To πολύμπριζο or not to πολύμπριζο;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αυτια παντοφλερος καλα ειναι
τσοκαρερος ειναι λιγο θεμα......
μελανιες φουλ......ειδικα στο νου........(για την ακοη δεν το συζηταμε)
κουφοι γεννηθηκαμε .......τυφλοι θα πεθανουμε......................
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
αυτια παντοφλερος καλα ειναι
τσοκαρερος ειναι λιγο θεμα......
μελανιες φουλ......ειδικα στο νου........(για την ακοη δεν το συζηταμε)
κουφοι γεννηθηκαμε .......τυφλοι θα πεθανουμε......................
Και με γνωστική διαταραχή από τις συνεχείς...διασείσεις.
Doctor, Εσύ με τις λάμπες μας λίγα, έτσι? Άντε να δούμε .... Μην δείτε κάνα άνθρωπο να προκόψει αμέσως να του την πείτε .Διαβασμένοι ε διαβασμένοι. :boast::boast::boast:
Άλλοι το βλέπουν ως χρυσόλαμπον δέρας και άλλοι ως χρυσόλαμπον...τέρας.Αφες ημίν τα οφειλήματα ημών...
Nα δω τι θα γινει αν απαντησουμε σε κανεναν καμια φορα:D σχετικα με το τι μας ρωτα.
Παιζει να κλειδωθει το θρεντ :laugh:
...ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών...
Αν εκανε "τζιζ" θα ακουγαμε τουλαχιστον εναν που πουλησε τις λαμπες του........η οχι?
Οσον αφορα τον "απουσιολογο" γενικα και οχι ειδικα αναλογα με το θεμα συζητησης, εχουμε και αλλες δουλειες ξερεις..............
Πες μας επ'ευκαιρια και την δικη σου γνωμη για την "as such" ακοη.................
Ο ίδιος δεν ξεφορτώνομαι γενικώς προηγούμενα μηχανήματα και όχι ειδικώς τις λάμπες,οπότε άστοχον το βέλος.;)
Το δε δεύτερο σκέλος θα απαντηθεί υπό όρους ΄΄You asked for IT΄΄
Στη δική μου γνώμη η "ακοή as such" συγκρίνεται ανέτως με την...οπή του απευθυσμένου .
Όλοι διαθέτουμε τη δική μας,έλα όμως που δεν την χρησιμοποιούμε ΄΄όλοι μα όοολοι΄΄ με τον...ίδιο πάντα τρόπο.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τεχνικες γνωσεις δεν εχω.Εχω ομως εμπειρια,απο το 1987.
Ο συνδυασμός αυτών των δύο, είναι... θανάσιμος! :p

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους "παλιούς" χαϊεντάδες (όπως και γω άλλωστε) είναι αυτή η ποσότητα "εμπειρίας", που δεν είναι τίποτε άλλο, παρά σωρείες λαθών, μηδενικής αξίας, αλλά δύσκολα να απορρίψεις τόσα χρόνια ως χρόνια μ@λακίας..:D

Δυστυχώς, η μόνη "διαθέσιμη θεραπεία" είναι οι "τεχνικές γνώσεις" που λες. Πρέπει να διαβάσεις, για να μάθεις πόσα κιλά μ@λάκας ήσουν μέχρι πρότινος...:lol:

Και για να μη στεναχωριέται κανένας, σας έχω ενημερώσει κατ'επανάληψιν ότι ο μεγαλύτερος ήμουν εγώ, με περικεφαλαία όμως! :gotcha:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο ίδιος δεν ξεφορτώνομαι γενικώς προηγούμενα μηχανήματα και όχι ειδικώς τις λάμπες,οπότε άστοχον το βέλος.;)
Το δε δεύτερο σκέλος θα απαντηθεί υπό όρους ΄΄You asked for IT΄΄
Στη δική μου γνώμη η "ακοή as such" συγκρίνεται ανέτως με την...οπή του απευθυσμένου .
Όλοι διαθέτουμε τη δική μας,έλα όμως που δεν την χρησιμοποιούμε ΄΄όλοι μα όοολοι΄΄ με τον...ίδιο πάντα τρόπο.:sneaky:
Ομοιως δεν ξεφορτωνομαι γενικως προηγουμενα μηχανηματα.
Οσον αφορα τις.......οπες.......οντως δεν τις χρησιμοποιουμε ολοι με τον ιδιο τροπο παντα,ασε που δεν ειναι και οι ιδιες σε ολους μας ...........χαχαχα
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλά που δεν ήσουν! :p

