The BOOMBOXES



D

Dimkal

Guest
πςςςςςςςςςς
τι μου θυμισες αδελφε.
κουλ εντ δε γκαγκ
σουγκαρχιλ, α ρε 80ς
ντισκο, καμια τσοντα
με γκουζγκουνη με πιτσιρικες κλπ ωραια
τοτε που γ....με με στρατηγικές!!!!!!
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Αυτά και εκείνα είναι που χρωματίζουν τα νεανικά μας χρόνια και τα φέρουμε μέσα μας μεγαλώνοντας... Και που λέτε, μέσα στη μόδα της εποχής (τότε) μου λέει ένας φίλος "έλα να δεις ένα εργαλείο που αγόρασα, να μου πεις τι λέει...". Πάω, βλέπω ένα μεγάλο ραδιο-κασετοφω-τέτοιο, περίεργης αισθητικής (μαύρο, κόκκινο, με χρώμια και πάνω από 30 ledakia, μάρκας "κουκουρούκου". Αγορασμένο από πλανόδιο πωλητή (Datsun) με πολύ παζάρι και τιμή... χώμα. Ποιότητα κατασκευής νυχτών στην Ταϊβάν, με πλαστικά που έτριζαν και πορτάκια κασέτας που αν ήθελαν άνοιγαν. Ήχος? Αντιστρόφος ανάλογος του μεγάθους του. Πιο πολύ ως χριστουγεννιάτικο φωτιστικό θα το έλεγες... Αλλά... Πολύ βαρύ! Σκεφτόμουν τι μαγνήτες είχαν τα αδύναμα ηχεία του, τι μετασχηματιστή, τι... τι.. είχε που δε δικαιολογούσε τόσο βάρος. Ε, το κατσαβιδιάσαμε. Τι λέτε πως το έκανε τόσο βαρύ? Οι ξέροντες και μη ξέροντες από ηλεκτρονικά και μηχανήματα του διαβόλου, ας απαντήσουν να δω αν θα το βρείτε!...

Βρε ,μηπως ηταν αυτο? ( το μα'ι'μουδέ alter ego του sharp 777).....
 

Attachments


Μηνύματα
85
Reaction score
120
Βρε ,μηπως ηταν αυτο? ( το μα'ι'μουδέ alter ego του sharp 777).....
Χαχα, όχι είχε δύο ηχεία και... ψεύτικα tweeters (ήταν απλά ανοίγματα στο σασί... χωρίς περιεχόμενο). Αλλά δεν είσαι και πολύ μακριά :)
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Sanyo 9830K

Tο πρωτο μου φορητο. Καποια στιγμη επαψε να λειτουργει και η μανα μου το σουταρε χωρις να ρωτησει.Το ειχε στην κουζινα.

Μετα απο 25 χρονια απο τοτε,πριν λιγο καιρο βρεθηκε στο παζαρι στον Ελαιωνα μια Κυριακη απο φιλο οπου το ηξερε οτι το εψαχνα.

Ηταν σε αθλια κατασταση.
Μπηκε στο παγκο για φρεσκαρισμα.

51661683_2064791503601278_5284791347436322816_n.jpg


51286780_2066480126765749_315106640812572672_n.jpg
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Μπορεί οι φίλοι hi-fiντελίστες να ανατριχιάζουν :gotcha: με τα φασαριόζικα μηχανάκια, αλλά παντού υπήρχε ένα. Ακόμα και σήμερα, μικρότερο, πιο ήσυχο και ταπεινό, είναι παντού. Αλλά δεν έχουν σχέση με τους... παπούδες τους. Που ακόμα και σήμερα, όσα επιβίωσαν, παίζουν (και) τη μουσική μέσα στην οποία γεννήθηκαν. 8-)
 
Last edited:





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Άντε, ας το πάρει το ποτάμι. Ένα τούβλο, κολλημένο χαλαρά, βρισκόταν στον πάτο του σασί. Μάλλον για λόγους ακουστικής. Για τι άλλο? :D
... το συνηθίζουν να το κανουν αυτο με τα τουβλα ειναι για το βαρος! μια φορα που ειχαμε παρει κατι απο το ζεφυρι, ειχε μεσα η σακουλα μια πατατα!!
 







Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
portable.jpg
Τι μου θυμισατε ,τα δικα μου τα εχω ακομη(φωτο),πρεπει να ειναι και λειτουργικα.Το τι κοσμο ξυπναγαμε στο εξοχικο με δαυτα,και τα παρτακια στην παραλια ηταν super.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top