Περί καλωδίων ρεύματος

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στην τοποθέτηση σου επομένως παραδέχεσαι ότι υπήρξαν ακροαματικές διαφορές με την εναλλαγή καλωδίων ρεύματος.

παρόλα αυττά, ο εντοπισμός των ηχητικών διαφορών που Ο ΙΔΙΟΣ παραδέχεσαι μια παράγραφο νωρίτερα ότι όντως υπάρχει είναι..οπισθοδρόμηση!:D

πιά εντέλει είναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα και ποιός τα βγάζει?o_O

άρα, συνοψίζοντας, υπάρχουν ακροαματικές διαφορές μεταξύ των καλωδίων ρεύματος, που όμως είναι οπισθοδρόμηση, οδηγούμεθα δε σε αυθαίρετα συμπεράσματα προσπαθώντας να εντυπωσιάσουμε και τέλος, αποτελεί κατάχρηση του διαδικτυακού χώρου η προσπάθεια να πείσει ο ένας τον άλλο..:headbang:
Έχει θιγεί εδώ και χρόνια,σε αυτήν την ενασχόληση βρίσκουμε καθένας μας ό,τι εναγωνίως ψάχνουμε.
Και στη σημασία που του δίδεται έγκειται η οπισθοδρόμηση ή η πρόοδος.

Αυθαίρετα είναι όσα συμπεράσματα παραποιούν καταγεγραμμένα επιχειρήματα.
Και θεωρώ κατάχρηση χώρου και χρόνου την υπέρμετρη σημασία σε ζητήματα που δεν την αξίζουν.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Στη συνέχεια, να (καλο)στήναμε ένα σύστημα και εκεί να δοκιμάζαμε καλώδια ίδιων χαρακτηριστικών και διαφορετικών τιμών. Τότε θα καταρρίπταμε ( ή θα επιβεβαιώναμε ) τον μύθο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καθε τι που μπαινει στην ηχητικη αλυσιδα ,.....αλλαζει τον ηχο.....αλιμονο ...
αν ολοι οι πυκνωτες καλωδια αντικραδασμικα , βυσματα .
παιζαν τα ιδια.........
.σε κοσμο που κανει δοκιμες ......δεν θα ειχαν περαση.......
Γαι να δουμε ...............
3 μαη παρασκευη απογευμα στις 7-8 το εχεις λεανδρε......?
να δουμε ποιος αντικαλωδιας θα εχει το θαρρος να ερθει ?
ναι,γιατί όχι?
αν βολεύει και τους Νίκο Σταθόπουλο & το Χάρη που εκδήλωσαν ενδιαφέρον μέσα!
εννοείται κι όποιος άλλος φίλος θέλει και μπορεί, απλά το λέει!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Σκοπός λοιπόν ενός καλού ηχοσυστήματος ( χωρίς να με απασχολεί η σύγκριση για το ποιο είναι καλύτερο ) είναι να αναδεικνύει όσο το δυνατόν περισσότερες απο αυτές τις λεπτομέρειες, επομένως να είναι σε θέση να αναδείξει ακόμα και τις λεπτομέρειες που δεν έχουν να κάνουν με τη μουσική, αλλά ταξιδεύουν μαζί με το σήμα μέσω των καλωδίων.
Έτσι όπως τα λες (δεν) είναι.
Πάρε λαμπάτο μαζί με το πικάπ. :p
Εκεί να ακούσεις διαφορές από καλώδια, να το καταχαρείς! :D


"Σκοπός" (κατασκευαστικός) ρε τρομάρα σου, δεν είναι να επηρεάζεται το σύστημα από καβλώδια, αλλά να μην επηρεάζεται, και υπάρχουν κατασκευαστικές αρχές που αν τις ακολουθήσει δε θα επηρεάζεται.

Σκοπός του Hi-Fi συστήματος όμως, είναι η πιστότητα αναπαραγωγής της ηχογραφημένης πληροφορίας.

