Το σύστημα του Wizzy


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
ελα σιγα σιγα ....
οπ, για πες τα μωρα τι ειναι ?
Τα "μωρά" είναι τα βύσματα που παρήγγειλα. Δες πιο κάτω.

[...] Α! Δεν σας είπα: Θα πάρω και βύσματα IEC για το καλώδιο ρεύματος, 4 αρσενικά και 4 θηλυκά, μιας παλιοεταιρίας, της SCHURTER (δεν ξέρω εάν την ξέρετε, αν δεν την ξέρετε, να την μάθετε...;) ), δεν θέλω καν να σκέφτομαι τα €62 που θα δώσω για αυτά... [...]
Χρωματικά στο χώρο επικράτησε η λογική Μπράβο.
Σε ευχαριστώ! Οι τοίχοι βάφτηκαν σε γαλάζιο και το ταβάνι μία απόχρωση γαλάζιου κατά έναν τόνο πιο σκούρα από αυτή των τοίχων. Με το χαλί δυσκολεύτηκα αρκετά (έπρεπε να πετύχω συνδυασμό πάχους, ταιριαστού χρώματος και διαθεσιμότητας). Εν τέλει, προτίμησα χαλί τυρκουάζ χρώματος. Το υπόστρωμα (underfelt) έχει πάχος 8χιλ και το χαλί 10.5χιλ - σύνολο 18.5χιλ πάχος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Αναβολή εργασιών για αυτό το Σαββατοκύριακο, λόγω απρόβλεπτων καταστάσεων.

Δεν πειράζει, τόσο καιρό περίμενα, δεν θα ενοχλήσει μία εβδομάδα ακόμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Προσπαθώ να καταλάβω, οπότε μαζεύω τα posts σε ένα:

[…]Εννοώντας ότι στις πολύ χαμηλές συχνότητες, ένας χώρος από μπετό χωρίς μεγάλα ανοίγματα προσφέρει άνετα gain πάνω από 20-25 dB σε σχέση με τη free field απόκριση, κάτι το οποίο επιβεβαιώνεται τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά.
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό:
1) Τα 20-25dB gain είναι κάτι που θέλουμε, σωστά;
[…]
1) Αν ξέρουμε πώς να το εκμεταλλευτούμε, γενικά ναι.
Υπό συνθήκες, ίσως όχι όλα.
Δες EAR, TERMATOGAZI.
Οι συνθήκες στις οποίες αναφέρεσαι ποιες είναι; Εάν είναι ο φροντισμένος χώρος, έχω. Εάν είναι τα πολλαπλά subwoofers, δεν έχω (...ακόμα...:D).

2) Εάν ναι, τότε το πλεονέκτημα του μικρού χώρου με τοίχους από μπετό, χωρίς μεγάλα ανοίγματα, ισχύει ανεξάρτητα από το υλικό με το οποίο έχουν επενδυθεί οι τοίχοι;
2)Σε λογικά πάχη (όχι 1-2 μέτρα π.χ.), και από μια συχνότητα και κάτω και μια ενέργεια και πάνω, ναι.
Οι τρεις τοίχοι είναι χτισμένοι με τσιμεντόλιθους μήκους 50εκ και πλάτους 20εκ. Όλοι, ανεξαιρέτως, είναι γεμισμένοι με τσιμέντο. Ο τέταρτος τοίχος είναι χτισμένος με τούβλα (αυτόν δεν μπορούσα να τον γκρεμίσω, μεσοτοιχία γαρ). Οι δύο από τους τρεις τοίχους κι ο τέταρτος επενδύθηκαν με πετροβάμβακα και διάτρητη γυψοσανίδα (ο ένας έχει και heraclith). Η επένδυση έχει μέγιστο πάχος μεταξύ 6 και 10 εκατοστών. Το άνοιγμα του χώρου είναι ένα και μοναδικό: ηχομονωτική πόρτα διαστάσεων 90εκ x 215εκ.

