Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Το πρόβλημα με δαύτο δεν άμα φτάνει , αλλά ότι περισσεύει....:p
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δε βαρεθηκατε με αυτό το θέμα ακόμα; Ακόμα και σε σαλόνι με μέτρια στημένο πολυκάναλο πάλι καλύτερα παίζει από δικαναλο γιατί όσο περισσότερα τα ηχεία τόσο πιο εύκολο είναι να καλύψεις τα προβλήματα του χώρου με dsp. Το δικαναλο είναι μια λύση ανάγκης σε πολύ περιορισμένο budget, ας πούμε 300 ευρώ όπου εκεί πράγματι το δικαναλο είναι καλύτερο από τα 5.1 ηχεία που βγάζουν εταιρείες όπως η logitech για pc. Μόνο τότε και μόνο επειδή σε τέτοια budget δε παίζουν λύσεις με dsp της προκοπής.
Όσο ανεβαίνει το budget το πολυκάναλο αποκτά όλο και μεγαλύτερο προβάδισμα σε σχέση με το δικαναλο. Πάρτε το σαν νόμο αυτό το τελευταίο.
Και για να συμπληρωσω: Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μπατζετ το 5.1 ειναι καλυτερο. Ακομα και 200 ευρω να εχεις, καλυτερα θα παιξουν 5 ηχειακια με το σαμπ τους παρά δυο ηχειακια σκετα. Ακομα κι απ' το media markt.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Οσοι προτιμούν να δώσουν 20 χιλιάρικα σε δικάναλο, γιατί θα είναι ποιοτικά καλύτερα τα κομμάτια όταν διαιρεθουν σε δυο κανάλια, τους έχω μια πρόταση...
Το πρόβλημα με τους περισσότερους ..."δικάναλους" είναι ακριβώς εκεί!!
Πως οι "πολυκάναλοι" ξεκινάτε με την παραδοχή πως θα δώσουμε 20k για σύστημα!!
Οπότε αυτόματα όσοι δεν παίζουμε σ' αυτά τα ...κυβικά... να το ξεχάσουμε σαν υλοποίηση είτε είναι ανώτερο είτε όχι (μπορούμε μόνο να διαβάζουμε για ...εγκυκλοπαιδικούς λόγους!) και όλοι αγαπημένοι :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Και για να συμπληρωσω: Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μπατζετ το 5.1 ειναι καλυτερο. Ακομα και 200 ευρω να εχεις, καλυτερα θα παιξουν 5 ηχειακια με το σαμπ τους παρά δυο ηχειακια σκετα. Ακομα κι απ' το media markt.
Στα 10€;

Πες, παραδίνεσαι;

:lol:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και για να συμπληρωσω: Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μπατζετ το 5.1 ειναι καλυτερο. Ακομα και 200 ευρω να εχεις, καλυτερα θα παιξουν 5 ηχειακια με το σαμπ τους παρά δυο ηχειακια σκετα. Ακομα κι απ' το media markt.
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω:). Μπορεί ίσως κάτι τέτοιο να συμβεί από την ένα ποσό και πάνω, αλλά στα μικρά budget, δε μπορείς να περιμένεις ότι δίνοντας τα ίδια χρήματα για έναν ολοκληρωμένο δικαναλο ενισχυτή και 2 ηχεία, ή για 5+1 ηχεία και πολυκάναλο θα έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στον ήχο!
Γιατί για να έχουν το ίδιο κόστος, θα είναι σαφώς υποδεέστερο ποιοτικά το πολυκάναλο;).
[DOUBLEPOST=1557927401][/DOUBLEPOST]
Ισοδύναμη εφαρμογής αλγορίθμων είναι και η διαδικασία της ανωφερούς μίξης στην οποία υποβάλλονται αυθεντικά ολιγοκαναλικά ή μονοφωνικά master του παρελθόντος προκειμένου να παραγάγουν πολυκαναλικό master,ώστε ν'αναπαραγόταν εκείνο...ιθαγενώς από πολυκαναλικό setup.

Ένα πολυκαναλικό setup αποτελούμενο από ηχεία τυπικής πολικής απόκρισης και διευθέτηση στο μέσο πεδίο (2 περίπου μέτρα ή άνω) ως προς τη θέση ακρόασης εντός τυπικού οικιακού χώρου.
Δικαναλικό setup από όμοια ηχεία και ισοδύναμες αποστάσεις ακρόασης στον ίδιο χώρο.

Εφόσον το πρώτο δεν θα διακρινόταν από ευρύτερο sweet spot σε σχέση με το δεύτερο,αυτό σημαίνει ότι το πολυκαναλικόν δεν θα είναι καλά στημένο,ή ότι ο χώρος θα εμφάνιζε ολότελα ανισόρροπη κατανομή ηχητικής ενέργειας ανά οκτάβα στα επιμέρους τμήματά του.Tough Luck.

