Auro 3D


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Τοχεις δοκιμάσει;
.... όχι....

Θες να ρθω από εκεί να το στήσουμε, να φέρω και demo και br να δεις πως παίζει και να συγκρίνουμε atmos - auro αφού έχουμε ίδιες ταινίες;

..... να δούμε και πως δουλεύει το upmix τους;
 







Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Και γω μέσα !
Να μας δειξει στην πράξη τι έχει κάνει από όλα αυτά που προτείνει κ δεν δέχεται και κουβέντα
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μην πιέζετε το μέλος, και μου τον στεναχωρείται! δεν μπορεί να γίνει αυτό που ζητάτε!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
στον χωρο του ο καθενας θα ακουσει αυτο που πρεπει ωστε να εχει καλη αποψη...
....οποιος θελει μπορω να τον βοηθησω οταν εχω χρονο.;)

ο μουστακιας το ακουσε και του αρεσε, δεν ξερω αν ηταν στον χωρο του βεβαια... μπορει να μας πει, οπως και με τι σεταπιον και στησιμο το ακουσε ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
στον χωρο του ο καθενας θα ακουσει αυτο που πρεπει ωστε να εχει καλη αποψη...
....οποιος θελει μπορω να τον βοηθησω οταν εχω χρονο.;)

ο μουστακιας το ακουσε και του αρεσε, δεν ξερω αν ηταν στον χωρο του βεβαια... μπορει να μας πει, οπως και με τι σεταπιον και στησιμο το ακουσε ....
μουστακιας :roflmao::roflmao:


στον χώρο μου καλέ...με τον 7012 του Georgeosod (του είπα ψέματα όταν τον ρώτησα αν μπορώ να τον κρατήσω 1-2μέρες για δοκιμή...στην πραγματικότητα τον μαγάρισα για πάνω από 10 μέρες:p:roflmao: αλλά μην του το πείτε:laugh:)

well...
η δοκιμή έγινε ένα υγρό βράδυ Τετάρτης... σε 5-6 ταινίες ατμος ...''επιθετικού'' τύπου για να δούμε τα εφέ και 2 συναυλίες... γιατί την άλλη μέρα έπρεπε να φύγει για Λάρσα

τα ηχεία κατά AURO μπήκαν όπως έπρεπε(ψηλά στις πίσω γωνίες όπου είχα κάποτε τα surround και ψηλά πάνω από τα φροντ στην βιβλιοθήκη)

είναι στάνταρ σκηνές που έχω σταμπάρει και που τις κάνω δοκιμές μετά από κάθε αλλαγή setup

όπως είπα το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακότατο - λες και καθόμουν σε άλλο χώρο
μακάρι και το άτμος να είχε προβλέψει στο φορμά του την τοποθέτηση 2 ηχείων μπροστά φροντ χάι:(

από εκεί και πέρα όμως όταν ταβάνωσα μετά τα ηχεία(με ρίσκο,χωρίς να έχω γνώση του τι θα ακούσω....γιατί δεν μπόρεσα να τα κάνω άμεσα αντιπαραβολή με την τοποθέτηση κατά Auro..έπρεπε να φτιαχτούν custom βάσεις ;))
είδα την διαφορά της λεπτομέρειας σε σκηνές με ένταση-δράση όπου απέδωσε την ακρίβεια της κίνησης στο σημείο που κάθεσαι;)


Y.Γ. Σε 2 μουσικές συναυλίες...μία Yanni του 2006 σε HD-DTS και η άλλη σε άτμος Roger Waters The Wall του 14
o ήχος σε Auro ήταν αλλού:beach:
ότι πιο 3D μπορείς να ακούσεις...
και το ακόμα πιο γαμάτο ήταν ότι ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις γούσταρες μουσική

εντ οφ στόρυ

συνεχίστε το ξεκατίνιασμα να κάνουμε νούμερα :laugh::dance2:
 
Last edited:




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
μουστακιας :roflmao::roflmao:


στον χώρο μου καλέ...με τον 7012 του Georgeosod (του είπα ψέματα όταν τον ρώτησα αν μπορώ να τον κρατήσω 1-2μέρες για δοκιμή...στην πραγματικότητα τον μαγάρισα για πάνω από 10 μέρες:p:roflmao: αλλά μην του το πείτε:laugh:)

well...
η δοκιμή έγινε ένα υγρό βράδυ Τετάρτης... σε 5-6 ταινίες ατμος ...''επιθετικού'' τύπου για να δούμε τα εφέ και 2 συναυλίες... γιατί την άλλη μέρα έπρεπε να φύγει για Λάρσα

τα ηχεία κατά AURO μπήκαν όπως έπρεπε(ψηλά στις πίσω γωνίες όπου είχα κάποτε τα surround και ψηλά πάνω από τα φροντ στην βιβλιοθήκη)

είναι στάνταρ σκηνές που έχω σταμπάρει και που τις κάνω δοκιμές μετά από κάθε αλλαγή setup

όπως είπα το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακότατο - λες και καθόμουν σε άλλο χώρο
μακάρι και το άτμος να είχε προβλέψει στο φορμά του την τοποθέτηση 2 ηχείων μπροστά φροντ χάι:(

από εκεί και πέρα όμως όταν ταβάνωσα μετά τα ηχεία(με ρίσκο,χωρίς να έχω γνώση του τι θα ακούσω....γιατί δεν μπόρεσα να τα κάνω άμεσα αντιπαραβολή με την τοποθέτηση κατά Auro..έπρεπε να φτιαχτούν custom βάσεις ;))
είδα την διαφορά της λεπτομέρειας σε σκηνές με ένταση-δράση όπου απέδωσε την ακρίβεια της κίνησης στο σημείο που κάθεσαι;)


