Κατασκευή rack hifi

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα ( και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες! )

Ανοίγω δικό μου θέμα για να μη κάνω πειρατία σε άλλα παρόμοια θέματα.
Απο καιρό θέλω να φτιάξω ένα δικό μου ρακ για το σύστημά μου καθώς μέχρι τώρα το καημένο κατοικοεδρεύει πάνω στα ντουλάπια του σύνθετου, κάτι που δεν είναι πρακτικό απο πολλές απόψεις. Πέραν της αισθητικής, ο τελικός δεν αερίζεται επαρκώς ( ευτυχώς δεν έχει διαμαρτυρηθεί ακόμα, αλλά προσέχουμε για να έχουμε ), τα καλώδια απο πίσω είναι χύμα και ανακατεμένα ( υποθέτω, όχι και ό,τι καλύτερο για τον ήχο να είναι μπλεγμένα καλώδια ήχου και ρεύματος, συν τα ψηφιακά ) και θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο και με τους κραδασμούς που παίρνουν τα μηχανήματα.
Σαν υλικό για τον σκελετό, αρχικά σκεφτόμουν τη πεπατημένη του ξύλου ( εύκολη λύση, μπορώ να το διαχειριστώ αρκετά εύκολα και σχετικά οικονομική ) αλλά πρόσφατα έπεσα πάνω στα ρακς της Adona η οποία τα φτιάχνει με εξιλασμένο αλουμίνιο ( το λέω σωστά? ), σαν τις βέργες που χρησιμοποιούνται για τη κατασκευή diy cnc μηχανημάτων.
Σκέφτομαι κάτι σαν αυτό:



ή κάτι τέτοιο:


αν και θα χρειαστεί μηχανουργός να μου φτιάξει τα οριζόντια.

Ο λόγος που το σκέφτομαι για το αλουμίνιο είναι το μικρό βάρος και η εύκολη παραμετροποίηση του ρακ.
Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί το αλουμίνιο ως προς τους κραδασμούς και εδώ είναι η πρώτη απορία που όποιος έχει τη γνώση, θα ήθελα να μου λύσει. Ποια είναι η συμπεριφορά του αλουμινίου σε σχέση με το ξύλο ( π.χ. καδρόνι 4χ4 εκ. ) ή το σίδερο.
Στη συνέχεια, η στήριξη του ίδιου του ρακ όσο και των ραφιών πάνω στο ρακ. Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η υλοποίηση της φωτογραφίας όπου τα ράφια πατάνε πάνω σε λάστιχα, αλλά τί μπορώ να αγοράσω έτοιμο που να κάνει τη δουλειά ( άραγε να υπάρχει βίδα με "ενσωματωμένο το λάστιχο στο κεφάλι της"? ). Τί υλικό να προτιμήσω για τη στήριξη του ρακ στο πάτωμα και ποιο υλικό να προτιμήσω για τα ράφια ( εδώ μάλλον προκρίνεται το κόντρα πλακέ θαλάσσης, ίσως σε πάχος 2 εκατοστών? ). Αντί των βιδών για τα ράφια, σκεφτόμουν να τρύπαγα το ράφι στις γωνίες του και να πέρναγα βίδες μεν, οι οποίες όμως να μην είχαν επαφή με το ράφι καθώς θα έσφιγγαν λαστιχένιες ροδέλες ( βίδα, μεταλλική ροδέλα, λαστιχένια ροδέλα, ράφι, λαστιχένια ροδέλα, μεταλλική ροδέλα, παξιμάδι ). Καλή η σκέψη; Οι λύσεις που βλέπω με ράφια που πατάνε στα απο κάτω τους με ακίδες έχουν νόημα ή μπα;
Για το πικάπ έχω μια βάση απο όνυχα πάχους τεσσάρων εκατοστών αν θυμάμαι καλά, οπότε μάλλον θα πατήσει στο επάνω ράφι με ακίδες ( είναι τρυπημένη στις γωνίες, έτοιμη για χρήση ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Κάθε άλλη πρόταση δεκτή, καθώς και ιδέες που διαφεύγουν της προσοχής μου.
[DOUBLEPOST=1558419225][/DOUBLEPOST]Δεν βλέπω να ανέβηκαν οι φωτογραφίες, οπότε επισυνάπτω:
[DOUBLEPOST=1558419528][/DOUBLEPOST]Παρέλειψα να αναφέρω ότι το ρακ σκοπεύω να το φτιάξω σε δύο τμήματα οριζόντια ( συνολικό μήκος γύρω στο ένα μέτρο ) για να μπαίνουν τα μηχανήματα δίπλα δίπλα, για να μη βγει θηρίο στο ύψος καθώς απο πάνω θα μπει η τηλεόραση, μάλλον θα βγάλω κάθετες μπάρες που πάνω τους θα τοποθετήσω την επιτοίχια βάση της τηλεόρασης ). Επομένως, ως προς τις κολώνες του επίπλου, μάλλον δεν μπορεί να υλοποιηθεί με τρία πόδια.
 

