Ένας χημικός μηχανικός από την Πάτρα αποφάσισε να «εκδικηθεί» τα μπαρ που τον «χάλασαν»

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ένας χημικός μηχανικός από την Πάτρα έψαξε και βρήκε τον ιδανικό τρόπο για να «εκδικηθεί» όσα μαγαζιά του χάλασαν τη διάθεση, το κεφάλι και το στομάχι με ποτά «μπόμπες». Σε ποιον δεν έχει συμβεί άλλωστε να γυρνά στο σπίτι μετά από μία έξοδο και χωρίς να έχει καταναλώσει υπερβολικές ποσότητες αλκοόλ να έχει ναυτία και πονοκέφαλο.

Ο Ραφαήλ Κουρμουλάκης ήταν καλεσμένος στην εκπομπή της Ελεονώρας Μελέτη και περιέγραψε πώς το 2009 βρέθηκε να έχει δηλητηρίαση από μισό ποτήρι βότκα. Εκείνη τη φορά δεν έκανε κάτι, όταν όμως δύο χρόνια μετά έπαθε το ίδιο πράγμα τότε αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Συγκεκριμένα, έψαχνε ένα τεστ που να ανιχνεύει όλα τα ποτά, να είναι φτηνό, να μη θέλει ψυγείο και να ανιχνεύει σε δευτερόλεπτα. Όταν κατάλαβε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σκέφτηκε να το κάνει μόνος του.

Ο ίδιος ανέφερε ότι ο σχεδιασμός ξεκίνησε όταν ήταν στο τελευταίο έτος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών στο Πολυτεχνείο Πάτρας, ενώ όπως είπε η έρευνα διήρκεσε έναν ολόκληρο χρόνο, «μέρα – νύχτα».

«Θυμάμαι όταν το ξεκίνησα είχα τόσο πάθος που δεν καταλάβαινα την κούραση, παρ΄όλο που είχα και εξεταστική και χρωστούσα μαθήματα», σχολίασε ο χημικός.

Όπως ανέφερε το τεστ αποτελείται από έναν αντιδραστήρα και έναν ανιχνευτή. Στον αντιδραστήρα η μεθανόλη μετατρέπεται σε θερμό διοξείδιο του άνθρακα, ενώ όλες οι άλλες ουσίες του δείγματος μετατρέπονται σε υγρά προϊόντα. Ο ανιχνευτής ανιχνεύει με χρώμα το διοξείδιο του άνθρακα.

Η διαδικασία απλή: Σε περίπτωση που τεστάρουμε ένα καθαρό ποτό, το αρχικό ροζ χρώμα του ανιχνευτή παραμένει. Εάν όμως τεστάρουμε ένα νοθευμένο ποτό το αρχικά ροζ διάλυμα του ανιχνευτή αποχρωματίζεται και γίνεται διαυγές σαν νερό.


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/4314938/i-elliniki-efeyresi-poy-ta-vazei-me-ta-pota-mpompes
 


gid

Μηνύματα
7.420
Reaction score
8.661
Πολύ καλή εφεύρεση αλλά δε νομίζω πως η αγορά θα απορροφήσει τα εκατομμύρια μονάδων που αυτός κουβεντιάζει.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Καλή ιδέα αλλά το τελευταίο διάστημα η νοθεία πέρασε σε άλλα στάδια...Αραιωμένα ποτά λέγεται. Πίνεις και δε σε πιάνει το ποτό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.046
Reaction score
13.005
Καλή ιδέα αλλά το τελευταίο διάστημα η νοθεία πέρασε σε άλλα στάδια...Αραιωμένα ποτά λέγεται. Πίνεις και δε σε πιάνει το ποτό.
Άρα πρέπει να προσθέσει σε νέο μοντέλο, και μετρητή αλκοολικών βαθμών......
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εαν το κόστος είναι μικρό όπως λέει
Ποιος γονιος δεν θα προμηθευε τον εφηβο/η παιδί του με αυτό
Χρήσιμο εαν είναι αξιόπιστο

Εμφιαλωμενο μπουκάλι βοτκα του προκάλεσε το πρόβλημα :D
Οταν μιλάμε για νεα παιδιά εννοείται το ζητούμενο είναι να βγουν κ να πιουν
Οχι να πιουν κ να κάτσουν σπίτι :p
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.621
Εντάξει, τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ατομική φιάλη, ανοιγμένη μπροστά σου. Gordon space, Μηλοκλέφτη, τέτοια...
 

gid

Μηνύματα
7.420
Reaction score
8.661
Εντάξει, τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ατομική φιάλη, ανοιγμένη μπροστά σου. Gordon space, Μηλοκλέφτη, τέτοια...
Αυτό που λες απαιτεί ένα άλφα paradigm. shift.