Y.Γ. Σε 2 μουσικές συναυλίες...μία Yanni του 2006 σε HD-DTS και η άλλη σε άτμος Roger Waters The Wall του 14
o ήχος σε Auro ήταν αλλού:beach:
ότι πιο 3D μπορείς να ακούσεις...
και το ακόμα πιο γαμάτο ήταν ότι ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις γούσταρες μουσική

εντ οφ στόρυ

συνεχίστε το ξεκατίνιασμα να κάνουμε νούμερα :laugh::dance2:

Κάτι δεν είχες κάνει σωστά για να μην άκουγες σωστά τα atmos με τοποθέτηση των ηχείων σύμφωνα με atmos προδιαγραφές.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Κάτι δεν είχες κάνει σωστά για να μην άκουγες σωστά τα atmos με τοποθέτηση των ηχείων σύμφωνα με atmos προδιαγραφές.
με άτμος προδιαγραφές? μήπως εννοείς auro?
[DOUBLEPOST=1547140560][/DOUBLEPOST]
μουστακια :D.......αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι.....αν ειχες την δυνατοτητα τα πισω στις 110 μοιρες κοντα, θα μας ελεγες παρα πολλα για το auro 3D
δεν είπα ότι τα tangent ήταν τα κατάλληλα ηχεία για εκείνο το σημείο....ήταν όμως για εκείνη τη δεδομένη στιγμή...τα επιτρεπτά- Γωγουλίνι CE :p ηχεία....που θα μπορούσα να έχω

μακάρι να δώσει ο Θεός και να κάνω δοκιμή με κατάλληλα... στο μέλλον :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
με άτμος προδιαγραφές? μήπως εννοείς auro?
αυτό είναι από το εγχειρίδιο της dolby atmos

Dolby AtmosSide View4 Overheads With AnglesWeb_zpsglhwxugl.jpg



ΥΓ αυτό πάλι που κάποιοι πιστεύουν ότι η dolby θέλει να ακούτε από συγκεκριμένο σημείο το object, και το ίδιο σημείο όλοι, ενώ δίνει μια τεράστια ανοχή στην τοποθέτηση των ηχείων δεν μπορώ να το συλλάβω με το δικό μου μυαλό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
αυτό είναι από το εγχειρίδιο της dolby atmos

View attachment 115254


ΥΓ αυτό πάλι που κάποιοι πιστεύουν ότι η dolby θέλει να ακούτε από συγκεκριμένο σημείο το object, και το ίδιο σημείο όλοι, ενώ δίνει μια τεράστια ανοχή στην τοποθέτηση των ηχείων δεν μπορώ να το συλλάβω με το δικό μου μυαλό
την ανοχή την δίνει για να μην αγχωθεί ο χρήστης με μεζούρες-στάνταρ αποστάσεις σε οριζόντιο και κάθετο άξονα ταβανιού- καναπέ
+ το καθε ηχείο έχει τη δική του διασπορά..που λόγω ταβανοτοποθέτησης πρέπει να σε χτυπάει προς μια συγκεκριμένη γωνία

κατά Αυρο δεν έχεις τέτοια μπερδέματα....είναι παλαιά συνταγή τοποθέτησης από εποχής yamaha



Υ.Γ. Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς το προηγούμενο που είπες....
Δεν ανέφερα ότι είχα ποτέ πρόβλημα με κατά άτμος τοποθέτηση
είπα ότι σε κατά auro τοποθέτηση οι ταινίες-σκηνές ατμος που δοκίμασα δεν είχαν την ακρίβεια της εστίασης που είδα με την κατά άτμος τοποθέτηση...ενώ αντίθετα σε μουσική που δεν υπάρχει απαίτηση εστίασης αντικειμένου...έπαιζαν πάρα πολύ καλά

και όπως είπα και πριν και στον Κωστή...ίσως τα tangent να μην έδιναν εκεί πίσω ψηλά το σωστό αποτέλεσμα σε σύγκριση με την μπροστά τοποθέτησή τους ως front high
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ειναι ενα θεμα αυτο αγαπη....ο daharis666 μπορει σε atmos 5.1.2 ....ταχει απο πανω του τα atmos.

δεν είπα ότι τα tangent ήταν τα κατάλληλα ηχεία για εκείνο το σημείο....ήταν όμως για εκείνη τη δεδομένη στιγμή...τα επιτρεπτά- Γωγουλίνι CE :p ηχεία....που θα μπορούσα να έχω

μακάρι να δώσει ο Θεός και να κάνω δοκιμή με κατάλληλα... στο μέλλον :D
ναι βρε καταλαβαινω.....πηρες μια ιδεα παντως..;)

θα μπορουσες αλλα δεν το σκεφτηκες να πας τον καναπε κανα μετρο μπροστα ωστε να πας στις 110 μοιρες περιπου για πανω κατω ηχεια.auro....και με τις σωστες κλισεις προς εσενα να εβλεπες τι παιζει.....στο μελλον :party:

Μιας και ειχα yamaha απο το 2001 και ταχω στησει και κατα yamaha στο μονο που θα ελεγε καποιος οτι μοιαζουν ειναι οτι εχεις ηχεια μπροστα και πισω ........δλδ το ιδιο και με atmos εμπρος πισω ταβανατα και με κλιση
...σε ολες τις περιπτωσεις μπρος πισω ηχεια εχεις...;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.819
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top