Οι άλλοι σκοποί που λέτε είναι στο μυαλό σας το στρεβλό, είναι άλλα χόμπι. :D

Πάρτε λαμπατους είπαμε. :gotcha:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
"Σκοπός" (κατασκευαστικός) ρε τρομάρα σου, δεν είναι να επηρεάζεται το σύστημα από καβλώδια, αλλά να μην επηρεάζεται, και υπάρχουν κατασκευαστικές αρχές που αν τις ακολουθήσει δε θα επηρεάζεται.
Δεν χωνεύεται με τίποτα. Πρέπει να προστατέψουν την επένδυση χρόνου και χρήματος, δεν θα το καταλάβουν ποτέ. Μην επιμένεις.

Ακόμα πιο δύσκολο απο το να βρίσκουμε τις σωστές απαντήσεις, είναι το να κάνουμε τις σωστές ερωτήσεις.

Με άλλα λόγια,έχουμε πάψει ν'ασχολούμαστε όλοι με το ίδιο χόμπι.
:thumbsup:

Παιδιά καλά να περάσετε
:lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ μπορεί και να ερχόμουν , αλλά δεν έχω πρόγραμμα Μαίου ακόμη και δεν ξέρω που θα βρίσκομαι.
αν εντέλει μπορείς, θα χαρώ να είσαι στη παρέα μας!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Έτσι όπως τα λες (δεν) είναι.
Πάρε λαμπάτο μαζί με το πικάπ. :p
Εκεί να ακούσεις διαφορές από καλώδια, να το καταχαρείς! :D


"Σκοπός" (κατασκευαστικός) ρε τρομάρα σου, δεν είναι να επηρεάζεται το σύστημα από καβλώδια, αλλά να μην επηρεάζεται, και υπάρχουν κατασκευαστικές αρχές που αν τις ακολουθήσει δε θα επηρεάζεται.

Σκοπός του Hi-Fi συστήματος όμως, είναι η πιστότητα αναπαραγωγής της ηχογραφημένης πληροφορίας.

Οι άλλοι σκοποί που λέτε είναι στο μυαλό σας το στρεβλό, είναι άλλα χόμπι. :D

Πάρτε λαμπατους είπαμε. :gotcha:
Βρήκες άνθρωπο να πάρει λάμπα. No no no! Τρανζίστορ και ξερό ψωμί..!!
Μα εγώ δεν λέω ότι το σύστημα επηρεάζεται απο το καλώδιο, λέω ότι το σύστημα βρίσκεται εκεί για να αναλύει το σήμα και να το ενισχύει. Αν λοιπόν το καλώδιο μεταβάλει το σήμα, προσθέτει ή αφαιρεί σε αυτό, το σύστημα οφείλει να αναδείξει αυτή τη διαφορά. Διαφορετικά, δεν είναι hifi.
Όπως είπα και παραπάνω, ας ανεβάσει κάποιος που το έχει ένα θέμα σχετικά με τις κατασκευαστικές αρχές που πρέπει να προσέξουμε ώστε να κάνουμε το σωστό ματσάρισμα. Εγώ θέλω να βρω το ιδανικό σετάπ, με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος ( δεν έχω κόμπλεξ με τις μάρκες ). Πως θα το κάνω; Αυτό θα βοηθήσει τον νεοεισερχόμενο στο χώρο, όπως επίσης και εμάς τους "καλωδιολάτρεις".
 

