Περί καλωδίων ρεύματος

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ποτε δεν ειπα οτι ειμαι καλα....ουτε και θελω να γινω......
αλλα
ειτε ειμαι
ειτε οχι
η πικρα ειναι δεδομενη.......
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ε σιγα τωρα ... απλα με κυνηγα το εξωπλασμα ενος ημιθεου ...

εγω - αμα μπορουσα να 'ρθω- θα πηγαινα στο μπουφε με τα σουβλακια ...
τα οποια θα σερβιριστουνε πριχου η μετα το τεστ ?
Μετά το τεστ βρε. .
Πριχου, η οσμή του γιουρτοσκόρδιου θα καλύψει τις χροιές ..
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
εμενα για ν ανοιξουνε οι ακουστικοι μου ποροι πρεπει να 'μαι καλα φαωμενος ... :lolsign:
Νηστικό αρκούδι δεν χορεύει λένε. Αφού για να χορέψει πρέπει να ακούσει, τότε και για να ακούσει πρέπει να φάει.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πάμε λοιπόν..
Στο φιλόξενο σπίτι του Λέανδρου θα πρέπει να μαζευτούν μια 15αρια νοματαιοι που θα είναι μοιρασμενοι σε 3 "στρατόπεδα" που για λόγους συμβολισμού θα αναφέρονται ως καλωδιολάτρες, καλωδιομάχοι και άμαχοι. Εξυπακούεται πως οι συμμετέχοντες θα έχουν δηλώσει εξ αρχής πού ανήκουν. Θα εκλεγεί με κλήρωση μια τριμελής επιτροπή, ένας από κάθε στρατόπεδο, που θα αναλάβει τη διεξαγωγή του τεστ. Δεδομένου πως θέλουμε να αποδείξουμε την ύπαρξη ακουστών και πέραν πάσης αμφισβήτησης διαφόρων στο τεστ θα συμμετέχουν ενεργά οι καλωδιολατρες και οι άμαχοι, ενώ οι καλωδιομάχοι ως παρατηρητές, αφού η προκατάληψη τους ενδέχεται να τους οδηγήσει σε εκουσιες ή ακουσιες κουκουρουκου απαντήσεις. Η ομάδα των καλωδιομαχων θα επιλέξει ένα καλώδιο ρεύματος που μπορεί να είναι από το εργοστασιακό μέχρι και κάποιο του εμπορίου των 10-15 ευρώ και οι καλωδιολατρες αντίστοιχα το δικό τους σούπερ ντουπερ καλώδιο. Αφού ανακοινωθούν τα καλώδια σε όλους στη συνέχεια θα αναφέρονται ως Α και Β και μόνο τα μέλη της επιτροπής θα ξέρουν ποιο είναι ποιο. Στη συνέχεια θα επιλεγεί ένα κομμάτι κοινής αποδοχής, κατά προτίμηση διάρκειας κάτω των 3 λεπτών για να μην ξημερωσουμε.. Θα ακουστεί το τραγούδι 2 φορές με το καλώδιο Α να τροφοδοτεί μια από τις συσκευές τους συστήματος (θα έχει συμφωνηθεί ποια) και άλλες 2 με το καλώδιο Β στην ίδια θέση, ώστε να υπάρξει μια εξοικείωση. Και εδώ ξεκινάει το τεστ. Θα υπάρξουν 20 επαναλήψεις του τραγουδιού, 10 με το Α και 10 με το Β. Οι αλλαγές όμως των καλωδίων δε θα είναι διαδοχικές, αλλά θα ακολουθούν μια ακανονιστη αλληλουχία που θα έχει προαποφασιστει και καταγραφεί από την επιτροπή. Έτσι μπορεί πχ το τραγούδι να παίξει 2 συνεχόμενες με το Α μετά 1 με το Β, μετά 1 με το Α, μετά 3 με το Β κλπ, ώστε στο τέλος να έχουμε συμπληρώσει 10 με το Α και 10 με το Β. Αυτό λοιπόν που θα καλούνται να σημειώσουν σε χαρτί οι συμμετέχοντες θα είναι αν σε κάθε μία από τις επαναλήψεις του τραγουδιού είχαμε ή δεν είχαμε αλλαγή καλωδίου. Αν το 80% των συμμετεχόντων, έχουν ποσοστό επιτυχίας 80% και άνω θα μπορέσουμε να πούμε με σχετική βεβαιότητα πως στο συγκεκριμένο τεστ υπήρξαν ακουστες και ευδιάκριτες διάφορες μεταξύ των δύο καλωδίων.
Πώς σου φαίνεται Λεανδρε?
Χάρη 15 δε χωράμε μάνα μ:) στο σπίτι μου,
5-7 άνετα!.
Από την άλλη, ποτέ ΔΕΝ είπα ότι το σούπερ-ντούπερ καλώδιο θα πάιξει ντε και καλά καλύτερα από 1 φτηνό ή των 10-15€,
αντιθέτως, είπα ότι ανάμεσα από τα 5 διαφορετικά που διαθέτω και τα stock ή όποια φέρεται μαζί, θα καταλάβουμε διαφορές.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο ο ήχος με το stock καλώδιο(περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), κάποιος άλλος με το τάδε, κάποιος με το δείνα.
Είπα ότι τα καλώδια ρεύματος ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τον ήχο. Δε θέλω να πείσω κανένα για το πιο καλώδιο είναι καλύτερο απ το άλλο.

