Επιλογή ενισχυτή για BW 604 S3

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλημέρα σε όλους. Βρίσκομαι στην αναζήτηση ενισχυτή ( ολοκληρωμένου μάλλον ) για να οδηγήσω τα ηχεία του τίτλου. Έχω ένα προ-τελικό της Cambridge Audio , to C500/P500 αλλά δε μου έχει δέσει καλά στο αυτί.
Οι πηγές μου είναι υπολογιστής με κάρτα ήχου και πικάπ. Επίσης θα συνδέσω ipad / iphone για itunes music και ακουω και αρκετά από soundcloud.
CD/DVD έχω ένα Krell Showcase αλλά πρέπει να το πάω για ενα καλό καθάρισμα και δεν έχω πια και πολλά cd.
Από μια έρευνα που έκανα είμαι ανάμεσα στους παρακάτω ενισχυτές

Cambridge CXA-60
Marantz PM 6006 UK-edition
Yamaha AS501
Nad 328

Φυσικά είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις μιας και τα συγκεκριμένα ηχεία νομίζω ότι ζητάνε ρεύματα.
Ευχαριστώ, Γιώργος
 




Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλημερα....διορθωση

Cambridge CXA-80
Marantz PM 8006
Yamaha AS801
Nad 368
μεχρι 1000+ψιλα ευρω .Σε τι χωρο παιζουν?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλημερα....διορθωση

Cambridge CXA-80
Marantz PM 8006
Yamaha AS801
Nad 368
μεχρι 1000+ψιλα ευρω .Σε τι χωρο παιζουν?
25-30τμ μέτρα - πέτρα γύρω γύρω.
Υποθέτω η διόρθωση ήταν για την επάρκεια σε watt για τα συγκεκριμένα ηχεία;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Δυστυχώς αυτά που έβαλες για επιλογες....δεν,λογικά πας σε πολύ ποιό ισχυρό ενισχυτή και ποιό ακριβό συνάμα.Ο marantz pm6006 πχ που έχω ειναι μόνο για μικρά δίδρομα.Δεν ξέρω και το χρηματικό σου όριο για να σου προτείνω πχ τον rotel 1570-1572 αλλά πας στο 1500άρι.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Tα ηχεία που έχεις αν και στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δηλώνονται ως 8ωμα στην πράξη κατεβαίνουν και στα 3 Ω. Απο αυτή την άποψη για να οδηγηθούν σωστά απαιτούν στιβαρό τελικό στάδιο του ολοκληρωμένου ενισχυτή(ο κατασκευαστής αναφέρει στα τεχνικά χαρακτηριστικά ισχύος μέχρι 200 W). Επιπλέον, οι μεγάλοι πυκνωτές του τελικού σταδίου του ενισχυτή πρέπει να είναι συνολικής χωρητικότητας απο 60.000 μF και πάνω. Οι ολοκληρωμένοι ενισχυτές που αναφέρεις δεν διαθέτουν αυτά τα χαρακτηριστικά και άρα δεν μπορούν να οδηγήσουν όπως πρέπει τα συγκεκριμένα ηχεία. Ετσι λοιπόν απαιτούν ενισχυτή ανώτερης κατηγορίας τιμής απο αυτήν που πωλούνται οι ενισχυτές που αναφέρεις. Αν δεν μπορείς να κινηθείς εκεί τότε η μόνη λύση είναι τα μεταχειρισμένα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Δε μπορώ με τίποτα να ανέβω τόσο σε budget ( Rotel 1570etc )
Αν πήγαινα σε λύση D-class όπως Crown XLS 2002 και χρησιμοποιούσα σαν προ τον Cambridge Audio c500 που έχω ή την κονσόλα της Presonus studio live 16AR που έχω για τον υπολογιστή;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν πήγαινα σε λύση D-class όπως Crown XLS 2002 και χρησιμοποιούσα σαν προ τον Cambridge Audio c500 που έχω ή την κονσόλα της Presonus studio live 16AR που έχω για τον υπολογιστή;
Super.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Δε μπορώ με τίποτα να ανέβω τόσο σε budget ( Rotel 1570etc )
Αν πήγαινα σε λύση D-class όπως Crown XLS 2002 και χρησιμοποιούσα σαν προ τον Cambridge Audio c500 που έχω ή την κονσόλα της Presonus studio live 16AR που έχω για τον υπολογιστή;
Βέβαια μπορείς....αλλά και με τον XLS 1502
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Εάν δεν πρέπει να είναι καινούργιος και μπορείς να βρείς και να αγοράσεις μεταχειρισμένο ...
Έχω τα συγκεκριμένα με έναν Yamaha DSP-A1 και τα καταβροχθίζει...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
You make me happy! Φοβόμουν ότι ο Crown από άποψη ποιότητας θα ήταν οφ-τόπικ :)
[DOUBLEPOST=1544095280][/DOUBLEPOST]
Εάν δεν πρέπει να είναι καινούργιος και μπορείς να βρείς και να αγοράσεις μεταχειρισμένο ...
Έχω τα συγκεκριμένα με έναν Yamaha DSP-A1 και τα καταβροχθίζει...
...Τα καταβροχθίζει ή τον καταβροχθίζουν;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Οντως οι crown έχουν το απαιτούμενο γκάζι αλλά η ηχητική ποιότητά του σε εμένα ηταν αντίστοιχη της τιμή τους.Ειχα τον Quad 909 ,ουδεμία σχέση, ούτε 5 λεπτά δεν τον άντεχες τον crown.Βέβαια εσύ αποφασίζεις.
 