Attachments


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νικόλα καλημέρα. Τα υλικά σου θα είναι στράντζα για τον σκελετό, ντίζες για να φτιάξεις ακίδες, μερικά παξιμάδια για τις ντίζες-ακίδες και τα ράφια για καλύτερη αποφυγή κραδασμών να είναι από χονδρό mdf σε όποια απομίμηση ξύλου γουστάρεις. Το κάνεις σε δύο ή τρία κομμάτια (αν έχεις πολλά μηχανάκια συν κεντρικό ηχείο) για να είναι φλέξιμπολ τα οποία στημένα φαίνονται σαν ένα και η τβ θα ξεκινάει από τους 60 πόντους περίπου για να βλέπεις σωστά:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το αλουμίνιο για σκελετό του ικριώματος είναι από τις καλύτερες λύσεις, βάση των ηχητικών του χαρακτηριστικών.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μου έκανε εντύπωση η αλήθεια είναι, πως και σε τόσο ακριβά ρακ χρησιμοποιούν αλουμίνιο. Δεν το βλέπω δηλαδή σαν κάποιο ιδιαίτερο υλικό και ήδη έχω βρει πηγή που έχει ακόμα και ενισχυμένη σειρά για αντοχή σε βάρος. Θα ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά μου διαφεύγει η λέξη ικρίωμα. Εννοείς τον βασικό σκελετό του ρακ ( εξωτερικές "κολώνες" και τα δεσίματα μεταξύ τους ) ή και τους σταυρούς (χιαστί ) πάνω στους οποίους θα κάθονται τα ράφια;

Το εξ'ολοκλήρου στρατζαριστό θα μου περιόριζε κάπως την ευελιξία ( αν για παράδειγμα θέλω να μεταβάλω το ύψος των ραφιών στο μέλλον ) οπότε εάν το αλουμίνιο συμπεριφέρεται και καλύτερα ηχητικά, λέω να το προτιμήσω ( βέβαια, το αλφάδιασμα προβλέπω να είναι λίγο pain in the ass ) ίσως με στρατζαριστό το εσωτερικό χιαστί?