Τώρα, αν όπως σωστά είπες το 80% ακούει διαφορές το τεστ θα είναι επιτυχές κι απλά θα ξεκατινιάσουμε τα σουβλάκια!
Αν φυσικά μετά θέλουμε να βγάλουμε ντε και καλά νικητή-καλώδιο, ευχαρίστως να ακολουθήσουμε μια διαδικασία σαν την προτεινόμενη από σένα, αλλά με τη σύμφωνη γνώμη και των υπολοίπων ακροατών.
[DOUBLEPOST=1555606163][/DOUBLEPOST]
εμενα για ν ανοιξουνε οι ακουστικοι μου ποροι πρεπει να 'μαι καλα φαωμενος ... :lolsign:
και μόνο αν ανέβεις από τη Κρήτη γι αυτό, ειδικά για σένα θα ξεκινήσει ο μπουφές πριν την ακρόαση!
Αλήθεια, ποιός είπαμε θα χρηστεί σουβλακοχορηγός?
Περιμένω εθελοντή-ακροατή-χορηγό!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Χάρη 15 δε χωράμε μάνα μ:) στο σπίτι μου,
5-7 άνετα!.
Από την άλλη, ποτέ ΔΕΝ είπα ότι το σούπερ-ντούπερ καλώδιο θα πάιξει ντε και καλά καλύτερα από 1 φτηνό ή των 10-15€,
αντιθέτως, είπα ότι ανάμεσα από τα 5 διαφορετικά που διαθέτω και τα stock ή όποια φέρεται μαζί, θα καταλάβουμε διαφορές.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο ο ήχος με το stock καλώδιο(περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), κάποιος άλλος με το τάδε, κάποιος με το δείνα.
Είπα ότι τα καλώδια ρεύματος ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τον ήχο. Δε θέλω να πείσω κανένα για το πιο καλώδιο είναι καλύτερο απ το άλλο.

