Αντιπροσωπείες / Καταστήματα Hi-Fi / Hi-End... 25 Χρόνια Μετά...

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Μεγάλος χώρος και μάλλον μεγάλο ενοίκιο ακόμα και τώρα.
Είχε και ένα Κυπαρισση σετ τύμπανα gabriel που τα έκαναν trigger με τα ddrum που έφερνε τότε.
Δήθεν να ακούσω τα ddrum ,για τα gabriel έρχομαι.
Χεχε
Και φυσικά όποιος θυμάται επική τηλεφωνητρια που απανταγε με χαρακτηριστική χροιά adamcooooo!!!
Ο γιος του ιδιοκτήτη έπαιζε τύμπανα, γι αυτό την είχε ψάξει με τα ddrum. Ένα σοβαρό παιδί, δεν θυμάμαι το όνομά του, πηγαίναμε για μια περίοδο μαζί στον Νάκα όταν δίδασκε ο Αντύπας. Καλή του ώρα.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Εκεί που δεν το περιμέναμε απο 16χρονα παιδιά βρεθήκαμε 50+ και βαλε να αναπολούμε τις παλιές καλές (η μπορεί για κάποιους όχι και τοσο καλές) μέρες. Όλα αυτα τα μαγαζιά μας κάναν αυτό που είμαστε σήμερα.Ενα κλίκ χρειαζόμαστε μόνο, μια κουβέντα, ένα σχόλιο για να αρχίσουμε να θυμόμαστε και να συγκρίνουμε το παλιό με το καινούριο. Πάντα σε ποιότητα θα κερδίζει το καινούριο αλλά την μνημονική και συναισθηματική υπεροχή θα την έχει το πρώτο μας παλιό και ανεκτίμητο stereo. Αυτό που μας έμαθε να κυλάμε την βελόνα στο αυλάκι, τι ειναι τα τρέμπλα, τα μπάσα και τα πρίμα και τι κομμάτι θα βάζαμε ανάλογα με την παρέα.Άλλο για έρωτες στην αρχή τους, άλλο γιά όταν μας παρατούσαν και άλλο για τα φιλαράκια. Παιδιά ήμασταν. Και παιδιά ήμαστε. Αλλά με λιγότερες τρίχες στο κεφάλι. Και θέλω να πιστεύω λίγο περισσότερο μυαλό. Τώρα....το αν ήμαστε περισσότερο ευτυχισμένοι σήμερα από τότε, με τα πανάκριβα μηχανήματα,αυτοκίνητα και σπίτια.....σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα σχετικο Θέμα κάποια στιγμή.....
Ευχαριστώ τους πάντες για το ανεκτίμητο πισωγύρισμα. Και παρόλο που δεν μου αρέσουν γιατί στενοχωριέμαι...
 


