Πρόβλημα με συνδέσεις vol.2


Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ναι, το έχω περάσει.

Υ.Γ. σήμερα ήρθε και HDMI 2.1 επειδή με έφαγε η περιέργεια, τζίφος. Τζάμπα 30ε.

Υ.Γ.2 να δοκιμάσω καθαρά απο περιέργεια να συνδέσω τη Τιβί με LAN παρά με Wlan; μπας και...
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
@Zizik ,

Έκανα κάποιες δοκιμες σήμερα. Με κλειστό τον ενισχυτη και ανοικτο το PC είχα flickering στην εικόνα στη Τιβι. Όλες οι ρυθμισεις εντάξει.
Το ίδιο με το PS4.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Όλα άρχισαν μόλις άλλαξα τηλεοραση...

Υ.Γ. επίσης παρατηρώ πολύ "ασπριλα" τα μαυρα όταν πχ πάει να ανοιξει το pc η το PS4.
Δταιει η ποιότητα της Τιβι? Φταίει ότι περναει το σήμα μέσα απ' τον ενισχυτή?
Να συνδέσω απευθειας τιςβπηγες στη Τιβι?
[DOUBLEPOST=1552604301][/DOUBLEPOST]Α ξέχασα να πω, πως με ανοικτό τον ενισχυτή, οι πηγές δουλεύουν εντάξει. Ούτε φλινερινγκ ούτε τπτ από PC είτε PS4
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Υ.Γ. επίσης παρατηρώ πολύ "ασπριλα" τα μαυρα όταν πχ πάει να ανοιξει το pc η το PS4.
Είναι μήπως ρυθμισμένη η τιβί σε κανένα fake HDR; :D Βάλε auto.

Με κλειστό τον ενισχυτη και ανοικτο το PC είχα flickering στην εικόνα στη Τιβι.

Α ξέχασα να πω, πως με ανοικτό τον ενισχυτή, οι πηγές δουλεύουν εντάξει. Ούτε φλινερινγκ ούτε τπτ από PC είτε PS4
Αυτά δείχνουν θέματα HDMI, συχνότητας ή και ανάλυσης.


Να συνδέσω απευθειας τις πηγες στη Τιβι?
Θα το είχα ήδη δοκιμάσει.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
414
Reaction score
891
"The LG SK8000 supports most of the common resolutions without issue. 4k @ 60 Hz @ 4:4:4 or 4:2:2 is only supported when HDMI ULTRA HD Deep Color is enabled for the input used, like most TVs."

Για δες μήπως το hdmi σου δίνει 30hz για κάποιον περίεργο λόγο. Δεν πιστεύω, αλλά δες το.

Επίσης τί σύνδεση internet έχεις; Αν έχεις κλασική ελληνική 24αρα είναι πολύ πιθανό να μη φτάνει για 4k ΚΑΙ ήχο 5.1
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Επίσης τί σύνδεση internet έχεις; Αν έχεις κλασική ελληνική 24αρα είναι πολύ πιθανό να μη φτάνει για 4k ΚΑΙ ήχο 5.1
Δεν αποκλείεται αλλά δεν είναι πολύ πιθανό. Ο ήχος DD+, ακόμα και με Atmos, είναι μικρούλης σε όγκο.
Έχω την εντύπωση πως το Netflix θα μείωνε πρώτα το bitrate της εικόνας, όπως κάνει και στις χαμηλότερες αναλύσεις.

Εδώ δείχνει να μην αρέσει στον ενισχυτή κάτι. Μήπως το ARC του δεν δέχεται 4K;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Σε σπίτι φίλου με netflix, μου έδειχνε τη σειρά Colombus που έχει 4Κ HDR και το bandwidth ήταν οριακό, σε κάποιες φάσεις έκανε και buffer και προφανώς κολλούσε. Γι αυτό ρωτάω.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Παίδες, ευχαριστώ αρχικά για τον κόπο σας.

Να απαντήσω στο καθένα. Εχω 24ρα η οποία κλειδώνει-ναι ειναι κουφό-στα 24350. Δε τίθεται θεμα ταχύτητας. Αλλωστε στο "ινφο" το νετφλιξ στριμαρει με 15.5μβιτ και έχουμε άλλα 10. (ουτε λογος να λαγκαρει και να γεμισει buffer, παιζουν ολα νεράκι)

Αυτό με το HDMI 30Hz δε το εχω βρεί πουθενά σα ρύθμιση.

Επίσης ARC mε 4Κ επίσης δε το βρίσκω κάπου.

Στο μανουαλ του ενισχυτή αναγράφει οτι ειναι HDCP 2.2 compliant Και οτι εχει 4Κ Passthrough https://europe.yamaha.com/en/produc...eivers_amps/rx-a550_g/specs.html#product-tabs

Μα το περίεργο (αφήνω εκτος το νετφλιξ) ειναι πως με τη προηγούμενη τιβι, πάλι με ARC ολα λειτουργούσαν ρολόϊ. Δεν ειχα με κλειστό τον ραδιοενισχυτή ποτέ flickering κτλ.

Υ.Γ. περιμένω το οπτικο καλώδιο, μήπως και ακυρώσω το ARC και σωθω. Να εχω τόσο εξοπλισμο και να μην μπορω να τον ευχαριστηθω... :(
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Να επισημάνω τα σημερινά μου βήματα, μιας και βρήκα χρόνο.

