Φάση κανονικά η ανάποδα;


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.667
επάνω στις δύο τάσεις που τροφοδοτούν τα κυκλώματα του ήχου με DC
Και το ερώτημα της ημέρας, είναι γιατί να βάλεις εκεί ...ασφάλειες! Σε φόνο ρε φίλε! :p:D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για να μην υπάρχουν μετρήσεις, κι αν δεν υπάρχουν αξιόλογες μετρήσεις δεν μπορούν να υπάρχουν συμπεράσματα ακροάσεων για τίποτα.

Τα υπόλοιπα, ανήκουν σε ένα ωραίο χόμπι σπατάλης χρόνου και χρήματος, με πολύ πλάκα, ατελείωτο χαβαλέ, πίπες ολκής και σκατς. Καλή φάση, εγώ γουστάρω.

πιπες ?
δηλαδης τα παρταγας τελος ?
ενα κοιμπα ρε παιδακι μου......ενα οιο ντι μοντερει.....
Μια και εξω στις πιπες....?
ουτε για το σκοτς δινεις ινφο ?
εισαι μαλτακιας ? ειαι μπλενταδορος ?
τι εισαι τελοσπαντων


και κατι ακομα
ο αλλος δανειζει την πριζα του....
εσυ δανειζεις την πιπα σου,.......?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Και το ερώτημα της ημέρας, είναι γιατί να βάλεις εκεί ...ασφάλειες! Σε φόνο ρε φίλε! :p:D
Γιατί το συγκεκριμένο έχει τεράστια χωρητικότητα. ΜΗΝ ρωτήσεις πως και γιατί, όταν τα AD797 που φοράει τραβάνε 8-10 mA το καθένα. Θα πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους για να έχεις κοινό και να θεωρείσαι High-end.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ξαναδιάβασε ανεπηρέαστα και χαλαρά τι έγραψα. Επίσης όταν έχεις τεχνικό υπόβαθρο δεν θεωρείς, γνωρίζεις το πως και το γιατί.

Υ.Γ. Κυριούλης σημαίνει συμπαθής Κύριος.
Πέτρο εγώ το τεχνικό υπόβαθρο δεν το έχω, γ' αυτό ρωτώ εσένα. Πέρα από το τι πρότεινε η ASR, η δική σου γνώμη ποια είναι; δύνανται να επέλθουν αλλαγές με την αντικατάσταση και τοποθέτηση με τις συγκεκριμένες που περιέχουν αυτού του ειδους υλικό;
Η να το πω διαφορετικά, πρέπει να δεχθούμε την πρόταση αυτού του ανθρώπου, ναι, ή οχι;

Από σένα περιμένω ξεκάθαρη απάντηση!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Πέτρο εγώ το τεχνικό υπόβαθρο δεν το έχω, γ' αυτό ρωτώ εσένα. Πέρα από το τι πρότεινε η ASR, η δική σου γνώμη ποια είναι; δύνανται να επέλθουν αλλαγές με την αντικατάσταση και τοποθέτηση με τις συγκεκριμένες που περιέχουν αυτού του ειδους υλικό;
Η να το πω διαφορετικά, πρέπει να δεχθούμε την πρόταση αυτού του ανθρώπου, ναι, ή οχι;

Από σένα περιμένω ξεκάθαρη απάντηση!
Ξεκάθαρος ήμουν από το πρώτο μου μήνυμα. Εκεί που βρίσκονται οι συγκεκριμένες ασφάλειες έχει νόημα. Το καλύτερο θα ήταν να μην έχει καθόλου, αλλά επειδή έχει βάλει μια υπερβολική χωρητικότητα, από την οποία μπορεί να προκληθεί θέμα αν κάτι πάει στραβά, βάζει και τις ασφάλειες.
 

S

sk4t4

Guest
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για να μην υπάρχουν μετρήσεις, κι αν δεν υπάρχουν αξιόλογες μετρήσεις δεν μπορούν να υπάρχουν συμπεράσματα ακροάσεων για τίποτα.

