Dutch & Dutch Studio series



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
H φωτό είναι από Ελλάδα; Επειδή μας τρέχουν τα σάλια για να ακούσουμε το d&d ρωτάω...
Είναι εντελώς άχρηστο αυτό που λες...

Αν σου τρέχουν τα σάλια, πάρτο.
Θα το ακούσεις σπίτι σου. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Από το γουεϊβγκαϊντ που του'χει βάλει, φαίνεται το τουίτερ να έρχεται και στην ίδια κατακόρυφο με το κέντρο του γούφερ. Τυχαίο; Δε νομίζω..
Ο Μπρούνο από την άλλη, απλώς βιδωσε ένα Τουίτερ...

Για πολυκάναλο θα είναι τρομερή επιλογή το ντατς, και βολικό στην τοποθέτησή του, και προτιμότερο από το κιι (όχι απλώς για το κονσταντ νταϊρεκτίβιτι γουέϊβγκάϊντ, αλλά και λόγω κόστους).

Βεβαίως, για 7 τεμάχια τέτχια ηχεία για κάτω και άλλα 4 οροφής, με τουλάχιστον 4 από τα δικά τους σαμπ, είναι πολύ σημαντικό το ποσό των σακκουλών που πρέπει να γεμίσεις με 50-ευρα..

Κλιπς. Σόρρυ, κλιψ. Και κσερό πσωμί.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Από κόστος είναι στα ίδια χρήματα με το κιι, εκτός αν μιλάμε για το μικρότερο μοντέλο.

Θα μπορούσε να γίνει συνδυαστικός συμβιβασμός απο τρία μεγάλα μπροστά και 4+4 μικρά surrounds και δυο σαμπ, με κόστος ηχείων μόνο (έτσι κι αλλιως σαμπ θα αγοραστούν) 40000€. Εδώ πλεονεκτούν συγκριτικά με τα κιι, τα οποία δεν έχουν μικρο αδελφάκι για οικονομικότερο surround.

Απο την άλλη, θα μπορούσε να υποστηριχθεί πως αν πάρεις 11 κιι, και τα παίξεις Large/full range δεν χρειαζεσαι καν σαμπ (!!!!!!!!!!!!!) με 11 πηγές χαμηλών μεσα στο δωμάτιο. :o
Ναι, καλά διαβάσατε, ίσως σε τέτοιες περιπτώσεις να μην χρειάζεται σαμπ! Άρα γλιτώνεις απο εκεί το κόστος των σαμπ και ερχεσαι στα ίδια χρήματα .

Το πρόβλημα όμως που παραμένει ειναι οι ακριβοί prepro με ψηφιακές εξόδους, έτσι ώστε να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο τις δυνατότητες αυτών των ηχείων χωρίς άσκοπες αναλογοψηφιακές μετατροπές πέρα-δώθε.
Φαίνεται λίγο παράλογο, γιατί να ειναι τόσο ακριβότεροι οι ψηφιακοί prepro ενώ γλιτώνουν το κατασκευαστικό κόστος των πολυκαναλων dac.

Αν υπήρχε καποιος με τιμή κάτω απο τα 8000€ θα βόλευε.
Απο την αλλη θα μου πείτε, ρε φίλε αφού μπορείς να δώσεις 50000€ μπορείς να δώσεις και 60000€.

:idk:

