάφεραν με μόνη επισήμανση ότι μπορούσαν εύκολα να είναι στημένα σαφώς καλύτερα.

Πάμε για mini διάλειμμα και ξεκατίνιασμα για έναν ενισχυτή που δεν μπόρεσα ποτέ να αποφασίσω αν τον θεωρώ άξιο αποκτήματος αν μου αρέσει το πως "ενισχύει" - "παίζει" (μια από τις πιο άκυρες χρήσεις λέξεως στο hifi) ή αν απλά τα αυτιά μου μου κάνουν πλάκα. Ο λόγος για τον κο CROFT.

Athens SIShow 2018_10.jpg


Και εξηγούμε τον έχω βρει στο διάβα μου τέσσερις φορές και πάντα "με άρεσε". Διάβαζα εργαστηριακές μετρήσεις του και απλά τον ξεχνούσα. Και κάθε φορά το ίδιο βιολί ε αυτή ήταν όμως nock out πριν ανέβει στο ριγκ. Τα κτηνώδη Harbeth θέλουν ρεύματα και είναι πολύ συγκεκριμένης σχολής εδώ τον σφάξανε και αυτός με την σειρά του αυτά. Ίσως με τα μικρότερα monitor της εταιρείας να τα έβρισκε αλλά ο συνδυασμός με τα απλά ήταν λάθος.

(Σημείωση 3 Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Ούτε σε ολοκληρωμένο ούτε σε υβριδικό ούτε στην προενίσχυση ούτε σε τελικό ούτε πουθενά. Μόνο σε αμπαζούρ και αν. Ουφ το είπα και ησύχασα).

Στα εκτός συναγωνισμού αλλά άξια λόγου και με το παραπάνω κατά πολύ ήδη αναφέρθηκαν και πήραν τα αντίστοιχα εύσημα "ουά" περισσεύω.

Athens SIShow 2018_13.jpg
 


Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
(Σημείωση 3 Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Δεν μου αρέσουν οι λυχνίες! Ούτε σε ολοκληρωμένο ούτε σε υβριδικό ούτε στην προενίσχυση ούτε σε τελικό ούτε πουθενά. Μόνο σε αμπαζούρ και αν. Ουφ το είπα και ησύχασα).

Εκτος του οτι πεθανα στο γελιο με το σχολιο,ειμαι και ''ψυχαναγκαστικος'' με τα μηχανακια και θα ειχα μονιμα την απορια ,μηπως εχουν πεσει οι λαμπες και δεν παιζουν σωστα ,εε,,εε μηπως;:lolsign::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αnd the winner is....

Athens SIShow 2018_08.jpg


Tώρα μπορείτε να με δείρετε. Aπό Audio technologies "άκουσα το καλύτερο σύστημα". Η πιο σωστά αυτό που είχε πιο αληθοφανή απόδοση ηχογραφημένης μουσικής. Ναι είναι κακοσχεδιασμένα κουτιά που δε μου άρεσαν καθόλου πιο 1930 industrial design δε γίνεται παρόλο αυτά θα το έβαζα σπίτι μου συν πάνελ που ποτέ δεν θα έχω αντίστοιχο χώρο για να τα φιλοξενήσω. Και μια και είπα τη μαγική λέξη και εδώ το δωμάτιο έθαψε τα ηχεία.
Παρόλο αυτά ήταν ο εκθέτης που κάθισα περισσότερο γύρισα από το ισόγειο μέσα στα νεύρα για να κάτσω άλλο τόσο και ο μόνος που θα φροντίσω να κάνω μια συνάντηση με τα μικρότερα τρανζιστοράτα μοντέλα τους.

Athens SIShow 2018_09.jpg


Στα εκτός συστημάτων όμορφα τα έπιπλα της Exelixis δεν τους λείπει τίποτα σε σχέση με τον εισαγόμενο ανταγωνισμό.