Τα υπόλοιπα, ανήκουν σε ένα ωραίο χόμπι σπατάλης χρόνου και χρήματος, με πολύ πλάκα, ατελείωτο χαβαλέ, πίπες ολκής και σκατς. Καλή φάση, εγώ γουστάρω.
Δηλαδη αν ο αμφισβητιας γινει οπαδος,τοτε φερτε μετρησεις;Η μηπως απαγορευονται οι δοκιμες πριν γινουν μετρησεις; Αν ναι,περιμενω λοιπον απο αυτους που εχουν κανει μετρησεις,τις εντυπωσεις τους απο τις δοκιμες μπιμπλικιων σαν των ανωτερω.
Αργυρη,βλεπω οτι κατασκευαζεις καλωδια ρευματος,στα οποια βαζεις φις που ειναι καλυτερα απο τα κοινα.Για μπες και συ στην αρενα!;):D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.667
Γιατί το συγκεκριμένο έχει τεράστια χωρητικότητα. ΜΗΝ ρωτήσεις πως και γιατί, όταν τα AD797 που φοράει τραβάνε 8-10 mA το καθένα. Θα πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους για να έχεις κοινό και να θεωρείσαι High-end.
Η "τεράστια" χωρητικότητα, που σιγά το μέγεθος δηλαδή δε ρίγησα κιόλας, υπάρχει για ένα και μόνο ένα λόγο: για να γεμίσει το κουτί με "κάτι".
Ειδάλλως, θα ήταν ένα άδειο κουτί με 2 πυκνωτές.
Καλύτερα θα ήταν, αλλά όχι για το μάτι του υποψηφίου αγοραστή.
Ενώ τώρα, είναι μονίμως με ανοιχτό καπάκι, να φαίνεται η ντάνα των πυκνωτιδίων, λες και βγήκες παγανιά στα μαγαζιά ηλεκτρονικών να ψωνίσεις πυκνωτές απ'τα γεμάτα συρτάρια...:p

Βεβαίως, το αγοραστικό κοινό αυτών των μηχανημάτων, δεν επισκέπτεται συρτάρια σε μαγαζιά ηλεκτρονικών, ούτε γνωρίζει τις τιμές τους, ούτε ξέρει να υπολογίζει τα κουλομπ. Είναι ασύμβατες παράμετροι για τον ίδιο άνθρωπο.8-)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Η "τεράστια" χωρητικότητα, που σιγά το μέγεθος δηλαδή δε ρίγησα κιόλας, υπάρχει για ένα και μόνο ένα λόγο: για να γεμίσει το κουτί με "κάτι".
Ειδάλλως, θα ήταν ένα άδειο κουτί με 2 πυκνωτές.
.8-)
Δεν είμαι σίγουρος ότι είδες σωστά... 400.000 μF έχει το ακριβό τροφοδοτικό του.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Δηλαδη αν ο αμφισβητιας γινει οπαδος,τοτε φερτε μετρησεις;Η μηπως απαγορευονται οι δοκιμες πριν γινουν μετρησεις; Αν ναι,περιμενω λοιπον απο αυτους που εχουν κανει μετρησεις,τις εντυπωσεις τους απο τις δοκιμες μπιμπλικιων σαν των ανωτερω.
Αργυρη,βλεπω οτι κατασκευαζεις καλωδια ρευματος,στα οποια βαζεις φις που ειναι καλυτερα απο τα κοινα.Για μπες και συ στην αρενα!;):D


Εγω βαζω στοιχημα την πιπα του ιαρ..κοντρα στην μπριζα σου
οποιος την εχει πιο γυαλιστερη κερδιζει
πες τι ποσο βαζεις να εχει ενδιαφερον το στοιχημαν..........
(μεταξυ μας ειχα πουλησει τετοια μπριζα εδω το 09)................
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.667
Η να το πω διαφορετικά, πρέπει να δεχθούμε την πρόταση αυτού του ανθρώπου, ναι, ή οχι;
Πρέπει να βγουν από κει οι ασφάλειες για να έχεις τον καλύτερο δυνατό ήχο. Να παρακαμφθεί η ασφαλειοθήκη.

