Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Που 'ναι οι Βουλγάρες ΟΕΟ που 'ναι οι Βουλγάρες?!?!?!?!? :party:

Μισές δουλειές κάνεις μρε Στάθη, χάθηκε να το φωτοσοπάρεις μνιάν ολιά με πράμα φωτό από το Καλημέρα, Καλησπέρα κουλουπού;
Κατσε να βοηθησω μιαολια τη κατασταση
dancing bikini.gif
:D
 


A

AKARL

Guest
τι είδους κυματομορφή έχει η μουσική;
Να στο εξηγήσω θέλει καλή μου Μελίνα.

Δες το διάγραμμα που ακολουθεί. Ζναριστερή μεργιά φαίνεται η αληθινή κυματομορφή τση μουσικής. Δεκσιά φαίνεται: στο πάνω μέρος η αγνή αναλογική κυματομορφή από βινύλιο ή ταινία κουλουπού και στο κάτω μέρος η μολυζμένη με τζίττερ και γρέζι πσηφιακή κυματομορφή.


1.png
 
Last edited by a moderator:



I

iason

Guest
Μα φυσικά. Όσοι έχουμε τέτοια πράματα γουστάρουμε κλαρίνα και πανηγύρια. Που να καταλάβουμε εμείς την hi end ανάλυση του μουσικού δρώμενου View attachment 115306 σε ατομικό επίπεδο όπου τα μόρια τα ηλεκτρόνια κ.λ.π. ρέουν όλο χάρη κι όλο νάζι για να μας προσφέρουν συγκλονιστική εμπειρία...........
Επίσης τι να λένε τώρα οι χρόνοι αντήχησης, οι καμπύλες ακρόασης, ισοσταθμίσεις κ.λ.π. Όλα αυτά είναι υποδεέστερα και λύνονται με 30 καλά βατ ενός class a και φυσικά με καλώδια όμορφα χοντρά και πάνω από χιλιάρικο το ζεύγος

Ο μεσαίωνας της high end άγνοιας είναι ακόμα εδώ......
Κλαρίνα Δηλαδή Greek Jazz .....Το Γιάννη τον Γκοβαρη τον έχεις ακούσει ποτέ να τραγουδά (Στο Περτούλι στα λιβάδια)με λάμπα ?:dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.298
Κλαρίνα
Όπως έγραψα και εδώ, η Κράουν διαθέτει στη γκάμα τους κατάλληλους κλαρινοενισχυτές, για κάθε κλαρινογαμπρό. Είναι για φτύσιμο η φίρμα. Μηδέν στη χαϊεντοσύνη. Ασχετίδηδες. (και άσχετοι και Πόντιοι).

Δγιαλέχτε άφοβα, and may the force be with you. :p
 

I

iason

Guest
Όπως έγραψα και εδώ, η Κράουν διαθέτει στη γκάμα τους κατάλληλους κλαρινοενισχυτές, για κάθε κλαρινογαμπρό. Είναι για φτύσιμο η φίρμα. Μηδέν στη χαϊεντοσύνη. Ασχετίδηδες. (και άσχετοι και Πόντιοι).

Δγιαλέχτε άφοβα, and may the force be with you. :p
Κώστα μού λεβέντη και καραμπουζουκλη άμα είναι να πάρω crown για να ακούω μουσικούλα τα παρατάω όλα ,αλλάζω χόμπι .Δε μου κάθεται ρε φίλε δε μπορώ να τον βλέπω στο σαλόνι.Σαν κακό σπυρί είναι.Γ@μησ@ γω που μετράει και που δε μετράει .Κατά τα άλλα respect για τις γνώσεις σού το πάθος σού και το χρόνο που αφιερώνει εδώ για να γράφεις.Πιστευω ότι το φόρουμ χωρίς εσάς θα ήταν Ανιαρό. Boring.:drinks:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Θα γράψω βιβλίο στο τέλος:
Τα μεταξωτά βρακιά κι άλλες ιστορίες καθημερινής χαλιεντοκαφρίλας.
Θα σε...εκδωσω εγω που ειμαι παλια καραβανα στις...εκδοσεις!!!
Μονο να μην εχει βρωμολογα που σε κανουν κακοτροπο...:D
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Κλαρίνα Δηλαδή Greek Jazz .....Το Γιάννη τον Γκοβαρη τον έχεις ακούσει ποτέ να τραγουδά (Στο Περτούλι στα λιβάδια)με λάμπα ?:dance2:
Ψςςςςς ψητό αρνί με λαμπάτα κλαρίνα γ@μώ θα είναι....
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι.... συμφωνω σε οσα λεγονται για τον χαρακτηρα του!αλλα....

