Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να τα ξεπεράσετε αυτά γιατί τέτοια λέτε και μετά πάνε οι άλλοι και σας γεμίζουν τις εκθέσεις το 2019 με φίδια και λάμπες. Πάω στοίχημα ότι αρκετοί έχουν περισσότερες λάμπες στους ενισχυτές από ότι στα λαμπατέρ σε όλο το σπίτι. Ξέρω τη λέω.
Για αρχή καταλάβετε ένα πράγμα. Ίδιας αξίας παθητικό και ενεργό ηχείο το παθητικό δεν έχει καμία τύχη. Μετά όσο καλός και να είναι ένας δικάναλο ενισχυτής σε σχέση με τον ίδιας αξίας πολυκάναλο δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσει τον "χώρο" που θα σου δώσει ο πολυκάναλος.
ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο ηχεία ίδιας τιμής, ένα παθητικό, κι ένα ενεργό.
Το ενεργό έχει και ενισχυτή, επομένως, στην ίδια τιμή πώλησης, η λογική λέει ότι θα έχει υποδεέστερες μονάδες και καμπίνα.
Το αυτό και στον ενισχυτή, στο ίδιο κόστος το δικάναλο λογικά θα υπερτερεί απλά και μόνο λόγω ποιότητας υλικών, Δε μπορεί, να κοστίζουν 5 κανάλια όσο 2, να πληρώνεις fee στην dolby, στην thx, και να είσαι και καλύτερος.
Οι υποχωρήσεις στην ποιότητα κατασκευής θα είναι τέτοιες που δε θα μπορεί ούτε να πλησιάσει το τελικό αποτέλεσμα του δικάναλου.
Προσοχή, δε μιλάω για το πιο είναι εντυπωσιακότερο, αλλά πιο κοντά στο φυσικό!
Επαναλαμβάνω και πάλι, δε θέλω να πω ότι το δικάναλο είναι το καλύτερο φορμάτ, απλά στα ίδια χρήματα, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση. τόσο απλό!
Τώρα, αν μας αρέσει το ένα φορμάτ περισσότερο του άλλου είναι άλλη κουβέντα. Πελάτες υπάρχουν και για τα δύο, όπως και ότι γεμίζουν όπως λες οι εκθέσεις με φίδια και λάμπες. ...τυχαίο?
δε νομίζω!!;)
Α..και δεν έχω λάμπες!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το Τ7 της Adam κάνει δυο κατοστάρικα. Ας πάρει κάποιος πέντε+2 πρεσόνους σαμπ+ενας προηγούμενης γενιάς πρεπρο με 800€+ εξωτερικο minidsp ντιρακ=3000 €.
Οκ, οφείλω να ομολογήσω πως είναι μια τίμια και προσιτή λύση...
Αν αποφασίσω να στήσω δεύτερο σύστημα στο σαλόνι που υπάρχει ο χώρος γιατί όχι...
Στην παρούσα φάση όμως (και για να μη στήσω και δεύτερο σύστημα)... οι "αγκυλώσεις" μου έχουν να κάνουν και με το ότι το συστηματάκι μου πρέπει να εξυπηρετεί και το ρόλο του home studio.
Ας πούμε λοιπόν πως τα ηχεία και το (τα) sub... οκ, θα τα "στριμώξω"... αν πάρω ένα τέτοιο audio interface:
https://www.thomann.de/gr/behringer_umc1820.htm
για να συνδέσω τα ηχεία, υπάρχει τρόπος να γίνεται η όλη επεξεργασία (decoding, dsp) στον υπολογιστή;;;
Αν ναι, είμαι έτοιμος για παραγγελία :p
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Υπονοεις ότι αυτοι που εχουν ακουσει κι εκθειαζουν τον πολυκαναλο ηχο δεν εχουν ακουσει καλοστημενο δικαναλο? Όταν τοσα χρονια βρίσκονται στο χωρο εχουν ακουσει παααααααρα πολλα συστηματα.