Είναι κατασκευαστικό σφάλμα η ύπαρξη ασφαλειών εκεί, που επιλέχθηκε ως συγκαλυμμένος συμβιβασμός (δήθεν για λόγους ασφάλειας) για το άλλο κατασκευαστικό σφάλμα (των άχρηστα πολλών πυκνωτών), που επιλέχθηκε για να φαίνεται όμορφο το περιεχόμενο του κουτιού και να αυξάνονται οι πωλήσεις σε τιμή που δικαιολογείται (δήθεν) λόγω της εικόνας που βλέπεις στην πλακέτα με τις ντάνες των πυκνωτών ωραίου χρώματος.

Εντάξει Νικ;
[DOUBLEPOST=1544703359][/DOUBLEPOST]
Δεν είμαι σίγουρος ότι είδες σωστά... 400.000 μF έχει το ακριβό τροφοδοτικό του.
Είδα. Είναι σε χαμηλή τάση.
Χωρητικότητα επί τάση στο τετράγωνο είναι η ενέργεια, και σε ένα 845 στα 1200 βολτ μερικά μόνο μικροφαράντ κουβαλάνε πιο μεγάλη, και χωρίς ασφάλεια...
Ένα φαραντ βάζουν σε αυτοκίνητα και τους φαίνεται και λίγο, είδα και μεγαλύτερους.
Σιγά τα ωά. 50€ δουλειά.
Ψέματα, 45€. Το είδα πρόσφατα σε βιτρίνα δίπλα σε Σόνι εξπλοντ.:p
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Εγω βαζω στοιχημα την πιπα του ιαρ..κοντρα στην μπριζα σου
οποιος την εχει πιο γυαλιστερη κερδιζει
πες τι ποσο βαζεις να εχει ενδιαφερον το στοιχημαν..........
(μεταξυ μας ειχα πουλησει τετοια μπριζα εδω το 09)................
Αν και κανεις κηδεια με ξενα κολλυβα,εγω εκκλησια δεν κλεβω.Το ανθρακονημα ειναι ¨καθρεφτης",αρα...ασε που δεν καπνιζω και δεν πινω.Κανει
και κακο κατα την ακροαση.;):D
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Είδα. Είναι σε χαμηλή τάση.
Χωρητικότητα επί τάση στο τετράγωνο είναι η ενέργεια, και σε ένα 845 στα 1200 βολτ μερικά μόνο μικροφαράντ κουβαλάνε πιο μεγάλη, και χωρίς ασφάλεια...
Ένα φαραντ βάζουν σε αυτοκίνητα και τους φαίνεται και λίγο, είδα και μεγαλύτερους.
Σιγά τα ωά. 50€ δουλειά.
Ψέματα, 45€. Το είδα πρόσφατα σε βιτρίνα δίπλα σε Σόνι εξπλοντ.:p
Το 1 Farad ή και τα 5, τα βάζουν δίπλα σε ενισχυτές αυτοκινήτου που τραβάνε στιγμιαία 100 Ampere ή και παραπάνω από το ηλεκτρικό του δίκτυο, προκειμένου να μην υπάρχει πτώση τάσης από την μπαταρία μέχρι την σκευοφόρο. Συνήθως συνοδεύονται και από μεγαλύτερη γεννήτρια 100αρα. Πάνε 25 χρόνια που έκανα τέτοια.