Τελευταίο εμπόδιο σε μια τέτοια αγορά, θα ήταν κατα την γνώμη μου η αμφιβολία για την μακροπρόθεσμη μακροβιότητα της Dutch&Dutch, και καθε μικρής βιοτεχνίας, οπως και της Kii. Θα υπάρχουν σε πέντε χρόνια για να υποστηρίξουν το προϊόν; Μηπως αγοράζοντας ενα Adam, ενα Neumann, ενα ATC, έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες, και ας μην ειναι τεχνολογικά τόσο καινοτόμο; (Σίγουρος δεν είσαι ποτέ, έχουμε δει και μεγάλους να κλείνουν).
[DOUBLEPOST=1545725804][/DOUBLEPOST]Πάντως δεν χρειάζεται να τα ακούσεις, προφανώς παίζουν.
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Θα μπορούσε να γίνει συνδυαστικός συμβιβασμός απο τρία μεγάλα μπροστά και 4+4 μικρά surrounds και δυο σαμπ, με κόστος ηχείων μόνο (έτσι κι αλλιως σαμπ θα αγοραστούν) 40000€.
Είναι μεν πολλά τα λεφτά, αλλά λογικά για αυτά που αγοράζεις.
Παράλογα είναι να δώσεις τα ίδια λεφτά, για ένα ζευγάρι. Ασχέτως αν το αξίζουν, κι αν δεν είναι φύκια, διότι έχει φύκια και στα τριπλάσια λεφτά, του τύπου των ρεντέκο, σε ακόμα πιο ακριβό..
[DOUBLEPOST=1545729937][/DOUBLEPOST]
Φαίνεται λίγο παράλογο, γιατί να ειναι τόσο ακριβότεροι οι ψηφιακοί prepro ενώ γλιτώνουν το κατασκευαστικό κόστος των πολυκαναλων dac.
Η εδώ και 10+ χρόνια μόνιμη απορία μου..
Γιατίιιιιιιιιιι;;;;;
[DOUBLEPOST=1545730033][/DOUBLEPOST]
Αν υπήρχε καποιος με τιμή κάτω απο τα 8000€ θα βόλευε.
Θα έπρεπε να υπάρχει ο αντίστοιχος γιαμαχα χωρίς Ντακ, στο 1,5 χιλιάρικο.
Θα μοσχοπουλούσε.

Αντί να έχει Ντακ και προενισχυτικά σταδια με βόλιουμ κοντρόλ για τόσα κανάλια, κατευθείαν AES EBU. Ένα πάμφθηνο μετασχηματιστή ανά κανάλι θέλει, τίποτε άλλο...
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Και για στήσιμο πολυκάναλου μωρέ, τόσα λεφτά το ζευγάρι, είναι παραλογισμός...

20.000€+ το ένα ηχείο; Σιγά ρε σουπερμαν...:D:p


(επαναλαμβάνω, τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλώς βρίσκω παράλογο το κόστος για στήσιμο συστήματος που θα παίζει... Μόμπι! Άντε και χέβι μέταλ, Σπανουδάκη, Θοδωράκη, το φίλο μου τον Ξυλούρη και το Βασιλάκη τον Παπακωνσταντίνου. Άντε να παίζει και άρχοντα των δαχτυλιδιών, και Σπάιντερμαν δηλαδή.. αυτά.)
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Από το γουεϊβγκαϊντ που του'χει βάλει, φαίνεται το τουίτερ να έρχεται και στην ίδια κατακόρυφο με το κέντρο του γούφερ. Τυχαίο; Δε νομίζω..
Ο Μπρούνο από την άλλη, απλώς βιδωσε ένα Τουίτερ...

Για πολυκάναλο θα είναι τρομερή επιλογή το ντατς, και βολικό στην τοποθέτησή του, και προτιμότερο από το κιι (όχι απλώς για το κονσταντ νταϊρεκτίβιτι γουέϊβγκάϊντ, αλλά και λόγω κόστους).

Βεβαίως, για 7 τεμάχια τέτχια ηχεία για κάτω και άλλα 4 οροφής, με τουλάχιστον 4 από τα δικά τους σαμπ, είναι πολύ σημαντικό το ποσό των σακκουλών που πρέπει να γεμίσεις με 50-ευρα..

Κλιπς. Σόρρυ, κλιψ. Και κσερό πσωμί.
Ερώτησις... Χωρίς να λογαριάσει κανείς το κόστος, αυτά είναι προτιμότερα ή τα Αδάμ, Νιούμαν και συναφή?
[DOUBLEPOST=1545738040][/DOUBLEPOST]Α, ναι και δεν βλέπω να τα πουλάνε μονά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Εδώ ο άλλος είναι στις Μαλδίβες και κάθεται και γράφει για ηχεία. Το λες και διαστροφή...:p:D
Κι ακόμα δε μου'χουν έρθει τα καλώδια για τα ηχεία... Θα τους σκοτώσω...

OI000133.jpg



Ας κάνω ένα τσιγάρο να χαλαρώσω...

OI000062.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
OI000121.jpg


Τα ντατς που λέτε...