Η ευρύτητα του sweet spot στην πολυκαναλική αρχιτεκτονική στενεύει όταν μικραίνουν υπέρμετρα - για διάφορους λόγους - οι αποστάσεις των ηχείων από τη θέση ακρόασης.
Είμαι πάντα στη διάθεσή σας για μια ακρόαση των δικών μου ηχείων, στην ίδια θέση, με απλή εναλλαγή των ενισχυτών.
Θα διαπιστώσετε αγαπητέ του λόγου το αληθές;)
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω:). Μπορεί ίσως κάτι τέτοιο να συμβεί από την ένα ποσό και πάνω, αλλά στα μικρά budget, δε μπορείς να περιμένεις ότι δίνοντας τα ίδια χρήματα για έναν ολοκληρωμένο δικαναλο ενισχυτή και 2 ηχεία, ή για 5+1 ηχεία και πολυκάναλο θα έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στον ήχο!
Γιατί για να έχουν το ίδιο κόστος, θα είναι σαφώς υποδεέστερο ποιοτικά το πολυκάναλο;).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Πως οι "πολυκάναλοι" ξεκινάτε με την παραδοχή πως θα δώσουμε 20k για σύστημα!!
Το Τ7 της Adam κάνει δυο κατοστάρικα. Ας πάρει κάποιος πέντε+2 πρεσόνους σαμπ+ενας προηγούμενης γενιάς πρεπρο με 800€+ εξωτερικο minidsp ντιρακ=3000 €.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το Τ7 της Adam κάνει δυο κατοστάρικα. Ας πάρει κάποιος πέντε+2 πρεσόνους σαμπ+ενας προηγούμενης γενιάς πρεπρο με 800€+ εξωτερικο minidsp ντιρακ=3000 €.
Δημήτρη ημίμετρα είναι αυτά. Θεωρώ ότι μόνο ένας σοβαρός προ για πολυκάναλο ξεκινάει από τα 3Χ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Δημήτρη ημίμετρα είναι αυτά. Θεωρώ ότι μόνο ένας σοβαρός προ για πολυκάναλο ξεκινάει από τα 3Χ.
Δεν συμφωνώ. Μπορείς να εχεις αξιοπρεπέστατο budget σύστημα με εξωτερικο minidsp nanoAVR, δεν χρειάζονται χλίδες.
 

Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Και για να συμπληρωσω: Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μπατζετ το 5.1 ειναι καλυτερο. Ακομα και 200 ευρω να εχεις, καλυτερα θα παιξουν 5 ηχειακια με το σαμπ τους παρά δυο ηχειακια σκετα. Ακομα κι απ' το media markt.
Είχα στο μυαλό μου τα jbl lsr 305 από τη μια και τα logitech z906 από την άλλη όταν τα έγραφα. Τα έχω ακούσει και τα δύο και τα jbl ήταν αρκετά καλύτερα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν συμφωνώ. Μπορείς να εχεις αξιοπρεπέστατο budget σύστημα με εξωτερικο minidsp nanoAVR, δεν χρειάζονται χλίδες.
Δεν ξέρω φίλε εννοείς με το "χλίδες". Απλά αυτό που είδα προσωπικά είναι ότι αν έχεις απαιτήσεις πρέπει να πληρώσεις.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Συμφωνώ. Και ακόμα πιο κάτω. 1000€ έχουν 5 Adam T7. 850€ θα βγουν τα 2 δικά τους Sub, και με 500€ παίρνεις έναν Anthem MRX 500 που έχει και εξαιρετική ισοστάθμιση (μικρόφωνο, software όλα μέσα). Καλώδια ρεύματος όλα μαμά και RCA κάτι απλό. 2350€ + RCA και αν βρεις με αυτά τα λεφτά δικάναλο που να ξεπεράσει αυτό το πακέτο γράψε μου. Δεν υπάρχει αυτό που θα ακούς για αυτά που έδωσες. Απλά.
Αν είσαι για λίγο παραπάνω για κάποιο λόγο τα Focal είναι πλέον σε τιμές ληστείας. Εμείς κλέβουμε όχι αυτοί.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω:). Μπορεί ίσως κάτι τέτοιο να συμβεί από την ένα ποσό και πάνω, αλλά στα μικρά budget, δε μπορείς να περιμένεις ότι δίνοντας τα ίδια χρήματα για έναν ολοκληρωμένο δικαναλο ενισχυτή και 2 ηχεία, ή για 5+1 ηχεία και πολυκάναλο θα έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στον ήχο!
Γιατί για να έχουν το ίδιο κόστος, θα είναι σαφώς υποδεέστερο ποιοτικά το πολυκάναλο;).
Να τα ξεπεράσετε αυτά γιατί τέτοια λέτε και μετά πάνε οι άλλοι και σας γεμίζουν τις εκθέσεις το 2019 με φίδια και λάμπες. Πάω στοίχημα ότι αρκετοί έχουν περισσότερες λάμπες στους ενισχυτές από ότι στα λαμπατέρ σε όλο το σπίτι. Ξέρω τη λέω.
Για αρχή καταλάβετε ένα πράγμα. Ίδιας αξίας παθητικό και ενεργό ηχείο το παθητικό δεν έχει καμία τύχη. Μετά όσο καλός και να είναι ένας δικάναλο ενισχυτής σε σχέση με τον ίδιας αξίας πολυκάναλο δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσει τον "χώρο" που θα σου δώσει ο πολυκάναλος.
 
Last edited:





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top