Αυτό που λενε ειναι ότι, οσο και καλοστημένο να είναι το δικαναλο δυστυχως είναι πολύ λιγο αν ακουσεις πολυκαναλο καλοστημενο. Και δυστυχως κοστιζει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Θελει ιδια ηχεια. Τα 5 είναι νορμαλ, τα 3 μίνιμουμ τα 7 ονειρο. Θελει σαμπ (2,3 4). Θελει προενισχυτη βαρβατο.

Σε πολλα τυπικα σαλονια θα είναι δυσκολο να στηθει για λογους αισθητικης. Οποτε ναι συνεχιζεται ο δικαναλος. Μια χαρα ακούγεται. Αλλα ... αν ακουσεις πολυκαναλο σε πιανει στεναχωρια.
Το τι έχει ακούσει ο καθένας και τι καταλαβαίνει το συζητάμε, τα πολλά χρόνια δεν λένε τίποτα από μόνα τους, πρέπει και να "το έχεις". :imtheking:

Ναι, αλλά άλλο πράγμα η ταινία με τα εφέ και άλλο η μουσική που κύριος σκοπός ενός συστήματος είναι να αναπαραστήσει τη παρουσία μιας ορχήστρας, μιας μπάντας. ΟΚ, τα υποσύνολα ( τραγουδιστής σε live για παράδειγμα ) μπορεί να κινούνται, αλλά μέσα στο εύρος της σκηνής.
[DOUBLEPOST=1557904866][/DOUBLEPOST]βέβαια, το πράγμα περιπλέκεται σε μια ζωντανή ηχογράφηση που έχεις τη μπάντα μπροστά και πίσω το υπόλοιπο κοινό ( γατάκιαα, ήρθαμε πρώτοιιιιι!! ). Και σίγουρα κατανοώ τη παρουσία αντιχήσεων του χώρου και πως μπορεί να αναπαραχθεί απο ένα πολυκάναλο σύστημα. Δεν λέω ότι είναι άχρηστο το πολυκάναλο, αλλά προσωπικά λέω να ασχοληθώ με το τί συμβαίνει μπροστά μου και ας χάσω λίγο ή πολύ απο το τί συμβαίνει πίσω μου.
Νικ, στο πολυκάναλο αν είναι όλα σωστά, από μπροστά μόνο ακούς. Αν είναι.. ;)

καλώδια - πολύμπριζα -ρακ είναι κοινά και στα δύο ντόκτορ.
ενισχυτης musical fidelity m6i αντί harman kardon av 151
μπροστά κοινά ηχεία proac studio 140
κεντρικό b&w lcr60s3
πίσω audio pro 414 limited edition
react 12 sub.
διαφορά υπέρ του 2κάναλου περίπου στα 1000€
ηχητικά? έτη φωτός μπροστά!
Αυτά τα ρημάδια τα πίσω.. σπάσαμε τα κεφάλια μας! :laugh:

Δε βαρεθηκατε με αυτό το θέμα ακόμα; Ακόμα και σε σαλόνι με μέτρια στημένο πολυκάναλο πάλι καλύτερα παίζει από δικαναλο γιατί όσο περισσότερα τα ηχεία τόσο πιο εύκολο είναι να καλύψεις τα προβλήματα του χώρου με dsp. Το δικαναλο είναι μια λύση ανάγκης σε πολύ περιορισμένο budget, ας πούμε 300 ευρώ όπου εκεί πράγματι το δικαναλο είναι καλύτερο από τα 5.1 ηχεία που βγάζουν εταιρείες όπως η logitech για pc. Μόνο τότε και μόνο επειδή σε τέτοια budget δε παίζουν λύσεις με dsp της προκοπής.
Όσο ανεβαίνει το budget το πολυκάναλο αποκτά όλο και μεγαλύτερο προβάδισμα σε σχέση με το δικαναλο. Πάρτε το σαν νόμο αυτό το τελευταίο.
Όχι σε όλα που λένε και οι σύντροφοι. :bigboss:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο ηχεία ίδιας τιμής, ένα παθητικό, κι ένα ενεργό.
Το ενεργό έχει και ενισχυτή, επομένως, στην ίδια τιμή πώλησης, η λογική λέει ότι θα έχει υποδεέστερες μονάδες και καμπίνα.
Το αυτό και στον ενισχυτή, στο ίδιο κόστος το δικάναλο λογικά θα υπερτερεί απλά και μόνο λόγω ποιότητας υλικών, Δε μπορεί, να κοστίζουν 5 κανάλια όσο 2, να πληρώνεις fee στην dolby, στην thx, και να είσαι και καλύτερος.
Οι υποχωρήσεις στην ποιότητα κατασκευής θα είναι τέτοιες που δε θα μπορεί ούτε να πλησιάσει το τελικό αποτέλεσμα του δικάναλου.
Προσοχή, δε μιλάω για το πιο είναι εντυπωσιακότερο, αλλά πιο κοντά στο φυσικό!
Επαναλαμβάνω και πάλι, δε θέλω να πω ότι το δικάναλο είναι το καλύτερο φορμάτ, απλά στα ίδια χρήματα, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση. τόσο απλό!
Τώρα, αν μας αρέσει το ένα φορμάτ περισσότερο του άλλου είναι άλλη κουβέντα. Πελάτες υπάρχουν και για τα δύο, όπως και ότι γεμίζουν όπως λες οι εκθέσεις με φίδια και λάμπες. ...τυχαίο?
...
Α..και δεν έχω λάμπες!
Κρίμα...Χάνεις.:)
(αλλά χρειάζονται και κατάλληλες συνθήκες για ν'αξιοποιούνταν,οπότε...ας κάθονται στ'αυγά τους όσοι δεν έχουν)

Η ανωτέρω επιχειρηματολογία περί κοστολόγησης θα πρέπει να διαβιβαστεί σε εταιρείες όπως Focal & ADAM μπας και ΄΄φιλοτιμηθούν΄΄ ν'ανεβάσουν τιμές στις επαγγελματικές σειρές για να γίνονταν εφάμιλλες των...Ουτοπικών και των ανάλογων οικιακών.:sneaky:
...
Είμαι πάντα στη διάθεσή σας για μια ακρόαση των δικών μου ηχείων, στην ίδια θέση, με απλή εναλλαγή των ενισχυτών.
Θα διαπιστώσετε αγαπητέ του λόγου το αληθές;)
Δεν αμφιβάλλω περί του ακροαματικού αποτελέσματος.Αλλά δικό σου πρόβλημα είναι η διερεύνηση των...αιτίων.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κρίμα...Χάνεις.:)
(αλλά χρειάζονται και κατάλληλες συνθήκες για ν'αξιοποιούνταν,οπότε...ας κάθονται στ'αυγά τους όσοι δεν έχουν)

Η ανωτέρω επιχειρηματολογία περί κοστολόγησης θα πρέπει να διαβιβαστεί σε εταιρείες όπως Focal & ADAM μπας και ΄΄φιλοτιμηθούν΄΄ ν'ανεβάσουν τιμές στις επαγγελματικές σειρές για να γίνονταν εφάμιλλες των...Ουτοπικών και των ανάλογων οικιακών.:sneaky:

Δεν αμφιβάλλω περί του ακροαματικού αποτελέσματος.Αλλά δικό σου πρόβλημα είναι η διερεύνηση των...αιτίων.
είπαμε..2 channel rules!:D
τι διερεύνηση να κάνεις??? δε γίνεται μάναμ...
έλα. να διαπιστώσεις αν κάνω λάθος ή όχι..
όποτε:drinks:....
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο ηχεία ίδιας τιμής, ένα παθητικό, κι ένα ενεργό.
Το ενεργό έχει και ενισχυτή, επομένως, στην ίδια τιμή πώλησης, η λογική λέει ότι θα έχει υποδεέστερες μονάδες και καμπίνα.
Το αυτό και στον ενισχυτή, στο ίδιο κόστος το δικάναλο λογικά θα υπερτερεί απλά και μόνο λόγω ποιότητας υλικών
Ορθολογικά?
Και συγκρίνεις τιμές ενεργών και παθητικών ηχείων, χωρίς να υπολογίζεις την τιμή του ενισχυτή?