Μετά, μπερδεύομαι πολύ με τη στήριξη τόσο του ίδιου του ρακ, όσο και των ραφιών. Δεν έχω καταλάβει πότε χρησιμοποιούμε ακίδες και πότε αποσβεστικά ( π.χ. λαστιχένια ποδαράκια ). Και ενώ δεν φιλοδοξώ να πιάσω σε επιδόσεις τα ρακ κατασκευαστών, με ενδιαφέρει να προσέξω όσο μπορώ περισσότερο τις λεπτομέρειες έτσι ώστε να γίνει απο πλευράς μου ό,τι καλύτερο μου παρέχεται σαν δυνατότητα ( χωρίς βέβαια να καταφύγω σε...εξωτικές λύσεις ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το ικρίωμα είναι η Ελληνική λέξη για το ρακ.
Δεκτόν! Το έχασα στο εάν συζητούσαμε για όλο το σκελετό ή τα κάθετα μόνο. Άρα, όλα τα μεταλλικά στοιχεία απο αλουμίνιο. Ακόμα πιο φτηνό.
Τώρα μένει να δούμε τί θα του βάλω για απόσβεση στη στήριξη, αν θα βάλω ακίδες, ελαστικά ή κάτι άλλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεκτόν! Το έχασα στο εάν συζητούσαμε για όλο το σκελετό ή τα κάθετα μόνο. Άρα, όλα τα μεταλλικά στοιχεία απο αλουμίνιο. Ακόμα πιο φτηνό.
Τώρα μένει να δούμε τί θα του βάλω για απόσβεση στη στήριξη, αν θα βάλω ακίδες, ελαστικά ή κάτι άλλο.
Χοντρό ράφι από σημύδα με ενδιάμεσα κάποιο αποσβεστικό και καθάρισες.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ενδιάμεσα στις συνδέσεις, εννοείς; Κάτι σαν αυτό που είπα παραπάνω με τις "λαστιχένιες" ροδέλες;
Σωστό. Υπάρχουν πολλά υλικά ή και συνδυασμοί αυτών για να κάνεις <<παιχνίδι>>.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σωστό. Υπάρχουν πολλά υλικά ή και συνδυασμοί αυτών για να κάνεις <<παιχνίδι>>.
Έχεις κάποιες προτάσεις για να κοιτάξω, καθώς και τους λόγους για να προτιμήσω ένα υλικό έναντι κάποιου άλλου;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Έχεις κάποιες προτάσεις για να κοιτάξω, καθώς και τους λόγους για να προτιμήσω ένα υλικό έναντι κάποιου άλλου;
Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχουν κανόνες στην στήριξη. Πας όπως σε πάει και αναλόγως την συσκευή.
Αν έχεις, για παράδειγμα, έναν τρανζιστοράτο ενισχυτή 30 κιλών, με λάστιχο κάτω από τα ποδαράκια του, δεν έχει νόημα να προσθέσεις κάτι, αφού λόγο βάρους δεν θα έχεις διαφορά.

Μια δική μου εμπειρία είναι η παρακάτω:
Πριν από σχεδόν 20 χρόνια, έφτιαξα για φίλο μου μια αντιγραφή των Wilson, watt & puppy.
Στις ηχητικές δοκιμές χρησιμοποίησα ένα CD player της Rotel, προενισχυτή ιδιοκατασκευής μου, και τελικό έναν χεριασμένο Luxman M03.
Αυτά πατούσαν σε ένα πολύ βαρύ, αντίκα, πάγκο εργασίας από μασίφ ξύλο 5 εκατοστών και πολύ χοντρά πόδια.
Με το που έσκαγε δυναμικό (92,5 db ηχείο με ενισχυτή 380 watts στα 4 Ωμ καταλαβαίνεις) ο ήχος διακόπτονταν.
Νόμιζα πως κλείνει η προστασία του ενισχυτή, αλλά δεν ήταν αυτό. Με τα πολλά βρήκα πως χοροπηδούσε το δισκάκι μέσα στο συρτάρι του CD player. Τοποθέτησα τέσσερα ποδαράκια από κάτι σαν σφουγγάρι στα πόδια του CD και το πρόβλημα λύθηκε.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έπρεπε να δοκιμάσεις άλλα καλώδια. :p