A

AKARL

Guest
Οντως οι crown έχουν το απαιτούμενο γκάζι αλλά η ηχητική ποιότητά του σε εμένα ηταν αντίστοιχη της τιμή τους.Ειχα τον Quad 909 ,ουδεμία σχέση, ούτε 5 λεπτά δεν τον άντεχες τον crown.
Θα ήθελες, σε παρακαλώ, να μας απαντήσεις στα ακόλουθα;

1) Τι σημαίνει ο όρος "ηχητική ποιότητα" ενός τελικού ενισχυτή;

2) Αυτός ο όρος αναφέρεται σε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά επιδεχόμενα μετρήσεων και αντικειμενικής τεκμηρίωσης;

3) Αν ναι, ποια είναι αυτά;

4) Η εμπειρία σου, βάσει της οποίας διαπίστωσες ότι "ούτε 5 λεπτά δεν τον άντεχες τον crown", έλαβε χώρα εντός ενός ηχητικά φροντισμένου χώρου, με σωστούς χρόνους αντήχησης, σωστή τοποθέτηση ηχείων, σωστή θέση ακρόασης κ.λπ.;

5) Η σύγκριση των δυο τελικών ενισχυτών έγινε σε απόλυτα ίδια ηχητική στάθμη, στην ίδια απόσταση ακρόασης και στα "τυφλά";

6) Το προενισχυτικό στάδιο ήταν κατάλληλο για και συμβατό με τους δυο τελικούς ενισχυτές;

Αυτά για αρχή. :)
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Θα ήθελες, σε παρακαλώ, να μας απαντήσεις στα ακόλουθα;

1) Τι σημαίνει ο όρος "ηχητική ποιότητα" ενός τελικού ενισχυτή;

2) Αυτός ο όρος αναφέρεται σε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά επιδεχόμενα μετρήσεων και αντικειμενικής τεκμηρίωσης;

3) Αν, ναι ποια είναι αυτά;

4) Η εμπειρία σου, βάσει της οποίας διαπίστωσες ότι "ούτε 5 λεπτά δεν τον άντεχες τον crown", έλαβε χώρα εντός ενός ηχητικά φροντισμένου χώρου, με σωστούς χρόνους αντήχησης, σωστή τοποθέτηση ηχείων, σωστή θέση ακρόασης κ.λπ.;

5) Η σύγκριση των δυο τελικών ενισχυτών έγινε σε απόλυτα ίδια ηχητική στάθμη;

6) Το προενισχυτικό στάδιο ήταν κατάλληλο και για τους δυο τελικούς ενισχυτές;

Αυτά για αρχή. :)
kioρατά...χθες που είχα ελεύθερο χρόνο δεν τα ρώτησες:D
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ολα αυτά τα ερωτήματα θα μπορούσα να στα απαντήσω καλώντας σε στο σπίτι μου αλλά δυστυχώς κανένα μηχανάκι απο αυτά που έλαβαν μέρος δεν υπάρχουν πιά εκτός των chario.
Αυτή πάντως ήταν η άποψη και των τεσσάρων μας που δοκιμάσαμε τον crown απο το πρώτο κομμάτι των DireStraits Lions μέχρι και την Carmen.
Τώρα αν διαφωνείς δικαίωμά σου,έτσι και αλλιώς υποκειμενικές απόψεις διατυπώνουμαι.
Α ο πρό ήταν ο quad 99 σε σύνδεση με τον 909 με το dsub καλώδιο του και ο crown με rca και τα ηχεία chario premium2000 & audiovector c2.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Να πω κι εγώ το δικό μου:

Φοβόμουν ότι ο Crown από άποψη ποιότητας θα ήταν οφ-τόπικ
Όντως, δίκαιοι οι φόβοι σου.

Ο Κράουν από άποψη ποιότητας είναι όντως οφ τοπικ. Είναι ιδανικός για πολύ καλύτερα ηχεία από τα δικά σου.

Ελπίζω να συμβιβαστεί να τα παίξει, και να μη κάνει μούτρα. Μουτράκια. Ξυνίλες. Ξέρεις..

Θα χαρεί λίγο με την πρισόνους. Τέτχιος είναι. Ξεγελιέται εύκολα.

Θα τα καταφέρεις. Άναψε κι ένα κερί στην εκκλησία του ζιζίκου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top