Πρόβλημα με συνδέσεις vol.2

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Καλησπέρα σας.

Το σύστημα αποτελείται από τα κατωθι:

Πηγή ένας υπολογιστής HP elitedesk g3 800 με 5.1 κάρτα ήχου Asus sonar.

Αυτός συνδέεται με καλώδιο displayport σε hdmi στην είσοδο ενός πολυκαναλου Yamaha rx a550.

Από εκεί με Hdmi στη τιβί, μια παλαιά Samsung 40ud5500

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν έχω 5.1 ήχο. (δεν έχω μεν 5.1 συστήματος ακόμη, παρά 3.0 αλλά ούτε αυτά λειτουργούν)

Στο Netflix που με ενδιαφέρει δεν μου δίνει τις επιλογές 5.1 και 2.0, σα να μη "βλεπει" τη κάρτα ήχου στο πισι.

Κάποια βοήθεια?

Υ.Γ. δεν δοκίμασα ακόμη κάποια ταινία από αρχείο με 5.1 ήχο, αλλά θα το κάνω.
Υ.Γ.2. Ένα περίεργο πράγμα! Με το τηλεκοντρόλ της τιβί ελέγχω την ένταση απ τον ενισχυτή και αμφιβάλλω αν έχει ΑRC τόσο παλιά τιβι
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υ.Γ. δεν δοκίμασα ακόμη κάποια ταινία από αρχείο με 5.1 ήχο, αλλά θα το κάνω.
Δοκίμασε πρώτα αυτό, μήπως ευθύνονται οι ρυθμίσεις του πισί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
για αρχή η κάρτα ήχου που ανέφερες δεν μας ενδιαφέρει
ο ήχος βγαίνει από το dp-hdmi στον ενισχυτή σου

για δεύτερα και τρίτα τώρα....

όταν πηγαίνεις στις ρυθμίσεις ήχου(κάτω δεξιά του desktop....στο ηχειάκι δηλαδή)....
σου εμφανίζει τον ενισχυτή φαντάζομαι...
εκεί στις ιδιότητες κοίταξε τι δειγματοληψία έχεις δηλώσει....
κάποιες φορές κολλάει σε 16bit δειγματοληψίες και δεν σου επιτρέπει να πάρεις πολυκάναλο

τσέκαρε και πες μας:)
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Δοκίμασε πρώτα αυτό, μήπως ευθύνονται οι ρυθμίσεις του πισί.
Το δοκίμασα, τζίφος. Το περίεργο είναι πως το νετφλιξ καταλαβαίνει κι επιτρέπει τον 5.1 ήχο και 4Κ περιεχόμενο ΑΝ το hardware σου το επιτρέπει. Ενώ έχω 5.1 κάρτα ήχου, το νετφλιξ παραμένει μη πολυκαναλο.

για αρχή η κάρτα ήχου που ανέφερες δεν μας ενδιαφέρει
ο ήχος βγαίνει από το dp-hdmi στον ενισχυτή σου

για δεύτερα και τρίτα τώρα....

όταν πηγαίνεις στις ρυθμίσεις ήχου(κάτω δεξιά του desktop....στο ηχειάκι δηλαδή)....
σου εμφανίζει τον ενισχυτή φαντάζομαι...
εκεί στις ιδιότητες κοίταξε τι δειγματοληψία έχεις δηλώσει....
κάποιες φορές κολλάει σε 16bit δειγματοληψίες και δεν σου επιτρέπει να πάρεις πολυκάναλο

τσέκαρε και πες μας:)
Όχι δε φαίνεται ο ενισχυτής. Φαίνεται κατευθείαν η τιβί, η ενσωματωμένη κάρτα ήχου και η asus κάρτα ήχου.
Αν ξεκλικαρω την επιλογή της τιβί σταματάει ο ήχος.

