Τραγούδια-Μουσική για ...δοκιμή και σετάρισμα ...sub

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εν αναμονή του sub που έχω παραγγείλει και περιμένω για να ανανεώσω και ..ενδυναμώσω το συστηματάκι μου...
Ελλείψει μικροφώνου για tests & μετρήσεις... αναγκαστικά ότι ρυθμίσω θα γίνει με το ...αυτί...
Εκτός από κάτι κλίμακες που ανεβοκατεβαίνουν στις 2-3 χαμηλότερες οκτάβες κάποιων μουσικών οργάνων που έχω ετοιμάσει (με προγράμματα δημιουργίας μουσικής), φυσικά θα χρησιμοποιηθούν και κάποια κομμάτια που γνωρίζω καλά αλλά και κάποια που θα ήθελα να μου προτείνετε (αν δε βαριέστε !!) για να σετάρω το ...μωράκι μου.
Να πω εδώ πως το sub έχει ποδοδιακόπτη που μπορείς και βγάζεις εκτός το sub και τα υψηπερατά φίλτρα προς τους δορυφόρους με μια κίνηση, δηλαδή είναι εύκολο να ακούω με ή χωρίς sub, οπότε και να μη γνωρίζω κάποια κομμάτια, τουλάχιστον είναι εύκολο να δω τη διαφορά.
Pink Floyd, Moby, Dire Straits & Daft Punk είναι ήδη στη λίστα :p
 



Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Καλή χρονιά !

Ολο το mezzanine των Massive Attack θα βάλει δύσκολα στο sub και θα επιτρέψει να ρυθμίσεις τα όρια του...

Καταλαβαίνω ότι δεν θα ακούς κλασσική, πλην για τους λόγους της ομαλής ενσωμάτωσης του sub στο υπόλοιπο σύστημα, ψάξε λίγο τις εισαγωγές της 2ης και 6ης συμφωνίας του Μάλερ...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Οι κλίμακες που ετοιμάζεις είναι το δυνατότερό σου εργαλείο. Μία μόνο με όλες τις νότες μέσα (ακόμα και τα ημιτόνια) αρκεί. Πρέπει να ακούς από τη θέση ακρόασης.
Αλλά οι νότες που ετοιμάζεις περιέχουν μόνο τη βασική συχνότητα ή και αρμονικές; Οι τελευταίες ίσως σε μπερδέψουν λίγο, αν το λογισμικό σου το επιτρέπει προτίμησε κλίμακα με βασικά ημίτονα μόνο.

Ακου προσεκτικά για συχνότητες που υστερούν ή ξεπετάγονται σημαντικά σε ένταση, ιδανικά θα έπρεπε να έχουν όλες την ίδια στάθμη. Αυτό βέβαια δεν θα συμβαίνει, μην τρελλαίνεσαι, τις σημαντικές αποκλίσεις ωστόσο πρέπει να τις αντιμετωπίσεις. Εναλλακτικά με μουσική ψάχνεις για walking bass, αλλά δεν ξέρεις αν ο μπασίστας παίζει όλες τις νότες το ίδιο δυνατά, ενώ απαιτούνται πολλά κομάτια για ολοκληρωμένη εικόνα.

Οταν κάποτε καταλήξεις σε συχνότητα κροςς και στάθμη, γύρνα και ξανατσέκαρε αν το sub "παχαίνει" την γυναικεία φωνή (όχι υψίφωνο) που "ξεβρακώνει" εντονότερα από την ανδρική. Συνήθως το παρακάνουμε και χρειάζεται συμβιβασμός - ένα χαμήλωμα 7~8Hz στο κροσσάρισμα, ίσως και της στάθμης του sub. Για τον σκοπό αυτό το "Μένω Εκτός" της Αρβανιτάκη είναι αρκετά καλό.

Επίσης προσοχή στην ατάκα και το στρωτό δέσιμο με την άνω περιοχή. Προτίμησε ηλεκτρικό μπάσο και όρθιο "τζάζζ" μπάσο (όχι δοξάρι) που περιέχουν πολλές αρμονικές, σε παιχνιδιάρικα σόλο, αντί για ογκώδη συνθεσάιζερς, εκκλησιαστικά όργανα, ανελέητα μπητ κλπ. Ο ήχος των πρώτων πρέπει να βγαίνει φυσικός, με σωστή ατάκα και ρυθμό και όχι βαρύς και αργόσυρτος.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Με ένα σωστά τοποθετημένο και σεταριζμένο σαμπ στο παρακάτω κομμάτι θα πρέπει να μπορείς να ακούς ξεκάθαρα και να διακρίνεις εύκολα τις νότες (και τον αρμονικό πλούτο) του ακουστικού μπάσου και όχι ένα θολό θούμπα θούμπα των βημάτων του Γκοτζίλα. Σου συστήνω να αγοράσεις το Ντιβιντί - αξίζει πραγματικά. ;)