Εύχομαι και του χρόνου να είμαστε καλά και να δούμε μια μεγαλύτερη και ακόμα καλύτερη έκθεση.
[DOUBLEPOST=1543270871][/DOUBLEPOST]
Εκτος του οτι πεθανα στο γελιο με το σχολιο,ειμαι και ''ψυχαναγκαστικος'' με τα μηχανακια και θα ειχα μονιμα την απορια ,μηπως εχουν πεσει οι λαμπες και δεν παιζουν σωστα ,εε,,εε μηπως;:lolsign::lolsign::lolsign:
Ο ορισμός ψυχαναγκαστικός πρέπει να βγήκε για βλαμμένους όπως εγώ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βάλτε οποιοδήποτε ηχείο,ενεργό,παθητικό,υβριδικό,τρανσέξουαλ σε λόμπι ξενοδοχείου με 50+ άτομα να συζητάνε-γελάνε και κατηγορήστε το επειδή είναι ακριβό και κάπως8-)
Το καλώς προτιθέμενο θράσος χρήζει ευφήμου μνείας.:p
Κι εδώ βλέπουμε 2 ηχεία τσακωμένα μεταξύ τους.
Δεν αγαπιούνται πιά. Διαζύγιο εδώ και τώρα.

:lolsign::lolsign::lolsign:
Το σύνδρομο της ευρείας...σκηνής που λέγαμε...
Οπως και να τα βάλεις παίζουν
:p
Αρκεί που δεν...εμπαίζουν.
...
αλλοι θα ζουσαν καλυτερα με τα Kii (εγω πχ παλι) αλλοι τους βρισκαν θεματα και προτιμουσαν στο ιδιο δωματιο τα focal γιατι ειχαν μεγαλυτερο ηχο (παπαρια θα ελεγα , γιατι το kii σε 3 διαφορετικα θεματα απεδιδε τους 3 διαφορετικους χωρους της ηχογραφησης ...
Εδώ βρίσκεται η ουσία...

Σε κάθε περίπτωση,θερμές ευχαριστίες για όσα μέλη μπήκαν σε κόπο να μας κάνουν διαδικτυακή περιήγηση.
Σε σημαντικά λιγότερα το 90άρι (περίπου 75.000 - 80.000 αναλόγως επιλογών) και πολύ λιγότερα το 50άρι (περίπου 28.000).
Και όντως, "'Αντε γεια".
Τέτοια ηχεία θα έπρεπε ν'απαγορευτούν δια ροπάλου καθότι αναιρούν την έννοια του χόμπυ.Όποιος τ'αποκτήσει δεν θα ξέρει κατόπιν με τί άλλο θ'άξιζε ν'απασχοληθεί.:D
Αnd the winner is....
Ο ορισμός ψυχαναγκαστικός πρέπει να βγήκε για βλαμμένους όπως εγώ
(ΙΨΔ)
Φαίνεται να έχεις μεγάλη...ιδέα για τον εαυτό σου.:lolsign:
 
Last edited:


Μηνύματα
9.220
Reaction score
12.734
Τα πρωτα χρονια εδινα βαση στην αποψη που κατεθεταν οι συμφορουμιτες.
Στην πορεια καταλαβα οτι ο καθενας ακουει και βλεπει οτι θελει.
Για αυτον τον λογο αλωστε υπαρχουν και 548579 εταιριες.
Καποιοι προσπαθουν να επιβαλλουν την αποψη τους σαν την σωστη .
Αγορια κουλαρετε, απολυτες μετρησεις στην ευχαριστηση η στην δυσαρεσκεια που εισπρατει ο καθε ακροατης δεν υπαρχουν.

Απολυτες μετρησεις ενδεικτικα υπαρχουν στα παρακατω.
Μηκος ανδρικου μοριου. Αν και εκει υπαρχει ο παραγων παχος. Τεσπα. Πολυ σημαντικος σε ολα τα φορουμ στην Ελλαδα.
Πτωση γυναικειου στηθους.
Επιταχυνση οχηματος 0-100 (εξαιρειται το Χοντα του J.M.).
Ιντσες διαγωνιου οθονης.
Αλματα σε μηκος, τριπλουν, υψος, επι κοντω.
Εμβαδον ξεφωτου ανδρικης ανω κεφαλης μετα τα 50 σε τετραγωνικα εκατοστα.

Οπως καθε χρονο τον καλυτερο ηχο τον ειχαν τα περιπτερα των φιλων μου. Τον χειροτερο αυτων που δεν μου εκαναν στο παρελθον μεγαλη εκπτωση.