Συνέδεσα με καλώδιο δικτύου τη τιβί, τζίφος. Τα ίδια. Άρα επιβεβαιώνεται πως δεν ήταν θέμα ταχύτητας.
Όπως ανέφερα, με κλειστό τον ενισχυτή είχα φλικερινγκ. Ετσι δοκιμασα να συνδεσω το PS4 απ ευθείας στη τιβι. Τζιφος, δεν εχει 5.1, παρα μονο στερεο αναβει στον ενισχυτή.
Άρα δε μπορώ να έχω 5.1 με πηγή απ ευθείας στη τιβί.

Ή απίστευτη ειρωνεία? Κάπου στο Μανουέλ του ενισχυτή γράφει πως αν έχετε φλικερινγκ ακυρωστε το arc και βάλτε οπτική ίνα.

Τόσο εύκολα βγάζουν την ουρά τους απέξω?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Τόσο εύκολα βγάζουν την ουρά τους απέξω?
Αν ο ενισχυτής λόγω ηλικίας έχει διαφορετικό πρωτόκολλο HDMI ή έκδοση ARC, δεν είναι θέμα ουράς.

Παράδειγμα:

The “e” in eARC stands for enhanced Audio Return Channel, and is a new standard feature of HDMI 2.1 that aims to provide the best possible audio resolution from your TV. The new configuration will require eARC support from both your TV and your audio device, which means both devices must support HDMI 2.1 — older HDMI versions will not support eARC. You’ll also need an HDMI cable with support for Ethernet, like the newer Ultra High-Speed HDMI cables, which do include Ethernet support.

https://www.digitaltrends.com/home-theater/hdmi-arc-explained-works-care/

Μήπως η τιβί έχει επιλογές ρύθμισης ARC;
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Αν ο ενισχυτής λόγω ηλικίας έχει διαφορετικό πρωτόκολλο HDMI ή έκδοση ARC, δεν είναι θέμα ουράς.

Παράδειγμα:

The “e” in eARC stands for enhanced Audio Return Channel, and is a new standard feature of HDMI 2.1 that aims to provide the best possible audio resolution from your TV. The new configuration will require eARC support from both your TV and your audio device, which means both devices must support HDMI 2.1 — older HDMI versions will not support eARC. You’ll also need an HDMI cable with support for Ethernet, like the newer Ultra High-Speed HDMI cables, which do include Ethernet support.

https://www.digitaltrends.com/home-theater/hdmi-arc-explained-works-care/

Μήπως η τιβί έχει επιλογές ρύθμισης ARC;
Kαλημέρα,

Ρύθμιση περί ARC, όχι δεν έχει βρεί κάπου. eARC, δε πουθενά. Τόσο η τιβι όσο ο a/v αναφέρουν "ARC" σκέτο. (απλα η τιβί εχει και το simplink)
Απλά πήρα οσο το δυνατόν πιο "μοντέρνο" καλώδιο για να μου φύγει η περιέργεια. Απ'οτι απεδείχθει και το προηγούμενο HDMI 2.0a/b τι διαολο ήταν, λειτουργούσε μια χαρά.

Να δοκιμάσω να στείλω σε καποιο support της yamaha ή θα με γράψουν;

Υ.Γ. Ολα αυτά μεχρι να έρθει το οπτικο που θεωρώ-θέλω να πιστεύω-οτι θα μου λύσει το πρόβλημα.

Υ.Γ.2 αυτό που έγραψα περί πηγής απευθείας στη τιβι και ΜΗ ύπαρξει 5.1 ήχουν ειναι λογικο; συγχώρεσε την άγνοια μου, μιας και δεν ειχα ποτέ τετοιο σύστημα.
Δε θα έπρεπε το 5.1 του PS4 να περνάει στη τιβί και απο κει να περνάει στον A/V; ή οχι, επειδη το νοημα ειναι να συνδέει κανείς ολες τις πηγές στο πολυκάναλο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Απ'οτι απεδείχθει και το προηγούμενο HDMI 2.0a/b τι διαολο ήταν, λειτουργούσε μια χαρά.
Με καλώδια μικρού μήκους είναι σπάνια τα προβλήματα ακόμα και με απλά high speed. 1.4 με τις λανθασμένες ονομασίες γιατί καλώδιο HDMI 2.&*%$ δεν υπάρχει.

Το παλιό μου 12 μέτρων καλώδιο περνάει 4Κ.

Υ.Γ.2 αυτό που έγραψα περί πηγής απευθείας στη τιβι και ΜΗ ύπαρξει 5.1 ήχουν ειναι λογικο; συγχώρεσε την άγνοια μου, μιας και δεν ειχα ποτέ τετοιο σύστημα.
Εξαρτάται απο τη συσκευή. Κανονικά μια τηλεόραση θα έπρεπε να το περνάει πετσοκομμένο για την πιθανή χρήση ηχομπάρας.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Με καλώδια μικρού μήκους είναι σπάνια τα προβλήματα ακόμα και με απλά high speed. 1.4 με τις λανθασμένες ονομασίες γιατί καλώδιο HDMI 2.&*%$ δεν υπάρχει.

Το παλιό μου 12 μέτρων καλώδιο περνάει 4Κ.

Εξαρτάται απο τη συσκευή. Κανονικά μια τηλεόραση θα έπρεπε να το περνάει πετσοκομμένο για την πιθανή χρήση ηχομπάρας.
Τι να πω, το high speed μου HDMI, ηταν 2μ. Αυτό που πήρα είναι 1μ. Τα ίδια δυστυχώς αποτελέσματα με αμφότερα τα καλώδια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top