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Βρήκες άνθρωπο να πάρει λάμπα. No no no! Τρανζίστορ και ξερό ψωμί..!!
Μα εγώ δεν λέω ότι το σύστημα επηρεάζεται απο το καλώδιο, λέω ότι το σύστημα βρίσκεται εκεί για να αναλύει το σήμα και να το ενισχύει. Αν λοιπόν το καλώδιο μεταβάλει το σήμα, προσθέτει ή αφαιρεί σε αυτό, το σύστημα οφείλει να αναδείξει αυτή τη διαφορά. Διαφορετικά, δεν είναι hifi.
Όπως είπα και παραπάνω, ας ανεβάσει κάποιος που το έχει ένα θέμα σχετικά με τις κατασκευαστικές αρχές που πρέπει να προσέξουμε ώστε να κάνουμε το σωστό ματσάρισμα. Εγώ θέλω να βρω το ιδανικό σετάπ, με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος ( δεν έχω κόμπλεξ με τις μάρκες ). Πως θα το κάνω; Αυτό θα βοηθήσει τον νεοεισερχόμενο στο χώρο, όπως επίσης και εμάς τους "καλωδιολάτρεις".
Λυπάμαι που το γράφω αυτό , αλλά δεν έχω δει νεοεισερχόμενους στον χώρο τα τελευταία 15-20 χρόνια.
Στις εκθέσεις όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι ανακυκλώνονται.
Τα περισσότερα νέα παιδιά είναι με ένα κινητό και τα ακουστικά στα αυτιά σαν υπνωτισμένα, ή σαν ταμένα που έλεγε και η Βασιλειάδου.
Ο ανηψιός μου έλεγε προ καιρού ότι το σύστημά μου έχει ωραία ακουστικότητα , τρομάρα του.
Ε βέβαια αφού ακούει σκυλάδικα από το κινητό ή το λαπ τοπ όλη μέρα !. Τι να μάθει και πως να εκτιμήσει πως ακούγεται μια φυσιολογική ηχογράφηση σε ένα νορμάλ στέρεο. !
Κυκλοφορεί στο σπίτι όταν έρχεται με το κινητό , κάνοντας φασαρία με το μεγαφωνάκι του κινητό στο τέρμα γκάζι , να μου τρυπάει τα τύμπανα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
& το Χάρη που εκδήλωσαν ενδιαφέρον μέσα!
O Χάρης εκδήλωσε ενδιαφέρον υπό την προϋπόθεση να ακολουθηθεί μια διαδικασία που θα αφήνει εκτός την προκατάληψη και το placebo.
Το "άκου τώρα το καλώδιο Α και μετά άκου το καλώδιο Β και ψάξε να βρεις αν υπάρχουν διαφορές" ,δε συνιστά κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
συνέχεια, να (καλο)στήναμε ένα σύστημα
Για αυτό, δε σας έχω ικανούς. ;)

Μόνο να τα στήσετε πάνω σε ένα όμορφο ράκ μπορείτε.

Διότι, η έννοια του "στησίματος ηχοσυστήματος χώρου", συμπεριλαμβάνει (εκτός των άλλων) ...μετρήσεις και ισοσταθμιση χώρου στις επιθυμητές target curve's, και αναλόγως στάθμης ακρόασης, φίλτρου λάουντνες.

Φωνάξτε καλιμπράτορα παιδιά. :)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Νικο μιας και νομιζω οτι ατομο να εχει τοση επαφη με τα καλωδια σαν και μενα μαλλον δεν υπαρχει.
Στην αρχη αγοραζα.....ανεβαινα κατηγοριες προιοντων και απο ενα σημειο και μετα δοκιμαζα.
Εχω δανειστει καλωδια απο την φιλαδελφια ,μεχρι την το
Το να λες ενα καλωδιο σωστο ειναι πολυ σχετικο.....βασικα δηλωνεις ασχετος (οχι εσυ)
Το καθε καλωδιο εχει ηχητικο χαρακτηρα.....οπως το καθε αντικραδασμικο ρακ....και καθε προιον που μπαινει στην ηχητικη αλυσιδα.
Για μενα ειναι ενα παζλ......οταν καταλαβεις (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) τι χρειαζεται το συστημα σου απλα αρχιζεις το ψαξιμο ....= δοκιμες...
αγορες.......το ενα μπορει να συμπληρωνει το αλλο ή να το χαλα ....ή να μην κανει διαφορες.....
Ολα τα κομματια του παζλ οτι ενωθουν σωστα τοτε αισθανεσαι οτι το συστημα σου δεν εχει - ....αν μπορω να το πω ετσι.
Καταρα μεγαλη τα καλωδια πιστεψε με.....και πολλοι αντικαλωδιαδες εδω μεσα ....εχουν ενα θεμα με την καρδουλα τους....γιατι αν εχουν ακουσει κανα ιθερ........ακομα κλαινε......αλλα που τα λεφτα ?
οποτε οτι δεν φτανει η αλεπου......δεν λέω δεν μπορεις να πουλας ενα καλωδιο οσο θες...............
.αλλα ξερεις.......δε μπορεις και να πουλας ενα τελικο των 800 ευρω 5 χιλιαρικακια....και να λες οτι το καλωδιο των 300 ευρω γιατι κανει 3 χαρτια ?
Αλλα ο τελικος ειναι πιο πιασιαρικος.......τι να λεμε.....εχει τεχνογνωσια..........
την οποια προφανως δεν την εχουν πολλοι γιατι θα κοπιαραν το καθε ιθερ...... ο πιουριστ θα εκλεινε και αυτοι θα θησαυριζαν.
Αληθεια δεν ειδα ποτε καποια αναφορα να παει κανας αντικαλωδιας σε καμμια εκθεση και να ξεβρακωσει τους εκθετες..........
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Για αυτό, δε σας έχω ικανούς. ;)