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!
Θα τις λάβω όλες υπόψιν μου στις δοκιμές μου.
Το sub έφτασε, τοποθετήθηκε πρόχειρα στη μοναδική θέση που ήταν εύκολο να μπει (χωροταξικά), μέχρι να ασχοληθώ σοβαρά και να δοκιμάσω διάφορες θέσεις.
Το μοναδικό ρυθμιστικό που ασχολήθηκα προς το παρών για να το ακούσω έτσι στα γρήγορα ήταν το volume, τα υπόλοιπα προς το παρών και μέχρι να αφιερώσω χρόνο τοποθετήθηκαν στις "ασφαλείς" ρυθμίσεις (π.χ. συχνότητα αποκοπής τα 80Hz).
Ακόμα και μ' αυτήν την ...προχειρότητα, δείχνει τα δόντια του, το μπάσο απέκτησε φανερή έκταση στα χαμηλά και ατάκα.
Η ωραία έκπληξη ήρθε από τους δορυφόρους (πλέον) που δείχνουν βελτίωση στις χαμηλομεσαίες, προφανώς λόγω του φόρτου που απαλλάχθηκαν, τόσο στους ενισχυτές όσο και στις διαδρομές των κώνων.

Όχι !! δεν προτίθεμαι να πάρω και άλλα sub!! για καιρό θα απολαύσω τις μουσικές μου έτσι (απλά βελτιώνοντας τις ρυθμίσεις του και το χώρο) και μετά βλέπουμε :p
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Με ένα σωστά τοποθετημένο και σεταριζμένο σαμπ στο παρακάτω κομμάτι θα πρέπει να μπορείς να ακούς ξεκάθαρα και να διακρίνεις εύκολα τις νότες (και τον αρμονικό πλούτο) του ακουστικού μπάσου και όχι ένα θολό θούμπα θούμπα των βημάτων του Γκοτζίλα. Σου συστήνω να αγοράσεις το Ντιβιντί - αξίζει πραγματικά. ;)

Ποιο είναι το dvd ακριβώς??
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τελικά, μετά τον αρχικό ...ενθουσιασμό... ήρθε ή ώρα να ρυθμίσω καλύτερα το sub και επιβεβαιώθηκε πως όντως δεν είναι και τόσο εύκολο :p
Ξόδεψα ώωωωρες μόνο και μόνο για να διαλέξω τη θέση του...
Κατανοώ πως δε μπορώ να έχω ομοιόμορφο μπάσο σε όλο το δωμάτιο οπότε ο σκοπός ήταν να έχω το καλύτερο δυνατό στη θέση ακρόασης. Τελικά η καλύτερη θέση ήταν κάτω δίπλα μου πράγμα που βολεύει και στο να έχω όλα τα ρυθμιστικά κοντά μου.
Εκεί ακούω το καλύτερο μπάσο και ταυτόχρονα δεν κάνω πολύ ..σαματά στο σπίτι.
Υπήρξαν και θέσεις που άκουγα "αναιμικό" μπάσο στη θέση ακρόασης την ίδια ώρα που το υπόλοιπο σπίτι ...γκρεμιζόταν!
Ευτυχώς τουλάχιστον λύθηκε αυτό.
Το επόμενο πρόβλημα πως επίλυση είναι κάποιες συχνότητες που ακούγονται δυνατότερα, κάπου εκεί γύρω στα 50Hz... θα προσπαθήσω να το λύσω κάποια άλλη στιγμή με ισοστάθμιση... αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα, καλοδεχούμενη :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα, καλοδεχούμενη
Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να έχεις ομοιογενές μπάσο στο χώρο, χωρίς εξάρσεις και βυθίσεις, όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας, είναι τα πολλαπλά σαμπ.

Με ένα, όπου και να μπει, θα έχεις κάποια θέματα.
Φυσικά υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες επιλογές για την τοποθέτησή του.

Ανέβασε φωτογραφίες του χώρου σου, και πες που έχει μπετό στους τοίχους, δείξε και το σαμπ σε φωτογραφίες να δω πως είναι, να σου προτείνω θέσεις.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Τελικά, μετά τον αρχικό ...ενθουσιασμό... ήρθε ή ώρα να ρυθμίσω καλύτερα το sub και επιβεβαιώθηκε πως όντως δεν είναι και τόσο εύκολο :p
Ξόδεψα ώωωωρες μόνο και μόνο για να διαλέξω τη θέση του...
Κατανοώ πως δε μπορώ να έχω ομοιόμορφο μπάσο σε όλο το δωμάτιο οπότε ο σκοπός ήταν να έχω το καλύτερο δυνατό στη θέση ακρόασης. Τελικά η καλύτερη θέση ήταν κάτω δίπλα μου πράγμα που βολεύει και στο να έχω όλα τα ρυθμιστικά κοντά μου.
Εκεί ακούω το καλύτερο μπάσο και ταυτόχρονα δεν κάνω πολύ ..σαματά στο σπίτι.
Υπήρξαν και θέσεις που άκουγα "αναιμικό" μπάσο στη θέση ακρόασης την ίδια ώρα που το υπόλοιπο σπίτι ...γκρεμιζόταν!
Ευτυχώς τουλάχιστον λύθηκε αυτό.
Το επόμενο πρόβλημα πως επίλυση είναι κάποιες συχνότητες που ακούγονται δυνατότερα, κάπου εκεί γύρω στα 50Hz... θα προσπαθήσω να το λύσω κάποια άλλη στιγμή με ισοστάθμιση... αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα, καλοδεχούμενη :)
Δυστηχώς ενα ακομα για αρχή....
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να έχεις ομοιογενές μπάσο στο χώρο, χωρίς εξάρσεις και βυθίσεις, όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας, είναι τα πολλαπλά σαμπ.

