Έξοδος προενισχυτη από ολοκληρωμένο λαμπατο.

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
To λογικο στους λαμπατους (ειδικά στους μικρους) θα ηταν να ειχαν εξοδο για τελικο με περισσοτερα βατ.
Ο συγκεκριμενος εχει απο τα sub out. Η καλυτερη περιπτωση ειναι να παιξεις τα κυριως ηχεια (ή τα μεσοηψηλα μονο) με τον λαμπατο και τα χαμηλα (ή σαμπ) με αλλον μεγαλυτερης ισχύος .
Το προβλημα θα ειναι πως θα φερεις την ενταση μεταξυ των μεν με των δε οταν ο μεγαλυτερος δεν εχει ρυθμιση gain.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Nομιζεις οτι εαν παρω σημα απο την εξοδο για τα σαμπ και την παω σε τελικο θα δουλεψει?
Αυτό σου έγραψα κι εγώ. Αλλά να παίζει μόνο ο τελικός στα ηχεία σου. Δεν θα μπορέσεις (κατά πάσα πιθανότητα) να φέρεις τις ευαισθησίες και των 2 σταδίων.
 

I

iason

Guest
Δεν θα μπορέσεις (κατά πάσα πιθανότητα) να φέρεις τις ευαισθησίες και των 2 σταδίων.
Αυτο για να ειμαι ειλικρινεις δεν το καταλαβαινω. Αν μπορεις να το εξηγησεις ?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτο για να ειμαι ειλικρινεις δεν το καταλαβαινω. Αν μπορεις να το εξηγησεις ?
Πολύ απλά, επειδή έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά τα δύο ενισχυτικά στάδια, το ένα θα παίζει σε διαφορετική στάθμη από το άλλο. Άντε να συμπίπτουν σε ένα σημείο έντασης. Θα μπορούσες να κάνεις διπλοενίσχυση αν είχες 2 ίδιους ενισχυτές.
 

I

iason

Guest
Πολύ απλά, επειδή έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά τα δύο ενισχυτικά στάδια, το ένα θα παίζει σε διαφορετική στάθμη από το άλλο. Άντε να συμπίπτουν σε ένα σημείο έντασης. Θα μπορούσες να κάνεις διπλοενίσχυση αν είχες 2 ίδιους ενισχυτές.
Δυο ιδιους τελικους ενοεις ?
 


I

iason

Guest
Σε εποικινωνια με την αντιπροσωπεια μου είπανε οτι το sub out eine full range και κοβετε απο το ποντεσιομετρο αραγε μπορει να χρησιμοποιηθει σαν εξοδο προενισχυτη.
Ομως δεν μπορουν να πουν ποιο θα ειναι το αποτέλεσμα ......:o:o:o:hunter:
[DOUBLEPOST=1549885860][/DOUBLEPOST]
Ναι, ή δύο ίδιους ολοκληρωμένους σε σύνδεση. (δεν σου λέω να πάρεις και άλλο λαμπάτο, θα υπάρξει λαϊκή κατακραυγή :) )
Με δυο τελικους μπορεις να μου περιγραψεις την συνδεσμολογια για να καταλαβω πως γινεται ?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σε εποικινωνια με την αντιπροσωπεια μου είπανε οτι το sub out eine full range και κοβετε απο το ποντεσιομετρο αραγε μπορει να χρησιμοποιηθει σαν εξοδο προενισχυτη.
Ομως δεν μπορουν να πουν ποιο θα ειναι το αποτέλεσμα ......:o:o:o:hunter:
[DOUBLEPOST=1549885860][/DOUBLEPOST]
Με δυο τελικους μπορεις να μου περιγραψεις την συνδεσμολογια για να καταλαβω πως γινεται ?

Άρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο ενισχυτή από αυτή τη σύνδεση.

