Βοήθεια για αγορά ηχείων

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή ηχείων ( stereo χωρίς προσθήκη sub για μουσική μόνο).
Ενισχυτής υπάρχει ο cambridge audio topaz sr20.
Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με το χώρο μου, καθώς είναι μικρός... 3Χ4.5
Στη μεγάλη διάσταση υπάρχουν τοίχοι χωρίς εσοχές κτλ. Στη μικρή έχει απο τη μια μπαλκονόπορτα και απέναντι τοίχο με ανοίγμα στο κέντρο περίπου 1,4μ που οδηγεί σε άλλο μικρότερο χώρο...
Και τώρα οι απορίες...!!!
Λογικά τοποθετούμε τα ηχεία στον τοίχο με τη μικρή διάσταση (αυτόν με το άνοιγμα) , άρα η θέση ακρόασης τοποθετείται αναγκαστικά γύρω στα 3.5 μέτρα από τον τοίχο με το άνοιγμα και απέχει κανα μέτρο μπροστά απο την μπαλκονόπορτα. Τα δε ηχεία μπορούν να απέχουν γύρω στα 2 μέτρα μεταξύ τους και 50 cm από δεξιά και αριστερά, και 30 cm από πίσω.

Ερώτημα πρώτο: Υπάρχει άλλη δυνατή τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο; (στη μεγάλη διάσταση;)

Ερώτημα δεύτερο: Δαπέδου ή βιβλιοθήκης;

Σε βιβλιοθήκης έχω ακούσει τα monitor audio bronze 2 και για τα χρήματα που θέλω να διαθέσω (γυρω στα 400 ευρώ για βιβλιοθήκης) είναι καλά...
Σε δαπέδου, μπορώ να διαθέσω κάτι ακόμη με τη λογική να αλλάξω κάποια στιγμή χώρο... αλλά γενικά μέχρι τα διπλάσια)

Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και κάποια μουσικά rock και metal. Όλα σε κανονικές προς χαμηλές εντάσεις.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, προσπάθησα να περιγράψω όσο καλλίτερα το χώρο, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για το είδος αλλά και ποιά ηχεία θα ταίριαζαν στον ενισχυτή και στο χώρο μου.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή ηχείων ( stereo χωρίς προσθήκη sub για μουσική μόνο).
Ενισχυτής υπάρχει ο cambridge audio topaz sr20.
Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με το χώρο μου, καθώς είναι μικρός... 3Χ4.5
Στη μεγάλη διάσταση υπάρχουν τοίχοι χωρίς εσοχές κτλ. Στη μικρή έχει απο τη μια μπαλκονόπορτα και απέναντι τοίχο με ανοίγμα στο κέντρο περίπου 1,4μ που οδηγεί σε άλλο μικρότερο χώρο...
Και τώρα οι απορίες...!!!
Λογικά τοποθετούμε τα ηχεία στον τοίχο με τη μικρή διάσταση (αυτόν με το άνοιγμα) , άρα η θέση ακρόασης τοποθετείται αναγκαστικά γύρω στα 3.5 μέτρα από τον τοίχο με το άνοιγμα και απέχει κανα μέτρο μπροστά απο την μπαλκονόπορτα. Τα δε ηχεία μπορούν να απέχουν γύρω στα 2 μέτρα μεταξύ τους και 50 cm από δεξιά και αριστερά, και 30 cm από πίσω.