Με ένα, όπου και να μπει, θα έχεις κάποια θέματα.
Φυσικά υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες επιλογές για την τοποθέτησή του.

Ανέβασε φωτογραφίες του χώρου σου, και πες που έχει μπετό στους τοίχους, δείξε και το σαμπ σε φωτογραφίες να δω πως είναι, να σου προτείνω θέσεις.
Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και με ένα ακόμη sub δανεικό - εύχομαι να μη μου αρέσει πολύ :p γιατί δε γίνεται να μπλέξω (και οικονομικά και χωροταξικα). Μπετό δεν έχω σε κανένα τοίχο μάλλον, τούβλο παντού. Δεν υπάρχουν και πολλές θέσεις για να διαλέξουμε, τις έχω ήδη δοκιμάσει όλες.... ένα μικρό δωμάτιο είναι με γραφείο, κρεββάτι και ισα ισα έχει ένα διάδρομο να περνάς. Το Sub τοποθετήθηκε στη μία γωνία δίπλα μου.

Ποιο sub, ποια ηχεία; Συνδεσμολογία;
https://www.skroutz.gr/s/4123738/KRK-Rokit-6-G3.html
https://www.skroutz.gr/s/10355644/KRK-10-S2.html
RCA από Audio Interface Beringher προς το sub και από κεί πάλι με RCA στα ηχεία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει το sub να βρίσκεται περιπου στην ίδια απόσταση απο σένα όσο και τα ηχεία, και σίγουρα όχι μεγαλύτερες αποστάσεις (πλευρές τριγώνου) από 2 μέτρα.
Για σωστή ενσωμάτωση απαιτούνται μετρήσεις.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
...Τελικά η καλύτερη θέση ήταν κάτω δίπλα μου πράγμα που βολεύει και στο να έχω όλα τα ρυθμιστικά κοντά μου.
Εκεί ακούω το καλύτερο μπάσο και ταυτόχρονα δεν κάνω πολύ ..σαματά στο σπίτι...
Το επόμενο πρόβλημα πως επίλυση είναι κάποιες συχνότητες που ακούγονται δυνατότερα, κάπου εκεί γύρω στα 50Hz... θα προσπαθήσω να το λύσω κάποια άλλη στιγμή με ισοστάθμιση... αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα, καλοδεχούμενη :)
Η τοποθέτηση του σαμπ όσο το δυνατόν κοντά σου είναι καλή !! (εν γένει, εξαρτάται από δωμάτιο-θέση σαμπ και ακρόασης, βάλε φωτό ή σχεδιάγραμμα με διαστάσεις) . Υπό συνθήκες, την γλυτώνεις χωρίς δεύτερο sub με όχι πολύ μεγάλους συμβιβασμούς.
Πριν αρχίσεις ισοσταθμίσεις, ανάστρεψε την φάση του σαμπ και παίξε λίγο με τη συχνότητα κροςς (φαντάζομαι ακούς γύρω στα 2~2,5μ απόσταση και κροσάρεις στους 70~80; ).
Παίζει να έρθουν όλα με τη μία στη θέση τους, ακομα και να απαλλαγείς από τον συντονισμό "εκεί γύρω στα 50Hz" (ύψος δωματίου πόσο; )
Ετσι δεν χρειάζεται να ισαπέχουν σαμπ και μέιν. Το μείον είναι οτι έχεις μπάσο μόνο στον καναπέ... και δεν έχεις κοντά στα ηχεία και στο μισό δωμάτιο! Που... είναι συν, αν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν και δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη θέση από αυτή που το έχω... (διότι πρέπει να περνάω και να ανοίγουν πόρτα & ντουλάπια) παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα έτσι καλού κακού...

room.jpg

Με πράσινο είναι τα Monitors πάνω σε γραφείο & το Sub.
Με κίτρινο η θέση ακρόασης.

συχνότητα Cross (προς το παρών) : 70 Hz

Βασικά με βλέπω να αγοράζω μικρόφωνο και να περνάω τη μέρα μου έτσι για τον επόμενο μήνα :p

- άσχετο με τα παραπάνω.... 2-3 ημέρες που συνυπάρχω με το sub... ασυναίσθητα ακούω δυνατότερα.... μέχρι και η μικρή μου κόρη ήρθε και γκρίνιαξε για πρώτη φορά!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καλά είσαι.
Κρος στους 80, μπορεί και 90.
Ότι παίζει απαραμόρφωτα πιο δυνατά..
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Ακυρο αυτό που είπα για την αντιστροφή φάσης --> βλέπω οτι ακούς νήαρφηλντ και οι αποστάσεις σου από τα ηχεία και το σαμπ είναι περίπου ίδιες
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top