:help:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ορθολογικά?
Και συγκρίνεις τιμές ενεργών και παθητικών ηχείων, χωρίς να υπολογίζεις την τιμή του ενισχυτή?

:help:
Νίκο εγώ κατάλαβα ότι την υπολόγισε, αφού γράφει σε κάποιο σημείο ότι λόγω του ενισχυτή αναγκαστικά για το κοστολόγιο θα έχει "υποχωρήσεις" στα μεγάφωνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
ας το δούμε λίγο ορθολογικά.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο ηχεία ίδιας τιμής, ένα παθητικό, κι ένα ενεργό.
Το ενεργό έχει και ενισχυτή, επομένως, στην ίδια τιμή πώλησης, η λογική λέει ότι θα έχει υποδεέστερες μονάδες και καμπίνα.
Το αυτό και στον ενισχυτή, στο ίδιο κόστος το δικάναλο λογικά θα υπερτερεί απλά και μόνο λόγω ποιότητας υλικών, Δε μπορεί, να κοστίζουν 5 κανάλια όσο 2, να πληρώνεις fee στην dolby, στην thx, και να είσαι και καλύτερος.
Οι υποχωρήσεις στην ποιότητα κατασκευής θα είναι τέτοιες που δε θα μπορεί ούτε να πλησιάσει το τελικό αποτέλεσμα του δικάναλου.
Προσοχή, δε μιλάω για το πιο είναι εντυπωσιακότερο, αλλά πιο κοντά στο φυσικό!
Επαναλαμβάνω και πάλι, δε θέλω να πω ότι το δικάναλο είναι το καλύτερο φορμάτ, απλά στα ίδια χρήματα, δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση. τόσο απλό!
Τώρα, αν μας αρέσει το ένα φορμάτ περισσότερο του άλλου είναι άλλη κουβέντα. Πελάτες υπάρχουν και για τα δύο, όπως και ότι γεμίζουν όπως λες οι εκθέσεις με φίδια και λάμπες. ...τυχαίο?
δε νομίζω!!;)
Α..και δεν έχω λάμπες!
Δεν παλεύεται με τίποτα η υπόθεση σου λέμε.
Έχουμε PMC & DYNAUDIO που φτιάχνουν και τα δύο να λένε ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης στα 2 στρατόπεδα στο ίδιο κόστος, έχουμε το Stereophile να παραδέχεται επιτέλους τα αυτονόητα και έχουμε και το Λέανδρο με τις ανησυχίες του. :D
Έτσι για χαβαλέ πάμε στο σενάριο σου. Ένα VHS έχει περίπου 150€. Είναι 720x576 stereo (αγαπημένο ξέρω), και ένα Blu-Ray player που είναι 1920x1080 πολυκάναλο έχει 100€. Σύμφωνα με τη λογική σου το Blu-Ray δεν γίνεται να είναι καλύτερο. :lol:
Ένας Jadis έχει 6000€ και μετά από κάποιο διάστημα θες αλλά 2000€-3000€ για να αλλάξεις τις λάμπες, σύνολο 8000€-9000€. Ένας Αnthem MRX 1120 έχει 6000€ και έχει ένα σκασμό πράγματα επάνω. Σύμφωνα πάλι με τη λογική σου ο Jadis είναι καλύτερος. Πες μου ότι συμφωνείς να πηδηχτώ απ το παράθυρο. :lol::lol::lol::lol::lol:

Η ζωή φίλε μου είναι πολύ απλή και σύντομη για να ασχολούμαι με χαζομάρες. :lolsign:
Τα κάνουν άλλοι που ξέρουν και για αυτό τους πληρώνουμε.