Εδώ μιλάμε για τέσσερις τελεστικούς των 10 mA, δηλαδή συνολικά 0,04 Αmpere. και μια χωρητικότητα που δεν υπάρχει σε τελικούς 300άρηδες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
Δηλαδη αν ο αμφισβητιας γινει οπαδος,τοτε φερτε μετρησεις;Η μηπως απαγορευονται οι δοκιμες πριν γινουν μετρησεις; Αν ναι,περιμενω λοιπον απο αυτους που εχουν κανει μετρησεις,τις εντυπωσεις τους απο τις δοκιμες μπιμπλικιων σαν των ανωτερω.
Αργυρη,βλεπω οτι κατασκευαζεις καλωδια ρευματος,στα οποια βαζεις φις που ειναι καλυτερα απο τα κοινα.Για μπες και συ στην αρενα!;):D
οι μετρησεις δεν ζητουνται επειδη εχει κολημα ο εαρ.
σε εναν αφροντιστο χώρο οταν σηκωνεσαι απο τον καναπε αλλαζεις το βυσμα και ξανακαθεσαι , τα αυτια σου ειναι παντα σε διαφορετικη θεση (εστω και λιγο). Σε αφροντιστο χωρο οι αντανακλασεις και οι ακυρωσεις κανουν αυτη την μικρη μετατοπιση ακουστη. οποτε οπως καταλαβαινεις καθε προσπαθεια για ακροαση μπριζας αποτελει εκ των πραγματων μια αυταπατη.
αν δεν με πιστευεις βαλλε ενα μικροφωνο εκει που ακους και 3 cm παραδιπλα. ευκολακι...
τωρα αυτο που θα ειχε ενδιαφερον ειναι η επιστημονικη εξηγηση των διαφορων στην πριζα, αλλα μιλαμε... αυτα ηταν παλια μεγαλεια του avsite...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.667
Εδώ μιλάμε για τέσσερις τελεστικούς των 10 mA, δηλαδή συνολικά 0,04 Αmpere. και μια χωρητικότητα που δεν υπάρχει σε τελικούς 300άρηδες.
Μια μπαταρία από τις 2 που φοράει το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο, πιθανώς αρκεί για να παίζει ένα μήνα ασταμάτητα.
Σκέψου να πουλούσε το ίδιο μηχάνημα σε κουτί μεγέθους πακέτου τσιγάρων, με θέση μέσα για 1 μπαταρία, και συνολικό βάρος αμελητέο, όσο τα βύσματα κι η μπαταρία. Μπορεί να έπαιζε καλύτερα, αλλά δε θα μπορούσε να το πουλήσει ακριβά.
Λαιφ Σακς.
Κι έτσι, σκοτώνεις το Hi-End. Σύντομα, και απλά.:p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ξεκάθαρος ήμουν από το πρώτο μου μήνυμα. Εκεί που βρίσκονται οι συγκεκριμένες ασφάλειες έχει νόημα. Το καλύτερο θα ήταν να μην έχει καθόλου, αλλά επειδή έχει βάλει μια υπερβολική χωρητικότητα, από την οποία μπορεί να προκληθεί θέμα αν κάτι πάει στραβά, βάζει και τις ασφάλειες.
Κατ' αρχήν Πέτρο οφείλω μια συγγνώμη για την μη κατανόηση του υπ' αριθμ #137 post σου. Αυτό που έκανες ήταν να μου εξηγήσεις γιατί εκεί, και όχι αλλού η αλλαγή των ασφαλειών. Θέλω να πιστεύω οτι η μη κατανόηση από μέρους μου οφείλεται στην έλλειψη τεχν. υποβάθρου, και όχι σε έλλειψη .....ευθυκρισίας γενικότερα!

Χαίρομαι που (ειδικά εσύ), επισημαίνεις ότι υλικά όπως οι ασφάλειες, μπορούν να διαφοροποιήσουν το ηχητικό αποτέλεσμα, έστω και υπό προϋποθέσεις. (Άραγε γιατί όχι και οι πριζες;)
Πρέπει να βγουν από κει οι ασφάλειες για να έχεις τον καλύτερο δυνατό ήχο. Να παρακαμφθεί η ασφαλειοθήκη.

Είναι κατασκευαστικό σφάλμα η ύπαρξη ασφαλειών εκεί, που επιλέχθηκε ως συγκαλυμμένος συμβιβασμός (δήθεν για λόγους ασφάλειας) για το άλλο κατασκευαστικό σφάλμα (των άχρηστα πολλών πυκνωτών), που επιλέχθηκε για να φαίνεται όμορφο το περιεχόμενο του κουτιού και να αυξάνονται οι πωλήσεις σε τιμή που δικαιολογείται (δήθεν) λόγω της εικόνας που βλέπεις στην πλακέτα με τις ντάνες των πυκνωτών ωραίου χρώματος.

