Ηχητικη νιρβανα 2 in 1


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
  • Τέτοια (και τοσο) εσωστρεφή κλίση των ηχειων παρατήρησα κι εδώ, σε φίλο όπου παρενέβη ο Χάρης. ...
Η οποια ειναι πολυ σωστη εφοσον τα ηχεια απεχουν πολυ απο τον τοιχο πισω τους. Αντε, στριφτε τα και σεις!
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Η οποια ειναι πολυ σωστη εφοσον τα ηχεια απεχουν πολυ απο τον τοιχο πισω τους. Αντε, στριφτε τα και σεις!
Να τα βάλουμε το ένα απέναντι στο αλλο; κρίμα τα καημενούλια να μην κοιτάζονται στα ματια:)):)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ίσως να μην αξίζει να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου με κάποιους που αδιαφορούν για κάτι ωραίο όπως μία χομπίστικη συνάντηση
Σε ερωτήσεις απαντάς ή μοιράζεσαι μόνο εντυπώσεις?
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μπορούμε να δούμε κάποια φωτό; ( της κλίσης )
Από το site του Χάρη που βοήθησε τον Γιώργο.

https://zakman.webnode.com/
[DOUBLEPOST=1558118842][/DOUBLEPOST]Σε κάποια από τις τελευταίες εκθέσεις σε ένα δωμάτιο υπήρχαν 2 ηχεία δαπέδου τοποθετημένα με μεγάλη κλίση. Σχολιάστηκε και στην έκθεση αλλά και εδώ. Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό φυσικά.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Από το site του Χάρη που βοήθησε τον Γιώργο.

https://zakman.webnode.com/
[DOUBLEPOST=1558118842][/DOUBLEPOST]Σε κάποια από τις τελευταίες εκθέσεις σε ένα δωμάτιο υπήρχαν 2 ηχεία δαπέδου τοποθετημένα με μεγάλη κλίση. Σχολιάστηκε και στην έκθεση αλλά και εδώ. Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό φυσικά.
έτσι όπως το βλέπω φαίνεται να "στοχεύουν" περίπου ένα μέτρο μπροστά από τη θέση ακρόασης. Δηλαδή περίπου εκεί που ξεκινάει το τραπεζάκι από την μεριά του καναπέ. Δεν έχω άποψη, δεν έχω ακούσει ποτέ έτσι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.137
Reaction score
26.696
Ο Εμιτερ
Ερώτηση: Τα 20 αμπς της γραμμής είναι οκ για τα πολύ χάι του?

ΧαΧαχαχα, τώρα θα πεταχτεί ο γκουρού να με απειλήσει πάλι με πόιντ σύστεμ :lolsign:
Τι να κάνω? Έχω πολλά κενά...
 
Last edited:

Μηνύματα
342
Reaction score
1
έτσι όπως το βλέπω φαίνεται να "στοχεύουν" περίπου ένα μέτρο μπροστά από τη θέση ακρόασης. Δηλαδή περίπου εκεί που ξεκινάει το τραπεζάκι από την μεριά του καναπέ. Δεν έχω άποψη, δεν έχω ακούσει ποτέ έτσι.
Σχεδόν, πάντως μπροστά από τη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σχεδόν, πάντως μπροστά από τη θέση ακρόασης.
Και;
Για πείτε. Εγώ μπακαλίστικα σκεπτόμενος να πω ότι ίσως είναι κάποια τεχνική να φέρεις τη " σκηνή " μπροστά σου;
Τι ακριβώς θα καταφέρεις με αυτό τον τρόπο;
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Δεν γίνεται πάντα για τον ίδιο λόγο, στην προκειμένη περίπτωση προέκυψε από την μέτρηση του χώρου από τον Χάρη.

Τό έγραψε ο Γιώργος παραπάνω..
"Επιλεχθηκε αυτη η θεση γιατι εδωσε τις καλυτερες μετρησεις
Το RT 60 einai apo 0.4----0.2"
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν γίνεται πάντα για τον ίδιο λόγο, στην προκειμένη περίπτωση προέκυψε από την μέτρηση του χώρου από τον Χάρη.