Καλή τύχη.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
είπαμε..2 channel rules!:D
τι διερεύνηση να κάνεις??? δε γίνεται μάναμ...
έλα. να διαπιστώσεις αν κάνω λάθος ή όχι..
όποτε:drinks:....
Τώρα εσύ περιμένεις να έρθει; :p αφού είναι.. hidden δικέ μου.
και εμένα :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
είπαμε..2 channel rules!:D
τι διερεύνηση να κάνεις??? δε γίνεται μάναμ...
έλα. να διαπιστώσεις αν κάνω λάθος ή όχι..
όποτε:drinks:....
Έλα να διαπιστώσεις ότι έχω δίκιο. Αλλιώς μαύρο φίδι :help::lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ορθολογικά?
Και συγκρίνεις τιμές ενεργών και παθητικών ηχείων, χωρίς να υπολογίζεις την τιμή του ενισχυτή?

:help:
η τοποθέτηση μου είχε να κάνει με το παρακάτω ποστ του φίλου alexis
Να τα ξεπεράσετε αυτά γιατί τέτοια λέτε και μετά πάνε οι άλλοι και σας γεμίζουν τις εκθέσεις το 2019 με φίδια και λάμπες. Πάω στοίχημα ότι αρκετοί έχουν περισσότερες λάμπες στους ενισχυτές από ότι στα λαμπατέρ σε όλο το σπίτι. Ξέρω τη λέω.
Για αρχή καταλάβετε ένα πράγμα. Ίδιας αξίας παθητικό και ενεργό ηχείο το παθητικό δεν έχει καμία τύχη. Μετά όσο καλός και να είναι ένας δικάναλο ενισχυτής σε σχέση με τον ίδιας αξίας πολυκάναλο δεν πρόκειβλέται ποτέ να σου δώσει τον "χώρο" που θα σου δώσει ο πολυκάναλος.
, όπως βλέπεις δεν ήταν δική μου η ιδέα της συγκεκριμένης σύγκρισης;).
Επίσης, προσωπικά πιστεύω, ότι οι χρησιμοποιούμενες μόντουλες ενίσχυσης που χρησιμοποιούνται στα ενεργά χαμηλού κόστους ως 1000€/τεμάχιο ενεργού, είναι μια όχι και τόσο σοβαρή υλοποίηση, με αντίστοιχα αποτελέσματα στον ήχο.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Το νερο μπαινει στ' αυλακι σιγα-σιγα. Αρχιζει ο κοσμος και ψιλιαζεται την αλλαγη, απλως χρειαζεται χρονος. Ειναι η ατιμη η αποφαση που αντι να την παρει ο Λεανδρος και η παρεα του ας πουμε, γεμιζει το μυαλο του και τους αλλους με μπλα μπλα και φθηνες δικαιολογιες: Απλουστατα γιατι εινα βουνο η ατιμη η αποφαση της αλλαγης. Αλλά με ολη την επιχειρηματολογια του πειθει(ή μαλλον ξεγελά) μονο τον εαυτο του.
''Ειναι ακριβα-θελουν χωρο-που να ξεστηνεις-που να τα βαλεις βρε αδερφε-του σατανα πολυκαναλα-μπορει να μη μ' αρεσουν-καποτε που ακουσα δε μ' αρεσαν-νιανιά, νιανιά νιανιά...όλο μίρλα και γκρίνια...:roflmao:
Λυπουνται και τα λεφτα που εσκασαν για τον χαιεντ δικαναλο ηχο τους. Με τι καρδια να τον αφησουν τωρα;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Λυπουνται και τα λεφτα που εσκασαν για τον χαιεντ δικαναλο ηχο τους. Με τι καρδια να τον αφησουν τωρα;
Δεν χρειάζεται να τον αφήσουν. Να τον συμπληρώσουν χρειάζεται.
(Τον αφήνουν αργότερα :p)
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Στις παρέες δεν έχουν όλοι απαραίτητα τις ίδιες αντιλήψεις. Απλά το αναφέρω για να μην βάζουμε ταμπέλες, ευχαριστώ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχουμε PMC & DYNAUDIO που φτιάχνουν και τα δύο να λένε ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης στα 2 στρατόπεδα στο ίδιο κόστος,
δηλαδή τον ενισχυτή του ενεργού τον κάνουν δώρο και οι μονάδες κι η καμπίνα είναι και καλύτερες?
Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο γίνεται?
Η ερώτηση μου είναι πραγματική και σε καμιά περίπτωση ειρωνική, οκ?
Δεν μπορεί να πληρώνεις πιστεύω τα ίδια, στην ίδια εταιρία κατασκευής ηχείων και να παίρνεις δωρεάν τον ενισχυτή και καλύτερες μονάδες/καμπίνα.. τι να πω..
[DOUBLEPOST=1557940390][/DOUBLEPOST]
Το νερο μπαινει στ' αυλακι σιγα-σιγα. Αρχιζει ο κοσμος και ψιλιαζεται την αλλαγη, απλως χρειαζεται χρονος. Ειναι η ατιμη η αποφαση που αντι να την παρει ο Λεανδρος και η παρεα του ας πουμε, γεμιζει το μυαλο του και τους αλλους με μπλα μπλα και φθηνες δικαιολογιες: Απλουστατα γιατι εινα βουνο η ατιμη η αποφαση της αλλαγης. Αλλά με ολη την επιχειρηματολογια του πειθει(ή μαλλον ξεγελά) μονο τον εαυτο του.
''Ειναι ακριβα-θελουν χωρο-που να ξεστηνεις-που να τα βαλεις βρε αδερφε-του σατανα πολυκαναλα-μπορει να μη μ' αρεσουν-καποτε που ακουσα δε μ' αρεσαν-νιανιά, νιανιά νιανιά...όλο μίρλα και γκρίνια...:roflmao:
Λυπουνται και τα λεφτα που εσκασαν για τον χαιεντ δικαναλο ηχο τους. Με τι καρδια να τον αφησουν τωρα;
τις απαντήσεις μου, από άλλο θρεντ, μπορείς πλέον να τις δεις και σε μορφή τεστ στον ήχο σελ.20-25. τόοσο μπροστά πια...;)
 

