Auro 3D

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Να πω καμάρι μου...

Για να γράψω κι εγώ καναδυο κουβεντούλες για το σύστημα που στήνουμε με το πατριωτάκι μου...

Το πρώτο πράγμα που αποφασίστηκε, ήταν ότι το σύστημα θα στηθεί κατά Auro 3D.
Οι λόγοι γι' αυτό ήταν οι εξής:

1. Το ότι ήταν πολύ ευκολότερο στο χώρο του Βασίλη να στηθεί το σύστημα κατά Auro 3D παρά κατά Dolby Atmos.

2. Η πεποίθησή μου ότι μεταξύ Dolby Atmos και Auro 3D, η πιο σωστή διάταξη ηχείων όσον αφορά στο... "immersiveness" είναι αυτή του Auro 3D μια και προσομοιάζει περισσότερο σε έναν ημισφαιρικό θόλο που "αγκαλιάζει" τον ακροατή.
Επίσης, είναι η εντύπωσή μου πως το Auro 3D, όντας channel based με έναν πολύ έξυπνο αλγόριθμο mixing - unmixing (άρα περιέχοντας - διατηρώντας ευκολότερα και την ambient πληροφορία των επιπλέον καναλιών), οδηγεί σε "φυσικότερο" immersive ηχητικό πεδίο, που επιπλέον "διατηρεί ευκολότερα το mastering" και οδηγεί σε αποτελέσματα που διαφέρουν λιγότερο ριζικά μεταξύ τους καθώς αλλάζει το πλήθος των καναλιών από εγκατάσταση σε εγκατάσταση, απ' ότι το object based Dolby Atmos.
Άλλωστε με δεδομένο ότι η Dolby έχει πολύ πιο δεσπόζουσα θέση στη βιομηχανία του κινηματογράφου, αν υπάρχει κάτι που ίσως επιτρέψει στο Auro 3D να επιζήσει είναι ακριβώς το αν θα καταφέρει να καταστήσει ευκολότερη - φτηνότερη - συμβατότερη τη διαδικασία ηχογράφησης - μίξης - mastering της ηχητικής μπάντας μιας ταινίας τόσο για τις κινηματογραφικές αίθουσες όσο και για τις οικιακές εγκαταστάσεις.
Βεβαίως η ιστορία είναι γεμάτη από πολέμους μεταξύ διαφορετικών format από τους οποίους το, έστω και θεωρητικά τεχνικά καλύτερο, δεν έβγαινε στο τέλος νικητής.
Π.χ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Videotape_format_war

3. Το ότι αν θέλουμε να έχουμε μια ει δυνατόν συμβατή και με τα δύο συστήματα διάταξη ηχείων, τότε αυτή θα πρέπει να "φέρνει" περισσότερο σε Auro 3D παρά σε Atmos, έστω και "τεντώνοντας" λίγο τις κατά Auro 3D elevation angles, πράγμα που κάναμε με το Βασίλη, με δεδομένο και το τι θα είναι ευκολότερα υλοποιήσιμο στο χώρο του.

4. (και σημαντικότερο όλων) Το γεγονός ότι υπέρ του Auro 3D είχε εκφραστεί ο δεύτερος πιο σέξι άντρας του avsite.
Ε, ο πόλεμος τελείωσε και, πλην συγκλονιστικού απροόπτου, το Auro 3D έχασε και πεθαίνει.
Μακάρι να μην έχανε, αλλά έχασε και τέλος.
Πάπαλα.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι η Storm Audio ήταν θυγατρική εταιρεία της Auro Technologies, και εδώ και κοντά ένα χρόνο αποσχίστηκε (μάλλον, καλύτερα, την απόσχισαν) στην προσπάθειά τους (εάν...) να τη σώσουν από το να την τραβήξει μαζί του το Auro 3D.

Βεβαίως, αν κάποιος δε μπορεί για τους α,β,γ,δ λόγους να κάνει καθαρόαιμο στήσιμο κατά Atmos, μια ενδιάμεση λύση σαν αυτή που κάναμε στον melina παραμένει βιώσιμη εναλλακτική, και μάλλον σαφώς προτιμότερη από upfiring ηχεία.

Βεβαίως, στο πιο κάτω επιμένω:

...

4. (και σημαντικότερο όλων) Το γεγονός ότι υπέρ του Auro 3D είχε εκφραστεί ο δεύτερος πιο σέξι άντρας του avsite.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:roflmao::roflmao:
για το 4.

....δεν με λες μιας και σε βρηκαμε εδω ισως να ξερεις κατι....!!!!
Υπαρχει περιπτωση το Dolby True HD να μην ειναι 100% χωρις απωλειες....
... σε σχεση με το πρωτοτυπο σε πολυκαναλο ;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Δεν ξέρω τι θες να σου πω λεβέντη μου.