Υ.Γ. Μήπως πρέπει να συνδέσω με οπτικό τη κάρτα ήχου με τον ενισχυτή?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Το δοκίμασα, τζίφος. Το περίεργο είναι πως το νετφλιξ καταλαβαίνει κι επιτρέπει τον 5.1 ήχο και 4Κ περιεχόμενο ΑΝ το hardware σου το επιτρέπει. Ενώ έχω 5.1 κάρτα ήχου, το νετφλιξ παραμένει μη πολυκαναλο.



Όχι δε φαίνεται ο ενισχυτής. Φαίνεται κατευθείαν η τιβί, η ενσωματωμένη κάρτα ήχου και η asus κάρτα ήχου.
Αν ξεκλικαρω την επιλογή της τιβί σταματάει ο ήχος.

Υ.Γ. Μήπως πρέπει να συνδέσω με οπτικό τη κάρτα ήχου με τον ενισχυτή?

την δειγματοληψία την είδες?
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Δεν γινεται να ακους ταυτοχρονα τηλεοραση και απο τον ενισχυτη.
Κλεισε το hdmi pass through και λογικα θα ερθει το πολυκαναλο.
βεβαια υπαρχει και μια περιπτωση να μην γινει γιατι δεν εχεις συνδεσει ηχεια 5.1(κεντρικο,πισω,sub).
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
την δειγματοληψία την είδες?
Όχι! Το βλέπω κι επανερχομαι.
[DOUBLEPOST=1543765645][/DOUBLEPOST]
Δεν γινεται να ακους ταυτοχρονα τηλεοραση και απο τον ενισχυτη.
Κλεισε το hdmi pass through και λογικα θα ερθει το πολυκαναλο.
βεβαια υπαρχει και μια περιπτωση να μην γινει γιατι δεν εχεις συνδεσει ηχεια 5.1(κεντρικο,πισω,sub).
Τι εννεις δε σε κατλααβα? Εννοειται πως δε θέλω να ακουω απ τη τηλεόραση. Και τώρα απ τον πολυκαναλο ακούω, ασχέτως που επιλέγω την έξοδο ήχου απ το πισι με τίτλο"Samsung".
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Απο το menu του ενισχυτη πρεπει να κλεισεις την επιλογη να πηγαινει ο ηχος στην τηλεοραση,και αυτο γιατι η τηλεοραση δεν υποστηριζει πολυκαναλο ηχο.απο οτι διαβασα στο manual του ενισχυτη σου πρεπει να εχεις κλειστο το arc και πρεπει να δοκιμασεις και το hdmi control κλειστο.
η λειτουργια 5.1 στο netflix λειτουργει μονο μεσα απο την εφαρμογη του σε περιβαλον windows 10 και οχι μεσω browser.΄
Κανε τις δοκιμες σου και πες .
Επισης τι καλωδια hdmi χρησιμοποιεις(1.0, 1,3 ,1,4 ,2.0) γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες δυνατοτητες λογο bandwith.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Σόρρυ παίδες, πιάστηκα με το ποδήλατο χτες κι δεν ασχολήθηκα.

Δοκίμασα αυτό με τη δειγματοληψία τζίφος.

Cool mind θα δοκιμάσω αύριο κι αυτά που λες. Ελπίζω να τα βρω. Δε χάνω όμως έτσι το ARC, άρα οι τη δυνατότητα ενός τηλεκοντρόλ για την ένταση?
Εκτός αν εννοείς πως μελλοντικά σε 4Κ τιβί, λόγω decoders θα λειτουργούν όλα ρολόι.

Υ.Γ. καλωδιο που ανέφερες: από PC στον AV, DP σε Hdmi 1.4 και από AV σε τιβί Hdmi hdmi 2.0
Υ.Γ.2. Αυτό που αναφέρεις περί browser και μη υποστήριξη 5.1 έχεις δίκιο. Όμως υπήρχε μια πατέντα με κάποια add on που έκαναν force 1080p kai 5.1 από firefox. Δυστυχώς το νετφλιξ τα πήρε χαμπάρι κι μας έβαλε να τα απεγκαταστησουμε

Υ.Γ. επειδή κάπου νομίζω με ρώτησες, έχω συνδεδεμένα στον AV αριστερό,κεντρικό,δεξί και του έχω δηλώσει πως έχω αυτό τα 3 ηχεία.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Σόρρυ παίδες, πιάστηκα με το ποδήλατο χτες κι δεν ασχολήθηκα.
Δε χάνω όμως έτσι το ARC, άρα οι τη δυνατότητα ενός τηλεκοντρόλ για την ένταση?

