Αγορά ηχείων floorstanding

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλημέρα.. έχω αγοράσει τον nad c338 και θα ήθελα μόνο stereo.. άκουσα τα klipsch r-820f και μου άρεσαν πάρα πολυ.. πιστεύετε ότι είναι λίγα τα watt του ενισχυτή για αυτά τα ηχεία?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια..
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλημέρα! Δυστυχώς είναι λίγα τα 2x50watt που αποδίδει ο ενισχυτής σου. Θα πάρεις μόνο μια μικρή ιδεα των δυνατοτήτων τους. Χρειάζονται τουλάχιστον 150 watt ανα κανάλι για να αποδώσουν σωστά.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Καλημέρα! Δυστυχώς είναι λίγα τα 2x50watt που αποδίδει ο ενισχυτής σου. Θα πάρεις μόνο μια μικρή ιδεα των δυνατοτήτων τους. Χρειάζονται τουλάχιστον 150 watt ανα κανάλι για να αποδώσουν σωστά.
Το budget μου για όλα κυμαίνεται το πολυ στα 1500. Και δεν θέλω πολυκάναλο ενισχυτη.. τι θα μου πρότεινες?
 


Μηνύματα
89
Reaction score
25
Εάν τα άκουσες με τον συγκεκριμένο ενισχυτή και σου άρεσαν πάρτα. Αργότερα σνεβαίνεις κατηγορία (σε nad) - το ταίριασμα ηχείου ενισχυτή είναι το πιο βασικό. Αν σου άρεσε το σετ πήγαινε προς τα κει-
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Το budget μου για όλα κυμαίνεται το πολυ στα 1500. Και δεν θέλω πολυκάναλο ενισχυτη.. τι θα μου πρότεινες?
Νόμιζα οτι τον Nad τον έχεις αγοράσει ήδη. Για να σου κάνω πρόταση πρέπει να μου πεις πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος και πόση θα είναι η απόσταση ακρόασης.

Επίσεις αν ακούς σε χαμηλές εντάσεις ή σου αρέσουν τα γκάζια?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Νόμιζα οτι τον Nad τον έχεις αγοράσει ήδη. Για να σου κάνω πρόταση πρέπει να μου πεις πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος και πόση θα είναι η απόσταση ακρόασης.

Επίσεις αν ακούς σε χαμηλές εντάσεις ή σου αρέσουν τα γκάζια?
Χσμηλα ακούω δεν μπορώ να κάνω κι αλλιως λόγω πολυκατοικίας... 20-35 την την χώρος σαλονι
 


Μηνύματα
10
Reaction score
0
Τον nad τον έχεις αγοράσει ή ενδιαφέρεσαι και για ενισχυτή με τα 1500?
Τον nad τον έχω αγοράσει.. απλά αν υπαρχει κάποια λύση επειδή ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει υποδοχή τελικό ωστε να ανεβασω τα watt
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Χσμηλα ακούω δεν μπορώ να κάνω κι αλλιως λόγω πολυκατοικίας... 20-35 την την χώρος σαλονι
Πιστεύω πως για τη χρήση που θες και για τα συγκεκριμένα ηχεία ο NAD είναι υπέρ-επαρκής. Τα 1500Ε θα πιάσουν πολύ καλύτερο τόπο σε άλλες αναβαθμίσεις/βελτιώσεις.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τον nad τον έχω αγοράσει.. απλά αν υπαρχει κάποια λύση επειδή ξέρω ότι ο συγκεκριμένος δεν έχει υποδοχή τελικό ωστε να ανεβασω τα watt
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ενα ζευγάρι ευαίσθητα ηχεία βάσεις και ένα σαμπγούφερ για τις χαμηλές συχνότητες. Μια και δεν μπορείς να ανεβάζεις την ένταση, το σαμπ θα γεμίζει το χώρο σου από χαμηλά.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ενα ζευγάρι ευαίσθητα ηχεία βάσεις και ένα σαμπγούφερ για τις χαμηλές συχνότητες. Μια και δεν μπορείς να ανεβάζεις την ένταση, το σαμπ θα γεμίζει το χώρο σου από χαμηλά.
Έχω σκοπό να πάρω και sub αλλά αργότερα.. ούτως ή αλλως τουλάχιστον με τα δικά μου αυτιά τα ηχεία είχαν πολύ ωραία μπασα.. τώρα αυτό για τα χαμηλά στο άκουσμα εψεέχ δικιο αλλά αυτό που θα κάνω είναι τελικά να παω τον ενισχυτή στο μαγσζι που τα άκουσα και να τον βάλω να τα ακουσω.. μόνο ετσι θα δω αν με κσλυπκαλ
 




Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
αυτό που θα κάνω είναι τελικά να παω τον ενισχυτή στο μαγσζι που τα άκουσα και να τον βάλω να τα ακουσω.. μόνο ετσι θα δω αν με κσλυπκαλ
Αν το κάνεις αυτό ζήτα να σου τα βάλουν και με έναν ενισχυτή με πάνω απο 150watt για να καταλάβεις την διαφορά. Να δεις πως είναι όταν το ίδιο ηχείο στην μία περίπτωση θα οδηγείται και στην αλλη όχι.

Σαμπ να πάρεις με αυτόματη δική του ισοστάθμιση εκτός αν έχει τέτοιες δυνατότητες ο ενισχυτής σου.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Εάν ακούς σε χαμηλές εντάσεις χρειάζεσαι καλά μικρό δυναμικά. Προσωπική μου άποψη,, αναζήτησε ηχείο βάσης κάτι σε b&w θα έλεγα όχι από την εισαγωγική σειρά, ή ακόμη σε monitor audio
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top