Τό έγραψε ο Γιώργος παραπάνω..
"Επιλεχθηκε αυτη η θεση γιατι εδωσε τις καλυτερες μετρησεις
Το RT 60 einai apo 0.4----0.2"
Μάλιστα. Έχω ακούσει από φίλο ότι είδε κλίση σε ηχεία από την έξω μεριά επειδή μετρήθηκε έτσι ο χώρος.
Σύντομα θα φέρω και εγώ άνθρωπο σπίτι ούτως ή άλλως να τα δούμε αυτά;)
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Θα ήθελα μια διευκρίνιση.
Από πού προκύπτει πως οι διαφορές που ακούσατε οφείλονται ΚΑΙ στο ρούτερ ΚΑΙ στο καλώδιο δικτύου και όχι μόνο στο τροφοδοτικό που αλλάξατε?
Εγιναν ξεχωριστά συγκριτικά για το καθένα από αυτά?
Ναι Χάρη, εννοείται. :idk:
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
E, να σχολιασω εγω: η Γιωργος και η παρεα του ειναι φιλαρακια τρελαμενα και περασαν σουπερ! Εμενα γιατι δε με καλεσατε ρε αγλητες; Φοβηθηκατε οτι θα ερθω με κανενα μικροφωνο, οπως με κοροιδευει ο ψηλος, και θα σας χαλαγα τις δοκιμες;
Ουπς,Δημητρη,δεν σε ξεχασα,εχεις κατ,ιδιαν αποψη για το συστημα,και μαλιστα προσφατη
Οπως γνωριζεις καλα ,ο χωρος ειναι περιορισμενος
Θα βρεθουμε λιαν συντομως
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι Χάρη, εννοείται. :idk:
Δηλαδή ένα συγκριτικό ανάμεσα στα δύο τροφοδοτικά με τα υπόλοιπα στοιχεία σταθερά, ένα ανάμεσα στα δύο καλώδια δικτύου με τα υπόλοιπα σταθερά και ένα συγκριτικό με τα ρουτερ με τα υπόλοιπα ομοίως σταθερά?
Με ποιον τρόπο έγινε το κάθε ένα από αυτά τα συγκριτικά?
Επίσης, σε ποια συσκευή χρησιμοποιήθηκε το τροφοδοτικό ifi?
Επίσης ο blues αναφέρει εντυπώσεις από μια σύγκριση. Ήταν κοινά τα συμπεράσματα και για τα τρία διαφορετικά συγκριτικά?
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Ερώτηση: Τα 20 αμπς της γραμμής είναι οκ για τα πολύ χάι του?

ΧαΧαχαχα, τώρα θα πεταχτεί ο γκουρού να με απειλήσει πάλι με πόιντ σύστεμ :lolsign:
Τι να κάνω? Έχω πολλά κενά...
Ειναι αρκετα,Σταυρο,εξαλλου αυτα εχω διαθεσιμα
Εχει γκαζια ο Εμιτερ
Κατ μεσο ορο ακουω 75-80 ντιμπι με ενιοτε με κορυφες γυρω στα 95 σε κλασσικη
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ευχαριστώ τον Γιώργο για την πρόσκληση. Είναι σπουδαίος άνθρωπος που πολύ καλός γνώστης. Μπορούμε να μιλάμε για ώρες για οτιδήποτε αφορά το αγαπημένο μας χόμπι. :hi:
Ο Λέανδρος βοήθησε και αυτός πρακτικά με τα αντικραδασμικά του Αργύρη που έφερε και επίσης βοήθησε στην επιλογή των κομματιών που ακούσαμε, Έχει κι αυτός πολύ καλές γνώσεις και στην μουσική. :thumbsup:
Ο Νίκος πραγματικά εντυπωσιάστηκε και οι 3 μας προσπαθήσαμε να του τα κάνουμε πενηνταράκια έτσι ώστε να τα καταλάβει. Είναι πολύ καλός στην εμπέδωση νέων για αυτόν πραγμάτων και πιστεύω σύντομα θα τα κάνει πράξη στον σύστημα του. Με τη βοήθεια μας φυσικά . Ήδη καταστρώνουμε το σχέδιο πλεύσης για το ντου που θα κάνουμε σπίτι του :D.
Πριν την επίσκεψη ήμουν ιδιαίτερα προβληματισμένος γιατί έχω ακούσει πάρα πολλές φορές ATC και τις περισσότερες φορές δεν μου άρεσαν. Το είχα πει του Γιώργου όταν τον γνώρισα στον Λέανδρο. Στο συγκεκριμένο όμως σύστημα οι εντυπώσεις ήταν εξαιρετικές. Αυτός ο ήχος που είχα ακούσει τις περισσότερες φορές στο παρελθόν απλά δεν υπήρχε και στην θέση του άκουσα κάτι που σε έκανε να μην θέλεις να σηκωθείς από τον καναπέ.
(συνεχίζεται)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
έτσι όπως το βλέπω φαίνεται να "στοχεύουν" περίπου ένα μέτρο μπροστά από τη θέση ακρόασης. Δηλαδή περίπου εκεί που ξεκινάει το τραπεζάκι από την μεριά του καναπέ. Δεν έχω άποψη, δεν έχω ακούσει ποτέ έτσι.
Έχω ακούσει πολλές φορές έτσι.