Εχει τυχει να ακουσω συστημα με κροουν που ειχε καλο αποτελεσμα. Πιθανον πετυχε το ματσαρισμα. Σε εμενα που ειχα βαλει λαμπιτσα παλι ειχα εξησου καλα αποτελεσματα δεν ξυριζε.

Ωστοσο για οσους εχουν ανησυχιες....μια ειναι η λυση. Η dirac ή deq2496. Απλα στην 2η περιπτωση πρεπει να εισαι με xlr. Σε προηγουμενο συστημα που ειχα το deq επαθα πλακα....ο κροουν ακουγοταν πολυ smooth. Τον βελτιωνει παρα πολυ μιας και εχει αρκετα θεματα σε σχεση με εναν ενισχυτη hifi των χρηματων του. Hταν λες και αλλαξα μηχανημα. Να σημειωσω οτι με το deq μπορεις να κανεις πολλα 'παιχνιδια' (οποιος θελει ας διαβασει κανα manual). με το αναλογο κοστος βεβαια.

Για μενα ενας κραουν και ενα dirac ή deq ειναι μια πολυ τιμια επιλογη.το dirac ολοι μπορουν να το κανουν με μικρο κοστος ή και μηδενικο εαν βρει καποιος δανεικο μικροφωνο. Οποτε σαν αποτελεσμα εχεις και την δυναμη και ηχο που δεν αντιστοιχει πανηγυρτζιδικο γλεντι....αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορει παλι να συγκρηθει με ανωτερα μηχανηματα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
τι είδους κυματομορφή έχει η μουσική;
Μερικά μεμονωμένα παραδείγματα:
instuments.jpg


Όταν το μουσικό πρόγραμμα γίνεται πολυπλοκότερο του ενός οργάνου, κάνε την αναγωγή για να καταλάβεις.
Για μια μεγάλη συμφωνική ορχήστρα άστα να πάνε...
Η ανάλυση μιας τέτοιας κυματομορφής απαιτεί απόκριση αρκετά υψηλότερη των 20 Khz.
Αν δεν έχεις ακούσει ένα φλάουτο ή ένα όμποε από δύο μέτρα ΟΚ ευτυχείτε.
Αν έχεις ακούσει, βάλε ένα πειστικής ηχογράφησης αρχείο να το αναπαράξει ένα ενισχυτής με απόκριση Crown XLS και ένας που ανεβαίνει στους 80 KHz.
Δεν με απασχολεί πόσο θα κοστίζει, ας κάνει και 62 ευρώ αυτός ο ενισχυτής με μια αποδεκτή παραμόρφωση.

Μια ενδεικτική μέτρηση οποιασδήποτε βαθμίδας ενίσχυσης είναι η αναπαραγωγή τετραγωνικού παλμού 10 KHz.
Αν η βαθμίδα κουδουνίζει εδώ και καθυστερεί εκεί, βράσε όριζα.

Ένα επαγγελματικό ηχείο σαν αυτά που βλέπουμε σε clubs και barάκια και που σ'αυτά απευθύνονται ενισχυτές σαν τον XLS, αναπαράγει μέχρι τους 14 KHz και σε πρόγραμμα ντάπα-ντούπα, οπότε είμαστε μέσα.
Για σοβαρότερες απαιτήσεις αναπαραγωγής υπάρχουν αξιόλογοι επαγγελματικοί ενισχυτές με κόστος αρκετές χιλιάδες ευρώ.
Άλλωστε και η Crown διαθέτει τέσσερις ανώτερες σειρές, από την εν λόγο.
 
