Πρόβλημα με τον Ήχο.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Htpc, σύνδεση με marantz sr 7009 μέσω hdmi.
Δεν έχω πολυκάναλο ήχο dolby digital, dts κλπ.
Σε πολυκάναλο αρχείο πχ dts είτε δεν έχει καθόλου ήχο, είτε το βλέπει σαν stereo (μόνο δύο κανάλια).

Θα μου πείτε, τώρα το πείρες είδηση?
Για player μέχρι τώρα είχα ένα dune καθώς και δέκτη Nova.

Σαν εφαρμογές έχω:

JRiver
MPC-HCx64
VLC M.P.
Windows M.P.
& Ταινίες & Τηλεόραση.

Καμία από τις παραπάνω δεν είναι ok.

Κάποια περίοδο αν θυμάμαι καλά η εφαρμογή MPC-HCx64 ήταν εντάξει (& dolby digotal & DTS), όμως τώρα τίποτα! Ότι και να κάνω!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
DD & DTS το 2019; :geek:

Είναι ρύθμιση της κάρτας γραφικών. Ελπίζω να είναι συνδεδεμένα μέσω HDMI.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Μάλλον είμαι πίσω σε αυτό το θέμα. Τέλος πάντων.

Ναι, Είναι συνδεδεμένα με hdmi.
Στην κάρτα γραφικών? Και τι ρυθμίζω?

Μήπως χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Προφανώς. :p Ποιά κάρτα έχεις, ποιές ρυθμίσεις εξόδου ήχου;

Το VLC δεν έχει ρύθμιση ήχου που αλλάζει και τις ρυθμίσεις του πισί; Δεν το χρησιμοποιώ πιά και δεν θυμάμαι.
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Εχουν πεσει απο το δεντρο
Παρε ενα πλευερ και ασε τα htpc καποιος πουλαγε med600 με 30 η 40 ευρω
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Οκ , βοηθάει το παραπάνω video.
Σχετικά με τα πολυκάναλα, 5,1 σύστημα έχω άρα μια χαρά είμαι με το dd & dts...
Η Αγάπη μου εξ άλλου είναι η μουσικούλα, και εκεί τα 2 κανάλια είναι υπεραρκετά!
Στο δε σινεμά (1-2 ταινίες την εβδομάδα) & λόγω των γούστων μου δεν είναι απαραίτητες οι τελευταίες τεχνολογίες.
[DOUBLEPOST=1551986762][/DOUBLEPOST]
Εχουν πεσει απο το δεντρο
Παρε ενα πλευερ και ασε τα htpc καποιος πουλαγε med600 με 30 η 40 ευρω
Επίσης μάλλον έχεις δίκιο... Καμιά φορά μας πιάνει η περιέργεια, και ο μαζοχισμός! Αφού έχω το Dune HD Base 3D για αυτόν τον λόγο, το οποίο διαθέτει άψογη εικόνα & ήχο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ναι ρε φιλε , δεν ειμαστε θυματα του καταναλωτισμου και περιμενουμε να ωριμασουν οι τεχνολογιες !
Καλέ σάπισαν και οι επόμενες πιά. :D
10+ χρόνια τα HD, 24 τα DD.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Αλήθεια σήμερα με τι φορμά βλέπετε τις ταινίες σας? Εγώ είμαι μια χαρά με το σύστημά μου βλέποντας από το πλήρες κατ εμέ αρχείο της nova.
Κατεβάζοντας δε αρχεία, πάλι δεν έχω πρόβλημα. Όλα τα αρχεία ο marantz τα βλέπει σαν dd ή dts αφού έχω 5,1...

Επαναλαμβάνω έχω ένα υπέροχο, τρισδιάστατο και ζωντανό πεδίο ήχου με το 5,1 στα 3Χ4 του χώρου μου!
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Έχω απορίες.

Η νοβα πχ σε φορμα μεταδίδει τις ταινίες της?

Και κάτι άλλο' με 5,1 ηχεία, έχω και άλλες επιλογές πέραν αυτών που ανέφερα? (μάλλον έχω μείνει πίσω).....