Μόνο να τα στήσετε πάνω σε ένα όμορφο ράκ μπορείτε.

Διότι, η έννοια του "στησίματος ηχοσυστήματος χώρου", συμπεριλαμβάνει (εκτός των άλλων) ...μετρήσεις και ισοσταθμιση χώρου στις επιθυμητές target curve's, και αναλόγως στάθμης ακρόασης, φίλτρου λάουντνες.

Φωνάξτε καλιμπράτορα παιδιά. :)
Έχεις δει πόσα ζητάνε οι καλιμπράτορες...? Μουαχαχα! Σοβαρά πάντως, σε ένα σπίτι που μετά απο 1-2 χρόνια θα αφήσω, δεν πρόκειται να φέρω καλιμπράτορα. Σε κάποιο σπίτι που θα μείνω για πολλά χρόνια, γιατί όχι. Και πάλι όμως, ακόμα και καλιμπραρισμένο να είναι το σύστημα με τον χώρο, τα μηχανήματα δεν πρέπει να επικοινωνούν σωστά μεταξύ τους...?
[DOUBLEPOST=1555658718][/DOUBLEPOST]
Νικο μιας και νομιζω οτι ατομο να εχει τοση επαφη με τα καλωδια σαν και μενα μαλλον δεν υπαρχει.
Στην αρχη αγοραζα.....ανεβαινα κατηγοριες προιοντων και απο ενα σημειο και μετα δοκιμαζα.
Εχω δανειστει καλωδια απο την φιλαδελφια ,μεχρι την το
Το να λες ενα καλωδιο σωστο ειναι πολυ σχετικο.....βασικα δηλωνεις ασχετος (οχι εσυ)
Το καθε καλωδιο εχει ηχητικο χαρακτηρα.....οπως το καθε αντικραδασμικο ρακ....και καθε προιον που μπαινει στην ηχητικη αλυσιδα.
Για μενα ειναι ενα παζλ......οταν καταλαβεις (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) τι χρειαζεται το συστημα σου απλα αρχιζεις το ψαξιμο ....= δοκιμες...
αγορες.......το ενα μπορει να συμπληρωνει το αλλο ή να το χαλα ....ή να μην κανει διαφορες.....
Ολα τα κομματια του παζλ οτι ενωθουν σωστα τοτε αισθανεσαι οτι το συστημα σου δεν εχει - ....αν μπορω να το πω ετσι.
Καταρα μεγαλη τα καλωδια πιστεψε με.....και πολλοι αντικαλωδιαδες εδω μεσα ....εχουν ενα θεμα με την καρδουλα τους....γιατι αν εχουν ακουσει κανα ιθερ........ακομα κλαινε......αλλα που τα λεφτα ?
οποτε οτι δεν φτανει η αλεπου......δεν λέω δεν μπορεις να πουλας ενα καλωδιο οσο θες...............
.αλλα ξερεις.......δε μπορεις και να πουλας ενα τελικο των 800 ευρω 5 χιλιαρικακια....και να λες οτι το καλωδιο των 300 ευρω γιατι κανει 3 χαρτια ?
Αλλα ο τελικος ειναι πιο πιασιαρικος.......τι να λεμε.....εχει τεχνογνωσια..........
την οποια προφανως δεν την εχουν πολλοι γιατι θα κοπιαραν το καθε ιθερ...... ο πιουριστ θα εκλεινε και αυτοι θα θησαυριζαν.