Ερώτημα πρώτο: Υπάρχει άλλη δυνατή τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο; (στη μεγάλη διάσταση;)

Ερώτημα δεύτερο: Δαπέδου ή βιβλιοθήκης;

Σε βιβλιοθήκης έχω ακούσει τα monitor audio bronze 2 και για τα χρήματα που θέλω να διαθέσω (γυρω στα 400 ευρώ για βιβλιοθήκης) είναι καλά...
Σε δαπέδου, μπορώ να διαθέσω κάτι ακόμη με τη λογική να αλλάξω κάποια στιγμή χώρο... αλλά γενικά μέχρι τα διπλάσια)

Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και κάποια μουσικά rock και metal. Όλα σε κανονικές προς χαμηλές εντάσεις.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, προσπάθησα να περιγράψω όσο καλλίτερα το χώρο, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για το είδος αλλά και ποιά ηχεία θα ταίριαζαν στον ενισχυτή και στο χώρο μου.
Κατ΄αρχάς διάβασες το κατά Κόγιαν ευαγγέλιον; https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγοράζοντας-ηχεία.58727/
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Κατ΄αρχάς διάβασες το κατά Κόγιαν ευαγγέλιον; https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγοράζοντας-ηχεία.58727/
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για το λινκ.
Το διάβασα και ήταν πολλά τα κενά που μου συμπλήρωσε...
Ωστόσο λόγω του μικρού χώρου μου, θέλω κάποιες προτάσεις, αν υπάρχουν, που να έχουν δοκιμαστεί από κάποιους σε λίγα τμ.
Πχ στο παραπάνω άρθρο προτείνεται γενικά η χρήση ηχείων δαπέδου αντί βιβλιοθήκης αφού στο τέλος ίδιο χώρο καταλαμβάνουν, ωστόσο σε λίγα τμ δεν έχω δοκιμάσει πως θα συμπεριφερθούν τα δαπέδου στις χαμηλές...
(Συν το ματσάρισμα με τον αγγλικής σχολής ενισχυτή μου...)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για το λινκ.
Το διάβασα και ήταν πολλά τα κενά που μου συμπλήρωσε...
Ωστόσο λόγω του μικρού χώρου μου, θέλω κάποιες προτάσεις, αν υπάρχουν, που να έχουν δοκιμαστεί από κάποιους σε λίγα τμ.
Πχ στο παραπάνω άρθρο προτείνεται γενικά η χρήση ηχείων δαπέδου αντί βιβλιοθήκης αφού στο τέλος ίδιο χώρο καταλαμβάνουν, ωστόσο σε λίγα τμ δεν έχω δοκιμάσει πως θα συμπεριφερθούν τα δαπέδου στις χαμηλές...
(Συν το ματσάρισμα με τον αγγλικής σχολής ενισχυτή μου...)
Υπάρχουν και δαπέδου διδρομα π.χ με 6ιντσο γουφερ. Για μικρους χωρους
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Υπάρχουν και δαπέδου διδρομα π.χ με 6ιντσο γουφερ. Για μικρους χωρους
Λόγω του ότι δεν έχω μεγάλη ακουστική εμπειρία σε δαπέδου, τα προβλήματα σε μικρό χώρο τα προκαλεί το μέγεθος του γούφερ ή το μέγεθος της καμπίνας; ή αλλιώς καλλίτερα δαπέδου με μεγάλη καμπίνα και μικρά γούφερ ή βιβλιοθήκης με μικρό όγκο και μεγάλο γούφερ(6.5"); έχεις ακούσει κάποιο να μου προτείνεις;
Και πάλι ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.639
Υπάρχουν και δαπέδου διδρομα π.χ με 6ιντσο γουφερ. Για μικρους χωρους
Η διάμετρος του μεγαφώνου καθορίζει την απόσταση ακρόασης, δεν έχει σχέση με το μέγεθος του πέ@υς χώρου.