Η διενίσχυση με δύο όμοιους ενισχυτές γίνεται με το να συνδέσεις τα γούφερ των ηχείων με τον ένα ενισχυτή και τα άλλα μεγάφωνα με τον άλλο. Εννοείται ότι το ηχείο δέχεται ξεχωριστά το ρεύμα (έχει δηλαδή ξεχωριστές μπόρνες για 2 ή 3 δρόμους). Τα μεγάφωνα θα τραβήξουν ότι τους χρειάζεται :)

Ψάξε με τον όρο διενίσχυση εδώ στο φόρουμ και θα βρεις αντίστοιχα μηνύματα: https://www.avsite.gr/forum/threads/Διενίσχυση-πως.78954/
 

I

iason

Guest
Για να μην ανοίγω άλλο νήμα αν κατάλαβα να οδηγώ με τον ολοκληρωμένο μεσαια και τοιτερ και αππ την εξοδο σαμπ παω σε τελικό αφού ελέγχεται αο το ποντεσιομετρο και οδηγω τα γουφερ.Η δεν είναι έτσι,?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι και όχι, γιατί ενώ συνδεσμολογικα στέκει, λόγω της παθητικής προενισχυτικης διάταξης, λαμπατους γαρ, ένας τρανσιστορ δε θα μπορέσει να οδηγηθεί σωστά....εκτος και εαν έχει γίνει προβλεψη κάτι τέτοιο και δεν είναι παθητική...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Για να μην ανοίγω άλλο νήμα αν κατάλαβα να οδηγώ με τον ολοκληρωμένο μεσαια και τοιτερ και αππ την εξοδο σαμπ παω σε τελικό αφού ελέγχεται αο το ποντεσιομετρο και οδηγω τα γουφερ.Η δεν είναι έτσι,?
Έτσι είναι. Οι υποδοχές των ηχείων δεν πρέπει να ενώνονται μεταξύ τους (αφαιρείς καλώδια ή βραχυκυκλωτηρες από πισω). Τέλος ρυθμίζεις τα ποτενσιομετρα του τελικού χαμηλά.
 

I

iason

Guest
Ναι και όχι, γιατί ενώ συνδεσμολογικα στέκει, λόγω της παθητικής προενισχυτικης διάταξης, λαμπατους γαρ, ένας τρανσιστορ δε θα μπορέσει να οδηγηθεί σωστά....εκτος και εαν έχει γίνει προβλεψη κάτι τέτοιο και δεν είναι παθητική...
Κοίταξε εκεί πού πάω να τα στρώσω μου τά χαλάς.....Γιατί?:idk:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα χαλασμένα θες εσύ να τα βλεπεις σωστά, μετά θα λες ότι ο μικρής ισχύος λαμπατος τα οδηγεί καλύτερα από το τρανσιτορικο τέρας που έβαλες πίσω του, και ότι τελικά είναι μύθος η ικανότητα των άλλων ενισχυτικών διατάξεων και άλλα τέτοια ωραία. :)Πρέπει όμως να σιγουρεψεις ότι ισχύει κάτι τέτοιο..
Βεβαια ακόμη και έτσι, υπάρχουν λύσεις...
 

I

iason

Guest
Κοίταξε παω να διορθώσω το λάθος με το λιγότερα δυνατο κόστος .Αν διορθώνεται .Πάντως εφοσον εχει έξοδο για σαμπ μάλλον γίνεται. Τα σαμπ δεν έχουν λάμπες .....ολα κλας d εχουν.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Κοίταξε εκεί πού πάω να τα στρώσω μου τά χαλάς.....Γιατί?:idk:
Αν ο ολοκληρωμένος έχει παθητική προενίσχυση, δεν θα ταιριάξει με οποιονδήποτε τελικό. Υπάρχουν πολλοί τελικοί που δεν αρκούνται σε παθητική.
 

I

iason

Guest
Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω με κάποιο ντεμο τελικό για να μού φύγει η απορία .
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
H "καλυτερη" λυση στην συγκεκριμένη περιπτωση ειναι να βαλεις εναν Crown τελικο που εχει και ρυθμιση ευαισθησιας εισοδου (το βαζεις στο 0,75 V) και volume για να φερεις το χαμηλο σε ισορροπία με τα μεσουψηλα.
 

I

iason

Guest
H "καλυτερη" λυση στην συγκεκριμένη περιπτωση ειναι να βαλεις εναν Crown τελικο που εχει και ρυθμιση ευαισθησιας εισοδου (το βαζεις στο 0,75 V) και volume για να φερεις το χαμηλο σε ισορροπία με τα μεσουψηλα.
Δηλαδή το θεμα πού εστιάζεται ότι η έξοδο απο το λαμπατο δεν έχει δύναμη αρκετή ώστε να οδηγήσει τρανζίστορ η δρν είναι ετσι?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Κατα πρωτον ναι.......και κατα δευτερο οτι θελεις volume στον τελικο για να φερεις σε ισορροπια τις εντασεις απο τους διαφορετικους ενισχυτες.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.123
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top