ΑΓΟΡΑ DAC


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Επειδή το θέμα είναι η αναζήτηση DAC, χρήσιμο θα ήταν να προταθούν κι άλλα εγνωσμένης αξίας dac στην κατηγορία που ενδιαφέρει το νηματοθέτη.
Άρα το συμπέρασμα είναι όντως υποκειμενικό.
για το ακριβώς παραπάνω quote, ας το αφήσουμε το θέμα των καλωδίων. Άλλωστε έχουν γίνει αμέτρητες συζητήσεις χωρίς ούτε όφελος, ούτε αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
για το ακριβώς παραπάνω quote, ας το αφήσουμε το θέμα των καλωδίων. Άλλωστε έχουν γίνει αμέτρητες συζητήσεις χωρίς ούτε όφελος, ούτε αποτέλεσμα.
Καμία αντίρρηση.
Άλλωστε εσύ έθιξες το θέμα αρχικά όχι εγώ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Για τον φιλο που ψαχνεται για νεο DAC θα του προτεινα να ακουσει και καποια Ladder DAC τα οποια παιζουν εξαιρετικα και συνηθως ανωτερα απο τα περισσοτερα Sigma Delta DAC αντιστοιχης τιμης.

Σημαντικη προυποθεση για να αξιολογησει σωστα ειναι ειτε να βρει ενα DAC που να εχει ενα σοβαρο built - in USB receiver η εναλλακτικα να χρησιμοποιησει ενα σοβαρο USB converter οπως το Singxer SU-1.

Ενα ενδιαφερον review για ενα εξαιρετικο dac στα λεφτα του το οποιο ομως υποφερει απο ενα παλιομοδιτικο USB interface ειναι το πιο κατω. Αναφερεται στο Ελληνικο LAB12..

https://hometheaterreview.com/lab-12-dac1-special-edition-reviewed/
Διαβάστε το review, ακόμη καλύτερα ακροαστείτε το dac αυτό προσεκτικά αν μπορείτε και μετά δείτε τις μετρήσεις του. Κατόπιν εντατικά μαθήματα από τον Ζαπ για να καταλάβουμε τί μας γίνεται ή τί νομίζουμε ότι μας γίνεται.
 

A

amoustakas

Guest
Διαβάστε το review, ακόμη καλύτερα ακροαστείτε το dac αυτό προσεκτικά αν μπορείτε και μετά δείτε τις μετρήσεις του. Κατόπιν εντατικά μαθήματα από τον Ζαπ για να καταλάβουμε τί μας γίνεται ή τί νομίζουμε ότι μας γίνεται.
Έχει καλές μετρήσεις;
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δηλαδή η «σπεσιαλ» έκδοση με τη μαύρη πρόσοψη χωρίς τις υποδοχές για τα «αυτιά» του ρακ, κοστίζει ολόκληρα 55 ευρώ παραπάνω;
Χαϊενταδες γίνανε κι αυτοί
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.870
Reaction score
28.536
6 Σελίδεs βρέ τρελαμένοι ,
.......6 ,
Καί καλά κάμνετε ,
όμωs ,
Μέτρια δυναμικά , περιορισμένη εικόνα , λίγο ασαφές , καλύτερο ηχητικό αποτύπωμα , χροιές ,
"ηρεμία" , ή "ησυχία" , ό "όγκος" , φίλος πήρε το παρακάτω και το απογείωσε , κλπ.
κανένα σχεδόν .....τέλειο .

Τώρα σοβαρά .
Εγώ καί εσύ ( οί δυό μαs πού λένε καί στό χωριό μου ) αν κάνουμε από ένα ακουόγραμμα , πόσα αποτελέσματα θά βγούν ?
4 κύριοι , 4 .
κάθε αυτί μαs ακούει .....αυτά πού μπορεί !
Εσύ θά ακούs τίs χροιές από τό " δεξί " σου καί εγώ πού είμαι κουφόs απ το " δεξί " μου θά ακούω π@π@ριέs .
Άλλα ακούει έναs 20 άρηs καί άλλα έναs 55 άρηs
-
$T2eC16ZHJGMFFoywWR!5BSRn-hPbMg~~60_12.JPG


-

Τά πάντα περί ήχου είναι μιά ....." οφθαλμαπάτη " των αυτιών μαs !
Ουτοπία .