Διότι, τα διπλανά συστήματα με γκουμούτσες καλώδια και χοντρά πολύμπριζα, παρά τις διαβεβαιώσεις των εκθετών, δεν έπαιζαν τόσο καλά, όσο τα πρώτα με πολύμπριζα του δίφραγκου. Εν ολίγοις, με πορδές δε βάφονται τ'αβγά, τα ράσα δε κάνουν τον Παππά, και τα καλώδια τον ήχο.:D


Καλό είναι να υπάρχει κοινή λογική, κόμον σενς, που όμως δεν είναι τελικά και τόσο κόμον όσο θα έπρεπε. :p
Όπως λες, στους κύκλους αυτούς, το κόμον δεν είναι καλό, κι ας πρόκειται για σένς.:D



Έτσι φτιάχνεται ο σοβαρός ήχος.
Τα υπόλοιπα αγαπητοί μου φίλοι, είναι φούμαρα.
Μπιλίβ ιτ ορ νοτ.
Δατς δε φάκιν φάκτς οφ όντιο.
Δατς λαϊφ.
Λαϊφ σακς.
Δατς δε φάκιν φάκτς οφ όντιο Δατς λαϊφ.Λαϊφ σακς.:p
47236239_294585747851334_7077969372010571891_n(1).jpg
 

I

iason

Guest
Ο συνδυασμός αυτών των δύο, είναι... θανάσιμος! :p

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους "παλιούς" χαϊεντάδες (όπως και γω άλλωστε) είναι αυτή η ποσότητα "εμπειρίας", που δεν είναι τίποτε άλλο, παρά σωρείες λαθών, μηδενικής αξίας, αλλά δύσκολα να απορρίψεις τόσα χρόνια ως χρόνια μ@λακίας..:D

Δυστυχώς, η μόνη "διαθέσιμη θεραπεία" είναι οι "τεχνικές γνώσεις" που λες. Πρέπει να διαβάσεις, για να μάθεις πόσα κιλά μ@λάκας ήσουν μέχρι πρότινος...:lol:

Και για να μη στεναχωριέται κανένας, σας έχω ενημερώσει κατ'επανάληψιν ότι ο μεγαλύτερος ήμουν εγώ, με περικεφαλαία όμως! :gotcha:
Θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω μαζί σου.Αποκαλεις το παρελθόν σου λάθος και την διαδρομή που έκανες μέχρι πριν Πού ανακάλυψες το (σωστο)δρόμο χαζομάρα.Εγω θα το έλεγα και ισχυε ι για όλους μας συλλογή εμπειριών ,με το ανάλογο κόστος.Δεν φτάνεις στο τέλος ξεκινώντας απο το τέλος ,αν υποθέσουμε ότι είσαι στο τέλος και όχι στη Μέση.;)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα μου επιτρέψεις να μη συμφωνήσω μαζί σου.Αποκαλεις το παρελθόν σου λάθος και την διαδρομή που έκανες μέχρι πριν Πού ανακάλυψες το (σωστο)δρόμο χαζομάρα.Εγω θα το έλεγα και ισχυε ι για όλους μας συλλογή εμπειριών ,με το ανάλογο κόστος.Δεν φτάνεις στο τέλος ξεκινώντας απο το τέλος ,αν υποθέσουμε ότι είσαι στο τέλος και όχι στη Μέση.;)
Δεν υπαρχει τελος σ'αυτη την ιστορια.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
συλλογή εμπειριών
Υπογραφω κι εγω - το θεμα ειναι αθρωποι -σα κι εμενα ας πουμε - που κανωμε τα σκ4τ4 μας παξιμαδι για ενα καλωδιο να γλιτωσουμε τα τσαμπα εξοδα ...
Δεν υπαρχει τελος σ'αυτη την ιστορια.
Ναι αμε,υπαρχει, λες Τελος !
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Δεν υπαρχει τελος σ'αυτη την ιστορια.
ναι γιατι οταν αποφασισουμε ποσο καλυτερα ακουγεται το πολυμπριζο των 3000ε μετα θα αρχισουμε το βασικοτερο ολων, την στηριξη των καλωδιων και του πολυμπριζου...
ο εαρ το ξερει, για αυτο προτεινει κλεμες. στηριζουν τα καλωδια να μην ακουμπαν πατωμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υπογραφω κι εγω - το θεμα ειναι αθρωποι -σα κι εμενα ας πουμε - που κανωμε τα σκ4τ4 μας παξιμαδι για ενα καλωδιο να γλιτωσουμε τα τσαμπα εξοδα ...

