Φάση κανονικά η ανάποδα;

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Βλέπω αφήσατε τον έντιτορ και το σκατά και πιάσατε το μάκη... :roflmao:


Συμφωνώ απόλυτα με αυτα που λες .
Εγω ομως εχω ξανακάνει την ίδια ερώτηση ...
Παίρνεις ενα καλωδιο hdmi η ενα interconnect η ενα βύσμα ρεύματος .
Σε ενα τραγικό δωμάτιο για εικονα η ήχο και αλλάζεις κατι
Θελεις για ήχο ? Rt60 βαλε οτι θες ...
Οτι σε βολεύει ...
Και ακούς διαφορες η βλεπεις ,οτι θες.
Δε εξετάζουμε εαν ειναι σωστές η λαθος , απλα βλέπουμε η άκουμε διαφορά.
Αρα υπαρχει διαφορα σωστα ?

...
Σωστά. :lol:
Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι. :rofl:


P-640 - The power of expectation bias
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924933812748071

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases



...

Η έρευνα γινεται και υπαρχει
Εαν την ακολουθήσεις εδώ ειναι καθαρα υποκειμενικό
Οπως και στην δουλεια σου

Ειμαι σίγουρος οτι εσυ σιγουρα κανεις κατι στον τροπο της δουλειάς σου που έχεις διαπιστώσει οτι εινσι καλύτερο .
Και η έρευνα για π.χ. τα βαρυτικά κύματα και τη βαρύτητα εν γένει γίνεται και υπάρχει, αλλά άμα λάχει πηδάς και από τον πέμπτο όροφο. :biggrin:
Καθαρά υποκειμενικό, λέμε. :roflmao:
 

I

iason

Guest
Να ρωτήσω κάτι και γω σαν άσχετος που είμαι. Ποιά είναι η διαφορά Εάν ξοδέψω 2000 ευρώ για καλώδια και φέρω το σύστημα στα ακουστικά γούστα μου, και Εάν ξοδέψω τα 2000 ευρώ σε ακουστική διόρθωση του χώρου για να φέρω τον ήχο πάλι στο υποκειμενικό ακουστικό μού γούστο. Τα 2000 ευρώ τα έχω ξοδέψει έτσι και αλλιώς, γιατί στα καλώδια είναι φιδολαδο και στα άλλα Όχι? Ευχαριστώ. :)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ακόμη και έτσι να το δεις.
Γιατί δεν υπάρχει κανένας που να ξόδεψε λεφτά σε μπιχλιμπίδια και να είπε το έφερα εκεί που ήθελα σταματάω.
Ανταλλαγές μηχανημάτων είναι το χόμπι.

Ακόμα και αν πάει ο σούπερ επιστήμονας και φτιάξει τον ιδανικό χώρο - σύστημα μετά από ένα εξάμηνο πάλι με καλώδια θα παίζει γιατί ανακάλυψε ότι κάτι τον πειράζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Να ρωτήσω κάτι και γω σαν άσχετος που είμαι. Ποιά είναι η διαφορά Εάν ξοδέψω 2000 ευρώ για καλώδια και φέρω το σύστημα στα ακουστικά γούστα μου, και Εάν ξοδέψω τα 2000 ευρώ σε ακουστική διόρθωση του χώρου για να φέρω τον ήχο πάλι στο υποκειμενικό ακουστικό μού γούστο. Τα 2000 ευρώ τα έχω ξοδέψει έτσι και αλλιώς, γιατί στα καλώδια είναι φιδολαδο και στα άλλα Όχι? Ευχαριστώ. :)
Γιατί τα καλώδια κάνουν ελάχιστη διαφορά στον ήχο σε σχέση με το χώρο, που ειδικά στις χαμηλές συχνότητες κάνει τρομερή διαφορά.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Στη πρωτη περιοδο στο φόρουμ
ήθελες να μας πεισεις, οχι φορτικα ομολογουμενως
οτι καλώδια πρίζες επιστρωσεις φαση, όλα ακούγονται.
Στη δεύτερη επιστρέφεις για να μας πεισεις για το αντίθετο.
Συνεβη κάτι στο δρόμο για τη Δαμασκό?