-
* " θεόs " ό Βασίληs
18 Dac μαζί σέ ένα ! Μέ κοντά στά 10.000 e , δικό σαs .
600e τό κάθε ένα ....κάτι θά ακούσειs .
25 kilos .....400e περίπου τό κιλό .
καλέs επιλογέs .
.
absolute.png



-
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
https://www.thomann.de/gb/benchmark_dac3_l_black.htm

Ένα απο τα καλύτερα dac ανεξαρτήτου τιμής πάρα πολλά ριβιού
κσι απο τον Μέντορα !

https://www.avmentor.gr/reviews/2018/benchmark_dac3_hgc_0.htm
Κακώς έβαλα για παράδειγμα τιμή thoman,
καλό είναι να παζαρεύουμε την ελληνική αντιπροσωπία πρώτα,
είμαι σίγουρος μόνο κερδισμένοι θα βγούμε.

https://locationsound.gr/
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δηλαδή η «σπεσιαλ» έκδοση με τη μαύρη πρόσοψη χωρίς τις υποδοχές για τα «αυτιά» του ρακ, κοστίζει ολόκληρα 55 ευρώ παραπάνω;
Χαϊενταδες γίνανε κι αυτοί
Ζαχαρία κοίτα και το παρακατω: http://www.rme-audio.de/en/products/adi_2-pro_ae.php, είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά σε περιορισμένη επετειακή έκδοση 500 τεμ. Αξίζει κάποιος να δώσει 500€ παραπάνω;

Έχει όμορφη εμφάνιση πάντως, μ' αρέσει..
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Ενα αλλο εξαιρετικο Dac που χρήζει οπωσδήποτε μια ευκαιρία ακρόασης ειναι το Metrum Onyx που και εγω χρησιμοποιω στο συστημα μου. Οταν το δοκίμασα απο τη δικιά του USB είσοδο δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα αλλα επειδη το παίζω με ενα εξωτερικό USB interface Singxer SU-1 ακολουθούμενο απο ενα reclocker Mutec MC3+USB συνδεδεμένο με εξωτερικό ρολοι 10 MHz της Ιαπωνικής Cybershaft το πραγμα κυριολεκτικά απογειώνεται και το αποτελεσμα ειναι απο τα πιο φυσικά ακούσματα που εχω ακουσει απο ψηφιακο. Φυσικά μιλαμε για ladder Dac τελευταίας γενιάς.

Βεβαια για ακομα μια φορα το παιχνίδι παίζεται στο να φτάσει το ψηφιακο σήμα στο Dac με οσο το δυνατόν χαμηλότερο jitter γιατι ο receiver και σε αυτο το Dac δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο. Στη δικιά μου περιπτωση χρησιμοποιω συνδέσεις BNC.
[DOUBLEPOST=1552682228][/DOUBLEPOST]Εαν βεβαια καποιος προτιμάει να κινηθεί προς τα επαγγελματικά Dac σχετικά μέσου κοστους θα απέφευγα σαν το διάολο το λιβάνι οποιοδηποτε mytek χωρις την υποστήριξη ενος καλού εξωτερικού γραμμικού τροφοδοτικου. Υπαρχουν πολυ πιο σοβαρες λύσεις οπως Crane Song Solaris, Prism Callia και Dangerous Convert - 2.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ζαχαρία κοίτα και το παρακατω: http://www.rme-audio.de/en/products/adi_2-pro_ae.php, είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά σε περιορισμένη επετειακή έκδοση 500 τεμ. Αξίζει κάποιος να δώσει 500€ παραπάνω;
Το αισθητικό είναι καθαρά θέμα γούστου. Ίσως σε κάποιους να αρέσει ίσως όχι.
Αλλά να πω τη μαύρη μου αλήθεια το καπάκι πλεξι με τα φωτάκια σε «ζεστό» χρωμα, μοιάζει στημένο για φαν της λάμπας :)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το αισθητικό είναι καθαρά θέμα γούστου. Ίσως σε κάποιους να αρέσει ίσως όχι.
Αλλά να πω τη μαύρη μου αλήθεια το καπάκι πλεξι με τα φωτάκια σε «ζεστό» χρωμα, μοιάζει στημένο για φαν της λάμπας :)
Έτσι!
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
gpol εχεις τυχόν συγκρίνει το δικό σου σεταπ με το amber -> i2s -> onyx?

όσον αφορά το craig solaris διαφωνώ σφόδρα πως είναι καλύτερο του dac+ , αλλα... τελος πάντων :D
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
gpol εχεις τυχόν συγκρίνει το δικό σου σεταπ με το amber -> i2s -> onyx?

όσον αφορά το craig solaris διαφωνώ σφόδρα πως είναι καλύτερο του dac+ , αλλα... τελος πάντων :D
Οχι ακομα φιλε αλλα ειναι στο προγραμμα μια τετοια σύγκριση. Απλα επειδη δε χρησιμοποιω το Roon δεν μπορω να δοκιμασω το Ambre χωρις να πείραξω το λογισμικό του κατα τέτοιο τρόπο ωστε να να αρχίσει να λειτουργεί σαν UPnP renderer. Γινεται αλλα δε θελω να βαλω χέρι στο demo του αντιπροσώπου.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.360
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top