S

sk4t4

Guest
NM Acoustics,του Νικου Μενδρινου,στη Λ.Ηρακλειου.Στην αρχη,στον πρωτο οροφο,στο πατρικο του σπιτι, και αργοτερα στο ισογειο.Για μερικα χρονια,αγοραζα σχεδον αποκλειστικα απο κει:Ηχεια ΝΜ Compact F,Compact Ti,Clasic ADF,Studio 233,Studio 244.Ολοκληρωμενο ενισχυτη Linx Nebula,και τις δυο γενιες,τελικο ενισχυτη Conrad Johnson MF 80.Καλωδια ηχειων Tara Labs,Focal,και intrconnect Tara Labs και Audio Note AN-S και AN-V,τα πρωτα μου ασημενια καλωδια.Βασεις NM Acoustics και Target.Aπο τους υπαλληλους,θυμαμαι το Βλασση,που με τις ιστοριες χαιφιντελιστικης παρανοιας,που συχνα διηγειτο,μας εκανε να πεφτουμε κατω απο τα γελια,βλεπε κοτετσοσυρμα και αμμος Βραυρωνας,τον Κωστα,που αργοτερα ανοιξε δικο του καταστημα και το Δημητρη,που μου εφερνε τους ενισχυτες στο σπιτι,με τη μηχανη και τα ηχεια με...Porsche!!!Επισης,εναν πελατη,ψυχιατρο,που,σιγουρα, ηθελε κι αυτος τον ψυχιατρο του.:DΤελος,δυο νεαρους,ηλεκτρονικους,που αγορασαν μερικα,δε θυμαμαι ποσα,ζευγαρια ηχειων,JM Lab Orianne,το κορυφαιο,τοτε,μοντελο της εταιριας,πριν το πρωτο Utopia,για να παιξουν σε ντισκοτεκ με ποιοτικο ηχο.Αποτελεσμα:Πολυ γρηγορα,"καηκαν" ολα...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Εχω ακόμα τα ηχεία της JMLAB orianne k-715 σε ειδική έκδοση λάκας αγορασμένα καινούρια εκείνη την περίοδο. Όσες αλλαγές κι αν έκανα, αυτό το ηχείο με συντροφεύει ακόμα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Απίστευτος ήχος, υψηλή ευαισθησία.
Να αναφέρω ακόμα από την εποχή εκείνη το κατάστημα του Θοδωρή Σέντερη, το SUPER NOVA, με τις εξαιρετικά καλές τιμές και το απίστευτο χιούμορ του. Ο Θοδωρής ήταν από τους καλύτερους και συζητήσιμους ανθρώπους και ό,τι ήθελα το αγόραζα απ' αυτόν, αφού είχα κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς. Ότι κασσετόφωνο κυκλοφορούσε την εποχή εκείνη το αγόραζα από εκείνον με την προυπόθεση να ήταν ερμητικά κλειστό και ατσαλάκωτη η κούτα. Τόσο ψείρας. Να σημειωθεί ότι ο Θοδωρής δούλευε στο service της ΕΛΙΝΑ (sansui,teac). Είχε έναν υπάλληλο, τον Σταύρο Θεοδώρου, ο οποίος ήταν "ειδικός" στα ηχεία και τις επισκευές τους. Οι αναρτήσεις μεγαφώνων που έφτιαχνε ο ίδιος ήταν από ένα ειδικό ύφασμα, με χαρακτηριστικά πολύ κοντά με τις original, που δεν "σάπιζαν" ποτέ. Ακόμα έχω τα φτιαγμένα από αυτόν τότε infinity kappa 8!

Σήμερα ο Θοδωρής έχει συνταξιοδοτηθεί και ο Σταύρος έχει δικό του εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων.
 

S

sk4t4

Guest
Εχω ακόμα τα ηχεία της JMLAB orianne k-715 σε ειδική έκδοση λάκας αγορασμένα καινούρια εκείνη την περίοδο. Όσες αλλαγές κι αν έκανα, αυτό το ηχείο με συντροφεύει ακόμα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Απίστευτος ήχος, υψηλή ευαισθησία.
Να αναφέρω ακόμα από την εποχή εκείνη το κατάστημα του Θοδωρή Σέντερη, το SUPER NOVA, με τις εξαιρετικά καλές τιμές και το απίστευτο χιούμορ του. Ο Θοδωρής ήταν από τους καλύτερους και συζητήσιμους ανθρώπους και ό,τι ήθελα το αγόραζα απ' αυτόν, αφού είχα κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς. Ότι κασσετόφωνο κυκλοφορούσε την εποχή εκείνη το αγόραζα από εκείνον με την προυπόθεση να ήταν ερμητικά κλειστό και ατσαλάκωτη η κούτα. Τόσο ψείρας. Να σημειωθεί ότι ο Θοδωρής δούλευε στο service της ΕΛΙΝΑ (sansui,teac). Είχε έναν υπάλληλο, τον Σταύρο Θεοδώρου, ο οποίος ήταν "ειδικός" στα ηχεία και τις επισκευές τους. Οι αναρτήσεις μεγαφώνων που έφτιαχνε ο ίδιος ήταν από ένα ειδικό ύφασμα, με χαρακτηριστικά πολύ κοντά με τις original, που δεν "σάπιζαν" ποτέ. Ακόμα έχω τα φτιαγμένα από αυτόν τότε infinity kappa 8!

