Αγορά ηχείων.

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Καλημέρα θα ήθελα τη γνώμη οποίου γνωρίζει.Ειχα ενισχυτή τον Denon pma 520 και ηχεία τα Kef c5 τα οποία εκλάπησαν.Γενικα ακούω σε μεγάλες εντάσεις.Ημουν ευχαριστημένος από το άκουσμα αν και μετά από κάποια στιγμή είχε έντονη παραμορφωση.Επισης ο ενισχυτής ζεστενωταν αρκετά.Τωρα έχω αγοράσει καινούργιο τον Denon pma 720 και προσανατολίζονται στα magnat 1002. Μπορεί να μου πει κάποιος την άποψη του συγκρινοντας τον προηγούμενο συνδυασμό με αυτόν που σκέφτομαι να κάνω τώρα η να μου προτείνει κάποιο άλλο ηχείο πάνω κάτω στα ίδια χρήματα ; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλώς όρισες,
Τα c5 είναι ένα στίγμα για την κατά άλλα καταξιωμένη Εταιρεία. Δεν έχασες λοιπόν και πολλά.
https://www.whathifi.com/kef/c5/review
Η πρόταση της magnat που αναφέρεις είναι πολύ..... πιο τίμια.
Ρίξε μια ματιά και στην dali.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Καλώς όρισες,
Τα c5 είναι ένα στίγμα για την κατά άλλα καταξιωμένη Εταιρεία. Δεν έχασες λοιπόν και πολλά.
https://www.whathifi.com/kef/c5/review
Η πρόταση της magnat που αναφέρεις είναι πολύ..... πιο τίμια.
Ρίξε μια ματιά και στην dali.
Ευχαριστώ,απλά άκουσα ότι τα magnat θέλουν περισσότερα watt από τον ενισχυτη και σκέφτηκα μήπως ο Denon δεν τα γεμίζει.
 





ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ο ενισχυτής είναι 50W στο κανάλι και τα 1002 190W, πόσο δυνατά θέλεις να τον βάζεις?
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ο ενισχυτής σου είναι αδυναμούλης για τέτοια ηχεία. Κάποιο μικρό klipsch reference όντως θα ήταν πολύ καλή λύση.

Ή πουλάς τον ενισχυτή και αγοράζεις ενεργά της Adam ή Presonus, αν δε σ ενοχλεί η αισθητική τους :)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Καλως ηλθες ο χωρος που βρισκονται τα ηχεια ποσα τετραγωνικα ειναι,και σε τι αποσταση ακους;
κλιψ klipsch κλαψ το ιδιο ειναι για μενα,γιατι δεν εχω ακουσει κατι απο αυτην την εταιρια που να μου κανει ηχητικα,αλλα οτι παιζουν δυνατα και ευκολα παιζουν.
Να ακουσεις dali και συγκεκριμενα zensor 5 και 7,κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα ηχητικα απο αυυτα που ειχες χωρις να ειναι ακριβα.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Καλως ηλθες ο χωρος που βρισκονται τα ηχεια ποσα τετραγωνικα ειναι,και σε τι αποσταση ακους;
κλιψ klipsch κλαψ το ιδιο ειναι για μενα,γιατι δεν εχω ακουσει κατι απο αυτην την εταιρια που να μου κανει ηχητικα,αλλα οτι παιζουν δυνατα και ευκολα παιζουν.
Να ακουσεις dali και συγκεκριμενα zensor 5 και 7,κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα ηχητικα απο αυυτα που ειχες χωρις να ειναι ακριβα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες, θα ακούσω τα Dali και τα klipps και μιλάμε..
 

Μηνύματα
19
Reaction score
6
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες, θα ακούσω τα Dali και τα klipps και μιλάμε..
Καλησπέρα σε όλους, τελικά έκανα το λάθος και πήρα τα magnat 1002 .Ο ήχος είναι κακός και σε μεγάλες εντάσεις τραγικος.Ειναι εμφανές ότι Denon 720 δεν μπορεί να τα παίξει.Καμια ιδέα , τελικός η κάτι άλλο μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Η γνώμη μου είναι, προσπάθεια (ευγενική) για επιστροφή & αλλαγή κατεύθυνσης. Το να κοιτάξεις για τελικό κλπ μόνο κόστος χρεώνεσαι, αποτέλεσμα μάλλον όχι, με αυτήν την επιλογή.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
magnat 1002
Σίγουρα επηρεάστηκες απ το μέγεθος και την χαμηλή τιμή.
Τώρα πάει , έγινε.
Προσπάθησε να φέρεις την θέση ακρόασης στα 2 μέτρα και να μην τα υπεροδηγείς(παραμόρφωση).
Ο Denon δεν είναι τόσο κακός όσο νομίζεις.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
6
Σίγουρα επηρεάστηκες απ το μέγεθος και την χαμηλή τιμή.
Τώρα πάει , έγινε.
Προσπάθησε να φέρεις την θέση ακρόασης στα 2 μέτρα και να μην τα υπεροδηγείς(παραμόρφωση).
Ο Denon δεν είναι τόσο κακός όσο νομίζεις.
Η απογοήτευση μου είναι ότι στο ότι παίζουν χειρότερα από το προηγούμενο σετ που είχα( Denon 520 kef c5) θεώρησα ότι ο720 εχωντας τα ιδια χαρακτηριστικά και λίγο πιο δυνατός θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα.Μαλλον φταινε τα ηχεία.Μπορω κάπου να τα πουλήσω; Σήμερα τα παρελαβα, ειμαι Θεσσαλονίκη.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μπορω κάπου να τα πουλήσω;
Μην βιάζεσαι.
Όπως είπε κι ο kianakani λίγο παραπάνω , κάποια ηχεία θέλουν κάποιες ώρες παιξίματος για ν αποδώσουν τα μέγιστα.
Βάλτα να παίζουν σε χαμηλές εντάσεις μερικές δεκάδες ώρες και τα ξαναλέμε.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
6
Σε τι απόσταση από τον πίσω τοίχο έχεις τοποθετήσει τα ηχεία;
Ούτε δέκα πόντους.
[DOUBLEPOST=1549990642][/DOUBLEPOST]
Μην βιάζεσαι.
Όπως είπε κι ο kianakani λίγο παραπάνω , κάποια ηχεία θέλουν κάποιες ώρες παιξίματος για ν αποδώσουν τα μέγιστα.
Βάλτα να παίζουν σε χαμηλές εντάσεις μερικές δεκάδες ώρες και τα ξαναλέμε.
Ίσως έχεις δίκιο βιάζομαι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ούτε δέκα πόντους.
[DOUBLEPOST=1549990642][/DOUBLEPOST]
Ίσως έχεις δίκιο βιάζομαι.
Το βιβλιαράκι που συνοδεύει τα ηχεία σου, αναφέρει κάτι για την τοποθέτηση τους;
Τα Magnat 1002 φέρουν τους σωλήνες συντονισμού (bass reflex) στην πλάτη. Ως εκ τούτου συνίσταται ελάχιστη απόσταση από τον πίσω τοίχο τα 40-50 εκατοστά.
Ιδίως σε υψηλές εντάσεις θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα μπουμαρίσματος από την στιγμή που η απόσταση είναι μικρότερη.
Με δυο λόγια είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση τους.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top