Περί καλωδίων ρεύματος

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οχι, όλα μαζί τα έγραψα.
[DOUBLEPOST=1555584709][/DOUBLEPOST]
:lolsign:

Δεν ενδιαφέρομαι να ακούω διαφορές :gotcha:
Και αμφιβάλλω πως θα ακούσω, με τα power conditioners και τους ενισχυτές που έχω. Είναι σωστά σχεδιασμένοι βλέπεις :tongue:.
Equalizer δεν χρειάζομαι.:tongue:.

Να περάσετε καλά.

:drinks:
Εσύ θα χάσεις:drinks:
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
και απο την αχτινοβολια θα βγαλουν κερατα.....................(πλακα κανω)
Πρόσεχε μόνο την...ακτηνοβολία.:laugh:
η διαφορα ειναι οτι εδω μεσα υπαρχουν προκλητικοι που προσκαλουν στο χωρο τους να κανουν τεστακια......
αλλα δεν βλεπω κανενα να παει να ξεφτυλισει τον καθε προκλητκο...........και ολα μενουν γραπτα,,,,,,,,,,,,,
Και κατι ακομα υπαρχουν καμποσοι εδω μεσα που δεν γραφουν τελεία ...........γιατι δεν εγινε ποτε αυτο που εγραψα πιο πανω......
να πανε καπου και να ξεφτυλισουν τον καθε φαντασμενο..........................
Δεν υπάρχει λόγος όταν γνωρίζεις εκ των προτέρων πως θ'ακουστεί ΄΄διαφορετικά΄΄ κάποιο στοιχείο.Οι επιτόπιες δοκιμές καλωδίων ρεύματος μοιάζουν με...ελέγχους από την εφορία.Έχουν λόγο ύπαρξης για να βρίσκουν πάση θυσία κάτι που κανονικά...διαφεύγει της προσοχής.:sneaky:
Κάποιο τεστ που να δείχνει ότι τα καλωδια ρεύματος βοηθούν τον ήχο υπάρχει ?
Γιατί, πολύ πριν ακούσεις την διαφορα αυτή θα μπορούσε να έχει καταγραφεί...
Σε τομείς όπου έχει σοβαρή σημασία,υπάρχουν ανάλογα μετρητικά δεδομένα πάνω στις παραμέτρους ενδιαφέροντος.
https://www.researchgate.net/figure...sstalk-from-Shielded-Power-Cable_fig5_4037226

https://powercet.com/insulation-testing

https://electrical-engineering-portal.com/testing-and-commissioning-of-mvhv-cables

https://www.dehn-international.com/sites/default/files/media/files/2018-06/sd_85-en-testing.pdf
Οι εφαρμογές ηχητικής αναπαραγωγής δεν συγκαταλέγονται στους...σοβαρούς τομείς ενδιαφέροντος.:sneaky:
Το καλυτερο τεστ ειναι να καλεσεις τον Argi σπιτι σου για μια επισκεψη. Και μετα να γραψεις εδω τις εντυπωσεις σου....
Ο Argi οφείλει ν'αποκτήσει κι επίσημη ιδιότητα : ΄΄Καλιμπράτορας...Καλωδίων΄΄ :smile:
 
Last edited:

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Και το Νερό φτάνει στο σπίτι σου από μια σωλήνα αγνωστου ποιοτητας και κατασκευής αλλα στη Βρύση βαζεις φιλτρο για να καθαριζεις το Νερο.......
οχι δεν εχω φιλτρο:D,δεν μου λεει κατι αυτο!!!ποιος σου ειπε οτι το νερο ειναι βρομικο?θα ειχε ψοφήσει η μιση Αθηνα!
ψυχολογικα και μονο νομιζεις οτι επειδη εβαλες φίλτρο ειναι ασφαλες και πινεις διαφορετικο νερο εσυ, κατι δηλαδη σαν τα καλωδια...
anyway μια χαρα ολα!
απλα το θεωρώ άτοπο αυτο που ειπες γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση ξερουμε τι καλωδιο τρεχει μεσα στο σπιτι,ενα τυπικό απλο καλωδιο!
:drinks:
 

I

iason

Guest
οχι δεν εχω φιλτρο:D,δεν μου λεει κατι αυτο!!!ποιος σου ειπε οτι το νερο ειναι βρομικο?θα ειχε ψοφήσει η μιση Αθηνα!
ψυχολογικα και μονο νομιζεις οτι επειδη εβαλες φίλτρο ειναι ασφαλες και πινεις διαφορετικο νερο εσυ, κατι δηλαδη σαν τα καλωδια...
anyway μια χαρα ολα!
απλα το θεωρώ άτοπο αυτο που ειπες γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση ξερουμε τι καλωδιο τρεχει μεσα στο σπιτι,ενα τυπικό απλο καλωδιο!
:drinks:
Η βρύση που έχεις δεν έχει φίλτρο?
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Κάντε εσείς το τυφλό ΑΒΧ τεστ, και γράψτε συμπεράσματα. Χρησιμοποιήστε ένα ups όμως.