Εντάξει Νικ;
Γκας, δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνω τις κατασκευές της ASR, ή όποιας άλλης εταιρίας (τέχν. υπόβαθρο που λέγαμε), ο έρμος...μόνο να το ακούσω μπορώ.

Τώρα τα περί εμφάνισης/εντυπωσιασμού που αναφέρεις, μάλλον δεν πετυχαίνει το στόχο, διότι, εγώ τουλάχιστον το χαρακτηρίζω μάλλον άσχημο.

Όσο για την ύπαρξη πολλών πυκνωτών, το είδες καλα; ο προενισχυτής όντως έχει πολλούς τέτοιους, αυτό όμως οφείλεται στο ότι έχει δύο εντελώς ξεχωριστά στάδια Phono. Μπορούν δηλαδή να συνδεθούν δύο διαφορετικά πικάπ, και να παίζουν είτε κατά μόνας, είτε ταυτόχρονα, χωρις κανενός είδους επηρεσμό, δεδομένου οτι, εσωτερικά, εχει αυτόνομες, εντελώς ξεχωριστες ρυθμίσεις για τα δύο προαναφερθεντα σταδια. Μήπως μπερδεύεις λοιπόν το ενισχυτικά στάδιο με το τροφοδοτικο; Είναι δύο διαφορετικές συσκευές.
Το δε τροφοδοτικό, δε νομίζω ότι έχει πολλούς πυκνωτές, και αυτούς που έχει δε φαίνονται καν. Έχει 6, ή επτά μπαταρίες όμως, κατά την πάγια τακτική της ASR.

Πέτρο μήπως ακριβώς εκεί έγκειται η μεγάλη χωρητικοτητα; Δεν το ξέρω, ρωτώ..
[DOUBLEPOST=1544706586][/DOUBLEPOST]
Μια μπαταρία από τις 2 που φοράει το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο, πιθανώς αρκεί για να παίζει ένα μήνα ασταμάτητα.
Σκέψου να πουλούσε το ίδιο μηχάνημα σε κουτί μεγέθους πακέτου τσιγάρων, με θέση μέσα για 1 μπαταρία, και συνολικό βάρος αμελητέο, όσο τα βύσματα κι η μπαταρία. Μπορεί να έπαιζε καλύτερα, αλλά δε θα μπορούσε να το πουλήσει ακριβά.
Λαιφ Σακς.
Κι έτσι, σκοτώνεις το Hi-End. Σύντομα, και απλά.:p
..νομίζω, εν πολλοίς, σου απαντώ στο παραπάνω post. Aυτο που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι με 6, ή 7 μπαταρίες μέσα στο τροφοδοτικό, και σε συνεχόμενη ακρόαση, αρκούν για 6 - 7 ώρες, ακριβώς όσο αναφέρει το εγχειρίδιο του.

Σύντομα και απλά!!!
 

Μηνύματα
15.060
Reaction score
20.846
Είδα. Είναι σε χαμηλή τάση.
Χωρητικότητα επί τάση στο τετράγωνο είναι η ενέργεια, και σε ένα 845 στα 1200 βολτ μερικά μόνο μικροφαράντ κουβαλάνε πιο μεγάλη, και χωρίς ασφάλεια...
Ένα φαραντ βάζουν σε αυτοκίνητα και τους φαίνεται και λίγο, είδα και μεγαλύτερους.
Σιγά τα ωά. 50€ δουλειά.
Ψέματα, 45€. Το είδα πρόσφατα σε βιτρίνα δίπλα σε Σόνι εξπλοντ.:p
[offtopic]
βαλε εσυ πυκνωτη με 45 ευρω και μετα πες μου τι μπαταρια φορας να σε πουλησω μια.
τα παλια τα χρονια (τω καιρω εκεινο) στο τεξας , ειχε ερθει (αναμεσα στα πολλα) ενα παλικαρι που ειχε κατι θεματα με την εγκατασταση των ενισχυτων που του ειχε κανει ενας ταλαιπωρος.