P

PMC

Guest
Τιμές "παντόφλας" δωστου !


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D:D:p
[DOUBLEPOST=1557941578][/DOUBLEPOST]
Αυτό που "έπαιξε" στην έκθεση του Μονάχου, έχετε συνείδηση στο τι είναι? ( 3 PMC Fenestria towers up front for LCRs, 10 PMC Wafer on-wall speakers for surrounds, another 6 Wafers used as overheads, all of it driven by Bryston electronics). *Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο ή έστω κάτι που να πλησιάζει το μέγεθος και την ποιότητα, βρίσκεται στο δικό σας το σπίτι! ούτε καν τα φτωχά surounds, στα ποιο φτωχά σινεμά της γειτονιάς, μόνο και μόνο από τους χωροταξικούς περιορισμούς... ή πως με τρόπους περιγελαστικούς (pc tools klp) θα καταφέρετε να προσομοιώσετε το γεγονός!

Μην ξεχνάτε.....Υπάρχει και ο Άι Βασίλης.....( χριστουγεννιάτικη κάρτα από pmc)


082478F4-22A2-41D2-A25F-292D8C5FBD28.jpeg
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Επίσης, προσωπικά πιστεύω, ότι οι χρησιμοποιούμενες μόντουλες ενίσχυσης που χρησιμοποιούνται στα ενεργά χαμηλού κόστους ως 1000€/τεμάχιο ενεργού, είναι μια όχι και τόσο σοβαρή υλοποίηση, με αντίστοιχα αποτελέσματα στον ήχο.
Κι εγώ πιστεύω στο bing bang theory, ε και?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top