Σήμερα ο Θοδωρής έχει συνταξιοδοτηθεί και ο Σταύρος έχει δικό του εργαστήριο επισκευής μεγαφώνων.
Αν θυμαμαι καλα,το SUPER NOVA ηταν απεναντι απο την αριστερη γωνια του Μουσειου.Τα συγκεκριμενα Infinity τα ειχα ακουσει σε γνωστο και ο ηχος τους μου εχει μεινει,οπως και το οτι ηταν δυσκολα σαν φορτιο.Θυμαμαι οτι,στα ηχεια αυτα, ο ρελες του Audiolab 8000P,την εποχη εκεινη,"επεφτε" απο τη θεση "παρα τεταρτο",αλλα οταν τον αντικατεστησε ο Linx Pulsar,τα "οδηγησε" αψογα.
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
To SUPER NOVA ξεκίνησε από το υπόγειο της Μπουμπουλίνας, πίσω από το Πολυτεχνείο, και αργότερα μεταφέρθηκε στη Σπ.Τρικούπη, περίπου απέναντι από το AQUARIUS.
Όντως τα infinity θέλουν ρεύματα, αλλά όταν παίξουν τα ηχεία είναι αλλού...
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
. :hi:
Τη δεκαετία του 90 (νομίζω) υπήρχε ένα κατάστημα στερεοφωνικών (έτσι τα λέγαμε τότες) ή στην Αριστοτέλους ή στην 3ης Σεπτεμβρίου κάπου στο ύψος με την Ηπείρου (αν δεν απατώμαι). Δεν είχε βιτρίνα αλλά βρισκόταν στον πρώτο όροφο ή τον ημιόροφο μιας γωνιακής (?) πολυκατοικίας, είχε κανονική ταμπέλα και από τα παράθυρα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα.
Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);
..... καθυστερημένα... στο μαγαζί αυτο που λες άρπαξα τον ιό τέλη δεκαετίας '80. Δημήτρης Αυγερινός - (Comments hi fi) ελπιζω να ειναι καλα σημερα, οταν έκλεισε το μαγαζί πήγε στην Roister, Καλλιθεα. Aπέναντι στην γωνία (Hπείρου κ 3η Σεπτ.) ηταν η Sansui τοτε. Συνήθως έπαιζε με προ κ τελικό ADCOM. ηχεία Cerwin Vega, TDL και τον πρώτο Ερμή της Audio Spectrum. Θυμάμαι ενα περιστατικό εκεί μεσα όπου κάτι είχα πάει να παραλάβω και σκάει απ' εξω ένα lada (εποχής) σε αθλία κατάσταση, βγαίνει ενας τύπος (θα μπορούσε να είχε φύγει απ΄ την οικοδομή και να ΄χε αφησει την δουλειά στη μέση) φιλος του Αυγερινου, ανοίγει πορτμπαγκάζ και βγάζει από μέσα έναν KRELL και τον φέρνει μέσα να τον δούμε. Η τιμή του ενισχυτή ήταν πολλαπλάσια του αυτοκινήτου που τον μετέφερε, αφού σκεφτόμουν ότι μάλλον δεν θα καταφέρει να τον πάει σπίτι του.
Αυτό θα πει Καψούρα !!!
 
Last edited by a moderator:

S

sk4t4

Guest
. :hi:

Τη δεκαετία του 90 (νομίζω) υπήρχε ένα κατάστημα στερεοφωνικών (έτσι τα λέγαμε τότες) ή στην Αριστοτέλους ή στην 3ης Σεπτεμβρίου κάπου στο ύψος με την Ηπείρου (αν δεν απατώμαι). Δεν είχε βιτρίνα αλλά βρισκόταν στον πρώτο όροφο ή τον ημιόροφο μιας γωνιακής (?) πολυκατοικίας, είχε κανονική ταμπέλα και από τα παράθυρα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα.