Θα σου πω όμως τι προβλέπω:

[rose.athens]

...

Ε, ο πόλεμος τελείωσε και, πλην συγκλονιστικού απροόπτου, το Auro 3D έχασε και πεθαίνει.
Μακάρι να μην έχανε, αλλά έχασε και τέλος.
Πάπαλα.


Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι η Storm Audio ήταν θυγατρική εταιρεία της Auro Technologies, και εδώ και κοντά ένα χρόνο αποσχίστηκε (μάλλον, καλύτερα, την απόσχισαν) στην προσπάθειά τους (εάν...) να τη σώσουν από το να την τραβήξει μαζί του το Auro 3D.

...
Thread locked. [\rose.athens] :D
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μια ερώτηση για το ώρο, μια ταινία (Original Blue Ray) έχει στα μενού επιλογή για ήχο DTS-MA 5.1, AC-3 5.1, και Auro 3D, μέσα στο αρχείο υπάρχουν μόνον αρχεία ήχου AC3 5.1, και 2 αρχεία DTS-MA 5.1, που είναι το Auro ?
Στο αρχείο σας δείχνω τι λέει το MediaInfo!

Ήχος #1
ID : 4352 (0x1100)
MenuID/String : 1 (0x1)
Μορφοποίηση : DTS
Μορφοποίηση/ : Digital Theater Systems
Format_Profile : MA / Core
Format_Settings_Mode : 16
Format_Settings_Endianness : Big
MuxingMode : Stream extension
CodecID : 134
Duration/String : 1 h 50 min
Bit rate mode : /
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : Άγνωστο / 1 509 kb/s
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 kHz
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 93,750 FPS (512 spf)
BitDepth/String : 24 bits
Compression_Mode/String : / Lossy
Γλώσσα : Russian

Ήχος #2
ID : 4353 (0x1101)
MenuID/String : 1 (0x1)
Μορφοποίηση : AC-3
Μορφοποίηση/ : Audio Coding 3
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : 129
Duration/String : 1 h 50 min
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 640 kb/s
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 kHz
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 31,250 FPS (1536 spf)
BitDepth/String : 16 bits
StreamSize/String : 507 MiB (1%)
Γλώσσα : Russian
ServiceKind/String : Complete Main

Ήχος #3
ID : 4354 (0x1102)
MenuID/String : 1 (0x1)
Μορφοποίηση : DTS
Μορφοποίηση/ : Digital Theater Systems
Format_Profile : MA / Core
Format_Settings_Mode : 16
Format_Settings_Endianness : Big
MuxingMode : Stream extension
CodecID : 134
Duration/String : 1 h 50 min
Bit rate mode : /
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : Άγνωστο / 1 509 kb/s
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 kHz
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 93,750 FPS (512 spf)
BitDepth/String : 24 bits
Compression_Mode/String : / Lossy
Γλώσσα : Russian

Ήχος #4
ID : 4355 (0x1103)
MenuID/String : 1 (0x1)
Μορφοποίηση : DTS
Μορφοποίηση/ : Digital Theater Systems
Format_Settings_Mode : 16
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : 130
Duration/String : 1 h 50 min
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 1 509 kb/s
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 kHz
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 93,750 FPS (512 spf)
BitDepth/String : 24 bits
StreamSize/String : 1,17 GiB (3%)
Γλώσσα : Russian

Ήχος #5
ID : 4356 (0x1104)
MenuID/String : 1 (0x1)
Μορφοποίηση : DTS
Μορφοποίηση/ : Digital Theater Systems
Format_Settings_Mode : 16
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : 130
Duration/String : 1 h 50 min
Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων : 1 509 kb/s
Κανάλι(α) : 6 κανάλια
Θέσεις καναλιών : Front: L C R, Side: L R, LFE
Συχνότητα δειγματοληψίας : 48,0 kHz
Ρυθμός ανανέωσης πλαισίου : 93,750 FPS (512 spf)
BitDepth/String : 24 bits
StreamSize/String : 1,17 GiB (3%)
Γλώσσα : Russian
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πάντα ψάχνουμε τις αγορές, για καλά κομμάτια! δεν καταλαβαίνω! :p
ΥΓ. Θα μου πείτε τώρα τι είναι το Hindi? κάτι σαν τα metadata?
 



