Αναζήτηση ηχείων

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Φίλε μου, καταλαβαίνω οτι έχεις ένα μικρό χώρο που δεν θέλεις να αλοιώσεις την αισθητική του με αντικείμενα που θα βοηθήσουν τον ηχητικά, όπως επίσεις δεν θέλεις να τον γεμίσεις με κουτιά που παράγουν ήχο.
Παρολα αυτά, το να μην παίρνεις ισορροπημένα και σε ολο το φάσμα την πληροφορία που υπάρχει στις ηχογραφήσεις είναι ξεκάθαρα λάθος, το οποίο δημιουργεί στερήσεις και μειώνει σημαντικά την απόλαυση. Επίσεις ο ενισχυτής σου είναι ανίκανος να οδηγήσει σωστά σχεδον οποιοδήποτε σοβαρό ηχείο.

Λαμβάνοντας υπ΄οψιν μου τα παραπάνω η πρόταση μου είναι να ξανασκεφτείς την περίπτωση ενός ζευγαριού ενεργών, συμπληρώνοντάς τα με δυο σαμπγούφερς. Αν δεν σου αρέσουν αισθητικά τα σαμπ υπάρχουν και κάποια που είναι περοσσότερο διακριτικά όπως τα παρακάτω.
https://www.bowerswilkins.com/home-audio/pv1d
http://lyngdorf.com/bw-2/

Τώρα αν επιμένεις να πάς σε επιλογή παθητικών βάσης θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα Pmc twenty5.22. Με τοποθέτηση κοντά στον πίσω τοίχο, όπου τα ηχεία αυτά παίζουν απροβλημάτιστα και σε συνδυασμό με τη γραμμή μεταφοράς χαμηλών, είναι μια πολύ καλή επιλογή. Δεν θα μπορέσει βέβαια να τα οδηγήσει σωστά ο ενισχυτής σου. Το ίδιο συνέβει και με τα focal που άκουσες, τα οποία είναι εξαιρετικά αν τα ακούσεις να οδηγούνται σωστά.
Το ξέρω οτι ο naim εχει κάποιους περιορισμούς λόγω ισχύος αλλά οφείλω να σου πώ οτι δεδομένου οτι δεν θεωρώ τα spectrum εύκολα ηχεία,μέχρι εκεί που μπορεί, εχω εξαιρετικό αποτέλεσμα.Εξάλλου για αυτόν τον λόγο δεν σκοπέυω να τα πουλήσω και να τα απολαμβάνω στο χωριό.Τα έχω 20 χρόνια και ήθελα μια αλλαγή.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εμένα βασικά μου αρέσει η πρόταση του Costas ear για τα presonus. Αν δεν θέλεις 4 σαμπ πάρε 2, μια χαρα είναι.
Τον naim θα τον χρησιμοποιήσεις σαν προενισχυτή. Το cross θα το κάνει το σαμπ. Το μόνο που δεν θα έχεις είναι κάποιο σύστημα ισοστάθμισης αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις με ένα mini-dsp.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Εμένα βασικά μου αρέσει η πρόταση του Costas ear για τα presonus. Αν δεν θέλεις 4 σαμπ πάρε 2, μια χαρα είναι.
Τον naim θα τον χρησιμοποιήσεις σαν προενισχυτή. Το cross θα το κάνει το σαμπ. Το μόνο που δεν θα έχεις είναι κάποιο σύστημα ισοστάθμισης αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις με ένα mini-dsp.
Να ρωτήσω οι κύριοι που χρησιμοποιούν τόσα sub τι μουσική ακούνε?
 



Μηνύματα
118
Reaction score
245
Δεν χρειάζεται να ακούσουν.


Αφού οι μετρήσεις είναι τζιτζί, και μόνο να κοιτάς τις καμπύλες φτάνει.


.
Δεν χρειάζεται να ακούσουν.


Αφού οι μετρήσεις είναι τζιτζί, και μόνο να κοιτάς τις καμπύλες φτάνει.


.
Περιμένω και από τα υπόλοιπα μέλη τις μουσικές τους.Έτσι για να δούμε τι ταιριάζει με τι.Καλά δεν το συζητάω οτι δεν είμαι στην φάση να είμαι και με το πολύμετρο στο χέρι.Εκεί νομίζω οτι δεν με αφορά.Όπως είπα και νωρίτερα ψάχνω για έναν καλό δικάναλο ήχο.Δεν μου αρέσει να είμαι συνεχώς από πάνω και να ψάχνομαι.
[DOUBLEPOST=1551657433][/DOUBLEPOST]
Κλασική+λιγότερο Jazz για μένα
Έχετε κάποια γνώμη για τα sonus faber toy και για τα vienna acoustics?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.052
Reaction score
77.847
Για το πουλί.
αυτό με τα πούπουλλλα :lol:
[DOUBLEPOST=1551658656][/DOUBLEPOST]
Δεν θα τα αγόραζα
αααα δεν μιλάς κυριλάτα...