Ποτε δεν προσπαθησα να ψησω τον οποιοδηποτε
μεγαλα παιδια ειμαστε...
στη επιστροφη απλα εχω πιο πολλη πλακα......
καθενας κατω απο τον ουρανο.....οτι αισθανεται ο καθενας.....
οι διαφορες σε καθε τι υπαρχουν οταν σε αγγιζουν.......
ολα τα αλλα ειναι για να γιομιζει τερα ο καθε σερβερακος......
[DOUBLEPOST=1544967587][/DOUBLEPOST]
Να ρωτήσω κάτι και γω σαν άσχετος που είμαι. Ποιά είναι η διαφορά Εάν ξοδέψω 2000 ευρώ για καλώδια και φέρω το σύστημα στα ακουστικά γούστα μου, και Εάν ξοδέψω τα 2000 ευρώ σε ακουστική διόρθωση του χώρου για να φέρω τον ήχο πάλι στο υποκειμενικό ακουστικό μού γούστο. Τα 2000 ευρώ τα έχω ξοδέψει έτσι και αλλιώς, γιατί στα καλώδια είναι φιδολαδο και στα άλλα Όχι? Ευχαριστώ. :)

αν ξοδεψεις σε μετρηση χωρου + υλικα 2 χαρτια.....θα εχεις μια βελιτωση την οποια εσυ θα ξερεις ποσο αξιζε το 2πλο
αν ψχωσεις 2 χαρτια σε καλωδια.....και ειναι η πρωτη δευτερη φορα....μαλλον θα καλψεις με μαυρο δακρυ
οταν ακουσεις καλυτερα καλωδια με τα μισα λεφτα......
Απο εκει και μετα αποφασιζεις ......αν και αν εχεις 2 χαρτια για χαλασμα....θα βρεις και αλλα.....στην πορεια....για καεθ <ειδους> <καλωδια>................
 

I

iason

Guest
Ποτε δεν προσπαθησα να ψησω τον οποιοδηποτε
μεγαλα παιδια ειμαστε...
στη επιστροφη απλα εχω πιο πολλη πλακα......
καθενας κατω απο τον ουρανο.....οτι αισθανεται ο καθενας.....
οι διαφορες σε καθε τι υπαρχουν οταν σε αγγιζουν.......
ολα τα αλλα ειναι για να γιομιζει τερα ο καθε σερβερακος......
[DOUBLEPOST=1544967587][/DOUBLEPOST]


αν ξοδεψεις σε μετρηση χωρου + υλικα 2 χαρτια.....θα εχεις μια βελιτωση την οποια εσυ θα ξερεις ποσο αξιζε το 2πλο
αν ψχωσεις 2 χαρτια σε καλωδια.....και ειναι η πρωτη δευτερη φορα....μαλλον θα καλψεις με μαυρο δακρυ
οταν ακουσεις καλυτερα καλωδια με τα μισα λεφτα......
Απο εκει και μετα αποφασιζεις ......αν και αν εχεις 2 χαρτια για χαλασμα....θα βρεις και αλλα.....στην πορεια....για καεθ <ειδους> <καλωδια>................
To ερωτημα και το ποσό ειναι υποθετικο και στις δυο περιπτωσεις.
 

I

iason

Guest
Γιατί τα καλώδια κάνουν ελάχιστη διαφορά στον ήχο
Και εσύ που το ξέρεις φιλε Νταλιπη αφου λες οτι δεν εχεις ασχοληθει με καλωδια ? Η εχεις ασχοληθει και το αποτέλεσμα δεν ηταν αυτο που αναμενοταν ?
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.885
Reaction score
77.495
Να ρωτήσω κάτι και γω σαν άσχετος που είμαι. Ποιά είναι η διαφορά Εάν ξοδέψω 2000 ευρώ για καλώδια και φέρω το σύστημα στα ακουστικά γούστα μου, και Εάν ξοδέψω τα 2000 ευρώ σε ακουστική διόρθωση του χώρου για να φέρω τον ήχο πάλι στο υποκειμενικό ακουστικό μού γούστο. Τα 2000 ευρώ τα έχω ξοδέψει έτσι και αλλιώς, γιατί στα καλώδια είναι φιδολαδο και στα άλλα Όχι? Ευχαριστώ. :)
εγώ θα σ ρωτήσω κάτι άλλο...
σε συγκριτικό καλωδίων...έχεις δει ποτέ μέτρηση με μικρόφωνο πριν και μετά?
συνήθως το βιβιού είναι με λόγια του εκάστοτε ριβιούερ που μιλά για ξερά χαμηλά και ζουμερά μεσαία..ματσαρίσματα..κλπ κλπ.....ήξεις αφήξεις
δεν βλέπω πουθενά επιστήμη και απόδειξη

από την άλλη...