Συγχαρητηρια στους εκθετες που υποδεχονταν τα πελατακια με χαμογελο. Μαυρο στους στραβομουτσουνους.

Και του χρονου με ΥΓΕΙΑ να τρωμε και να πινουμε. :drinks::drinks::drinks:
:hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi::hi::drinks:
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Και εξηγούμε τον έχω βρει στο διάβα μου τέσσερις φορές και πάντα "με άρεσε". Διάβαζα εργαστηριακές μετρήσεις του και απλά τον ξεχνούσα. Και κάθε φορά το ίδιο βιολί ε αυτή ήταν όμως nock out πριν ανέβει στο ριγκ. Τα κτηνώδη Harbeth θέλουν ρεύματα και είναι πολύ συγκεκριμένης σχολής εδώ τον σφάξανε και αυτός με την σειρά του αυτά. Ίσως με τα μικρότερα monitor της εταιρείας να τα έβρισκε αλλά ο συνδυασμός με τα απλά ήταν λάθος.
Πολύ σωστά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Μου δίνεις καλή πάσα.
Στο δωμάτιο της WAVEMOTION με τα JBL -harman/kardon bluetooth speakers , headphones και multiroom speakers πρέπει να είχαμε τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας.
Οι ασπρομάλληδες που λέει ο @Elias K. έριχναν μια ματιά απ την πόρτα κι έφευγαν.Και καλά έκαναν , απ την στιγμή που δεν καταλαβαίνουν ότι ζούμε στο 2018.
Κάποια στιγμή έγινα λίγο αγενής μ έναν π@πάρα που είπε :Αν είχε σύνδεση με καλώδια θα έπαιζε καλύτερα!Για ηχείο multiroom -bluetooth ...
Δηλαδή αυτό το ηχείο να το χωρίσουμε σε μεγάφωνα , ενισχυτή, dsp, δέκτη wifi-bt και να βάλουμε καλωδιάρες φίδια και θα παίξει καλύτερα γιατί τα καλώδια θα κοστίζουν 5 φορές πάνω απ το ηχείο.
Λέτε να έχει δίκιο και η harman να μας δουλεύει?
Στο δωμάτιο της Wavemotion πέρασα ίσως το μεγαλύτερο διάστημα, μετά τα Elac. Ωραία ηχεία, ωραίος ήχος, και το JBL BAR 5.1 μπήκε στο μάτι .... της συζύγου :).

Όσο για τους ασπρομάλληδες θα πω αυτό που έλεγε ο πατέρας και νομιζω ταιριάζει σε ότι συμβαίνει γύρω μας "παλιός γάιδαρος και καινούργια περπατησιά δεν γίνεται".

- - -

Γενικά μιλώντας, στα 43 μου έχω βαρεθεί όλη αυτή την ιστορία με τα πολλά μηχανάκια, ηχεία και καλώδια παντού. Ζούμε ένα κλικ πρίν το 2020 και ακόμα συζητάμε αν οι τεχνολογίες του 1900 είναι καλύτερες.
Είναι το ίδιο με τα smartphones, που ενώ έχουμε 2Κ οθόνες, επεξεργαστές που χτυπάνε τους αντίστοιχους στους υπολογιστές, κάμερες που πλέον η συντριπτική πλειοψηφία δεν χρειάζεται να αγοράσει μια extra Nikon ή Canon ή Sony, κάποιοι θέλουν αυτό
Jersey_Telecom_switchboard_and_operator.jpg


Εντάξει, έλεος.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πλέον το παλιό, δεν πέρασα ούτε από τα μισά δωμάτια, όπως και πέρσι, γιατί δεν με ενδιαφέρει πως παίζει κάτι που δεν θα πάρω ποτέ. Παλιά έμπαινα παντού. Τώρα απλά δεν. Αρνούμαι πλέον να συλλέγω περιττή πληροφορία.
Τα πάντα εξελίσσονται και η μουσική ή κινηματογραφική εμπειρία γίνεται καθημερινά ποιοτικότερη, ευκολότερη και φθηνότερη. Φτάνει απλά να συνεχίσουμε το ταξίδι επιλέγοντας το σωστό βαγόνι, ανάλογα την τσέπη και τα θέλω μας.
Αλλά όπως φαίνεται ακόμα και ο "μουτζούρης" το 2018 και βάλε θα είναι μέσα στις επιλογές.