δέρμα δεν σ αρέσσσ
λάκα δεν σ αρέσσσσ
ε τι σκα σ αρέσσσσ?!:roflmao:
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Να ρωτήσω οι κύριοι που χρησιμοποιούν τόσα sub τι μουσική ακούνε?
Εγώ ακούω τα πάντα. Δεν έχει να κάνει με το είδος της μουσικής. Το σωστό σύστημα θα τα παίξει όλα. Παλιές ή νέες ηχογραφήσεις, καλές και κακές, θα ακουγονται σε κάθε περίπτωση καλύτερα.

Εγώ έχω ένα σαμπ αλλά χρειάζομαι περισσότερα. Και δεν χρειάζεται να μετρήσεις τίποτα. Μια φορά φωνάζεις τον ειδικό να στο ρυθμίσει και τέλος.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Περιμένω και από τα υπόλοιπα μέλη τις μουσικές τους.Έτσι για να δούμε τι ταιριάζει με τι.Καλά δεν το συζητάω οτι δεν είμαι στην φάση να είμαι και με το πολύμετρο στο χέρι.Εκεί νομίζω οτι δεν με αφορά.Όπως είπα και νωρίτερα ψάχνω για έναν καλό δικάναλο ήχο.Δεν μου αρέσει να είμαι συνεχώς από πάνω και να ψάχνομαι.
[DOUBLEPOST=1551657433][/DOUBLEPOST]
Έχετε κάποια γνώμη για τα sonus faber toy και για τα vienna acoustics?


Δυό τρία άτομα ποιό πάνω που γράφουν σ΄αυτό το νήμα έχουν μεγάλο κόλλημα με την κλασική,
(σπουδές στην εκκλησιαστική ακαδημία.... καταλαβαίνεις),
γι αυτό η εμμονή με τα sub, θέλουν να ακούν καλά το εκκλησιαστικό όργανο.
Τα άλλα παιδγιά δεν τα ξέρω ...


Τα ηχεία που αναφέρεις ειναι όντως ΓΤΠΚ.

.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.500
Reaction score
126.145
Τα μουσικά είδη που ευνοούνται από την παρουσία πολλαπλών σαμπ στο σύστημα, είναι ..όλα.

Αυτά που ευνοούνται ιδιαίτερα, είναι τα ελαφρολαϊκά του κάγκουρα, που συνήθως τα ακούς από 3 τετράγωνα μακριά, όταν ο κάγκουρας είναι στο καγκουράμαξο με ανοιχτό το στέρεο στην τσίτα, και τρίζουν τα τζάμια στην διπλανή πολυκατοικία όπως όταν περνάνε τα άρματα στις εθνικές παρελάσεις.

Αυτά που ευνοούνται στο ελάχιστο, είναι δίσκοι σόλο φλάουτο, σόλο φλογέρα, και λοιπά παντελώς άμπασα, όπως και χαϊεντάδικα καμπανάκια και πριμάκια, που παίζουν και από 6-ιντσο ανοιχτής μπάφλας στα 5μ απόσταση ακρόασης, εξ'ου και η αναγκαία χρήση τους σε εκθέσεις Χάι Έντ από συστήματα γτπκ.

Σχετικά αυξημένη δυσκολία ένταξης σαμπ στο ηχοσύστημα αντιμετωπίζουν οι ακροατές κλασσικής μουσικής, διότι εκεί το μπουμάρισμα ενοχλεί πολύ, και ταυτόχρονα το εκκλησιαστικό όργανο χωρίς σαμπ ακούγεται σα χαλαζμένο αρμόνιο, ενώ αντιθέτως, οι ακροατές χέβι μέταλ και χαρντ ροκ, δε ξεχωρίζουν το μπουμάρισμα από την φασαρία που ακούνε - ίσως να βελτιώνεται κιόλας αυτός ο οχετός φασαρίας που αποκαλούνε μουσική, ενώ οι ακροατές Μόμπι και λοιπών ειδών μπιτάδικης μουσικής, σπανίως θα καταλάβουν μέσα στο έβερεστ χαμηλού μια αθώα βουνοκορφή στους 50 κύκλους, εκτός κι αν έχουν εκπαιδευμένα αφτχιά σαν εμένα. :p

Τέλος, υπάρχουν και μουσικές που στόχος της αναπαραγωγής είναι (ανάμεσα στα υπόλοιπα) να κουνιούνται και τ'άντερα. Όπως αυτό:


Αν το ακούτε και δε κουνιούνται τ'άντερά σας, έχετε κακό στέρεο. Λάιφ Σακς.
 
