Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ποιο οργανο γραφει flat,απαντηση κανενα. Αρα γιατι αυτο που παιζει flat πρεπει να ειναι σωστο; Και ξαναλεω οτι αν αυτο ειναι το σωστο τοτε ολα τα σωστα θα επρεπε να ειναι ετσι και να παιζουν το ιδιο,αλλα δεν ειναι,και ουτε προκειται να γινουν(ευτυχως!!!!).
Θέλεις το όργανο που ακους στο ηχοσύστημα σου να μοιάζει με όργανο η με κάτι άλλο ;
Flat απόκριση με σωστό χώρο σημάνει ότι θα ακους αυτο είναι γραμμένο στο αρχείο ηχου
Πολυ βασικό να το συνειδητοποιήσεις αυτο , διάβασμα και ξανά διάβασμα
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Λοιπόν, αντί να θεωρητικολογούμε ας δούμε τι ακριβώς είναι το σωστό στην πράξη. Θα παραθέσω διαγράμματα και μετρήσεις από δγυό ενεργά ηχεία. Στο Σκρούτζ το ένα κοστίζει 800 ευρώ το ζευγάρι και το άλλο κοστίζει 1.300 ευρώ το ζευγάρι. Προκαλώ οποιονδήποτε να αναρτήσει αντιστοίχου επιπέδου μετρήσεις συνδυαζμού ενισχυτή & παθητικών ηχείων σε τέτοιο κόστος.

Κουρτίνα Α, το ζευγάρι των 800 ευρώ:

Free-Field Response

Low-Mid Acoustical Controls

Phase Response

Group Delay

Maximum SPL at 1m (Blue: 3% THD, Green: 1% THD )

Harmonic Distortion at 90 dB SPL (Blue: THD, Green: 2nd harmonic, Red: 3rd harmonic)

Horizontal Directivity Plot

Vertical Directivity Plot

Cumulative Spectral Decay



Κουρτίνα Β, το ζευγάρι των 1.300 ευρώ:

Free-Field Response

Group Delay

Harmonic Distortion at 90 dB SPL (Purple: THD, Red: 2nd harmonic, Green: 3rd harmonic)

Maximum SPL at 1m (Red: 3% THD, Blue: 1% THD)

Bass, Low-Mid and Treble Acoustical Controls

Horizontal Directivity Plot

Vertical Directivity Plot

Cumulative Spectral Decay
Ποια είναι;
Aν το ''πάνσοφο'' google δεν κάνει λάθος τότε μιλάμε για Genelec.
Βέβαια οι τιμές που βλέπω (π.χ. για τα 8050) είναι 1300 το τεμάχιο, όχι το ζεύγος.

Αλλά και πάλι..όπως είπε κάποιος κάποτε: ''ρε σεις, στη Genelec μέχρι και η τηλεφωνήτρια πρέπει να έχει διδακτορικό''.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Το ηχείο πρέπει να παίζει flat ώστε μετά να το "πειράζεις" και να το φτιάχνεις όπως θες.
Αρα θα το φερεις εκει που θελεις εσυ ,σωστο ακουστικα αλλα λαθος συμφωνα με τα "σωστα"

Θέλεις το όργανο που ακους στο ηχοσύστημα σου να μοιάζει με όργανο η με κάτι άλλο ;
Flat απόκριση με σωστό χώρο σημάνει ότι θα ακους αυτο είναι γραμμένο στο αρχείο ηχου
Πολυ βασικό να το συνειδητοποιήσεις αυτο , διάβασμα και ξανά διάβασμα
Διαβασε οσο θελεις φιλε μου εγω προτιμω να ακουω,λαθος αλλα να ακουω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Aν το ''πάνσοφο'' google δεν κάνει λάθος τότε μιλάμε για Genelec.
Βέβαια οι τιμές που βλέπω (π.χ. για τα 8050) είναι 1300 το τεμάχιο, όχι το ζεύγος.

