ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ CD PLAYER

Μηνύματα
15
Reaction score
4
Ευχαριστω παιδια.Διαβασα ολες τις αποψεις προσεκτικα.
Το DENON και το SONY UBPX800 μου κανουν πιο πολυ ''κλικ''.
Λιγο το οικονομικο με κολλαει.........Και το MARANTZ εχει πολυ καλες κριτικες.......
229 ε το DENON , 329 το SONY στη μεση το MARANTZ 239.
:(
[DOUBLEPOST=1551127557][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα και απο' μένα..... και εγώ προς το MARANTZ θα πήγαινα και ίσως το CD6006.

κάτοχος του και αρκετά ευχαριστημένος. Όσο αναφορά το service δόξα το Θεό δεν έχει χρειαστεί....
Και 389 ομως ξεφυγαμε φιλε μου.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
Σε όλα αυτά που αναφέρθηκαν οι μηχανισμοί είναι οι φθηνοί , generic και ας είναι και sony ή teac
είναι τα απλά μοντέλα.
Η διαφορά αρχίζει με το Yamaha CD-S700 εδώ τα σκας αλλά αγοράζεις μηχανισμό
πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ο Σπυρος λεει για εισοδο - το εικονιζωμενο εχει μονο εξοδους ντιτζιταλ.Το χαρμανκαρντον το δικο μου ας πουμε εχει εισοδους ψηφιακες και δουλευει σαν ντακ. harman/kardon 970 hk.



Αυτο πως βοηθαει ?
Οταν στα μέσα του '90 αγόρασα το kenwood dp7090, ιαπωνική υπερκατασκευή,το έγραφε στις οδηγίες χρήσης με κεφαλαία γράμματα.Δεν ξέρω αν είμαι ''τυχερός'' αλλά δεν χρειάστηκα ποτέ αλλαγή laser σε κανένα player.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
4
Καλημερα.Σημερα εχω αλλη ερωτηση.
Μελλοντικα σκεφτομουν να αλλαξω και ενισχυτη,προς το παρον ολα θα παιζουν μεσω ενος Technics SU 810.
Τα ηχεια μου δεν τα πειραζω (ακομη) τα οποια ειναι AUDIO SPECTRUM CM 3.
Το ερωτημα το καινουριο ξυπνωντας σημερα , να δωσω 300 + euro για cd-dvd player η να βαλω κι αλλα 100 euro και να παρω εναν ενισχυτη?Λατρης του βινυλιου ειμαι αλλα εχω και πολλα cd`s οποτε αναγκαστικα χρειαζομαι cd player .
 


Μηνύματα
15
Reaction score
4
Λογικά και οικονομοτεχνικά σκεπτόμενος, όχι.
Και τι να κανω ρε γαμωτο.Ενα TEAC player που εχω τα εφαγε τα ψωμια του.Ο Technics παιζει ακομα μια χαρα.
Εχω 300 euro να ξοδεψω για την καυλα μου κι εχω μπερδευτει απιστευτα.
Το μονο σιγουρο ειναι το πικαπ μου,τα ηχεια και το EQ.Ολα τα αλλα ειναι υπο αμφισβητηση!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.599
Reaction score
37.974
Και κάτι τελευταίο, πλέον δυστυχώς τα ψηφιακά μουσικά αρχεία έχουν φτάσει σε τιμή τα cd's & lp's. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε έντονα ή να απαιτήσουμε από τις εταιρίες να αυξήσουν τις τιμές των cd's & lp's ώστε να μειωθούν οι τιμές των "άυλων" ;).
.. αστειευεσαι ετσι και στις 2 παρπανω προτασεις ?
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
.. αστειευεσαι ετσι και στις 2 παρπανω προτασεις ?
Καθόλου, 10€ και πάνω έχουν φτάσει τα downloads στο bandcamp. Κάποτε με 6-7$ αγοράζαμε. Θεωρητικά το βινύλιο είναι φθηνότερο μιας και συνήθως δίνει και δωρεάν το download. Μυρίστηκαν χρήμα τα κοράκια της μουσικής βιομηχανίας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.599
Reaction score
37.974
Καθόλου, 10€ και πάνω έχουν φτάσει τα downloads στο bandcamp. Κάποτε με 6-7$ αγοράζαμε. Θεωρητικά το βινύλιο είναι φθηνότερο μιας και συνήθως δίνει και δωρεάν το download. Μυρίστηκαν χρήμα τα κοράκια της μουσικής βιομηχανίας.
Μαλιστα, και αν ανεβουν οι τιμες των δισκων θα κατεβουν οι τιμες των download ?
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
Και τι να κανω ρε γαμωτο.Ενα TEAC player που εχω τα εφαγε τα ψωμια του.Ο Technics παιζει ακομα μια χαρα.
Εχω 300 euro να ξοδεψω για την καυλα μου κι εχω μπερδευτει απιστευτα.
Το μονο σιγουρο ειναι το πικαπ μου,τα ηχεια και το EQ.Ολα τα αλλα ειναι υπο αμφισβητηση!
Τα πράγματα είναι απλά.
Θες ή δεν θες να ακούς τα cd;
Αν ναι , τότε έχεις τις εξής επιλογές.
Αγοράζεις cd player
Ή τα ριπάρεις και τα ακούς μετά από DAC.
[DOUBLEPOST=1551179610][/DOUBLEPOST]Στην β λύση όπως σου έγραψαν αντί για Ντακ αγοράζεις ενισχυτή με Ντακ και έχεις ένα σε δύο.
Επίσης αν πάρεις ενισχυτη με Ντακ και βαριεσαι να ριπάρεις μπορεις να πάρεις και ένα φθηνό dvd με coaxial σαν Τράνσπορτ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.599
Reaction score
37.974
επι του θεματως, δεν εχω να προτεινω κατι, σε αυτη τη κατηγορια τιμης οτι και να παρεις ειναι λιγο πολυ το ιδιο. Τιμια τα Denon, και το Μαραντζ . Η πρoταση του Sony αξιολογη. Προσωπικα, βαση λογικης θα επελεγα Sony, αλλα δεν ειμαι λογικος και θα επελεγα το Marantz , ειναι πιο διαφανο απο το denon, αν τα υπολοιπα ενισχυτικα-ηχεια χρωματιζουν εντονα, Denon, αν τα υπολοιπα ειναι πιο διαφανα.
 



Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Εχω και εγω αυτα τα καλουδια και τα αρχεια υψηλης αναλυσης.και απολαμβανω τις τεχνολογικες δυνατοτητες,αλλα ξερω οτι δεν εχω ουσιαστικα τιποτα,καμια επαφη με τον καλιτεχνη,ολα ειναι απροσωπα.
Γιατί, άμα κρατάς το CD ή το δίσκο, κρατάς τον καλιτέχνη από τα τομπολίνια; :roflmao:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
αν πάντως επιμένεις για cd player έχω δει αυτό
https://www.e-shop.gr/cambridge-audio-topaz-am10-black-p-PER.706731

δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλά τα players της ca αλλα η έκπτωση είναι καλή;)
Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος στο "πάντρεμα" του link..;)
Το συγκεκριμένο αναφέρεται σε ενισχυτή της CA κ μάλιστα σε παντελώς αδύναμο μοντέλο.. 2x35W..
Ο συγκεκριμένος θα δυσκολευτεί να οδηγήσει κ ηχεία fullrange φουσκωτού θαλάσσης, όχι τα CM3 με το 10" woofer;)
Oχι ότι ο συγκεκριμένος technics είναι κανένα τέρας δύναμης, αλλά θεωρώ ότι χρειάζεται τουλάχιστον 80 με 100 καθαρά watt για να παίξουν αξιοπρεπώς κ με ασφάλεια τα CM3..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Γιατί, άμα κρατάς το CD ή το δίσκο, κρατάς τον καλιτέχνη από τα τομπολίνια; :roflmao:
Εντάξει θεωρώ ότι η όλη διαδικασία ακρόασης ενός κομματιού ή καλλιτέχνη μέσω του αναλογικού μέσου (Πικάπ & βινύλιο) δηλ. το να βγάλεις τον δίσκο, να τον καθαρίσεις, με το σπρέϋ κ το αντιστατικό βουρτσάκι, να τον βάλεις πάνω στο πλατό, να ρυθμίσεις μέγεθος στροφές, να ακουμπήσεις εσύ την βελόνα πάνω κλπ, εάν δεν είναι πλήρως αυτόματο, είναι από τα πράγματα που συνεισφέρουν περισσότερο μέσω της συμμετοχικής διαδικασίας στην συνολική ευχαρίστηση ακρόασης σε σχέση με τα δύο τρία κλικ με το ποντίκι κ το laptop.
Η όλη διαδικασία δηλαδή έχει κ αυτή την συμμετοχή της στο συνολικό αποτέλεσμα της απόλαυσης.
Είναι χρήσιμα και τα ηλεκτρονικά μέσα κ τα αναλογικά (υποκειμενική μου άποψη πάντα:))
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ και εμπλουτίζω όσο μπορώ κ τα 2 μέσα (αναλογικό / ψηφιακό)
Το κάθε ένα συνεισφέρει ξεχωριστά και με διαφορετικό τρόπο στην μουσική/ακρόαση και πιθανόν απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, τουλάχιστον όσον αφορά την μεμονωμένη κ αποκλειστική χρήση..
 
Last edited:


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Γιατί, άμα κρατάς το CD ή το δίσκο, κρατάς τον καλιτέχνη από τα τομπολίνια; :roflmao:
Άμα.εισαι τυφλός φυσικά δεν έχει νόημα,αλλά άμα βλέπεις είναι ωραία να έχεις τα εξώφυλλα τις πληροφορίες και τους στιχουςΚαι.φυσικα προσθέτεις το οποία συναισθηματική και συλλεκτική αξία υπάρχει.Τι προσπαθείς να αποδείξεις τώρα;Ξερω δεν είναι εύκολο να παραδεχτεις ότι δεν έχεις τίποτα,η αυτό που νομίζεις ότι έχεις είναι αέρας.!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.208
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top