Τα σαμπ καλό είναι να υπεραρκούν για το μέγεθος του πέ@υς χώρου. Πρωτίστως σε αριθμό, δευτερευόντως σε διάμετρο μεγαφώνων. ;)
[DOUBLEPOST=1547211583][/DOUBLEPOST]
ματσάρισμα
Δερ ιζ Νόου σατς θινγκ. (όπως το εννοείς).
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή ηχείων ( stereo χωρίς προσθήκη sub για μουσική μόνο).
Ενισχυτής υπάρχει ο cambridge audio topaz sr20.
Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με το χώρο μου, καθώς είναι μικρός... 3Χ4.5
Στη μεγάλη διάσταση υπάρχουν τοίχοι χωρίς εσοχές κτλ. Στη μικρή έχει απο τη μια μπαλκονόπορτα και απέναντι τοίχο με ανοίγμα στο κέντρο περίπου 1,4μ που οδηγεί σε άλλο μικρότερο χώρο...
Και τώρα οι απορίες...!!!
Λογικά τοποθετούμε τα ηχεία στον τοίχο με τη μικρή διάσταση (αυτόν με το άνοιγμα) , άρα η θέση ακρόασης τοποθετείται αναγκαστικά γύρω στα 3.5 μέτρα από τον τοίχο με το άνοιγμα και απέχει κανα μέτρο μπροστά απο την μπαλκονόπορτα. Τα δε ηχεία μπορούν να απέχουν γύρω στα 2 μέτρα μεταξύ τους και 50 cm από δεξιά και αριστερά, και 30 cm από πίσω.

Ερώτημα πρώτο: Υπάρχει άλλη δυνατή τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο; (στη μεγάλη διάσταση;)

Ερώτημα δεύτερο: Δαπέδου ή βιβλιοθήκης;

Σε βιβλιοθήκης έχω ακούσει τα monitor audio bronze 2 και για τα χρήματα που θέλω να διαθέσω (γυρω στα 400 ευρώ για βιβλιοθήκης) είναι καλά...
Σε δαπέδου, μπορώ να διαθέσω κάτι ακόμη με τη λογική να αλλάξω κάποια στιγμή χώρο... αλλά γενικά μέχρι τα διπλάσια)

Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και κάποια μουσικά rock και metal. Όλα σε κανονικές προς χαμηλές εντάσεις.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, προσπάθησα να περιγράψω όσο καλλίτερα το χώρο, θα εκτιμούσα τη γνώμη σας για το είδος αλλά και ποιά ηχεία θα ταίριαζαν στον ενισχυτή και στο χώρο μου.
Wharfedale D230/D240
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.990
Επίσης Dali, klipsch.
Η γνώμη μου είναι και εμένα: Δαπέδου.
Πολύ λίγες είναι οι περιπτώσεις που καλύπτονται από ηχεία βάσης.
Ούτως ή άλλως είναι χαμένος ο χώρος από κάτω αν τα τοποθετήσουμε σε ''βάσεις'' , αφού τον χώρο που καταλαμβάνουν τον εκμεταλλευόμαστε σαν.......ηχείο.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dali-oberon-5-walnut-1217526.html
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Eιπε "Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και κάποια μουσικά rock και metal. Όλα σε κανονικές προς χαμηλές εντάσεις."
Και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι "αρρωστος" :gotcha:
Επιπλεον θελει να ξοδεψει 400-800 ευρω και εξηγησε και γιατι.
Κανε προταση του ανθρωπου εσυ που ξερεις καλυτερα......και οχι ενεργα με 45 subs :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.639
Ας ακούει και στα 20 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη.

Το λοβό ενός 6,5-αριού στα 3,5μ τον ξέρεις πως είναι; :lol::lol::lol:

Τα έχω γράψει αναλυτικά, με σχεδιάκια. :p

Τίβολι λέμε, Τίβολι.:D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ας ακούει και στα 20 ντεσιμπέλ μέγιστη στάθμη.

Το λοβό ενός 6,5-αριού στα 3,5μ τον ξέρεις πως είναι; :lol::lol::lol:

Τα έχω γράψει αναλυτικά, με σχεδιάκια. :p

Τίβολι λέμε, Τίβολι.:D
Κανε του προταση στα 400-800 ευρω και αστα αυτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.639
Για 3,5μ απόσταση ακρόασης, χρειάζεται 12" μεγάφωνο χαμηλομεσαιων. Ούτε 10" δεν αρκεί.

