Κόστος Φυσικού Αερίου

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Καλησπέρα,

Να σας ρωτήσω ότι φίλοι μου, είναι φυσιολογικό μια πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα που ανάβει καθημερινά το καλοριφέρ για 6 ώρες να πληρώνει 1500Ε το μήνα; Τουτεστην 30*6=180 ώρες το μήνα.

Μου φαίνεται εξωφρενικό το ποσο. Δηλαδή αν είχαμε πετρέλαιο ποσο θα πληρώναμε;

Για δώστε μου τα φώτα σας.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Καλησπέρα,

Να σας ρωτήσω ότι φίλοι μου, είναι φυσιολογικό μια πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα που ανάβει καθημερινά το καλοριφέρ για 6 ώρες να πληρώνει 1500Ε το μήνα; Τουτεστην 30*6=180 ώρες το μήνα.

Μου φαίνεται εξωφρενικό το ποσο. Δηλαδή αν είχαμε πετρέλαιο ποσο θα πληρώναμε;

Για δώστε μου τα φώτα σας.
Η Ελλάδα είναι η χώρα με το ακριβότερο φυσικό αέριο παγκοσμίως ... το γνωρίζω γιατί έχω ζήσει σε αμερική και σε ευρώπη
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Υπάρχουν παρα πολλοι παράγοντες ωστε να δωθεί απάντηση.
Μονολεκτικά Ναι είναι πιθανον.
Η απλούστερη και αποδοτικότερη επέμβαση είναι μια μέτρηση της εξόδου του καυστήρα ώστε να μετρηθεί ο βαθμός απόδοσης.
Αν δεν έχει κέλυφος ενα μέσο ελληνικό εργολαβικό διαμέρισμα θέλει 1000-1500 λιτρα πετρέλαιο τον χρόνο μονο για θέρμανση.
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.614
Είναι πολλά.
Για την τιμή αερίου που έχουμε σήμερα , αν δεν μιλάμε για διαμερίσματα των 170τμ , τέτοια κατανάλωση υποψιαζει για πολύ κακο βαθμό απόδοσης του λέβητα/καυστήρα η πολύ λάθος διαστασιολογηση.
Εμείς πχ προ 7ετιας με διπλάσια τιμή κιλοβατώρας αερίου από ότι σήμερα σε 5οροφο συνολικής επιφάνειας 650τμ πανταχόθεν ελεύθερο τυπικά αμονωτο του 79 και με 24ωρη χρήση με θερμοστάτη δεν πηγαίναμε πότε πάνω από 800 και είχαμε ζεστή ολη μέρα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καθήστε ρε παιδιά...
Μιλάμε για 6 ΩΡΕΣ την ημέρα αναμμένο καλοφιρερ και χονδρικά 150 ευρώ το κάθε διαμέρισμα.
Και λέμε ότι είναι και πολλά;;;;;;;; ;;
Δηλαδή τι έπρεπε να μας το χαρίζουν ????? Και λίγα είναι αδερφέ!!!!!!
Πληρώνω από 60 μέχρι 80 με αυτόνομη με φυσικό αέριο και το θερμοστάτη μόνιμα στους 20 βαθμούς.
Που σημαίνει πως σύνολο πάνω από 1 ώρα το 24ωρο δεν ανάβει σχεδόν ποτέ.
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.614
Είναι πολλά.

Με 5.6 λεπτά ανα κιλοβατώρα χονδρικά μιλάμε για 2700 κιλοβατώρες το μήνα ανά διαμέρισμα.
Δηλαδή 90 τη μέρα - μην τρελαθούμε είναι πάρα πολλές.
 

gid

Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.615
Πληρώνω από 60 μέχρι 80 με αυτόνομη με φυσικό αέριο και το θερμοστάτη μόνιμα στους 20 βαθμούς.
Που σημαίνει πως σύνολο πάνω από 1 ώρα το 24ωρο δεν ανάβει σχεδόν ποτέ.
H παραπάνω πρόταση δίνει νέες, άνευ προηγουμένου διαστάσεις στη λέξη "σχεδόν".
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Κάθε μήνα είναι αυτό ή τον Ιανουάριο που πέρασε;
Φέτος είχε πολύ κρύο.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
H παραπάνω πρόταση δίνει νέες, άνευ προηγουμένου διαστάσεις στη λέξη "σχεδόν".
?????
[DOUBLEPOST=1549922908][/DOUBLEPOST]
Είναι πολλά.

Με 5.6 λεπτά ανα κιλοβατώρα χονδρικά μιλάμε για 2700 κιλοβατώρες το μήνα ανά διαμέρισμα.
Δηλαδή 90 τη μέρα - μην τρελαθούμε είναι πάρα πολλές.
Στο site τβς εταιρείας φυσικού αερίου δίνει παραδείγματα ετήσιας κατανάλωσης.
Αν βάλεις ότι μένεις σε πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα σου βγάζει ετήσια κατανάλωση 90.000 kwh ετήσια για θέρμανση. Αν υποθέσουμε ότι το παράδειγμα αφορά 6 μηνες το έτος (που δεν είναι τόσοι εκτός αν μένεις σε περιοχές με περισσότερο κρύο το χρόνο) τότε το μήνα είναι 15.000 άρα ανά διαμέρισμα 1.500. Με νορμάλ χρήση.
Και εδώ μιλάμε για 6 ΩΡΕΣ ημερήσια.
Ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή συνεχίζουμε να ψάχνουμε κάτι που δεν ισχύει....
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.614
90 κιλοβάτωρες κατά μέσο ορο στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών αντιστοιχούν σε πολύ μεγάλο διαμέρισμα 150+τμ τελείως αμονωτο με μόνα τζάμια κλπ και χειμώνα κάργα για σταθερή θερμοκρασία όλη τη μέρα.

Αν δεν ισχύει αυτό υπάρχει θέμα στον τρόπο που λειτουργεί η κεντρική θέρμανση η/και πρόβλημα στη ρύθμιση του καυστηρα.

Επίσης θυμίζω ότι 10 διαμερίσματα σημαίνει ότι το λιγότερο μιλάμε για 2 στον όροφο (δηλαδή με κοινά ορια). Επιπλέον πλάκες των 300τμ ανά όροφο δεν είναι ότι πιο συνηθισμένο στην περιοχή των αθηνων. Υποθέτω λοιπόν και από αυτό ότι δεν μιλάμε για πάνω από 100τμ κατά μέσο όρο.

Αν λοιπόν ο tidal μας φερει και άλλα στοιχεία σχετικά θα φανεί πιο εύκολα αν είναι πολλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.346
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top