Eπιλογή Ενισχυτή - Upgrade?






Μηνύματα
184
Reaction score
127
Δείχνει πανέμορφο, δεν έχω ιδέα πως θα ακούγεται με τα ηχεία μου!
Μπορούμε να το κανονίσουμε άμα σε ενδιαφέρει. Εγώ τους άκουγα με b&w CDM 7se ως επί το πλείστον μιας και όχι με τα full range που βλέπεις στις φωτογραφίες τις αγγελίας
 

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Μπορούμε να το κανονίσουμε άμα σε ενδιαφέρει. Εγώ τους άκουγα με b&w CDM 7se ως επί το πλείστον μιας και όχι με τα full range που βλέπεις στις φωτογραφίες τις αγγελίας
Μιας και είμαι αρκετά νέος στο χώρο με φοβίζει η αγορά ενός τέτοιου συστήματος, (αρκετά παλιο-που να χρειάζεται ισως περισσότερες γνώσεις για τη συντήρησή του κτλ κτλ) Το σίγουρο είναι οτι έχω αρκετό χρόνο μέχρι να βρεθέι το κατάληλο και για να εξετάσω όλες τις επιλογές ( κάποιες απο αυτές που έχουν αναφερθεί ήδη ακούγονται καλες από την έρευνα που κάνω). Ευχαριστώ και θα είμαστε σε επικοινωνία!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα ηχεία έχουν ελάχιστη αντίσταση 4.6Ω και σηκώνουν 120 βάτ οπότε... ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας.... :D

Με 1.500Ε κονδύλι βρίσκεις άνετα ενισχυτή να τα οδηγήσει, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ποιο θα είναι, από ηχεία ραφιού, σε χώρο 30τμ;;;;

Εγώ θα μοίραζα το ποσό σε ένα ενισχυτή περί τα 2χ80 και σε ένα (ή και δύο) σαμπ.

Καλές αγορές! :drinks:
Ψύχραιμοι είμαστε βρε συ:)
Να τον γλιτώσω από λούμπες προσπαθώ, από γεγονότα που πέρασα προσωπικά κάνοντας τέτοιου είδους υποχωρήσεις και μετά τα έσκαγα για να κάνω τη δουλειά μου σωστά χάνοντας στην ουσία και τα χρήματα της αρχικής αγοράς σε κάτι υποδεέστερο.
Anyway. (Ένας καλός μπούσουλας για να δούμε τι ενισχυτικό χρειάζεται αν δεν έχουμε προσωπική ακουστική εμπειρία για το ηχείο που κατέχουμε είναι να ανατρέξουμε σε ένα ζεύγος ενεργών με αντίστοιχα χαρακτηριστικά και να δούμε με τι ενισχυτή το έχει ματσάρει ο κατασκευαστής).
Βλέποντας λοιπόν τώρα και τα χαρακτηριστικά που ανέβασες για τα ηχεία του φίλου επιμένω ότι το 2Χ200 είναι το σωστό και με αντίστοιχα ρεύματα φυσικά λόγω ότι κατεβαίνουν τα ηχεία.. Παραπάνω δεν χρειάζεται :):)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Αφού θες λίγο γλυκό ήχο και κυνηγησες τη λάμπα, πάρε ένα Κράουν τουλαχιστον 2*350 βατ να στανιαρεις.

Τον έχουν πάρει αρκετοί, οπότε (κατά τα γνωστά) αν θες σώνει και καλά να τον ακούσεις πριν τον πάρεις, μάλλον θα βρεθεί κάποιος φίλος να στον δανείσει.

Νομίζω περί τα 300€ κοστίζει, μπορεί να κάνω και λάθος.