Κάποια περίοδο έθεσα 2 ηχεία ύψους μπροστά, δεν είδα αξιόλογη διαφορά και τα έβγαλα. Τι να έφταιγε?
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
κατεβασε το klite mega απο το mirror 1 και εγκατεστησε το με προσοχη ,οταν φτασει στο σημειο που σου ζηταει το format των ηχειων σου(αυτο δεν παιζει ρολο) ,στην δεξια πλευρα ,πρεπει να επιλεξεις οτι το decoding γινεται απο τον receiver σου και οχι απο τον υπολογιστη σου,με τα αντιστοιχα format.
Θα περασει και την τελευταια εκδοση του meda player classic καθως και τα τελευταια encoders που χρεαζεσαι.
Ανοιξε ενα αρχεο ταινιας(mkv) και στην μπαρα κατω δεξια θα σου ανοιξει καποια εικονιδια .Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ενα μπλε που γραφει lav. Οταν πατησεις επανω του θα σου ανοιξει τις ιδιοτητες του,εκει καταργεις την επιλογη drc γιατι την εχει ο ενισχυτης σου,στο ακριβως απο κατω πεδιο(bitstreaming)επιλεγεις τα παντα εκτος απο το force max dts hd rate. Στην δευτερη σελιδα που ειναι το mixing τα απενεργοποιεις ολα εκτος απο το dont mix stereo sources.Εισαι ετοιμος και θα ακους και τα νεα φορματ σωστα. Αν κολλησεις καπου εδω ειμαι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
κατεβασε το klite mega απο το mirror 1 και εγκατεστησε το με προσοχη ,οταν φτασει στο σημειο που σου ζηταει το format των ηχειων σου(αυτο δεν παιζει ρολο) ,στην δεξια πλευρα ,πρεπει να επιλεξεις οτι το decoding γινεται απο τον receiver σου και οχι απο τον υπολογιστη σου,με τα αντιστοιχα format.
Θα περασει και την τελευταια εκδοση του meda player classic καθως και τα τελευταια encoders που χρεαζεσαι.
Ανοιξε ενα αρχεο ταινιας(mkv) και στην μπαρα κατω δεξια θα σου ανοιξει καποια εικονιδια .Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ενα μπλε που γραφει lav. Οταν πατησεις επανω του θα σου ανοιξει τις ιδιοτητες του,εκει καταργεις την επιλογη drc γιατι την εχει ο ενισχυτης σου,στο ακριβως απο κατω πεδιο(bitstreaming)επιλεγεις τα παντα εκτος απο το force max dts hd rate. Στην δευτερη σελιδα που ειναι το mixing τα απενεργοποιεις ολα εκτος απο το dont mix stereo sources.Εισαι ετοιμος και θα ακους και τα νεα φορματ σωστα. Αν κολλησεις καπου εδω ειμαι.

Ευχαριστώ πολύ.
Από Τρίτη θα ξεκινήσω τα παραπάνω. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
κατεβασε το klite mega απο το mirror 1 και εγκατεστησε το με προσοχη ,οταν φτασει στο σημειο που σου ζηταει το format των ηχειων σου(αυτο δεν παιζει ρολο) ,στην δεξια πλευρα ,πρεπει να επιλεξεις οτι το decoding γινεται απο τον receiver σου και οχι απο τον υπολογιστη σου,με τα αντιστοιχα format.
Θα περασει και την τελευταια εκδοση του meda player classic καθως και τα τελευταια encoders που χρεαζεσαι.
Ανοιξε ενα αρχεο ταινιας(mkv) και στην μπαρα κατω δεξια θα σου ανοιξει καποια εικονιδια .Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι ενα μπλε που γραφει lav. Οταν πατησεις επανω του θα σου ανοιξει τις ιδιοτητες του,εκει καταργεις την επιλογη drc γιατι την εχει ο ενισχυτης σου,στο ακριβως απο κατω πεδιο(bitstreaming)επιλεγεις τα παντα εκτος απο το force max dts hd rate. Στην δευτερη σελιδα που ειναι το mixing τα απενεργοποιεις ολα εκτος απο το dont mix stereo sources.Εισαι ετοιμος και θα ακους και τα νεα φορματ σωστα. Αν κολλησεις καπου εδω ειμαι.
Εκανα τα πάντα όπως αναφέρεις παραπάνω.
Επιμένει το σύστημα στο δικάναλο.:(.
 



Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Οι συνδεσεις σου στον marantz ειναι σωστες ,δηλαδη στο monitor out εχεις την τηλεοραση και σε διαφορετικα input εχεις nova υπολογιστη, και οτι αλλο; Μην περιμενεις απο την τηλεοραση να κατεβασει πολυκαναλο απο το hdmi δεν το κανουν ολες σωστα,η δεν το κανουν καθολου.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Hdmi κάρτας γραφικών σε ένα hdmi in του marantz και από το hdmi out του marantz σε ένα hdmi της tv. Αν θές να χρησιμοποιήσεις το arc το βαζεις στο hdmi που το γράφει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top