7.6.4 Artemios

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Αν από τα 7 ηχεία πρέπει να φτάσουμε σε ακραία delay (αποστάσεις) σε κάποιο από όλα το κάνουμε?
ξεκινάμε πάντα από το front left?

το λέω γιατί θυμάμαι όταν προσπαθούσα να τα φέρω σε φάση στη θέση ακρόασης. κάποιο από τα surround έπρεπε να βάλω distance 7.5μ ενώ είναι στα 2.5μ και ενώ τα front left right ήταν σε φάση με μια απόκλιση 10cm. 2.80 με 2.90 το center ενώ πραγματικά είναι στα 2.60μ έπρεπε να το κατεβάσω στα 1.40μ για να το φέρω με τα front lr
Κάποια μλκ γίνεται.
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ας πουν οι του audyssey: τις βρίσκει σωστά τις αποστάσεις;
το audyssey ναι μια χαρα. πέρα από το sub που το βγάζει λίγο πιο μακριά όλα τα άλλα. στο εκατοστό.

Με το rew την κόκκινη γραμμή από το reference left. για να τα φέρω όλα σε φάση. μου βγάζει κάποιο surround με πολύ μεγάλη διόρθωση και το center κάνα μέτρο περισσότερο delay.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
το audyssey ναι μια χαρα. πέρα από το sub που το βγάζει λίγο πιο μακριά όλα τα άλλα. στο εκατοστό.

Με το rew την κόκκινη γραμμή από το reference left. για να τα φέρω όλα σε φάση. μου βγάζει κάποιο surround με πολύ μεγάλη διόρθωση και το center κάνα μέτρο περισσότερο delay.
:idk:, Να ήταν 20-30 πόντοι το καταλαβαίνω, μεγάλες αποστάσεις δεν μπορώ να τις διακαιολογήσω εκτός αν γίνονται τρελά με τον χώρο.
(Κάνε όμως τις ερωτήσεις στο δικό σου θρεντ..)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Μόνο στο σαμπ δικαιολογείται
Και αυτό γιατί; Τι δεν είναι ακριβές ως διαδικασία μέτρησης; και πόσο απόκλιση δέχεσαι;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μόνο στο σαμπ δικαιολογείται, άνοιξε ή συνέχισε στο δικό σου :)
Ναι ναι οκ. Μόλις ξεκινήσω πάλι τις μετρήσεις. Λόγο της αναφοράς πιο πριν το έγραψα εδώ.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Και αυτό γιατί; Τι δεν είναι ακριβές ως διαδικασία μέτρησης; και πόσο απόκλιση δέχεσαι;
Εξαρτάται από το χώρο... λεπτομέρειες γιατί, οι προγραμματιστες ξέρουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Να συμπληρώσω όμως ότι παρά τη διαφορά σε μέτρα από την πραγματική είναι γενικά σωστή τουλάχιστον σε μένα, με αποκλίσεις λίγων εκατοστών. (σωστή ως επαλήθευση από rew αλλά ως μέτρηση μέτρων με μεγάλη απόκλιση από την πραγματικη) Να θυμίσω σε όσους δε γνωριζουν ομως ότι μέτρα =χρόνος.
Δικές μου εικασίες είναι ότι τα σουιπ που λαμβάνει στην αυτόματη διαδικασία το κανάλι του σαμπ έχει να επιβαρυνθεί με έξτρα φίλτρα λόγω Κρος+ eq, και έξτρα γκρουπ ντιλει λόγω br + μεγάλη rt ...
Επειδή το σουιπ λαμβάνει όλο το αναπαραγωμενο φάσμα του σαμπ αλλά και των δορυφόρων..αλλα οι δορυφόροι δεν έχουν ουσιαστικά br,(ανενεργό λόγω κρος ) και η rt είναι αλλού σε σχέση με χαμηλότερες οκταβες... Καταλαβαινεις...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Εμένα το Dirac μου τα βγάζει σωστά, με αποκλίσεις της τάξης των 8 εκατοστων στην επαλήθευση .
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Διαβάζω όλα τα παραπάνω και προσπαθώ να καταλάβω που αποσκοπούν οι μετρήσεις.

Θεωρώ ότι το αυτί μας είναι, καλύτερος οδηγός. Εντάξει, καταφέραμε να έχομε μία απόλυτη ευθεία 20-20000 hz και τι έγινε? Δηλαδή θα έχομε καλύτερη απόλαυση? Μάλλον όχι . Περισσότερο μία επιβεβαίωση είναι παρά αποτέλεσμα. Μήπως σε μια συναυλία, ή σε έναν χώρο όπως το μέγαρο Μουσικής υπάρχει τέλεια ισοστάθμιση? Ή ακόμη και σε ένα στούντιο ?

Η μουσική ακρόαση έχει να κάνει με το τι μας ευχαριστεί. Και αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά λοιπόν δίνω προτεραιότητα στο τι ευχαριστεί εμένα και όχι τι ευχαριστεί τον "ειδικό" η άλλως τι αυτός προτείνει. Ακόμη και το μηχάνημα ήχου μου (μαραντζ 7009, ή και όλοι ανεξαιρέτως οι προηγούμενοι) , βγάζει, έβγαζαν τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις μετά την ισοστάθμιση, σχετικά με τα προσωπικά μου γούστα!

Λοιπόν όλα τα παραπάνω σχετικά με τις μετρήσεις, προσωπικά μου φαίνονται από περίεργα έως περιττά!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Διαβάζω όλα τα παραπάνω και προσπαθώ να καταλάβω που αποσκοπούν οι μετρήσεις.

Θεωρώ ότι το αυτί μας είναι, καλύτερος οδηγός. Εντάξει, καταφέραμε να έχομε μία απόλυτη ευθεία 20-20000 hz και τι έγινε? Δηλαδή θα έχομε καλύτερη απόλαυση? Μάλλον όχι . Περισσότερο μία επιβεβαίωση είναι παρά αποτέλεσμα. Μήπως σε μια συναυλία, ή σε έναν χώρο όπως το μέγαρο Μουσικής υπάρχει τέλεια ισοστάθμιση? Ή ακόμη και σε ένα στούντιο ?

Η μουσική ακρόαση έχει να κάνει με το τι μας ευχαριστεί. Και αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά λοιπόν δίνω προτεραιότητα στο τι ευχαριστεί εμένα και όχι τι ευχαριστεί τον "ειδικό" η άλλως τι αυτός προτείνει. Ακόμη και το μηχάνημα ήχου μου (μαραντζ 7009, ή και όλοι ανεξαιρέτως οι προηγούμενοι) , βγάζει, έβγαζαν τελείως διαφορετικές ρυθμίσεις μετά την ισοστάθμιση, σχετικά με τα προσωπικά μου γούστα!

Λοιπόν όλα τα παραπάνω σχετικά με τις μετρήσεις, προσωπικά μου φαίνονται από περίεργα έως περιττά!
:o
 









Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.483
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top