Τώρα, αν όπως σωστά είπες το 80% ακούει διαφορές το τεστ θα είναι επιτυχές κι απλά θα ξεκατινιάσουμε τα σουβλάκια!
Αν φυσικά μετά θέλουμε να βγάλουμε ντε και καλά νικητή-καλώδιο, ευχαρίστως να ακολουθήσουμε μια διαδικασία σαν την προτεινόμενη από σένα, αλλά με τη σύμφωνη γνώμη και των υπολοίπων ακροατών.
Αυτό ακριβώς, το οποίο το ορίζει πάρα πολύ όμορφα ο Σταματάκος σε ένα συγκριτικό τεστ-άρθρο με καλώδια ηχείων λέγοντας ότι το ζητούμενο δεν είναι ποιο είναι το καλύτερο καλώδιο αλλά στην ουσία ποιο θα ταιριάξεις πιο σωστά με το σύστημα που έχεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Από την άλλη, ποτέ ΔΕΝ είπα ότι το σούπερ-ντούπερ καλώδιο θα πάιξει ντε και καλά καλύτερα από 1 φτηνό ή των 10-15€,
αντιθέτως, είπα ότι ανάμεσα από τα 5 διαφορετικά που διαθέτω και τα stock ή όποια φέρεται μαζί, θα καταλάβουμε διαφορές.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει περισσότερο ο ήχος με το stock καλώδιο(περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), κάποιος άλλος με το τάδε, κάποιος με το δείνα.
Είπα ότι τα καλώδια ρεύματος ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ τον ήχο. Δε θέλω να πείσω κανένα για το πιο καλώδιο είναι καλύτερο απ το άλλο.
Μα αυτό που σου περιγράφω σαν διαδικασία αυτό ακριβώς έχει σκοπό να αναδείξει, το αν υπήρξαν διάφορες Δε μίλησα πουθενά για καλύτερο χειρότερο ή προτιμότερο

Το να ακούμε με διαφορετικά καλώδια ξέροντας πότε έχει αλλάξει το καλώδιο, ακόμα και αν δεν ξέρουμε ποιο είναι ποιο, δε μας λέει κάτι.
Εσυ θα πεις ότι ακούς διαφορές και εγώ πως όχι.
So what..?
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα αυτό που σου περιγράφω σαν διαδικασία αυτό ακριβώς έχει σκοπό να αναδείξει το αν υπήρξαν διάφορες Δε μίλησα πουθενά για καλύτερο χειρότερο ή προτιμότερο
Για να ακούσουμε ΑΝ υπάρχουν διαφορές απλά, δε νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποια 3μελής επιτροπή.
Αν ΔΕΝ ¨ακούμε¨τότε ενεργοποιούμε τη τριμελή επιτροπή που προτείνεις.
Να σαι σίγουρος ότι δε θα τη χρειαστούμε, ακόμα κι αν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι ¨αντικαλωδιάδες¨!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για να ακούσουμε ΑΝ υπάρχουν διαφορές απλά, δε νομίζω ότι θα χρειαστεί κάποια 3μελής επιτροπή.
Αν ΔΕΝ ¨ακούμε¨τότε ενεργοποιούμε τη τριμελή επιτροπή που προτείνεις.
Να σαι σίγουρος ότι δε θα τη χρειαστούμε, ακόμα κι αν όλοι οι παρευρισκόμενοι είναι ¨αντικαλωδιάδες¨!!
Σου απάντησα ήδη κάνοντας μια προσθήκη στο ποστ μου από πάνω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πίστεψε με, οι διαφορές είναι τόσο μεγάλες μεταξύ τους, που ακόμα...κι ο beethoven θα τις άκουγε:):), οπότε.. δεν τίθεται θέμα ¨δεν ακούω¨!!
δοκιμάζουμε και βλέπουμε!
ΑΝ όχι είπαμε 3μελής και βίντεο με καλό ηχογραφικό μέσο, το αναρτούμε εδώ και οι moderator το βάζουν σε ψηφοφορία αν ακούγονται διαφορές ή μη!
Ακόμα και οι μη κάτοίκοι Αττικής έτσι θα μπορούν να ψηφίσουν αν ακούγονται διαφορές ή μη!
Δημοκρατία λέμε!
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Are your cables changing the sound of your music? We ask Rashad Becker, Ena, Stereociti and Toshihiko Miyoshi to give their thoughts on this controversial issue