Last edited:


Μηνύματα
954
Reaction score
518
αυτο που ξεχασα να πω ειναι πως οσο δυνατοτερο ειναι το σημα τοσο καλυτερα για την συγκεκριμενη περιπτωση και σε αυτο παιζει ρολο ο προενισχυτης και η πηγη....αλλιως εαν δεν οδηγηθει σωστα κανει ακομα χειροτερο το αποτελεσμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Μερικά μεμονωμένα παραδείγματα:
View attachment 115329

Όταν το μουσικό πρόγραμμα γίνεται πολυπλοκότερο του ενός οργάνου, κάνε την αναγωγή για να καταλάβεις.
Για μια μεγάλη συμφωνική ορχήστρα άστα να πάνε...
Η ανάλυση μιας τέτοιας κυματομορφής απαιτεί απόκριση αρκετά υψηλότερη των 20 Khz.
Αν δεν έχεις ακούσει ένα φλάουτο ή ένα όμποε από δύο μέτρα ΟΚ ευτυχείτε.
Αν έχεις ακούσει, βάλε ένα πειστικής ηχογράφησης αρχείο να το αναπαράξει ένα ενισχυτής με απόκριση Crown XLS και ένας που ανεβαίνει στους 80 KHz.
Δεν με απασχολεί πόσο θα κοστίζει, ας κάνει και 62 ευρώ αυτός ο ενισχυτής με μια αποδεκτή παραμόρφωση.

Μια ενδεικτική μέτρηση οποιασδήποτε βαθμίδας ενίσχυσης είναι η αναπαραγωγή τετραγωνικού παλμού 10 KHz.
Αν η βαθμίδα κουδουνίζει εδώ και καθυστερεί εκεί, βράσε όριζα.

Ένα επαγγελματικό ηχείο σαν αυτά που βλέπουμε σε clubs και barάκια και που σ'αυτά απευθύνονται ενισχυτές σαν τον XLS, αναπαράγει μέχρι τους 14 KHz και σε πρόγραμμα ντάπα-ντούπα, οπότε είμαστε μέσα.
Για σοβαρότερες απαιτήσεις αναπαραγωγής υπάρχουν αξιόλογοι επαγγελματικοί ενισχυτές με κόστος αρκετές χιλιάδες ευρώ.
Άλλωστε και η Crown διαθέτει τέσσερις ανώτερες από την εν λόγο σειρές.
Φοβάμαι ότι ο κ. Fourier έχει άλλη άποψη επί του θέματος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Φοβάμαι ότι ο κ. Fourier έχει άλλη άποψη επί του θέματος.
Δεν μας κάνεις μια ανάλυση των συνιστωσών του φλάουτου για παράδειγμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Δεν μας κάνεις μια ανάλυση των συνιστωσών του φλάουτου για παράδειγμα.
Το θέμα είναι να να κάνω εγώ το μετασχηματισμό ή αν τελικά κάθε κυματομορφή μπορεί να αναπαρασταθεί ως άθροισμα ημιτονοειδών;

Και εν τέλει, τι σχέση έχει το πόσο complex είναι μια κυματομορφή με το φάσμα απόκρισης που πρέπει να έχει ένας ενισχυτής για να είναι αποδεκτός σε audio εφαρμογές; Από πότε η απόκριση 20-20Khz και τα χαρακτηριστικά παραμόρφωσης δεν είναι αρκετά για να αξιολογηθεί ένας ενισχυτής και χρειάζεται να καταφεύγουμε σε δηλώσεις τύπου 'η μουσική δεν είναι ημίτονο'.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.298
Κώστα μού λεβέντη και καραμπουζουκλη άμα είναι να πάρω crown για να ακούω μουσικούλα τα παρατάω όλα ,αλλάζω χόμπι .Δε μου κάθεται ρε φίλε δε μπορώ να τον βλέπω στο σαλόνι.
Καλό μου παιδί, θα σου πω μια ιστορία από τα παλιά τα χρόνια, τότε που ήμουνα χαϊεντάς.

Τότες λοιπόν, έπρεπε να'χεις μηχάνημα σωστό για να'σαι στο κλαμπ αναγνωρισμένος.

Ποιο ήταν το σωστό; Αυτό που είχε 2 πράγματα: μεγάλη φήμη, και υψηλό κόστος.

Να στο αναλύσω, να καταλάβεις καλά τι λέω:

Το κόστος εντάξει, δε θέλει ανάλυση, έλεγες πχ αυτός ο προ έχει 3 εκατομμύρια δραχμές, αυτό το τράνσπορτ 3,5 εκατομμύρια, κλπ. Έδειχνες, κι έλεγες τιμή σε εκατομμύρια. Όχι ψιλά.