αναμεσα στα αλλα ειχε και ενα πυκνωτη 1F φθηνουλη.
τα ξαναπερναω απο την αρχη ολα , ανθρωπινα , ασφαλη , να μην παρει φωτια το αυτοκινητο και να μην βγαζει θορυβους απο δυναμο κλπ, ολα καλα
παω να συνδεσω και τον πυκνωτη. γενικα εναν καλο πυκνωτη του 1F (δηλαδη αυτους που δεν εχουν 30 και 40 ευρω) δεν τον κανεις ετσι απλα ενα τσαφ στα 12 v . θα σου καψει την ασφαλεια (αν ειναι οντως καλος και με τοση χωρητικοτητα οση λεει). βαζεις μια μικρη αντισταση και τον γεμιζεις μεχρι τα 10-11 βολτ και μετα πανω. το πιο ευκολο πραμμα ειναι να παρεμβαλεις το δοκιμαστικο κατσαβιδι που εχει λαμπακι και κροκοδειλακι (για 12 v) οποτε το συνδεεις και κανεις καμαι αλλη δουλεια μεχρι να σβησει οτ λαμπακι (κανα λεπτο αναλογα το δοκιμαστικο).
το βαλα απανω ειχαν περασει 2 λεπτα και δεν εσβηνε το λαμπακι, βαζω πολυμετρο πριν και μετα μενω παγωτο (δεν το περιμενα, μετα εμαθα) , ο πυκνωτης ειχε ηδη τοση εσωτερικη διαρροη που περναγε ρευμα για παντα .

- εε να σου πω , ειχες θεμα με την μπαταρια ποτε;
- ε ναι καμια φορα εμενα , αμα το αφηνα 3-4 μερες
- αααα πες το ετσι
- γιατι ;
- λοιπον , παρε αυτο το πραμμα (τον πυκνωτη)
- και που να τον βαλω;
- ε ... αν δε θες να μενεις απο μπαταρια μην τον βαλεις στο αυτοκινητο.

ξεπερασμενα πραμματα ομως:

https://www.ebay.com/itm/Boost-cap-...caps-16V-7600A-starting-current-/262404457677

[/offtopic]
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.424
Reaction score
125.667
Αυτά:

η μη κατανόηση από μέρους μου οφείλεται στην έλλειψη τεχν. υποβάθρου
(τέχν. υπόβαθρο που λέγαμε), ο έρμος...μόνο να το ακούσω μπορώ.
Κι αυτό:
αυτό όμως οφείλεται στο ότι έχει δύο εντελώς ξεχωριστά στάδια Phono. Μπορούν δηλαδή να συνδεθούν δύο διαφορετικά πικάπ, και να παίζουν είτε κατά μόνας, είτε ταυτόχρονα, χωρις κανενός είδους επηρεσμό, δεδομένου οτι, εσωτερικά, εχει αυτόνομες, εντελώς ξεχωριστες ρυθμίσεις για τα δύο προαναφερθεντα σταδια. Μήπως μπερδεύεις λοιπόν το ενισχυτικά στάδιο με το τροφοδοτικο; Είναι δύο διαφορετικές συσκευές.
Το δε τροφοδοτικό, δε νομίζω ότι έχει πολλούς πυκνωτές, και αυτούς που έχει δε φαίνονται καν. Έχει 6, ή επτά μπαταρίες όμως, κατά την πάγια τακτική της ASR.
Δεν "ταιριάζουν".:p

και που να τον βαλω;
Στον πάτο! :D:D:D

Έτσι πάει το πράγμα, υπάρχει μια κατάλληλη θέση για όλα! :p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αυτά:





Κι αυτό:

Δεν "ταιριάζουν".:p


Στον πάτο! :D:D:D

Έτσι πάει το πράγμα, υπάρχει μια κατάλληλη θέση για όλα! :p
.....λιιιιιιγο ποιο σαφής να γινόσουν, θα με βοηθούσες!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.579
Members
37.944
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top