Αλλά και πάλι..όπως είπε κάποιος κάποτε: ''ρε σεις, στη Genelec μέχρι και η τηλεφωνήτρια πρέπει να έχει διδακτορικό''.
Neumann (KH) 80 & 120 αντιστοίχως είναι. Στην εν λόγω εταιρεία...μέχρι και η καθαρίστρια - μη και διατάξει αντικανονικά τα ήδη διευθετημένα τεμάχια. επί του εργαστηρίου-στούντιο.
Αρα θα το φερεις εκει που θελεις εσυ ,σωστο ακουστικα αλλα λαθος συμφωνα με τα "σωστα"
Διαβασε οσο θελεις φιλε μου εγω προτιμω να ακουω,λαθος αλλα να ακουω.
Θεμελιώδης κανόνας :Η αναπαραγωγή οφείλει να γίνεται με πλήρη ισορροπία,ούτως ώστε να μεταδίδονται με το βέλτιστο τρόπο οι όποιες αποκλίσεις εκ της ισορροπίας θα έχει το αυθεντικό γεγονός .
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αρα θα το φερεις εκει που θελεις εσυ ,σωστο ακουστικα αλλα λαθος συμφωνα με τα "σωστα"
Όχι, θα το φέρεις εκεί που θες γιατί μπορείς και γιατί είναι δικαίωμά σου. Δε θα είναι σωστό, θα είναι λάθος αλλά θα είναι το λάθος που εσύ γουστάρεις. Με άλλα λόγια λοιπόν το σωστό για σένα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
10
Neumann (KH) 80 & 120 αντιστοίχως είναι.
Ακούστε και Focal έχω ακούσει Alpha , Shape & Be όλα 6,5 ίντσες για χώρους 10-20 τμ παίζουν καταπληκτικά!
Ανάλογα με τα χρήματα που δίνει κάποιος παίρνει το αντίστοιχο αποτέλεσμα ( Με τα Shape &Be να είναι πολύ κοντά σε άκουσμα , δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Επίσης θυμίζω ότι οι μηχανικοί του ήχου με τέτοιου είδους μόνιτορ κάνουν τις μίξεις .
Τα υπέροχα δισκάκια που ακούμε από εκεί πέρασαν πρώτα!
 

A

AKARL

Guest
Ποιο οργανο γραφει flat,απαντηση κανενα. Αρα γιατι αυτο που παιζει flat πρεπει να ειναι σωστο; Και ξαναλεω οτι αν αυτο ειναι το σωστο τοτε ολα τα σωστα θα επρεπε να ειναι ετσι και να παιζουν το ιδιο,αλλα δεν ειναι,και ουτε προκειται να γινουν(ευτυχως!!!!).
1) Το όργανο παίζει, μια συσκευή εγγραφής ηχογραφεί, και ένα ηχείο μαζί με ενισχυτική βαθμίδα και πηγή αναπαράγουν την ηχογράφηση. Συμφωνούμε;
2) Αν το όργανο παίζει λ.χ. ντο ματζόρε και η συσκευή εγγραφής έχει ηχογραφήσει ντο ματζόρε τότε με ένα ηχείο που παίζει φλατ και σωστά εντός σωστού χώρου θα ακούσεις ντο ματζόρε. Συμφωνούμε;
3) Αν το ηχείο δεν παίζει φλατ, ο ενισχυτής δεν είναι κατάλληλος για να το οδηγήσει σωστά και επαρκώς και ο χώρος δεν έχει τις κατάλληλες προδιαγραφές τότε αντί για ντο ματζόρε θα ακούσεις ξι φαλτσόρε. Εντάξει τώρα;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Όχι, θα το φέρεις εκεί που θες γιατί μπορείς και γιατί είναι δικαίωμά σου. Δε θα είναι σωστό, θα είναι λάθος αλλά θα είναι το λάθος που εσύ γουστάρεις. Με άλλα λόγια λοιπόν το σωστό για σένα.
Με αυτο θα συμφωνησω,ειναι δικαιωμα σου να ακους οπως σου αρεσει ειτε λαθος ειναι ειτε σωστο,απλα οσα flat εχω ακουσει απλα δεν,και επισης δεν μου αρεσει να πειραζω,το εχω κανει παρα πολυ στο αυτοκινητο με τον ηχο και εφτασα πολυ ψηλα αλλα ηταν τρομερα κουραστικο και χρονοβορο.
[DOUBLEPOST=1543869221][/DOUBLEPOST]
1) Το όργανο παίζει, μια συσκευή εγγραφής ηχογραφεί, και ένα ηχείο μαζί με ενισχυτική βαθμίδα και πηγή αναπαράγουν την ηχογράφηση. Συμφωνούμε;
2) Αν το όργανο παίζει λ.χ. ντο ματζόρε και η συσκευή εγγραφής έχει ηχογραφήσει ντο ματζόρε τότε με ένα ηχείο που παίζει φλατ και σωστά εντός σωστού χώρου θα ακούσεις ντο ματζόρε. Συμφωνούμε;
3) Αν το ηχείο δεν παίζει φλατ, ο ενισχυτής δεν είναι κατάλληλος για να το οδηγήσει σωστά και επαρκώς και ο χώρος δεν έχει τις κατάλληλες προδιαγραφές τότε αντί για ντο ματζόρε θα ακούσεις ξι φαλτσόρε. Εντάξει τώρα;
Και τοτε αν ολα τα ηχεια που ειναι flat και οι χωροι που παιζουν ειναι σωστοι, τοτε ολα τα σωστα παιζουν τα ιδια.............αμ δεν.
 