Τα υπόλοιπα λεφτά που έχεις διαθέσιμα, καντα σαμπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ο πιο εύκολος τρόπος για να πάρεις γλυκό ήχο, αντί να κοιτάς λάμπες, είναι με Κράουν και σαμπ, με ενεργό κρος στα ηχεία σου. Οι Κράουν έχουν τέτοια δυνατότητα νομίζω.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
6
Ο πιο εύκολος τρόπος για να πάρεις γλυκό ήχο, αντί να κοιτάς λάμπες, είναι με Κράουν και σαμπ, με ενεργό κρος στα ηχεία σου. Οι Κράουν έχουν τέτοια δυνατότητα νομίζω.
Έχεις κάποιο μοντέλο υπ' όψιν? Ευχαριστώ !
 



Μηνύματα
16
Reaction score
6
Aν πας σε λαμπάτο τελικά άριστη επιλογή.
Nομίζω πως προτιμώ τη λάμπα και ελπίζω να είναι καλός για τα ηχεία μου. Επίσης εχω κατα νού και τον UNICO Primo της Unison research τον οποίο θα ήθελα και να ακουσω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Συγγνώμη για τη "σφήνα", ζείτε κι ακούτε ένα ζευγάρι ηχειάκια με ένα 6,5" γούφερ σε χώρο 5m x 6m, και ρίξατε έτσι αβασάνιστα το φταίξιμο (μόνο) στον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα!
Είναι και εμένα το πρώτο μου θέμα-ποστ που γράφω και όσο και αν έχω ψάξει λίγα έχω καταλάβει και πολλά ακόμα έχω να μάθω.
Κοντολογίς,
Έχω τα Focal Aria 906 κάποιους μήνες τώρα, με τον Myamp της Micromega (2x30W 8 ohms). Η πηγή μου είναι κυρίως το πικαπ (Dual CS-455 1M) και phono το Musical Fidelity LX2- LPS. Ακούω κυρίως Jazz- Blues- Soul- Rock στο σαλόνι περίπου 30 τμ (αλλά ανοιχτός σχετικά χώρος με το υπόλοιπο σπίτι). Φυσικά ακούω και κάποιες φορές μέσω Laptop -Τidal μεσω usb στον Μyamp.
Αν και δεν έχω τρομερά παράπονα από την ποιότητα, είδικά με το πικάπ πρέπει να ανεβάσω σχεδόν στο τέρμα την ένταση για να είναι στα όρια που επιθυμώ, με ότι και αν αυτό συνεπάγεται. Η ένταση και άνεση στην οδήγηση και ενδεχόμενη βελτίωση της ποιότητας ήχου με έχουν κάνει να σκέφτομαι την αναβάθμιση.
Eρώτηση: Υπάρχει κάποια πρόταση για αναβάθμιση του ενισχυτή?
Φυσικά και θα ήθελα τη λάμπα (αν αυτό είναι εφικτό-ματσάρει καλά) και το μπάτζετ είναι περίπου στα 1.500€, ίσως και second hand.

Ευχαριστώ Θερμά εκ των προτέρων.
Yamaha A-S1100


Ή μεταχειρισμένος (από μια γρήγορη αναζήτηση στις αγγελίες μας): Consonance Reference 150 (με remote) υβριδικός 120w 8ohms με ανανεωμένους ποιοτικούς πυκνωτές σε άριστη κατάσταση, προενίσχυση 6H30i EH Gold
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ενισχυτές-προς-πώληση.171439/
τιμή: 850 ευρώ
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
12
Έχω τα 906 σε ένα δωμάτιο 3χ6 με έναν ROTEL 991 (2x200W 8Ω). Θεωρώ ότι δεν θα χάσεις και τίποτε εάν πας σε ενισχυτή κάτω των 100W. Παρά την δύναμη του ενισχυτή και τον περιορισμένο χώρο το μπάσο και τα δυναμικά είναι αυτό που θα περίμενε κάποιος λίγο πολύ από ηχείου αυτού του μεγέθους. Καλύτερα ένας λιγότερο ισχυρός αλλά ποιοτικότερος ενισχυτής μαζί με ένα sub. Προσωπικά σε ορχηστρικά έργα και ηλεκτρονική μουσική μου έλειψε το ηχείο δαπέδου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top