Σα να πηγαίνεις σε ενεργά ένα πράμα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εντάξει, τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ατομική φιάλη, ανοιγμένη μπροστά σου. Gordon space, Μηλοκλέφτη, τέτοια...
Καταλαβαίνω Ναι και συμφωνώ

Ομως
Μαρεσει πολύ ο φοιτητής που δεν συμβιβαστηκε με αυτό που λες είχε το τεχνικό υπόβαθρο το εφάρμοσε δούλεψε κ έφερε αποτέλεσμα
Δεν συμβαίνει συχνά στην Ελλάδα νομίζω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.621
Αποτέλεσμα; Δηλαδή εσύ τώρα ησύχασες και εμπιστεύεσαι να πιεις σερβιρισμένο ουίσκυ έξω;
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ατομική φιάλη, ανοιγμένη μπροστά σου. Gordon space, Μηλοκλέφτη, τέτοια...
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα εμφιαλωμένα δεν έχουν νοθευτεί; Αν θες ψάξ'το λίγο περισσότερο. Ακόμη και στη μπύρα γίνεται νοθεία.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Η μπυρα εχει συγκεκριμενη γευση, οπως αλλωστε και καθε ποτο. Οι νοθειες γινονται στα κοκτειλ. Οποιος πινει συγκεκριμενο ποτο και ΣΚΕΤΟ, καταλαβαινει αμεσως οτι αυτο που πινει, ειναι αυτο που...πινει! Αλλά εδω δεν υπάρχει παιδεία ούτε στο ποτό. Παραγγελνουν πολυτελείας ουισκι με κοκα-κολα. Τη θες τη μπομπα σου ή δεν τη θες;:gotcha:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.285
Εντάξει, τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ατομική φιάλη, ανοιγμένη μπροστά σου. Gordon space, Μηλοκλέφτη, τέτοια...

ρε φιλε , πραγματικα τωρα...

βγαινεις εξω στα μπαρακια και στα εστιατορια και στα club κι ακομα πινεις Gordon's Space?

η MΗΛΟΚΛΕΦΤΗ?? ζητας ΜΗΛΟΚΛΕΦΤΗ ρε φιλε?????

θα πηδηχτω απ το παραθυρο....

:D:oo_O:p
 

Μηνύματα
15.043
Reaction score
20.802
εγω εχω ζητησει μιλκο στην παρο (παλια , πριν τις λασπες) αλλα το κοριτσι δεν το επιασε οτι την εμπαιζαμε
δε βαριεσαι...
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.460
Reaction score
50.631
- σε μπαρ που δεν ξέρω , συνήθως παραγγέλνω το ποτό σκέτο , αυτό αποτρέπει κάποιες φορές να μου σερβίρουν ''πειραγμένο'' διότι υποθέτουν πως ξέρω καλά την γεύση του . . . εάν θέλω πάγο , νερό ή κάτι άλλο , τα παραγγέλνω μετά

- κατά κανόνα όσοι έχουν μπόμπες έχουν και γνήσια για τους ''πελάτες'' τους
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.621
ρε φιλε , πραγματικα τωρα...

βγαινεις εξω στα μπαρακια και στα εστιατορια και στα club κι ακομα πινεις Gordon's Space?

η MΗΛΟΚΛΕΦΤΗ?? ζητας ΜΗΛΟΚΛΕΦΤΗ ρε φιλε?????

θα πηδηχτω απ το παραθυρο....

:D:oo_O:p
Δυό παραδείγματα έφερα. Αν δε σας κάνουν, να τα αλλάξω με Amstel...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Τίνι τρόπω;
Google "adulterated beer" πχ μπορείς να χαζέψεις αυτό εδώ:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2272603/?page=1
[DOUBLEPOST=1544786415][/DOUBLEPOST]
Η μπυρα εχει συγκεκριμενη γευση
Ακομη και αυτό δεν είναι απολύτως σωστό. Πάντα έχει να κάνει και με το νερό και που εμφιαλώνεται. Αν για παράδειγμα πιεις την ίδια μπύρα στο εξωτερικό, είναι μεγάλη η πιθανότητα να έχεις άλλη γεύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.631
Μηνύματα
2.868.542
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top