Ναι αμε,υπαρχει, λες Τελος !
Aυτο ακριβως εκανα πριν 10+ χρονια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Από δώ: (διαβάστε και κλάψτε)

Kαλησπερα και χρονια πολλα!
αποφασισα να επενδυσω λιγο στα καλωδια για τα klipsch μου αλλα ψαχνιντας διαπιστωσα το προφανες, οι τιμες ειναι οσο φτανει το πορτοφολι του καθενος! θελω λοιπον, δυο καλωδια (2χ2-2,5 μετρων) απο τον marantz στα rf280. Δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα, ιδανικα θα ηθελα να δωσω μεχρι 100 ευρω αλλα ισως ανεβω και λιγο παραπανω.
Και λίγα ποστ πιο μετά:

ξεκινησα για αισθητικους λογους και για την ελαχιστη διαφορα που θα μου εδιναν αλλα αυτο συζητουσα και με ενα φιλο τις προαλλες που επενδυσε σε καλα καλωδια. Δεν ακουσε κατι παραπανω, ουτε γλιτωσε απο αλλοιωσεις στα πολυ δυνατα. Οποτε, υπαρχει ουσιαστικος λογος; Μαλλον υποκειμενικα ειναι ολα...
Άμα σας λέω ότι στα καλώδια υπάρχει οργανωμένο έγκλημα για να αρμέγουν θύματα, δε με ακούτε...

Και μέσα από τις λίγες γραμμές του νέου, επειδή δεν κουβαλάει το βάρος της "εμπειρίας", μπορεί να επικρατήσει πιο εύκολα η "κοινή λογική"..

Λίγο παραπάνω φάκιν κόμον σενς!


ΥΓ. Από δώ:

Τελική τιμη μονο για μετρητά στα 1350.
Μερική ανταλλαγη μονο με καλωδιο ηχειων η ψηφιακο 1,5μ.
Τα άριστα ATC, θέλει να τα ανταλλάξει μερικώς με καβλώδια, που το ηχείων το μπελντενάκι είναι άριστο στα 2€ το μέτρο, και για ψηφιακό ομοίως με κορυφαίων χαρακτηριστικών μογκάμι ή μπέλντεν!
Σα να ζω σε άλλο σύμπαν... :p
 
Last edited:

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
δεν μπορει να υπαρξει σοβαρη συζητηση οταν μιλαμε για πολυπριζα 3000 ευρω και τις επιπτωσεις τους στον ηχο.
ειναι αρκετα συγκεκριμενες οι απαιτησεις απο μια πριζα στα 50Hz που μπορει να εχουν ακουστες επιπτωσεις στον ηχο και δεν ειναι απαραιτητα αυτες που προσφερονται σε αυτα τα λεφτα.

γουσταρω βυσματα furutech , ειναι ωραιες κατασκευες, εχουν ζορικη συναρμογη με το καλωδιο και την πριζα (ειδικα πριζα furutech) , αποπνεουν μια ιαπωνιλα γενικως που γουσταρω.
μπορει και να εχουν καποια ακουστη ιδιοτητα (λογω του οτι προσφερουν εξαιρετικη επαφη μεταξυ των αγωγων) αλλα μεταξυ μας (μην βγει παραεξω) πιο πολυ τα πηρα για να γουσταρω.
οχι ροδιο , χρυσος παραδοσιακος.
στα καλωδια δεν μπορω να βλεπω χυμαδιο , τα παιρνω κρανιο ενα πραμμα. θελω να ειναι τακτοποιημενα οταν πρεπει να βρισκονται παραλληλα να ειναι παραλληλα οταν δεν πρεπει να διερχονται καθετα κλπ. αυτον τον π!#στη με τα γκειθειν δηλαδη τον δερνω ανετα με το χαος που εχει φτιαξει (συνυπολογιζοντας την αξια των μηχανηματων)