Ps: Τα Elac, που σε όλους μας άρεσαν, όπως θα είδατε streamαραν Spotify.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Το ELAC που σας άρεσαν και εγώ δεν άκουσα, πόσο ακριβώς είχαν; 1800 ή 2000€; Και αν κατάλαβα καλά δεν έπαιζαν με το δικό τους streamer/dac αλλά με arcam, σωστά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Το ELAC που σας άρεσαν και εγώ δεν άκουσα, πόσο ακριβώς είχαν; 1800 ή 2000€; Και αν κατάλαβα καλά δεν έπαιζαν με το δικό τους streamer/dac αλλά με arcam, σωστά;
Θα σου πω ακριβώς τη μου είπε ο άνθρωπος της Sound Gallery.

"Έχουν 2000 αλλά θα βγουν στην αγορά στα 1800. Δεν έχουν δικό τους Dac μέσα για αυτό έπαιζαν με το εξωτερικό.
Στην Sound Gallery μπορούν να παίξουν δίπλα στα KEF LS50 wireless, για την όποια σύγκριση."
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Αλλά όπως φαίνεται ακόμα και ο "μουτζούρης" το 2018 και βάλε θα είναι μέσα στις επιλογές.
Και θα είναι για πολυυυ καιρό ακόμα όσο σε πάει ταχύτερα στον προορισμό. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Ας γράψω κι εγώ.
Πρώτα απ'όλα πήγα στην έκθεση στα πλαίσια της ετήσιας απόδρασης από την καθημερινότητα μαζί με το φίλο Κοτσίδη Τζώνε.
Δε με ενδιέφερε να ακούσω κάτι, είμαστε κομπλέ από στέρεα, αν υπήρχε κάποια έκθεση που να μας δίδασκε πως θα έχουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο για να ακούμε περισσότερη μουσική θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα για μένα.
Όπως και πιο ενδιαφέρον περίπτερο ήταν αυτό της jbl που είχε ακουστικά για τρέξιμο αλλά και ποιοτικότατα bluetooth ηχεία που κάλυπταν όλα τα γούστα και βαλάντια.
Ούτως ή άλλως στην καθημερινότητα μου από τέτοια κατασκευάσματα ακούω (bt ηχεία ή ακουστικά κάνοντας γυμναστική).
Ήταν λίγο μαζεμένη η έκθεση νομίζω αλλά θαυμάζω τους διοργανωτές και τους εκθέτες που σε αυτή την εποχή τολμούν ξοδεύοντας χρήματα και...χρόνο. Είναι σημαντικό να υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν και φροντίζουν αυτό το χόμπι, από όποια πλευρά και να βρίσκονται.
Μεγάλο εύγε λοιπόν σε όλους γι'αυτή τη γιορτή!

