1080p SDR ή φθηνό 4K HDR projector


Μηνύματα
6
Reaction score
3
Χάρη τα Game που έπαιζα εγώ δε γινοταν να παίξεις σε πολύ μεγάλη οθόνη. 24 ιντσες είναι το ιδανικό για την ακρίβεια. Τώρα για solo game ta 50 ms είναι κομπλέ και το λέω εγώ που λιώνω στα souls. Φυσικά αυτό αν μας νοιάζει το μπάτζετ.
53ms μου φαίνονται πολλά. Αυτή τη στιγμή παίζω σε tv με 16ms και είναι όλα όπως πρέπει, δε ξέρω πως μπορεί να είναι τα 50+ @daharis666 Τσέκαρε και το νέο ευρωπαϊκό μοντέλο της optoma, HD 29 h . Δέχεται 4κ σήμα, hdr και με πολύ χαμηλότερο lag από τον viewsonic.. Όπου να ναι βγαίνει στα καταστήματα μάλλον στα 850 ε.
https://www.optomaeurope.com/product-details/hd29h
 

Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
53ms μου φαίνονται πολλά. Αυτή τη στιγμή παίζω σε tv με 16ms και είναι όλα όπως πρέπει, δε ξέρω πως μπορεί να είναι τα 50+ @daharis666 Τσέκαρε και το νέο ευρωπαϊκό μοντέλο της optoma, HD 29 h . Δέχεται 4κ σήμα, hdr και με πολύ χαμηλότερο lag από τον viewsonic.. Όπου να ναι βγαίνει στα καταστήματα μάλλον στα 850 ε.
https://www.optomaeurope.com/product-details/hd29h
Μια χαρα ειναι τα 53 ms για solo game πραγματικα. Playable να το θεσω ετσι. Εδω ολα τα competitive games που επαιζα παντα ειχα πανω απο 60 ms latency μονο και μονο απο τη γραμμη και παλι playable ηταν. Και για να το κανω πιο ξεκαθαρο τι εννοω playable εννοω οτι στο wow σε gladiator rating (2400+) το προβλημα της γραμμης δεν ηταν τοσο τραγικο. Ποσο μαλλον οταν παιζεις με αντιπαλο το AI του υπολογιστη η της κονσολας. Βεβαια αν εχει χαμηλοτερο latency ευπροσδεκτο ειναι αλλα δε προκειται να θυσιαζα ποιοτητα οικονας για αυτο το λογο. Τ
ο optoma παντως φαινεται πολυ τιμιο και σε καλη τιμη. Για ψαξου Χαρη τι λενε οι ξενοι για αυτο.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
53ms μου φαίνονται πολλά. Αυτή τη στιγμή παίζω σε tv με 16ms και είναι όλα όπως πρέπει, δε ξέρω πως μπορεί να είναι τα 50+ @daharis666 Τσέκαρε και το νέο ευρωπαϊκό μοντέλο της optoma, HD 29 h . Δέχεται 4κ σήμα, hdr και με πολύ χαμηλότερο lag από τον viewsonic.. Όπου να ναι βγαίνει στα καταστήματα μάλλον στα 850 ε.
https://www.optomaeurope.com/product-details/hd29h

Τα ms από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Πρέπει να κοιτάς το συνολικό input lag. Τον τσέκαρα τον HD29 ευχαριστώ, αλλά τον είδα είναι 1080p και με βάζει σε σκέψεις.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Τα ms από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Πρέπει να κοιτάς το συνολικό input lag. Τον τσέκαρα τον HD29 ευχαριστώ, αλλά τον είδα είναι 1080p και με βάζει σε σκέψεις.
Από τη μία είναι 1080p αλλά από την άλλη δέχεται κανονικά 4Κ σήμα και hdr ,απλά το απεικονίζει ως 1080p. Απ΄ότι έχω ακούσει (δεν έχω δει native 4κ projector από κοντά) η διαφορά 1080 και 4Κ δεν είναι μεγάλη , το hdr κάνει όλη τη δουλειά. Αν αναλογιστείς τα 8,4ms στα 120hz που δηλώνει η optoma στο παρακάτω link ίσως είναι καλύτερη επιλογή για gaming απέναντι στον Viewsonic.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Φυσικά και είναι μεγάλη διαφορά από 1080 σε 4κ
Το θέμα είναι να υπαρξει σωστή υποστήριξη και υλοποίηση αυτού .
Εδώ το p3 τρίγωνο που υπολειπεται του 2020 και έχει διαφορά από το 709
Όπως και το 4κ με χρωματικό τρίγωνο 709 σε σχέση με 1080 σε 709 υπάρχει μεγάλη διαφορά...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Φυσικά και είναι μεγάλη διαφορά από 1080 σε 4κ
Το θέμα είναι να υπαρξει σωστή υποστήριξη και υλοποίηση αυτού .
Εδώ το p3 τρίγωνο που υπολειπεται του 2020 και έχει διαφορά από το 709
Όπως και το 4κ με χρωματικό τρίγωνο 709 σε σχέση με 1080 σε 709 υπάρχει μεγάλη διαφορά...
Πολυ απλα για να καταλαβω, epson 5650 vs viewsonic 727 ποιος θα δωσει καλυτερα χρωματα στο πανι ασχετως απο την αναλυση.
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Με τι υλικό ;
Σε πόσες ιντσες ;
Ο 5650 είναι αξιολογο μηχανάκι με μαύρο χωρίς hdr όμως .
Για μένα καλυτερο από τον epson 9200
Εάν δεν σε ενδιαφέρει το μαύρο όμως
Ο viewsonic είναι ένα σξιολογο μηχανάκι αλλά με ένα γκρι πέπλο για μαύρο σε σχέση με τον epson
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Με τι υλικό ;
Σε πόσες ιντσες ;
Ο 5650 είναι αξιολογο μηχανάκι με μαύρο χωρίς hdr όμως .
Για μένα καλυτερο από τον epson 9200
Εάν δεν σε ενδιαφέρει το μαύρο όμως
Ο viewsonic είναι ένα σξιολογο μηχανάκι αλλά με ένα γκρι πέπλο για μαύρο σε σχέση με τον epson
100 inch,1.1 comteview fixed frame. 4k hdr υλικο οπως προανεφερα.
 


Μηνύματα
6
Reaction score
3
Εφόσον χρειάζεσαι HDR δεν υπαρχει συζήτηση
Δεν νοείται 4K χωρις HDR
O @Valevaru θέλει projector για παιχνίδια. Ενώ από τη συζήτηση είχα πιστεί να πάω στον viewsonic. Χθες όμως τυχαία διάβασα σε άλλο ελληνικό forum ότι το HDR του Viewsonic δεν δουλεύει σωστά σε ps4 pro , απ ότι κατάλαβα δεν γίνεται να γίνει κάτι να διορθωθεί , στη συζήτηση συμμετείχε και ο κύριος @Μανώλης Κ. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link. Είμαι πιο μπερδεμένος από ποτέ !
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
O @Valevaru θέλει projector για παιχνίδια. Ενώ από τη συζήτηση είχα πιστεί να πάω στον viewsonic. Χθες όμως τυχαία διάβασα σε άλλο ελληνικό forum ότι το HDR του Viewsonic δεν δουλεύει σωστά σε ps4 pro , απ ότι κατάλαβα δεν γίνεται να γίνει κάτι να διορθωθεί , στη συζήτηση συμμετείχε και ο κύριος @Μανώλης Κ. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link. Είμαι πιο μπερδεμένος από ποτέ !
Όχι, θέλω ένα προβολικό για 90% ταινίες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.361
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top