Σε ποια συχνότητα και ποια ενέργεια αναφέρεσαι;​
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γραψε και τις εσωτερικες διαστασεις τοιχοποιιας να μην ψαχνει...για μηκος μαλλον αναφερεται και οχι σε ακεραιο πολλαπλασιο αλλων διαστασεων,αλλα ας τοποθετηθει ο ιδιος φυσικα :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Γραψε και τις εσωτερικες διαστασεις τοιχοποιιας να μην ψαχνει...για μηκος μαλλον αναφερεται και οχι σε ακεραιο πολλαπλασιο αλλων διαστασεων,αλλα ας τοποθετηθει ο ιδιος φυσικα :)
4.80 x 2.87 (στο περίπου, θα μετρηθούν ξανά πριν το στήσιμο). Το ύψος του δωματίου δεν έχει νόημα να το αναφέρω διότι δεν είναι επίπεδο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γραψε και τις εσωτερικες διαστασεις τοιχοποιιας να μην ψαχνει...για μηκος μαλλον αναφερεται και οχι σε ακεραιο πολλαπλασιο αλλων διαστασεων,αλλα ας τοποθετηθει ο ιδιος φυσικα :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Εσωτερικές έγραψα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Ή, εξήγησέ μου, τι δεν καταλαβαίνω εγώ.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Τωρινές αποστάσεις, από τελική επένδυση σε τελική επένδυση. Θα ανεβάσω σχήμα αργότερα (μέσα στην εβδομάδα).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
4.80 x 2.87 (στο περίπου, θα μετρηθούν ξανά πριν το στήσιμο). Το ύψος του δωματίου δεν έχει νόημα να το αναφέρω διότι δεν είναι επίπεδο.
Το ύψος του δωματίου είναι αυτό που ήταν, οι γυψοσανίδες δε μετράνε.

Το ταβάνι στα μπάσα συνεχίζει να είναι οριζόντιο, όπως ήταν. Η τωρινή του μορφή, είναι για υψηλότερες συχνότητες.

Ομοίως στους πλαϊνούς τοίχους.

Ξεκόλλα, μην υπολογίζεις τις γυψοσανίδες, σα να μην υπάρχουν είναι, αέρας κοπανιστός.

Όπως η βιβλιοθήκη με τους δίσκους σου, δε μετράς μήκος δωματίου μέχρι κει που ξεκινάει ο δίσκος. Μετράς μέχρι να βρεις τούβλο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Οι διατρητες γυψοσανιδες και ο πετροβαμβακας δεν οριζουν συνορα.
Δεν το ήξερα αυτό.:thumbsup:
Το ύψος του δωματίου είναι αυτό που ήταν, οι γυψοσανίδες δε μετράνε.

Το ταβάνι στα μπάσα συνεχίζει να είναι οριζόντιο, όπως ήταν. Η τωρινή του μορφή, είναι για υψηλότερες συχνότητες.

Ομοίως στους πλαϊνούς τοίχους.

Ξεκόλλα, μην υπολογίζεις τις γυψοσανίδες, σα να μην υπάρχουν είναι, αέρας κοπανιστός.

Όπως η βιβλιοθήκη με τους δίσκους σου, δε μετράς μήκος δωματίου μέχρι κει που ξεκινάει ο δίσκος. Μετράς μέχρι να βρεις τούβλο.
ΟΚ, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Επομένως, οι διαστάσεις του χώρου είναι 5,27μ μήκος x 2,67μ πλάτος x 3μ ύψος (στο περίπου).
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Ωραία, βάλε τώρα 10 sub
Αστα διάλα ρε!:roflmao:

Ξανατσεκ,το 2.87 εγινε 2.67;
Θα τα μετρήσω ξανά. Κάποιες αποστάσεις τις πήρα από τις κατόψεις και κάποιες από δικές μου μετρήσεις, οπότε η πιθανότητα λάθους υπάρχει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Ε, κάτι πάει να γίνει...
Άντε, βάλε κάνα ηχείο κει μέσα..

Και 4 σαμπ, όχι 10.

(Δε θες σαμπ, αλλά βάλε, να μη μας ζηλεύεις)

Α! Δοκίμασε του αδερφού μου τα "μικρά". Κλέψτα ένα βράδυ. Μετά, σιγά μη του τα δώσεις...:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Άντε, βάλε κάνα ηχείο κει μέσα.
Για τα ηχεία θέλω extra "χέρια". Ελπίζω ότι θα τα έχω αν όχι εντός της εβδομάδας, τουλάχιστον το Σαββατοκύριακο.

Και 4 σαμπ, όχι 10.

(Δε θες σαμπ, αλλά βάλε, να μη μας ζηλεύεις)
Είναι στα υπόψιν.:thumbsup:;)

Α! Δοκίμασε του αδερφού μου τα "μικρά". Κλέψτα ένα βράδυ. Μετά, σιγά μη του τα δώσεις...:D
Κι αυτό είναι στα υπόψιν!:roflmao:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top