Αληθεια δεν ειδα ποτε καποια αναφορα να παει κανας αντικαλωδιας σε καμμια εκθεση και να ξεβρακωσει τους εκθετες..........
Πρόσεξε. Το σωστό καλώδιο για το σύστημά μου. Με αυτόν τον προενισχυτή που έχω, με αυτόν τον τελικό, με αυτά τα ηχεία. Δεν διαφωνώ ως προς το ότι πρέπει να γίνουν πειραματισμοί ( αν και ομολογώ ότι κουράστηκα ελαφρώς, σταμάτησα εκεί που πήρα το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι τότε ), αλλά θυμάμαι για παράδειγμα κατά την επίσκεψή μου σε γνωστό κατάστημα ηχοσυστημάτων και καλωδίων τον πωλητή να λέει κάτι σχετικά με τη χωρητικότητα του καλωδίου ας πούμε. Ε, που μπορώ να βρω ένα τυφλοσούρτη για να δω τί πραγματικά χρειάζομαι και να εστιάσω σε εκείνη τη κατηγορία; Δυστυχώς, δεν μπορώ να το σπουδάσω το πράγμα ( τότε είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκα την απάντηση ), να αφιερώσω χρόνο για μελέτη ας πούμε. Δεν είμαι τεμπέλης, απλά χρειάζεται και να δουλεύω για τη δουλειά μου απο την οποία ζω, you know.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Προσωπικά πάντως σας προτρέπω να κάνετε λύψη δείγματος. Και για να σας πως και ένα πολύ γνωστό και απλό μυστικό πάρτε 2 δείγματα ρίξτε τα στο όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου θέλετε. Αντιστρέψτε την φάση στα δείγματα. Αν ακυρώσουν 100% το ένα track το άλλο (απλά δεν θα ακούτε τίποτα) τότε έχετε 0 διαφορές αν υπάρχει σήμα πάρτε μόνο αυτό αναστρέψτε πάλι και αξιολογήστε τι έξτρα ηχητικό αποτέλεσμα σας έχει δώσει. Α! και θα έχετε αποδείξει και "επιστημονικά" ότι διαφορές υπάρχουν.

FFT. Προσωπικά θα αναρωτιόμουν κατά πόσο αν βρω διαφορές είναι τόσες που επηρεάζουν το σύνολο της μουσικής αφήγησης αρνητικά. Και αυτό το εννοώ ακριβώς όπως ορίζεται μορφολογικά στη μουσική. Μερικές φορές πρέπει να θυμόμαστε κάτι που ξέρουν όλοι όσοι πέρασαν από ένα ωδείο έστω για χαβαλέ ότι η μουσική είτε παίζετε ζωντανά είτε είναι ηχογραφημένη και αναπαράγετε μέσω μηχανημάτων διατηρεί πάντα ιδιότητα - δυναμική μιας κάποιας παραπλάνησης αν δε το είχε αυτό δε θα μας συγκινούσε με τον όποιο τρόπο. Πόσο από αυτό το "χάσιμο" μέσα στη μουσική πετάμε στα σκουπίδια με το να ασχολούμαστε με στην προκειμένη περίπτωση με καλώδια ή ανάποδα πόσο κερδίζουμε σαν ακροατές.