στο σπιτι για να γουσταρω , εφερα 3χ4 καρε απο πινακα με δικη του ασφαλεια , πισω απο τα μηχανηματα και "εφτιαξα" πολυπριζο στο επιπλο πανω συνδεοντας με ισες αποστασεις 4 πριζες furutech (και 6 μπλε πως τις λεγανε δε θυμαμαι) πανω σε αντρικες κλεμμες πινακα με σφιξιμο καργα ναουμ.

ο ηχος αλλαξε μετα απο 100 ωρες παιξιματος (ονεστλυ) αλλα με αυτα και με εκεινα δεν εφτιαξε ποτε τα θεματα του χωρου (μα γιατι)

για αυτο και εγω θα φτιαξω ενεργα ε αμαν πχια...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Και γω αδερφέ τα'χω κάνει αυτά, πριν πολλά πολλά χρόνια, και γραμμή από τον πίνακα με καλώδιο σούπερ που δε χωρούσε σε κανένα γνωστό σούκο, και καραγκαγκάν μπλε φις των εκατοντάδων αμπέρ, και ειδικές ασφάλειες στον πίνακα και σφίξιμο αντρίκιο και όλα.

Μετά από όσα έχω μάθει από τότε, έχω καταλήξει σε τυπικά απλά καλώδια του 1,5€ (που έχουν μέσα οι συσκευές) και σε πολύμπριζο των 3€ σε μια οποιαδήποτε μπρίζα στον τοίχο, μόνο τη γη ακόμα τσεκάρω ότι δουλεύει στην μπρίζα, τίποτε άλλο, ούτε την τάση δε μετράω, παλιά τη μετρούσα, είχα καημό ο έρμος να δω 230... όλγουεϊζ του θέρτι.. αισχρότητες.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πολλα συνεναιτικους σας 'ε' θωρω ...
πρεπει να 'ναι το πνευμα των ημερων ...
που 'ναι οι παλιες καλες μερες απου επερνουσανε χιλιαδες βατ απο τεθια νηματα κι εφευγανε τα ποπκορν με τσι τονους ... :cry:
σα να μου φαινεται πως φτανωμε καπου ... :thumbsup:
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
μόνο τη γη ακόμα τσεκάρω ότι δουλεύει στην μπρίζα, τίποτε άλλο
Η έλλειψη γείωσης επηρεάζει τον ήχο ή μιλάμε μόνο για την ασφάλεια την δική μας/μηχανημάτων?
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους "παλιούς" χαϊεντάδες (όπως και γω άλλωστε) είναι αυτή η ποσότητα "εμπειρίας", που δεν είναι τίποτε άλλο, παρά σωρείες λαθών, μηδενικής αξίας, αλλά δύσκολα να απορρίψεις τόσα χρόνια ως χρόνια μ@λακίας..:D

Δυστυχώς, η μόνη "διαθέσιμη θεραπεία" είναι οι "τεχνικές γνώσεις" που λες. Πρέπει να διαβάσεις, για να μάθεις πόσα κιλά μ@λάκας ήσουν μέχρι πρότινος...:lol:

Και για να μη στεναχωριέται κανένας, σας έχω ενημερώσει κατ'επανάληψιν ότι ο μεγαλύτερος ήμουν εγώ, με περικεφαλαία όμως! :gotcha:
Δεν ξέρω ως ποτε θα μας κυνηγά το βεβαρημενο παρελθον του Ear.
Να τσονταρουμε όλοι να κανει μια ψυχανάλυση.... μήπως και σωθούμε..

Δεν μπορεί να μην ακούγεται τίποτα άλλο παρα μονον τα ενεργά...
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Nα δω τι θα γινει αν απαντησουμε σε κανεναν καμια φορα:D σχετικα με το τι μας ρωτα.
Παιζει να κλειδωθει το θρεντ :laugh:
Αφήνω να ειπωθεί συνολικά ότι άσχετο, πριν αρχίσω να σβήνω...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top