Υ.Γ. καλωδιο που ανέφερες: από PC στον AV, DP σε Hdmi 1.4 και από AV σε τιβί Hdmi hdmi 2.0
Υ.Γ.2. Αυτό που αναφέρεις περί browser και μη υποστήριξη 5.1 έχεις δίκιο. Όμως υπήρχε μια πατέντα με κάποια add on που έκαναν force 1080p kai 5.1 από firefox. Δυστυχώς το νετφλιξ τα πήρε χαμπάρι κι μας έβαλε να τα απεγκαταστησουμε

Υ.Γ. επειδή κάπου νομίζω με ρώτησες, έχω συνδεδεμένα στον AV αριστερό,κεντρικό,δεξί και του έχω δηλώσει πως έχω αυτό τα 3 ηχεία.
Αν εχεις καποιο αλλο λειτουργικο πλην windows 10 με την εφαρμογη του, δεν παιζει πολυκαναλο στο netflix.
το hdmi control νομιζω ειναι αυτο για τον ελεγχο και οχι το arc αλλα μπορει να κανω και λαθος.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Αν εχεις καποιο αλλο λειτουργικο πλην windows 10 με την εφαρμογη του, δεν παιζει πολυκαναλο στο netflix.
το hdmi control νομιζω ειναι αυτο για τον ελεγχο και οχι το arc αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Επειδή θα αργήσω να πάρω τηλεόραση, παρήγγειλα έναν δευτερο ssd για να βαλω win 10 στο πισι. Γιατί τώρα μου την έχει δώσει το θέμα με το νετφλιξ.
Ας το αφήσουμε στην άκρη ομως αυτό. Θα πρέπει να βρούμε λύση παίζοντας πολυκάναλο (εστω τρικάναλο) απο 5.1 ταινία απο πισι.
Δεν είμαι συνέχεια σπίτι και δε μπορώ να συντονιστώ! Ευχαριστώ για την βοήθεια μέχρις εδω και ελπίζω να βρούμε άκρη :(
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άνοιξε το sound control panel,στην ενεργή συσκευή με συνδεδεμένο το hdmi πάτα το configure.Εκεί όρισε το πλήθως των ηχείων που έχεις ή που θες να έχεις.Με το test δες αν έχεις ήχο στα ηχεία.

Sound control panel.JPG


Sound control panel configuration.JPG
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Επειδή θα αργήσω να πάρω τηλεόραση, παρήγγειλα έναν δευτερο ssd για να βαλω win 10 στο πισι. Γιατί τώρα μου την έχει δώσει το θέμα με το νετφλιξ.
Ας το αφήσουμε στην άκρη ομως αυτό. Θα πρέπει να βρούμε λύση παίζοντας πολυκάναλο (εστω τρικάναλο) απο 5.1 ταινία απο πισι.
Δεν είμαι συνέχεια σπίτι και δε μπορώ να συντονιστώ! Ευχαριστώ για την βοήθεια μέχρις εδω και ελπίζω να βρούμε άκρη :(
Η ταινια ειναι αλλο θεμα.Πρωτα απο ολα παιξε ενα αρχειο που ξερεις οτι ειναι πολυκαναλο και δες τι κανει. Βασικη ερωτηση την οποια επρεπε να την εχω κανει απο πριν τι λειτουργικο εχεις;
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Επανέρχομαι...

Αγόρασα ssd, εγκατέστησα Win 10 pro. Όμορφα και ωραία, το Netflix "είδε" τη κάρτα ήχου και εμφανίζει πλέον επιλογή 5.1

Τώρα τι ακούγεται...

Θα επανέλθω αύριο, γιατι τέτοια ώρα δε γίνονται δοκιμές.