Αν ο σκοπός είναι η βελτίωση του μουσικού αποτελέσματος θα κοιτούσα την καλωδίωση μόνο εάν όλα τα υπόλοιπα κομμάτια των μηχανημάτων που διαθέτω σε συνάρτηση με τον χώρο και τη μορφή του υλικού που αναπαράγω είναι μια αποτυχημένη, ελλιπής ή ελαττωματική εγκατάσταση. Ξεκινώντας πάντα από το μεγαλύτερο στο μικρότερο κοινώς από τον χώρο - ηχεία - ενισχυτικά - το όποιο μηχάνημα αναπαραγωγής και τέλος τροφοδοσία και καλωδίωση.

Καλημέρα σε όλους
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Για αυτό, δε σας έχω ικανούς. ;)

Μόνο να τα στήσετε πάνω σε ένα όμορφο ράκ μπορείτε.

Διότι, η έννοια του "στησίματος ηχοσυστήματος χώρου", συμπεριλαμβάνει (εκτός των άλλων) ...μετρήσεις και ισοσταθμιση χώρου στις επιθυμητές target curve's, και αναλόγως στάθμης ακρόασης, φίλτρου λάουντνες.

Φωνάξτε καλιμπράτορα παιδιά. :)
Μετρησεις.....(μπορουν) ? Εχουν λεφτα ? εχει νοημα οτι μετα δεν θα μπορουν να επεμβουν στο χωρο τους ?
ισοσταθμιση ? λεφτα υπαρχουν ?
καμπυλες αναφορας ? απλα για να τις εχουν ?
Καλιμπρατορα ? να κανει τι ............αν δεν μπορεις να επεμβεις στα κουσουρια του χωρου ......
Και τελος....αν δεν γουσταρεις το αποτελεσμα .......? τι γινεται πλακωνεις τον καλιμπρατορα ?
(να σου στειλω ενα μπωλακι 7 μεταλλα να μπεις στο ζεν ?)
71lYH4TBtOL._SX425_.jpg
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
O Χάρης εκδήλωσε ενδιαφέρον υπό την προϋπόθεση να ακολουθηθεί μια διαδικασία που θα αφήνει εκτός την προκατάληψη και το placebo.
Το "άκου τώρα το καλώδιο Α και μετά άκου το καλώδιο Β και ψάξε να βρεις αν υπάρχουν διαφορές" ,δε συνιστά κάτι τέτοιο.
αγαπητέ Χάρη, ΑΝ δεν ακούσεις διαφορές εσύ και οι υπόλοιποι που θα βρεθούμε, τότε θα ακολουθήσουμε τη διαδικασία που προτείνεις. ποιά η δυσκολία σ αυτό?
είπαμε, αν με μια απλή ακρόαση min το 80% ακούει διαφορές, δε θα ξημερωθούμε κιόλας για να κρατήσουμε τους τύπους.
ΑΝ οι διαφορές είναι δυσδιάκριτες τότε πάμε στο δικό σου τρόπο.
τι πιο απλό?
Προσωπική μου εκτίμηση, μόνο ο beethoven μπορεί να μην ακούσει τη διαφορά άμεσα, μεγάλα παιδιά είμαστε, θα πάιξουμε τίμια!
Θα έρθεις?
Αν δε παίξουμε τίμια, και με το δικό σου τρόπο, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε, η μέθοδος που θα ακολουθήσουμε κατά την ακρόαση ΔΕΝ διορθωνεί την κακοπιστία!
Αν κάποιος θέλει να μη παραδεχτεί ότι ακούει ή όχι τις όποιες διαφορές, ότι μέθοδος και να ακολουθηθεί, το ίδιο αποτέλεσμα θα χεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.437
Όχι αγορίνα μου, ευχαριστώ πάντως, ξέρω πόσο τα εκτιμας. ;)

Διότι..
Εκτός των άλλων που δεν πιστεύω, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν πιστεύω ούτε στα μπωλ. :)
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λαθος..
θα έρθεις εντέλει?
αν δεν έρθεις θα αποδεχτείς τα όποια αποτελέσματα προκύψουν από την ακρόαση?
αν οι ακροατές με min 80% συμφωνήσουν ότι υπάρχουν ή όχι διαφορές πάλι θα υπάρχει αμφισβήτηση?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.724
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top