Μετά η φήμη. Έπρεπε να είναι μάρκα με βαρύ όνομα. Ασχέτως βατ, ασχέτως εμφάνισης. Δηλαδή ρε αδερφέ, αν είχες μηχάνημα Σόνι ή του θείου σου του Πέτρου που ξέρει και φτιάχνει σωστά ενισχυτικά, ήσουν εκτός κλαμπ, όσα λεφτά κι αν σου κόστισε. Βρε δε μπα να'δινες 3 δις δολάρια; Άχρηστο. Σου έλεγε ο άλλος :εγώ έχω γκόλντμουντ, παράτα μας. Που πας ρε κάφρε με το ντιούικο; Είσαι χαζός; Goldmund λέμε ρε βόδι, χέσε μας.

Και πηγαίναμε ο ένας στον άλλον, σε κάθε αλλαγή μηχανήματος, να το ακούσουμε. Πήρε Goldmund ο costasear, πάμε το Σάββατο επίσκεψη ακρόασης. Έρχονταν που λες όλοι, θαυμασμός για το επώνυμο ακριβό πράμα, και ακρόαση. Δεν ενδιαφέρει πως παίζει, πως είναι ο χώρος, ποιο το τρίγωνο ακρόασης ή πανοράματος, τα χαλιά και τα σκρίνια, κανένα ενδιαφέρον για τίποτα, και μέσα στο ψυγείο να είχα το Goldmund, έβαζε ο άλλος το κεφάλι ζγκατάψυξ κι άκουγε κι έλεγε "πωωωωω πωωωωωωωωω τι ήχο έχει ρε συ η Goldmund!!!". Αυτά. Χαϊεντιές.

Εκείνη την εποχή, ήταν 3-4 φίλοι, που πηγαίναμε επίσκεψη σε κάθε αλλαγή μηχανήματος, που είχαν από τότε και άκουγαν με Κράουν. Άλλος με Μάρτιν Λόγκαν ηχεία, άλλος με 801, ένας με το Σπέντορ το Ες 100, κλπ, δεν έχει σημασία. Ξέρεις πότε έμαθα ότι έπαιζαν μουσική με Κράουν; 10-15 χρόνια μετά. Τους έκρυβαν στη ντουλάπα όποτε πηγαίναμε επίσκεψη, και ακούγαμε με OTL και άλλες μπουχέσες που είχαν για τα μάτια του κόσμου. Και μόλις φεύγαμε,τους έβγαζαν από τη ντουλάπα να ακούσουν μουσική ανθρώπινα.

Ντρέπονταν που είχαν Κράουν. Στα κρυφά, μη το μάθει κανείς.

Άσε παλικάρι μου καλό, τα έχω ζήσει όλα. Άσε σου λεω, θα εκτεθούμε αν συνεχίσω. Ιδέαν δεν έχεις. Ιδέαν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.298
βάλε ένα πειστικής ηχογράφησης αρχείο να το αναπαράξει ένα ενισχυτής με απόκριση Crown XLS και ένας που ανεβαίνει στους 80 KHz.
Αγαπητέ μου φίλε, καλέ μου άνθρωπε (που'λεγε κι ο Βέγγος).
Έχω αρχεία φλακ, από CD, με τη γνωστή δειγματοληψία, που δεν περιέχουν τίποτα πάνω από 20 χιλιόκυκλους, και αυτά ακούω, όπως και Spotify, που ομοίως, ούτε καν παράσιτα δεν έχει πάνω από 20 χιλιόκυκλους.

Κατά δεύτερο λόγο, αγαπητέ μου Πέτρο, έχω και πικάπ, που παίζει αυτά τα μαβρα στρόγγυλα μεγάλα σουβέρ, των οποίων η απόκριση πάνω από τους 20 χιλιόκυκλους είναι πολύ υπό του μηδενός, πλησιάζει το απόλυτο μηδέν (-273 βαθμούς, δηλαδή τόσα πολλά πρίμα, όπως αυτά στο κενό του διαστήματος).

Παρακαλώ.
Παρακαλώ.
Όχι άλλο κάρβουνο.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.401
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top