όταν παίρνεις ένα υλικό για φροντίδα χώρου...ακόμα και μια πλάκα αφρολέξ του κιλού που λέει ο λόγος...έχει ένα γαμpdf που λέει στον αγοραστή ότι το υλικό αυτό αποσβένει από εκεί μέχρι εκεί με τόσα db
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
To πιο άθλιο απ' όλα είναι όταν αναφέρονται στο κομμάτι σαν μουσικό δρώμενο. Ποιητής φανφάρας ένα πράμα.....Όταν ακούω τη συγκεκριμένη έκφραση θέλω να τα σπάσω όλα.... >:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(
 

I

iason

Guest
εγώ θα σ ρωτήσω κάτι άλλο...
σε συγκριτικό καλωδίων...έχεις δει ποτέ μέτρηση με μικρόφωνο πριν και μετά?
συνήθως το βιβιού είναι με λόγια του εκάστοτε ριβιούερ που μιλά για ξερά χαμηλά και ζουμερά μεσαία..ματσαρίσματα..κλπ κλπ.....ήξεις αφήξεις
δεν βλέπω πουθενά επιστήμη και απόδειξη

από την άλλη...

όταν παίρνεις ένα υλικό για φροντίδα χώρου...ακόμα και μια πλάκα αφρολέξ του κιλού που λέει ο λόγος...έχει ένα γαμpdf που λέει στον αγοραστή ότι το υλικό αυτό αποσβένει από εκεί μέχρι εκεί με τόσα db
Εφόσων απαντας με ερωτηση θα κανω και το ιδιο .Ειναι δηλαδη απίθανο ενας αγοραστης να χρησιμοποιήσει τα δυο προιοντα το χ καλωδιο ,και το χ υλικο για τη φροντιδα του χωρου και να ειναι και στις δυο των περιπτωσεων ευχαριστημενος ?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φίλε Ιάσων αν ακόμα και το καλώδιο που πάρεις σου σφίξει το μπάσο όπως σου υπόσχεται ο πωλητής :rolleyes:, εσύ εφόσον έχεις rt κοντά στο ένα δευτερόλεπτο νομίζεις ότι θα το ακούσεις; Και τι σημαίνει σφικτό μπάσο αν κάτσεις και μετρήσεις; Δυστυχώς το placebo effect που πουλάνε οι πωλητές καλά κρατεί......
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.885
Reaction score
77.495
Εφόσων απαντας με ερωτηση θα κανω και το ιδιο .Ειναι δηλαδη απίθανο ενας αγοραστης να χρησιμοποιήσει τα δυο προιοντα το χ καλωδιο ,και το χ υλικο για τη φροντιδα του χωρου και να ειναι και στις δυο των περιπτωσεων ευχαριστημενος ?
μπορεί να είναι ότι θέλει...μένει η απόδειξη

το ένα σου λέει τι κάνει με μαθηματικά
το άλλο σου λέει από τι είναι φτιαγμένο

αν έκανε τόσες θεαματικές αλλαγές...δεν κρίνεις ότι θα έπρεπε να συνοδεύεται από ένα pdf που να δείχνει μια απόκριση?;)

η αποφυγή αποδείξεων....έχει καταντήσει σαν τις σαλιγκαροκρέμες του Μένιου ένα πράγμα :D

σας κάνει 15 χρόνια νεότερους...γιατί έχει μέσα γλίτσα σαλιγκαριού και φιδέ από @@ρια ασημί προβάτου της Μποτσουαζιλάνδης:roflmao:


Υ.Γ.Αλλά ακόμα και οι κρέμες του Μένιου έχουν μια φωτό πριν και μετά...'εστω και από φωτοσοπ:D...τα καλώδια όχι;)
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.885
Reaction score
77.495
To πιο άθλιο απ' όλα είναι όταν αναφέρονται στο κομμάτι σαν μουσικό δρώμενο. Ποιητής φανφάρας ένα πράμα.....Όταν ακούω τη συγκεκριμένη έκφραση θέλω να τα σπάσω όλα.... >:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(
εσύ αν δεν αλλάξεις την μουσική που ακούς δεν σε βλέπω καλά...με το παραμικρό αρπάζεσαι:p:lol:
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ε,,,,,μπαινει ενας πρωτατης λοιπον , σε ενα μαγαζι.....
και ειτε ακουσει σε επιτοπιο νταραβερι...ειτε του πλασαρουν στο σακι ενα καλωδιο (καθε ειδους πραμα που κουμπωνει σε μια ηχητικη αλυσιδα)
παει σπιτι του....κουμπωνει και ζει για παντα ετσι...........ζωακι (ας πουμε).
Και μια καλη μερα σκαει ενα φιλαρακι με ενα δικου του <καλωδιο> ..........
να κανουν μια Α_Β ρε αδερφε.....
Και το ζωακι ξυπνα απο τον υπνο το βαθυ.....(ακομα κοιμαται............)
Και μπαινει στο τριπακι να παει στο καθε μαγαζι να αγορασει ενα <ιδιο> καλωδιο......
Και ζει με αυτο...............
και μαι μερα σκαει ενα αλλο φιλαρακι με ενα <αλλο> >καλωδιο>.......
Και καπου εκει ψιλοξυπναει ? ισως.....?
Καπου εκει παει στο γατονι πωλητη και του λεει ....<καλωδια> δινεις για δοκιμη.....?
Δινω φιλαρακι.....και λολο δινω ....αν θελω να μεινω ανοιχτος,........
Και παει σπιτι του και ακουει........
.οπως ακουει ρε αδερφε..
..δεν ειμαστε ολοι ιδιοι......
Και καποιο απο τα 3-4 <καλωδια> που δανειζεται....του καθεται......
Η γνωμη του καθε γριβιουερ (αν διαβαζει περιοδικα) παει περιπατο ?
Παει......
Το γατονι πωλητης τον αντιμετωπιζει με αλλο ματι πλεον........? σως ?
Αν ο ακροατης ακουει διαφορες απο το καθε <καλωδιο>.......ποιος μπορει να τον ψησει οτι δεν ακουει ?
Ποιος κανει κουμαντο στα αυτια του ?
η λογικη που ακουει οτι ακουει..ισχυει ?
....ή πρεπει να ακουει τον καθε ειδικο σε καθε φορουμ
ή σε μαγαζια που δεν πουλανε <καλωδια> ?......................να ακουει οτι του πουν αυτοι >οι καθε <αντικαλωδιαδες>
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.885
Reaction score
77.495
ε,,,,,μπαινει ενας πρωτατης λοιπον , σε ενα μαγαζι.....
και ειτε ακουσει σε επιτοπιο νταραβερι...ειτε του πλασαρουν στο σακι ενα καλωδιο (καθε ειδους πραμα που κουμπωνει σε μια ηχητικη αλυσιδα)
παει σπιτι του....κουμπωνει και ζει για παντα ετσι...........ζωακι (ας πουμε).
Και μια καλη μερα σκαει ενα φιλαρακι με ενα δικου του <καλωδιο> ..........
να κανουν μια Α_Β ρε αδερφε.....
Και το ζωακι ξυπνα απο τον υπνο το βαθυ.....(ακομα κοιμαται............)
Και μπαινει στο τριπακι να παει στο καθε μαγαζι να αγορασει ενα <ιδιο> καλωδιο......
Και ζει με αυτο...............
και μαι μερα σκαει ενα αλλο φιλαρακι με ενα <αλλο> >καλωδιο>.......
Και καπου εκει ψιλοξυπναει ? ισως.....?
Καπου εκει παει στο γατονι πωλητη και του λεει ....<καλωδια> δινεις για δοκιμη.....?
Δινω φιλαρακι.....και λολο δινω ....αν θελω να μεινω ανοιχτος,........
Και παει σπιτι του και ακουει........
.οπως ακουει ρε αδερφε..
..δεν ειμαστε ολοι ιδιοι......
Και καποιο απο τα 3-4 <καλωδια> που δανειζεται....του καθεται......
Η γνωμη του καθε γριβιουερ (αν διαβαζει περιοδικα) παει περιπατο ?
Παει......
Το γατονι πωλητης τον αντιμετωπιζει με αλλο ματι πλεον........? σως ?
Αν ο ακροατης ακουει διαφορες απο το καθε <καλωδιο>.......ποιος μπορει να τον ψησει οτι δεν ακουει ?
Ποιος κανει κουμαντο στα αυτια του ?
η λογικη που ακουει οτι ακουει..ισχυει ?
....ή πρεπει να ακουει τον καθε ειδικο σε καθε φορουμ
ή σε μαγαζια που δεν πουλανε <καλωδια> ?......................να ακουει οτι του πουν αυτοι >οι καθε <αντικαλωδιαδες>
Εγώ δεν είμαι ούτε αντικαλωδιάς ούτε δογματικός...μακρυά όλα αυτά
(το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις τον ήχο σου με καλώδια φτάνοντας σε απόδοση ούτε στο 1 τοις χιλίοις σε σύγκριση με ένα ρουμ τριτμεντ)

αυτό που λέω είναι ότι ποτέ....ούτε σε καλώδια χιλιάδων ευρώ δεν μας παρουσίασε μια εταιρία μια μέτρηση να δούμε στο ακουστικό φάσμα τι συμβαίνει...
το μόνο που μπορεί να διαβάσει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι ιδιότητες-συμπεριφορά των υλικών του καλωδίου ως αγωγοί

καλό και αυτό....αλλά δεν λέει κάτι

γιατί αν δεν ''ακούγεται'' ...τότε πως αποδεικνύει τι σκ@τά απόδοση έχει?
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.868.745
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top