Ερώτησις... Χωρίς να λογαριάσει κανείς το κόστος, αυτά είναι προτιμότερα ή τα Αδάμ, Νιούμαν και συναφή?
Για σπίτι, IMHO το τοπ είναι το Άνταμ s3h. Εκεί τελειώνει το θέμα "μουσικής" στο σπίτι.
Πιο φτηνά από τα κιι και ντατς.

Ακόμα πιο βολική επιλογή (λόγω μεγέθους) το genelec το 8-αράκι. Αλλά σχετικά ακριβό.. είναι όμως τζένελεκ, μερτσέντα, πως το λένε..

Τα Νιούμαν τα 310 που πήρα είναι πολύ πιο "προσιτή" επιλογή (φτηνά) από τα ανωτέρω, ενώ το 410 παραείναι γκουμούτσα για σπίτι...

Κι οι επιλογές τελειώνουν από πλευράς κόστους στο γνωστό πρισόνους.

Πιο κάτω, δεν είναι "αξιοπρεπή", πολλές οι υποχωρήσεις.

Πιο πάνω, αν έχεις άφθονο το χρήμα να ρέει, πας σε κιι ή ντατς, τα οποία αμφότερα είναι οι φθηνές απομιμήσεις των geithein. Δηλαδή, αν είσαι και πολύ λεφτάς, πας καρφωτά σε geithein. "Μια 11-άδα παρακαλώ" τους λες, και έκλεισες.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693
Πιο πάνω, αν έχεις άφθονο το χρήμα να ρέει, πας σε κιι ή ντατς, τα οποία αμφότερα είναι οι φθηνές απομιμήσεις των geithein. Δηλαδή, αν είσαι και πολύ λεφτάς, πας καρφωτά σε geithein. "Μια 11-άδα παρακαλώ" τους λες, και έκλεισες.
Είμαι πτωχός. Θα τα ζητήσω απ' τον Άη Μπίλλη :lolsign::lolsign::lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απο την αλλη θα μου πείτε, ρε φίλε αφού μπορείς να δώσεις 50000€ μπορείς να δώσεις και 60000€.

:idk:

Τελευταίο εμπόδιο σε μια τέτοια αγορά, θα ήταν κατα την γνώμη μου η αμφιβολία για την μακροπρόθεσμη μακροβιότητα της Dutch&Dutch, και καθε μικρής βιοτεχνίας, οπως και της Kii. Θα υπάρχουν σε πέντε χρόνια για να υποστηρίξουν το προϊόν; Μηπως αγοράζοντας ενα Adam, ενα Neumann, ενα ATC, έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες, και ας μην ειναι τεχνολογικά τόσο καινοτόμο; (Σίγουρος δεν είσαι ποτέ, έχουμε δει και μεγάλους να κλείνουν).
...Πάντως δεν χρειάζεται να τα ακούσεις, προφανώς παίζουν.
Άμα μπορείς να δώσεις 50Κ για ηχοσύστημα,μπορείς να μη δώσεις και...τίποτα - είπαμε το μεγαλύτερο δίλημμα είναι όταν σου φτάνουν για να τα έδινες.

Ε γι αυτόν τον ύστατο αποτρεπτικό παράγοντα κόσμος και κοσμάκης έχει στραφεί στα...Klipsch.:whistling:
Εδώ ο άλλος είναι στις Μαλδίβες και κάθεται και γράφει για ηχεία. Το λες και διαστροφή...:p:D
Στην διακριτική ευχέρεια της πλατφόρμας θα ήταν,κάθε φορά που θα ποστάριζε σε θέματα Hi-Fi από εξωτική τοποθεσία,να του ζητείται επιβεβαίωση ότι δεν είναι...ρομπότ.:laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
950
Reaction score
495
(επαναλαμβάνω, τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλώς βρίσκω παράλογο το κόστος για στήσιμο συστήματος που θα παίζει... Μόμπι! Άντε και χέβι μέταλ, Σπανουδάκη, Θοδωράκη, το φίλο μου τον Ξυλούρη και το Βασιλάκη τον Παπακωνσταντίνου. Άντε να παίζει και άρχοντα των δαχτυλιδιών, και Σπάιντερμαν δηλαδή.. αυτά.)
Εάν ήταν άλλο είδος - κλασσική - θα άλλαζε κάτι?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top