Μήπως θυμάται κανείς πάλιουρας πως λεγόταν το κατάστημα και ποιός ήτο ο ευγενέστατος και γλυκύτατος ιδιοκτήτης του (όταν έκλεισε άκουσα μια φήμη ότι πλέον δούλευε σε ελληνική εταιρεία κατασκευής ηχείων);

..... καθυστερημένα... στο μαγαζί αυτο που λες άρπαξα τον ιό τέλη δεκαετίας '80. Δημήτρης Αυγερινός - (Comments hi fi) ελπιζω να ειναι καλα σημερα, οταν έκλεισε το μαγαζί πήγε στην Roister, Καλλιθεα. Aπέναντι στην γωνία (Hπείρου κ 3η Σεπτ.) ηταν η Sansui τοτε. Συνήθως έπαιζε με προ κ τελικό ADCOM. ηχεία Cerwin Vega, TDL και τον πρώτο Ερμή της Audio Spectrum. Θυμάμαι ενα περιστατικό εκεί μεσα όπου κάτι είχα πάει να παραλάβω και σκάει απ' εξω ένα lada (εποχής) σε αθλία κατάσταση, βγαίνει ενας τύπος (θα μπορούσε να είχε φύγει απ΄ την οικοδομή και να ΄χε αφησει την δουλειά στη μέση) φιλος του Αυγερινου, ανοίγει πορτμπαγκάζ και βγάζει από μέσα έναν KRELL και τον φέρνει μέσα να τον δούμε. Η τιμή του ενισχυτή ήταν πολλαπλάσια του αυτοκινήτου που τον μετέφερε, αφού σκεφτόμουν ότι μάλλον δεν θα καταφέρει να τον πάει σπίτι του.
Αυτό θα πει Καψούρα !!!
Μια μικρη διορθωση στην επωνυμια,σε Comets.Αν θυμαμαι καλα,ειχε και ενα πλανητη η κομητη,στην ταμπελα.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
940
Reaction score
264
Δυστυχως και ο Αντωνοπουλος, μερικα χρονια πριν...
Οπως και ο συνεργατης του χρονια,ο Μακης Γερουκης.Καταπληκτικος ηλεκτρονικος με τρομερες ιδιοκατασκευες που καποιοι κατεχουν,τυχαινε να ειναι και πατριωτης μου.Απο studio 82 η πρωτη μου αγορα ηταν ο ενισχυτης Alchemist Nemesis και ηχεια Audio spectrum S-37 Gold mkII το 1996!
 


S

sk4t4

Guest


S

sk4t4

Guest
Σωστα! Ηταν και ακριβουτσικα και οταν του ειχα πει οτι δεν μου αρεσαν,ειχε αρχισει τις διαμαρτυριες,λεγοντας μου οτι δεν υπηρχε Αγγλικο ηχειο που να παιζει σαν αυτα.:D
 
Last edited by a moderator:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Σωστα! Ηταν και ακριβουτσικα και οταν του ειχα πει οτι δεν μου αρεσαν,ειχε αρχισει τις διαμαρτυριες,λεγοντας μου οτι δεν υπηρχε Αγγλικο ηχειο που να παιζει σαν αυτα.:D


- ίσως γιατί δεν είχες ''εξασκημένο'' αυτί . . . o_O . . .



 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Σωστα! Ηταν και ακριβουτσικα και οταν του ειχα πει οτι δεν μου αρεσαν,ειχε αρχισει τις διαμαρτυριες,λεγοντας μου οτι δεν υπηρχε Αγγλικο ηχειο που να παιζει σαν αυτα.:D
Φαίνεται δεν πέρναγε ένα στενό πιο δίπλα, από τη Celestion
:)
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φαίνεται δεν πέρναγε ένα στενό πιο δίπλα, από τη Celestion
:)
Tην Celestion του Λίλη , την θυμάμαι στον Ερυθρό Σταυρό , κοντά στον κόμβο της Κατεχάκη.
Την είχε άλλος τότε?
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Tην Celestion του Λίλη , την θυμάμαι στον Ερυθρό Σταυρό , κοντά στον κόμβο της Κατεχάκη.
Την είχε άλλος τότε?
Γύρω στο 76-77 ήταν στην Φερρών σε όροφο και είχε και τα NEAL.
Είχα ακούσει τα Ditton 66 & Ditton 44, και σαν αρχάριος μου αρέσαν τα 44 που ήταν πιο χρωματισμένα.:gotcha:

Τελικά μου πήραν άλλη μάρκα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top