Υ.Γ. cool dual boot win7/10
Y.G.2 tim το ελέγχω αύριο και επανέρχομαι.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
@Timaras

Επανήλθα. Οπως μου είπατε, έβαλα ενα αρχειο για αναπαραγωγή που εχει 5.1, το batman begins σε 1080 (καμμια 20ριά γκιγκα αρχείο).
Κατω δεξιά στο ηχείο, εξακολουθώ να εχω επιλεγμένη τη τιβί "samsung" και έβγαλε όντως επιλογή απο 2.0 έως 7.1 ηχεία. Κατι που δεν έκανε προ κάρτας ήχου...
Το περίεργο ειναι πως η καρτα ηχου ειναι 5.1. Πως διαολο δινει επιλογη για 7.1 αγνωστο.

Δοκίμασα να κάνω και τεστ τα 3 ηχεία που έχω και λειτουργούν.

Υ.Γ. ερώτηση! εχει ιδέα κανείς τη φθηνότερη υλοποίηση κάρτα γραφικών για να παίζει 4Κ; (δηλ το νετφλιξ να βλεπει αυτόματα τη καρτα και να μου ξεκλειδώνει το 4Κ) (ναι θα μου πειτε η τιβι ΔΕΝ ειναι 4Κ, τι το θέλεις...)

Βρισκω μια 1050 που παιζει σιγουρα 4Κ, αλλα 130-140ε για καπρίτσιο ειναι κάπως...
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Να επανελθω για να πω πως πεομηιετγηκα και τα πισω ηχεία, ένα ζευγάρι Β&W 685 και έδεσε το γλυκο :)

Έχω άλλη μια ερωτηση, μιας και κάτι μουνδιαφευγιε στο μανουάλ του ραδιοενισχυτη.

Έχω συνδεδεμένες δύο πηγές. Στο HDMI 1 το πισι και στο hdmi 2 το PS4.
Η Τιβι είναι συνδεδεμένη μέσω HDMi απ το HDMI out του ραδιοενισχυτη.
Όπως ανέφερα έχω arc (παρολο που ναι παλιά η Τιβι)
Έχω όμως το εξής πρόβλημα. Υποθέτουμε ότι βλέπω Τιβι μέσω του υπολογιστή. Επιλεγω συνεπώς HDMI 1 ως πηγή.
Κλείνω την τιβι κλείνει και ο ενισχυτής.

Αν ανοίξω τιβι και ανοίξω το PS4 ΧΩΡΙΣ να ανοίξω τον ενισχυτή και να θεσω το HDMI 2 δεν έχω εικόνα.

Κι ερωτω. Δεν υπάρχει λύση να έχω passthrough σήμα στη τιβι από οποιαδήποτε πηγη χωρίς να ανοιγω τον ενισχυτή?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Από το manual ..

hdmi-configuration-standby through

passthrough.JPG


Με κλειστό τον ενισχυτή,επιλέγεις την είσοδο hdmi που θέλεις να περάσει προς την tv.
Aρκεί το standby through να το έχεις "auto"ή "on"
 


Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ας επανέλθω, γιατι είμαι έτοιμος να τα σπάσω απ'τα νεύρα μου!!!

Αγόραση μια τιβι LG SK8100

Τη συνέδεσα ομορφα και ωραία με HDMI ARC (όπως και πριν)

4Κ ταινία απο σκληρό δίσκο, ομορφα και ωραια, παίζει το 5.1

1080 κ 5.1 σειρά/ταινια απο NETFLIX ολα ωραία, παίζουν.

4Κ κ 5.1 σειρά απο NETFLIX, αναβοσνήει στον A/V το πολυκάναλο σύστημα, χανεται/ερχεται ο ήχος διακοπτόμενα.

Τι διάολο; ταχύτητα ιντερνετ, εχω άριστη-υπερκαλύπτει το νετφλιξ. Καλώδια υποτίθεται HDMI 4K (αλλά αφου παίζουν ολα καλα με αρχειο απο σκληρό, δε τιθεται θέμα).

Τι διαολο συμβαίνει με το νετφλιξ και δν εχω ηχο;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top