Ηχητικά μου άρεσαν:
audio solutions, θεωρώ ότι έχουν χροιές κοντά στα γούστα μου, "ανθρώπινες"
focal kanta με micromega class AB ενισχυτικά, μεγάλος ήχος, ο άνθρωπος ξέρει να στήνει συστήματα, τι να λέμε.
Vienna με (drooling mode on: Gryphon DIABLO drooling mode off: ) μεγάλος ήχος επίσης, έπαιζε ότι ήθελες. Ο φίλος ΚΟΨ είναι σταθερός τα τελευταία χρόνια με πολύ καλό και μεγάλο ήχο.
Μεγάλα Wilson: νταξ, τι να κρίνουμε εδω πέρα...τα ξέρετε. Βασικά μου φάνηκε ότι δε χωρούσε στο χώρο το ηχείο...
Το περίπτερο της audio technologies με τη συστοιχία panel με τα δικά τους ενισχυτικά είχε για μένα πολύ ενδιαφέρον ήχο, θα έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα για πολύ μεγαλύτερο δωμάτιο, έτσι για να ακούσουμε τι μπορεί να κάνει αυτό το σύστημα. Θεωρώ ότι δεν ακούσαμε κάτι σε εκείνο το μικρό δωμάτιο...
Τα Golden ear στο τεράστιο δωμάτιο με τα μικρά ενισχυτάκια της rega μου έκαναν και πάλι εντύπωση, μεγάλα ηχητικά, έπαιζαν μουσική όμορφα...χαλαρωτικά!
Οι συμπαθέστατοι τσακιριδαίοι είχαν ανοιχτό τον καινούργιο Αλέξανδρο ο οποίος πρέπει να...κεντάει! Σταθερή αξία, βλέπουμε ότι κάνουν βήματα και στο εξωτερικό και αυτό κάτι σημαίνει. Έπαιζε ο 70βατος αίολος και ηχητικά ήταν εξαιρετικός!
ΚΙΙ: Αν είχα τη γνώση και την εμπειρία που έχω μαζέψει τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το σπορ και μου έλεγε κάποιος ότι με αυτά τελειώνεις με ηχεία, ενισχυτές και καλώδια....θα ήταν πολύ πολύ tempting.
Τα μικρά ενεργά ELAC ήταν έκπληξη, αντικατοπτρίζει αυτό που έχει έρθει ήδη αλλά δε το ξέρουμε. 2 ηχεία (ή και περισσότερα) που απλά τα βάζεις στην πρίζα και παίζουν μουσική με remote το κινητό...

Και του χρόνου ρε παιδιά!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Η δική μου φωτογραφία από το ξενοδοχείο που γινόταν η έκθεση. Μόνο που είναι ακριβώς από ...έξω ή καλύτερα στο πλάι.

Ενώ «μέσα» παίζουν τα συστήματα για ασπρομάλληδες / View attachment 111054 «έξω» η παρέα απολαμβάνει τη μουσική της.

Α ..ρε πως κατάντησα - να μαν ανήκω σττην .."εξω" παρέα.
Εσύ ήσουν αυτός που μας φωτογράφιζε; :o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα μικρά ενεργά ELAC ήταν έκπληξη, αντικατοπτρίζει αυτό που έχει έρθει ήδη αλλά δε το ξέρουμε. 2 ηχεία (ή και περισσότερα) που απλά τα βάζεις στην πρίζα και παίζουν μουσική με remote το κινητό...
Έτσι.
Αυτό είναι το ηχοσύστημα της σύγχρονης πραγματικότητας.
Καλώς ή κακώς, τα λέω εδώ και πολύυυυυυ καιρό. ;)

Και παίζουν Spotify. Μη ξεχνιόμαστε, ε; 8-)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Έτσι.
Αυτό είναι το ηχοσύστημα της σύγχρονης πραγματικότητας.
Καλώς ή κακώς, τα λέω εδώ και πολύυυυυυ καιρό. ;)

Και παίζουν Spotify. Μη ξεχνιόμαστε, ε; 8-)
Δυστυχώς δεν παίζουν spotify. Βασικά μόνο αναλογικές εισόδους έχουν, σαν τα δικά σου και τα δικά μου. Και proprietary δέκτη. Θέλουν έξτρα streamer / dac / πομπό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δυστυχώς δεν παίζουν spotify. Βασικά μόνο αναλογικές εισόδους έχουν, σαν τα δικά σου και τα δικά μου. Και proprietary δέκτη. Θέλουν έξτρα streamer / dac / πομπό.
Ναι βρε, τέτοιο τους είχε κι έπαιζαν σποτιφάι.
Ένα μίντια πλεϊερ.
Αυτά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Δυστυχώς δεν παίζουν spotify. Βασικά μόνο αναλογικές εισόδους έχουν, σαν τα δικά σου και τα δικά μου. Και proprietary δέκτη. Θέλουν έξτρα streamer / dac / πομπό.
To ταμπλετάκι που κρατούσε ο άνθρωπος streamαρε στο Arcam που είχε πάνω τα Elac.
Με το 500άρικο βάζεις ότι θες. Εγώ μάλλον θα πήγαινα για το Auralic Aries mini αλλά δεν έχει σημασία.
2300€ plug & play γ@μ@το σύστημα.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top