Κατά βάση έτσι λέω να ακούτε όλοι, αλλά ποιος μ'ακούει...

Πολύ σωστά τα έχει στημένα τα ηχεία ο άνθρωπος.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Δηλαδή ένα συγκριτικό ανάμεσα στα δύο τροφοδοτικά με τα υπόλοιπα στοιχεία σταθερά, ένα ανάμεσα στα δύο καλώδια δικτύου με τα υπόλοιπα σταθερά και ένα συγκριτικό με τα ρουτερ με τα υπόλοιπα ομοίως σταθερά?
Με ποιον τρόπο έγινε το κάθε ένα από αυτά τα συγκριτικά?
Επίσης, σε ποια συσκευή χρησιμοποιήθηκε το τροφοδοτικό ifi?
Επίσης ο blues αναφέρει εντυπώσεις από μια σύγκριση. Ήταν κοινά τα συμπεράσματα και για τα τρία διαφορετικά συγκριτικά?
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
Καλησπερα ,Χαρη
Ειναι ευλογες οι ερωτησεις σου
Να διευκρινισω προς αποφυγη παρερμηνιων
Το κομπο 1( Μικροτικ--ιφι τροφοδοτικο--μελκο εθερνετ κατ 7) συγκριθηκε με το κομπο 2 (τπ λινκ--μαμισιο τροφοδοτικο--εθερνετ αισολειτορ Βασκε και χειροποιτο καλωδιο κατ 7 με βυσματα τελεγατνερ)
Σε μελλοντα χρονο θα αξιολογησω ,το καθε μερος ξεχωριστα

Τα σιγουρα ειναι οτι το Μικροτικ ειναι καλυτερο του τπ λινκ----το ιφι τροφοδοτικο καλυτερο του μαμισιου τπ λινκ,για την αλλη συγκριση των εθερνετ καλωδιων δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα ακομη
Ελπιζω να ειμαι κατανοητος
Το τροφοδοτικο της ιφι,στα 50 ε,μολονοτι δεν ειναι γραμμικο,σκοτωνει αρκετα γραμμικα κινεζικα και ευρωπαικα μεχρι τα 120 ε---Το θεωρω Vfm
Εχει ενδιαφερον για οσους στριμαρουμ τινταλ κομπουζ οτι
To Mikrotik εχει εξοδο για οπτικη ινα,το οποιο εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον ανα παραλληλιστει με αλλο ενα ιδιο μεσω οπτικης για πληρη απομονωση-----Θα το τσεκαρω σε μελλοντα χρονο
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αμ..δεν μας τιμάς με τη παρουσία σου Χάρη;)! ...και μετά μας κάνεις ένα κατεβατό ερωτήσεις:)!
θα πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο για να σ απαντήσουμε!
Άλλωστε στ απάντησα παραπάνω ε?
[DOUBLEPOST=1558123702][/DOUBLEPOST]αμ..δεν μας τιμάς με τη παρουσία σου Χάρη;)! ...και μετά μας κάνεις ένα κατεβατό ερωτήσεις:)!
θα πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο για να σ απαντήσουμε!
Άλλωστε, όπως έγραψα παραπάνω, ...ΟΤΙ κι αν αλλάξεις στην αλυσίδα του ήχου, θα ακούσεις άλλον ήχο!
Δοκίμασε το στο σύστημα σου και θα το δεις!
οτιδήποτε ε?;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top