Ας βρει κανά 801 παλιό στις αγγελίες. Μια χαρά είναι για χαμηλές στάθμες στα 3,5μ.

Και μερικά σαμπ θέλει. Για χαμηλές στάθμες, μη ζορίζεστε. Τα σαμπ μπορούν να είναι 8". Ανέτως.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα Geroskosmos και γουελκαμ ονμπορντ που λεμε και στο χωριο ,
μεχρι τωρα με τι ηχεια ακουγες ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Eιπε "Ακούω κυρίως κλασσική μουσική και κάποια μουσικά rock και metal. Όλα σε κανονικές προς χαμηλές εντάσεις."
Και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι "αρρωστος" :gotcha:
Επιπλεον θελει να ξοδεψει 400-800 ευρω και εξηγησε και γιατι.
Κανε προταση του ανθρωπου εσυ που ξερεις καλυτερα......και οχι ενεργα με 45 subs :D
Δεκτόν,πλην όμως οφείλουμε πάντα να πιάνουμε τα θεμελιώδη και κατόπιν να πηγαίνουμε παρακάτω.

Είναι αδύνατον να έχει απόσταση ακρόασης ίση προς 3,5 μέτρα σε χώρο με διαστάσεις 3 Χ 4,5. - εξίσου σημαντικό ν'ανακοινωθεί και το ύψος,ιδίως άμα είναι κοντά στα 3 μέτρα όπως υποψιάζομαι...
Σε καμία διάσταση και προσανατολισμό δεν θα προέκυπτε υπό αυτά τα δεδομένα...ισόπλευρο τρίγωνο.:D

Δεν ελέγχεται το όραμα του...παλιόκοσμου,αλλά το τι είναι εφικτόν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.639
Είναι αδύνατον να έχει απόσταση ακρόασης ίση προς 3,5 μέτρα σε χώρο με διαστάσεις 3 Χ 4,5.
Αν και προσωπικά το είδα, και επίτηδες "έκοψα" τη συνέχεια της περιγραφής, κατ'ουσίαν ψάχνω σα το Διογένη με το λυχνάρι αυτόν που θα απαντήσει κάποτε χρησιμοποιώντας την απόσταση ακρόασης ως παράμετρο επιλογής...:D

Την μόνη λογική οδό επιλογής, αρνούνται πεισματικά να τη χρησιμοποιήσουν! :lol:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ο αθρωπος πρεπει να μας πει (ή να ξεκαθαρισει μεσα του) αν θελει ενα στερεοφονικο για ν' ακουει τη μουσικη του ή θελει να μυηθει στο χωρο του χαϊφαΪ (βεβαια χαϊφαϊ-χαϊφαϊ ανοιγει η ορεξη ...) .

αληθεια το "μουσικο rock" ηντα 'ναι ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν και προσωπικά το είδα, και επίτηδες "έκοψα" τη συνέχεια της περιγραφής, κατ'ουσίαν ψάχνω σα το Διογένη με το λυχνάρι αυτόν που θα απαντήσει κάποτε χρησιμοποιώντας την απόσταση ακρόασης ως παράμετρο επιλογής...:D

Την μόνη λογική οδό επιλογής, αρνούνται πεισματικά να τη χρησιμοποιήσουν! :lol:
Πάμε και στη σχετική συνέχεια...Η υποψήφια θέση ακρόασης δεν ενδείκνυται να βρίσκεται στο κέντρο κάποιας εκ των διαστάσεων.,ώστε να μη συνέπιπτε με το σημείο ύψιστης πίεσης κάποιου από τους θεμελιώδεις αξονικούς ρυθμούς συντονισμού.