Μετά, πετάξτε στα σκουπίδια όσες συσκευές βγάζουν διαφορές και όσα καλώδια ακούγονται διαφορετικά απο των 10 ευρώ
, είναι ΓΤΠ. Των 10 ευρώ είναι το σωστό.
UPS !
Πσσσ….. τι λεεεε ρε παιδι μου !! Πως μας διεύφυγε αυτό τόσα χρόνια ?
Μια ερώτηση ακόμα αν έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ.
Σε Boulder 1160 με power καλώδιο tara labs, μου κάνει... τσαλιμάκια. Τι κραταω? τι πετάω ?

Πσσς… ρε τι πήγαμε να πάθουμε …. να ΄σαι καλά άνθρωπέ μου.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
πατατάκια θα φέρεις?
γιατί ο φίλος dimifoot δε μπορεί δικαιολογημένα λόγω απόστασης
[DOUBLEPOST=1555584239][/DOUBLEPOST]
έχω δοκιμάσει ups πριν απ όλα...το αποτέλεσμα ΓΤΠΚ!
μετά δοκίμασα καλώδια!
στα συνιιστώ ανεπιφύλακτα!
Έξοχα...Είσαι σε θέση τότε να μας πληροφορήσεις πάνω στα εξής δεδομένα:

- Τύπος του χρησιμοποιηθέντος UPS (όχι μάρκα,τύπος μετατροπής και παροχής ρεύματος)

- Ωφέλιμη ισχύς και συντελεστής Ισχύος

- Εφόσον παρείχε καθαρό ημιτονοειδές ρεύμα (δεν κάνουν κάτι τέτοιο όλα τα UPS ανεξαιρέτως),την τιμή στο ποσοστό αρμονικής παραμόρφωσης στην έξοδο του UPS.
Η βρύση που έχεις δεν έχει φίλτρο?
Υπάρχουν και τα...evian εμφιαλωμένα με προδιαγραφές.;)
(Το εγκατεστημένο ΄΄φίλτρο΄΄ βρύσης δεν γίνεται να το κουβαλάς μαζί σου)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Σε Boulder 1160 με power καλώδιο tara labs, μου κάνει... τσαλιμάκια. Τι κραταω? τι πετάω ?
Πςςςςςςςςςςςς, ρίγησα.
Τι πετάς;
Όλα.
Πάρε ενεργά...

(300 βατ είναι πολύ λίγα για ...συγκινήσεις. τα 3 κιλοβάτ είναι καλύτερα)
 
Last edited:


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έξοχα...Είσαι σε θέση τότε να μας πληροφορήσεις πάνω στα εξής δεδομένα:

- Τύπος του χρησιμοποιηθέντος UPS (όχι μάρκα,τύπος μετατροπής και παροχής ρεύματος)

- Ωφέλιμη ισχύς και συντελεστής Ισχύος

- Εφόσον παρείχε καθαρό ημιτονοειδές ρεύμα (δεν κάνουν κάτι τέτοιο όλα τα UPS ανεξαιρέτως),την τιμή στο ποσοστό αρμονικής παραμόρφωσης στην έξοδο του UPS.

Υπάρχουν και τα...evian εμφιαλωμένα με προδιαγραφές.;)
(Το εγκατεστημένο ΄΄φίλτρο΄΄ βρύσης δεν γίνεται να το κουβαλάς μαζί σου)
θα έχεις όλη τη πληροφόρηση που θες σπίτι μου κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, για να φέρεις και πατατάκια!:)

α, μπορείς να φέρεις και το δικό σου ups να το δοκιμάσουμε, όπως και τα καλώδια που ακούς στο σύστημα σου για να πάρουν μέρος στο συγκριτικό
[DOUBLEPOST=1555589254][/DOUBLEPOST]
Τυφλό θα είναι το τεστ?
τυφλό θα είναι!
μουγκό δε θα ναι!
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...............το βλεπω να γινεται τεστ πατατακια και πιουρ μολτ.....
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι, είπαμε, τυφλό ABX, μετά απο UPS η συνδεσμολογία.
τα ups κρατήστε τα για το δικό σας τεστάκι, σπίτι μου τα πράματα είναι απλά, ρεύμα από dedicated γραμμή, ή από απλή, απλό πολύμπριζο ή φτιαχτό του argi, απλά καλώδια ή 5 που διαθέτω διαφορετικά, με δεμένα μάτια ή μη, με ανοιχτά όμως υποχρεωτικά αυτιά!
Δηλώστε συμμετοχή λέμε!
ο επόμενος βάζει μπύρες κι ο τελευταίος τα σουβλάκια:drinks:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Μη γελάς καθόλου.

Και γω είχα Τάρα λάμπς... :(

Ηχείων, και ψηνόμουν και για άλλα. Ο καθαρός ο χαλκός της αυστραγαλίας...:D:p
Είμαστε για σκότωμα. 8-)

Ομαδικώς. :drinks:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
θα έχεις όλη τη πληροφόρηση που θες σπίτι μου κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, για να φέρεις και πατατάκια!:)

α, μπορείς να φέρεις και το δικό σου ups να το δοκιμάσουμε, όπως και τα καλώδια που ακούς στο σύστημα σου για να πάρουν μέρος στο συγκριτικό
[DOUBLEPOST=1555589254][/DOUBLEPOST]
τυφλό θα είναι!
μουγκό δε θα ναι!
Πατατάκια να δεχθεί μόνο τα καινούργια lays Mediterranean με πιπέρι μ@μ@νε !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top