https://www.residentadvisor.net/features/2974
έλα μωρέ και σύ!
τι ξέρουν τώρα αυτοί από ήχο!
μουσικοί, παραγωγοί και μαστεράδες!,
αφού τα παμε!
τα καλώδια ΔΕΝ ακούγονται!
τα ρεύματος αν είναι από 0.75 και πάνω είναι μια χαρά!:lolsign::lolsign:
ότι και να αλλάξεις στο ρεύμα ΔΕΝ αλλάζει τον ήχο!
Αν αλλάξει τον ήχο έχουμε να κάνουμε με μια προβληματική συσκευή!
εκεί στα στούντια του μιγιοσι-σαν μια καλή συσκευή δεν έχουν να πάρει!
αυτό ακριβώς! τίποτ' άλλο!!
άκου λέει ότι ο χαλκός, ο μπρούντζος, τ' ασήμι κι ο χρυσός δίνουν άλλο ήχο!
απαπαπαπα!!
σουβλακοχορηγός μήπως θες να γίνεις?
 
Last edited:



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Μια χαρά, ωραίος χώρος. Μέγιστη απόσταση ακρόασης έχεις περίπου 2,15μ, να κάνεις ένα κύκλο με τέτοια ακτίνα. Μια χαρά βολεύεσαι με 8" δορυφόρους.
Με κέντρο κύκλου και ακτίνα 2.15m κάνουμε circle _ array με πόσα 8" ενεργά? και πόσα sub? και όλη αυτή η κυκλική σύνθεση τοποθετείται στο κέντρο του χώρου ή έκεντρα ? δηλαδή πλησιεστερα σε κάποια πλευρα ?
Προσπαθώ να καταλάβω την γεωμετρία. (χοντρά-χοντρά).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
λοιπόν, το τεστ θα γίνει,
δεκτός όποιος θέλει να έρθει.
απλά σημειώνει εδώ τ όνομα του.
κατόπιν θα ανταλλάξουμε πμ για το πότε βολεύει τους περισσότερους.
τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν εδώ.
Gadgetάκιας για το βίντεο απαραίτητος!
κατόπιν το βίντεο θα αναρτηθεί εδώ σε ψηφοφορία για να απαντηθεί επιτέλους και το ερώτημα αν τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν τον ήχο ή όχι.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα καλωδια εχουν διαφορες ακουστες,το ποσο και εαν αξιζει ειναι σχετικο....και μαλλον εξαρτωμενο απο πολλους παραγοντες...
Προκατειλημενος θα ηταν τοσο αυτος που δεν ακουει τιποτε,διοτι η κριση επηρεαζεται απο την οποια τεχνικη γνωση,
οσο και αυτος που ακουει καλυτερα μονο απο τα ακριβοτερα...διοτι η κριση επηρεαζεται απο το κοστος κτησης....
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
λοιπόν, το τεστ θα γίνει,
δεκτός όποιος θέλει να έρθει.
απλά σημειώνει εδώ τ όνομα του.
κατόπιν θα ανταλλάξουμε πμ για το πότε βολεύει τους περισσότερους.
τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν εδώ.
Gadgetάκιας για το βίντεο απαραίτητος!
κατόπιν το βίντεο θα αναρτηθεί εδώ σε ψηφοφορία για να απαντηθεί επιτέλους και το ερώτημα αν τα καλώδια ρεύματος επηρεάζουν τον ήχο ή όχι.
Πρόσεχε τι καλώδια θα βάλεις ... μη μας κάνεις ρόμπα...:):)
Ξεκίνα με χρέπι απο πλαίσιο και στο καπάκι το καλό... προσοχή στα IEC.. ρόδιο.

ΥΓ. Παίζεις την αξιοπρέπειά μας...:laugh::roflmao:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top