Εξετάζοντας λ.χ. τη μεγάλη διάσταση,δεν μπορεί να ισαπέχει η θέση του ακροατή κατά 2,25 μέτρα από εμπρόσθιο και οπίσθιο τοίχωμα.Σχηματίζοντας νοητά ορθογώνια τρίγωνα με υποτείνουσα την απόσταση από το ηχείο,μεγάλη κάθετη πλευρά την τιμή 2,25 και μικρή κάθετη πιθανά ημίσεα από τμήματα κάτω των 3 μέτρων κι εφαρμόζοντας κατά προσέγγιση τον τύπο από το Πυθαγόρειο Θεώρημα,συμπεραίνεται ότι η απόσταση ακρόασης θα όφειλε ν'απέχει αρκετά από την τιμή των 2,7 περίπου μέτρων.Κι επειδή οι ανώτερες αποστάσεις θα αποκλείονταν από τις χωροταξικές συνθήκες,οδηγούμαστε σε μέγιστη απόσταση από καθένα εκ των ηχείων περί τα 1,8 - 2 μέτρα.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεκτόν,πλην όμως οφείλουμε πάντα να πιάνουμε τα θεμελιώδη και κατόπιν να πηγαίνουμε παρακάτω.

Είναι αδύνατον να έχει απόσταση ακρόασης ίση προς 3,5 μέτρα σε χώρο με διαστάσεις 3 Χ 4,5. - εξίσου σημαντικό ν'ανακοινωθεί και το ύψος,ιδίως άμα είναι κοντά στα 3 μέτρα όπως υποψιάζομαι...
Σε καμία διάσταση και προσανατολισμό δεν θα προέκυπτε υπό αυτά τα δεδομένα...ισόπλευρο τρίγωνο.:D

Δεν ελέγχεται το όραμα του...παλιόκοσμου,αλλά το τι είναι εφικτόν.
Ισως αν βολεψει τα ηχεια στα 2.5μ μεταξυ τους (πλησιαζοντας τα πιο κοντα στους πλαινους τοιχους)και μπορει κατα την διαρκεια "πιο σοβαρων ακροασεων" να μετακινει το καθισμα του αναλογα πιο κοντα ωστε να τηρει το ισοπλευρο να ηταν μια σχετικα καλη λυση .
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πάμε και στη σχετική συνέχεια...Η υποψήφια θέση ακρόασης δεν ενδείκνυται να βρίσκεται στο κέντρο κάποιας εκ των διαστάσεων.,ώστε να μη ταυτιζόταν με το σημείο ύψιστης πίεσης κάποιου από τους θεμελιώδεις αξονικούς ρυθμούς συντονισμού.

Εξετάζοντας λ.χ. τη μεγάλη διάσταση,δεν μπορεί να ισαπέχει η θέση του ακροατή κατά 2,25 μέτρα από εμπρόσθιο και οπίσθιο τοίχωμα.Σχηματίζοντας νοητά ορθογώνια τρίγωνα με υποτείνουσα την απόσταση από το ηχείο,μεγάλη κάθετη πλευρά την τιμή 2,25 και μικρή κάθετη πιθανά ημίσεα από τμήματα κάτω των 3 μέτρων κι εφαρμόζοντας κατά προσέγγιση τον τύπο από το Πυθαγόρειο Θεώρημα,συμπεραίνεται ότι η απόσταση ακρόασης θα όφειλε ν'απέχει αρκετά από την τιμή των 2,7 περίπου μέτρων.Κι επειδή οι ανώτερες αποστάσεις θα αποκλείονταν από τις χωροταξικές συνθήκες,οδηγούμαστε σε μέγιστη απόσταση από καθένα εκ των ηχείων περί τα 1,8 - 2 μέτρα.
Δηλαδη μπορει ο φιλος μας να τοποθετησει το στερεοφονικο του και στη μεγαλη διασταση - απλα να μην ειναι η θεση ακροασης στη μεση αυτης.Καλα καταλαβα ? (τα πηγαινα καλα μεχρι που μπλεχτηκε κι οπυθαγορας) ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.028
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top