Άρα δεν ήταν καλό το CD player!! :laugh:
Εσύ γιατρέ μου τί προτείνεις που το έχεις και με τις κατασκευές; Όχι ότι αμφισβητώ τις απόψεις των προλαλησάντων, αλλά μήπως έχεις να προσθέσεις κάτι. Αν ήμασταν στην ίδια πόλη, δεν θα άνοιγα θέμα, θα ερχόμουν και θα το φτιάχναμε, αλλά...
[DOUBLEPOST=1558506493][/DOUBLEPOST]Υ.Γ. έχω βρει πηγή για τα προφίλ αλουμινίου και σε σχετικά καλή τιμή, χωρίς φύρα ( κόβουν στις διαστάσεις που θέλω δηλαδή ).
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Εγώ φτιάχνω διάφορα ρακ από σίδερο.
Με ηλεκτροκόλληση, όχι βιδωτά τα κομμάτια. Μόνιμα.
Αν είναι με παχύ κοιλοδοκό και τα γεμίσουμε με άμμο είναι ότι καλύτερο.
Η άμμος τα καθιστά ακουστικώς νεκρά.
Δεν φτιάχνω ρακ από αλουμίνιο, δεν έχω φτιάξει ως τώρα και δεν ξέρω την συμπεριφορά του.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για αρχή θα πειραματιστώ με το αλουμίνιο, άλλωστε είναι αρκετά φτηνό σαν υλικό. Έχω δει κατασκευές σου και μου αρέσουν μεν, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μας φάνε τα μεταφορικά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Για αρχή θα πειραματιστώ με το αλουμίνιο, άλλωστε είναι αρκετά φτηνό σαν υλικό. Έχω δει κατασκευές σου και μου αρέσουν μεν, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μας φάνε τα μεταφορικά.
Μεγάλο λάθος και στα δύο.
Το σίδερο είναι πιο φτηνό και τα μεταφορικά είναι ελάχιστα αν είναι με μεταφορική εταιρία και όχι κούριερ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια σκέψη που κάνω τώρα, να με διορθώσετε αν το πιάνω λάθος. Αφού ένα τέτοιο ρακ ( σίδερο με άμμο ) έχει τόσο καλά χαρακτηριστικά ως προς την απόσβεση δονήσεων, δεν θα ήταν καλύτερα να μη χρησιμοποιούσα ξύλο για τα ράφια και να έβαζα τα μηχανήματα ( τα κλασικού μεγέθους τουλάχιστον ) να κάθονται πάνω στο ίδιο το ρακ, πάνω σε ακίδες για παράδειγμα ή κάποιο άλλο αποσβεστικό υλικό? Με άλλα λόγια, αν το ρακ έχει τόσο καλές ιδιότητες, μήπως ένα απλό ξύλο τύπου κόντρα πλακέ ή mdf χάλαγε τη σούπα τελικά;
[DOUBLEPOST=1559194334][/DOUBLEPOST]Και bonus απο μια τέτοια τοποθέτηση, ο καλύτερος αερισμός των μηχανημάτων, ειδικά του τελικού που όπως και να το κάνουμε, έχει ανάγκες. Αλλιώς είναι να ψύχεται απο τα πλάγια και άντε και απο πάνω, αλλιώς να ψύχεται και απο κάτω. Λέω εγώ τώρα..
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Έχουν κατασκευαστεί κατά καιρούς ξύλινα ρακ με πολύ καλές ιδιότητες.
Δεν μιλάω για τα απλά ξύλινα ρακ με νοβοπάν και ντίζες με ροδέλες και παξιμάδια για το δέσιμό τους.

Ντίζα λέμε την ολόπαση βίδα του μέτρου.

ntiza.jpg
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό με τη ντίζα το είχα φτιάξει παλιά, αλλά δεν μου άρεσε και πολύ. ΟΚ, δεν του έβαλα διακοσμητικό σωλήνα για να κρύψω τη ντίζα, αλλά έχει και πρακτικά ζητήματα ( π.χ. δεν μπορώ να έχω δύο ξεχωριστά ράφια στο ίδιο ύψος ).
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top