Last edited:

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Καλησπέρα,μήπως υπάρχει κανένας καλός άνθρωπος που να κατέχει τα reference 3a de capo και να μπορεί να εξυπερητήση για ακρόαση για να τα βάλω και αυτά στην λίστα?Εννοείται για μτχ.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να ρωτήσω οι κύριοι που χρησιμοποιούν τόσα sub τι μουσική ακούνε?
Εχει σημασια ? "συχνοτικη αποδοση διαφορων οργανων"

Περιμένω και από τα υπόλοιπα μέλη τις μουσικές τους.
Σιχαινομαι που θα το γραψω γιατι θα στεναχωρησω πολλους και ιδιως τον εξαφανισμενο νταλιμπαν , αλλα η απαντηση μου ειναι "ολα" .

ο κάγκουρας είναι στο καγκουράμαξο
το κιτρινο ε ?
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Καλησπέρα και πάλι, αφού κάποιοι πρότειναν και ενεργά, σκεφτόμουν να τολμήσω να δοκιμάσω τα kef ls 50 wireless.O naim λειτουργεί και εδώ ως προ έτσι δεν είναι?Είμαι σίγουρος οτι θα μου πείτε και για sub.Ξέρουμε αν αυτά τα ηχεία έχουν spotify connect?Κύριε ear ενδιαφέρον πρόταση αυτά τα dynaudio, που μπορώ να τα ακούσω?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.500
Reaction score
126.145
Κύριε ear ενδιαφέρον πρόταση αυτά τα dynaudio, που μπορώ να τα ακούσω?
Σπίτι σου, αφού τα αγοράσεις, τα στήσεις με μετρήσεις, τα ισοσταθμίσεις με κάνα ντιράκ και κάτσεις στην θέση ακρόασης. ;)

Είμαι βέβαιος ότι θα τα αγαπήσεις. :)

Αρκεί να μην έχει σοβαρά θέματα ο χώρος σου στους χρόνους αντήχησης. Τα ηχεία είναι άριστα. Αν τους επιτρέπει ο χώρος, θα πάθεις σοκ.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Σπίτι σου, αφού τα αγοράσεις, τα στήσεις με μετρήσεις, τα ισοσταθμίσεις με κάνα ντιράκ και κάτσεις στην θέση ακρόασης. ;)

Είμαι βέβαιος ότι θα τα αγαπήσεις. :)

Αρκεί να μην έχει σοβαρά θέματα ο χώρος σου στους χρόνους αντήχησης. Τα ηχεία είναι άριστα. Αν τους επιτρέπει ο χώρος, θα πάθεις σοκ.
Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω χωρίς πρώτα να ακούσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.500
Reaction score
126.145
Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω χωρίς πρώτα να ακούσω.
Συγχωρεμένος, αλλά δε μπορείς να ακούσεις, αν δε κάνεις αυτά:

τα στήσεις με μετρήσεις, τα ισοσταθμίσεις με κάνα ντιράκ και κάτσεις στην θέση ακρόασης. ;)
Διότι ακούς κατά 80% το χώρο σου και 20% τα ηχεία, και δε γίνεται να ακούσεις τα ηχεία χωρίς ισοσταθμιση του χώρου σου. ;)

Τα ίδια ηχεία σε άλλους χώρους και με άλλες ισοσταθμίσεις, μπορούν να (και θα) παίζουν εντελώς διαφορετικά.

Τι νομίζεις ότι θα ακούσεις κάπου αλλού πριν τα πάρεις; Το πώς "παίζουν";
Ας γελάσω: Χο χο χο.

Οι προδιαγραφές τους και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, είναι αρκετά για να καταλάβει κανείς τις δυνατότητες των ηχείων.

Το πώς θα παίξουν, εξαρτάται από το χώρο, την ισοσταθμιση και τα συνοδά. Και φυσικά είναι μετρήσιμα όλα αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Συγχωρεμένος, αλλά δε μπορείς να ακούσεις, αν δε κάνεις αυτά:



Διότι ακούς κατά 80% το χώρο σου και 20% τα ηχεία, και δε γίνεται να ακούσεις τα ηχεία χωρίς ισοσταθμιση του χώρου σου. ;)

Τα ίδια ηχεία σε άλλους χώρους και με άλλες ισοσταθμίσεις, μπορούν να (και θα) παίζουν εντελώς διαφορετικά.

Τι νομίζεις ότι θα ακούσεις κάπου αλλού πριν τα πάρεις; Το πώς "παίζουν";
Ας γελάσω: Χο χο χο.

Οι προδιαγραφές τους και τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, είναι αρκετά για να καταλάβει κανείς τις δυνατότητες των ηχείων.

Το πώς θα παίξουν, εξαρτάται από το χώρο, την ισοσταθμιση και τα συνοδά. Και φυσικά είναι μετρήσιμα όλα αυτά.
Υποθετικά δηλαδή εάν επιλέξω ένα ηχείο από τα 5-10-15 που θα ακούσω και ένα από αυτά μου κάνει κλικ,θα μπορεσω να τα φέρω πάνω-κάτω στα μέτρα που το άκουσα στο σπίτι μου.
[DOUBLEPOST=1551736678][/DOUBLEPOST]Τα kef δεν τα έχει ακούσει κανείς?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.706
Μηνύματα
2.873.218
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top