A

AKARL

Guest
Και τοτε αν ολα τα ηχεια που ειναι flat και οι χωροι που παιζουν ειναι σωστοι, τοτε ολα τα σωστα παιζουν τα ιδια.............αμ δεν.
Εντός ποιού σωστού χώρου έχεις ακροαστεί διαφορετικά φλατ ενεργά ηχεία με απολύτως ίδιες στάθμες αναπαραγωγής; Ποιές διαφορές εντόπισες; Με ποιόν αντικειμενικό και μετρήσιμο τρόπο πιστοποιήθηκαν οι διαφορές;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Εντός ποιού σωστού χώρου έχεις ακροαστεί διαφορετικά φλατ ενεργά ηχεία με απολύτως ίδιες στάθμες αναπαραγωγής; Ποιές διαφορές εντόπισες; Με ποιόν αντικειμενικό και μετρήσιμο τρόπο πιστοποιήθηκαν οι διαφορές;
Σε studio ηχογραφισεων που δουλευα
ειχαμε genelec οκ ,δεν ειναι ηχος που μου αρεσει,jbl το ιδιο,focal μακρια απο τα αυτια μου,λογο tweeter,αγαπημενα ηταν meyer 10" και tweeter δεν θυμαμαι μοντελο, και atc εντοιχισμενο με δυο 15 " μεσαιο και tweeter ,παλι δεν θυμαμαι μοντελο.
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Αρα θα το φερεις εκει που θελεις εσυ ,σωστο ακουστικα αλλα λαθος συμφωνα με τα "σωστα"



Διαβασε οσο θελεις φιλε μου εγω προτιμω να ακουω,λαθος αλλα να ακουω.
Οι σπουδές σου ειναι στις θετικές επιστήμες ;

Φιλικά , Βασίλης
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Οποιος δεν εχει καταλάβει τις διαφορές της δημιουργίας μουσικής τέχνης, της καταγραφής της και της αναπαραγωγής της, καλό ειναι να ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Δούλευες και σε στούντιο. :o
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Οι σπουδές σου ειναι στις θετικές επιστήμες ;

Φιλικά , Βασίλης
Ναι κανενα προβλημα.

Οποιος δεν εχει καταλάβει τις διαφορές της δημιουργίας μουσικής τέχνης, της καταγραφής της και της αναπαραγωγής της, καλό ειναι να ασχοληθεί με κάτι άλλο.
Δούλευες και σε στούντιο. :o
Ειναι λιγο περιεργο το υφος σου αλλα δικαιωμα σου ειναι να εκφραζεσαι οπως νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστο. Απο μερoυς μου no problem.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ειναι λιγο περιεργο το υφος σου αλλα δικαιωμα σου ειναι να εκφραζεσαι οπως νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστο. Απο μερoυς μου no problem.....
Αν ακούσεις γιατρό να λέει πως τα παιδιά τα φέρνει ο πελαργός τι ύφος θα έχεις;
[DOUBLEPOST=1543871928][/DOUBLEPOST]
Γιατί τέτοια απορία; Τί θες να πεις;
Δεν είναι απορία.
 




Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Παμε
εχω κανει 7 χρονια πιανο,2 χρονια τυμπανα και 2 χρονια σαξοφωνο,αυτα περι δημιουργιας μουσικης. Ημουν στα τελη της δεκαετιας του 80 μεχρι και τα μεσα της δεκαετιας του 90 dj σε αρκετα μαγαζια στην Αθηνα(west,camel,wild rose,lycabetus) και οχι μονο, εχω ακουσει παρα πολυ μουσικη,και ακομη ακουω αλλα δεν εχω ακουσει πουθενα ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια(χωρις sub)πλυν των meyer και των atc που ανεφερα ποιο πανω να παιζουν σωστα στα δικα μου αυτια, oπως ενα συστημα με magnepan και τελικους musical fidelity, ενα συστημα με martin logan με plinius η το δικο μου 805n με τον bryston,και αρκετα αλλα παθητικα τα οποια σκοτωνουν ηχητικα, οταν θα το ακουσω θα πω παιζει καλυτερα, αλλα δεν το εχω ακουσει.....Προσφατα ακουσα ενα ζευγαρι adam 7x αλλα για να το ακουσω σχεδον το ειχα αγκαλια 1,5 μετρο το πολυ,μετα το εψαχνα...........
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top