Μηνύματα
148
Reaction score
22
Έστω και αν πέθανε το Auro 3D που μπορεί να βρει κάποιος τα ελάχιστα δισκάκια που το υποστηρίζουν και ειδικά τα demo; Οι απλές εγγρεαφές 5.1 δεν θα παίζουν καλύτερα σε Auro 3D setup; Ισχύει για τους Marantz Denon ότι αν τα πίσω hight ηχεία δηλώθούν σαν back hight surround θα είναι συμβατό το setup και με Dolby Atmos;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Έστω και αν πέθανε το Auro 3D που μπορεί να βρει κάποιος τα ελάχιστα δισκάκια που το υποστηρίζουν και ειδικά τα demo; Οι απλές εγγρεαφές 5.1 δεν θα παίζουν καλύτερα σε Auro 3D setup; Ισχύει για τους Marantz Denon ότι αν τα πίσω hight ηχεία δηλώθούν σαν back hight surround θα είναι συμβατό το setup και με Dolby Atmos;
όλες θα παίζουν εξαιρετικά στο auro...εντυπωσιακότατα ομολογώ:)

απλά σε ταινίες atmos ενώ θα ακούγονται εξαιρετικά...δεν θα παίζουν σωστά λόγω λάθος τοποθέτησης των ταβανοηχείων;)

άλλο ο ηχολήπτης να σου τοποθετεί ήχο πάνω από το κεφάλι σου και άλλο να το ακούς από ψηλά γωνία;)

και επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα 2
εκεί που έπαθα ένα μικρό σοκ ήταν η μπροστά σκηνή..που λόγω των ηχείων ύψους στο auro σε έβαζε μέσα στην ταινία...
μέχρι εκεί όμως

σε ταινίες όπως οι avengers.... αλλιώς είναι να ακούς τον Hulk να περνά από πάνω σου...και αλλιώς να περνά ψηλά από δίπλα σου;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Οι απλές εγγρεαφές 5.1 δεν θα παίζουν καλύτερα σε Auro 3D setup;
Πονηρή ερώτηση, που μπορεί να συμπεριλάβει και τον δικάναλο ήχο (γιατί όχι).

Στην ερώτηση αυτή, μπορείς να πάρεις 3 διαφορετικές απαντήσεις:
-όχι
-ναι
-διαφορετικά

Και;

Το πιο σημαντικό ερώτημα, είναι γιατί να στήσεις ένα πρότυπο που δείχνει να πεθαίνει, και να χάσεις το μάξιμουμ της απόλαυσης στα πρότυπα που ζουν και βασιλεύουν... ;)
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Πονηρή ερώτηση, που μπορεί να συμπεριλάβει και τον δικάναλο ήχο (γιατί όχι).

Στην ερώτηση αυτή, μπορείς να πάρεις 3 διαφορετικές απαντήσεις:
-όχι
-ναι
-διαφορετικά

Και;

Το πιο σημαντικό ερώτημα, είναι γιατί να στήσεις ένα πρότυπο που δείχνει να πεθαίνει, και να χάσεις το μάξιμουμ της απόλαυσης στα πρότυπα που ζουν και βασιλεύουν... ;)
Το setup του Auro-3D δεν είναι συμβατό πλήρως μόνο με το Dolby Atmos. Με DTS-X είναι. Ποιά είναι τα υπόλοιπα standard; Είναι εύκολο στο στήσιμο, δεν μπορώ να βάλω ηχεία οροφής στον χώρο που έχω. Τα ηχεία που ανακλούν στο ταβάνι από ότι έχω διαβάσει δεν είναι αποτελεσματικά. Όταν ξεκίνησα να περνάω την υποδομή για την καλωδίωση πριν το καλοκαίρι το AURO ακόμα ζούσε. Σε αναπαραγωγή 5.1 είναι ότι καλύτερο. Αλλά δεν μου απαντήσατε αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω BR Auro-3D.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πες τους οτι θες τα demo εδω [email protected]

το amazon de εχει καποια και αν πας στην σελιδα auro με τα br σε βγαζει που μπορεις να παρεις....

μια χαρα ακους ολα τα forma (νεα και παλια)αν εχει και auro o av σου ......μην σκας
....αν ταχεις βαλει μπροστα-πισω δηλωμενα με 30-40 μοιρες εισαι κοπμπλε για ολα..
[DOUBLEPOST=1546971842][/DOUBLEPOST] ola.jpg
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
πες τους οτι θες τα demo εδω [email protected]

το amazon de εχει καποια και αν πας στην σελιδα auro με τα br σε βγαζει που μπορεις να παρεις....

μια χαρα ακους ολα τα forma (νεα και παλια)αν εχει και auro o av σου ......μην σκας
....αν ταχεις βαλει μπροστα-πισω δηλωμενα με 30-40 μοιρες εισαι κοπμπλε για ολα..
[DOUBLEPOST=1546971842][/DOUBLEPOST] View attachment 115117
Σχετικά με τις γωνίες στα πίσω είμαι γύρω στις 35ο αλλά στα μπροστινά προκειμένου να έχω το ελάχιστο μεταξύ LR 45o στο οριζόντιο, πέφτω στις 25ο στο κατακόρυφο που είναι το απόλυτο όριο. Θα δείξει το αποτέλεσμα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top