Marantz SR7010 - SR7011

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Δεν ξανάγινε !!!
2 χρόνια +, μετά την αγορά του sr 7009, και σήμερα που πρότεινε αναβάθμιση(για πρώτη φορά) ! Προχώρησα, και τώρα είναι συνδεδεμένος με την βάση.
Τόσα που έχω ακούσει, έχω έναν φόβο για να είμαι ειλικρινείς!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πιο μοντέλο crown ταιριάζει με τον 7009 για τα 2 κύρια ηχεία? Μπήκα στο site της crown και γίνεται χαμός μοντέλων.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Πιο μοντέλο crown ταιριάζει με τον 7009 για τα 2 κύρια ηχεία? Μπήκα στο site της crown και γίνεται χαμός μοντέλων.
εγω δουλευα τους xls 1500 , οικονομικοι , αθορυβοι και ειναι οτι πρεπει για αυτη την δουλεια.
τωρα βγαινουν οι 1502
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
εχω από τα Χριστούγεννα τον 1502 με το sr 7011 και ενα ζευγαρι klipsch rf280. Απολυτα ευχαριστημένος, δεν ηθελα να ανεβω σε κοστος για μεγαλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι θα χρειαζοταν κιολας.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
5.1-channel playback (bi-amp connection of front speakers)

Παρακαλώ θα ήθελα πληροφορίες:

Τι σημαίνει bi-amp, που βοηθάει και πως χρησιμοποιείται?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Παιδιά μια επείγουσα ερώτηση.
Αν βάλω λάθος πολικότητα στα ηχεία, θα το δει ο Marantz?
Στο YPAO ο πρώτος έλεγχος που γίνεται είναι σε αυτό το σημείο και ειδοποιεί σε πιο ηχείο έχομε ανάποδα τα καλώδια.

Σε κάποιους ίσως είναι αστεία η ερώτηση, αλλά λόγω το ότι υπάρχει εσωτερική καλωδίωση, είναι πολύ δύσκολο να ελέγξω αν είναι σωστό ή λάθος.
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Παιδιά μια επείγουσα ερώτηση.
Αν βάλω λάθος πολικότητα στα ηχεία, θα το δει ο Marantz?
Στο YPAO ο πρώτος έλεγχος που γίνεται είναι σε αυτό το σημείο και ειδοποιεί σε πιο ηχείο έχομε ανάποδα τα καλώδια.

Σε κάποιους ίσως είναι αστεία η ερώτηση, αλλά λόγω το ότι υπάρχει εσωτερική καλωδίωση, είναι πολύ δύσκολο να ελέγξω αν είναι σωστό ή λάθος.
συνηθως το βγαζει σωστο αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που μου εβγαλε μυνημα λαθους αλλα ηταν σωστα συνδεμενο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σωστά τα βγάζει, τοποθέτησα επί τούτου ανάποδα μία σύνδεση και στο τρέξιμο audissey έδωσε σήμα για λάθος πόλωση και σε πιο ηχείο.
Φοβόμουν για τα σαράουντ μου!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Περίεργη κατάσταση!
Πρόσεξα όταν γύριζα από Music πχ ή pure σε movie (sound mode), κατακόρυφη πτώση των χαμηλών!
Εντόπισα το πρόβλημα: Κατά την χρήση movie και στην επιλογή , DTS Neo:X Cinema, στις παραμέτρους : Option, center gain, η παράμετρος ήταν στο 1.0
Μόλις το κατέβασα 0.3 πχ τακτοποιήθηκε το πρόβλημα.
Υπάρχει εξήγηση?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Καλησπέρα, ισως εδω ειναι το καταλληλο σημειο να ρωτησω...
Παρελαβα προχτες ενα sub klipsch 15'' και το προσθεσα στα 2 ηχεια που ειχα. Ο ενισχυτης ειναι ο 7011. Το εχω συνδεσει στο L του ενισχυτη και στο LFE του sub. Στο τεστ λειτουργει κανονικα αλλα οταν βαζω μουσικη δεν λειτουργει. Εχω κανει τις ρυθμισεις για 2.1. Διαπιστωσα οτι εαν μπω απο το κουμπι options και επιλεξω το all stereo λειτουργει κανονικα. Αν κεισω τον ενισχυτη και αργοτερα ξαναπα να ακοθσω μουσκκη πρεπει να επαναλαβω τη διαδικασια. Τα κουτακια στο στερεο ειναι "κλικαρισμενα" αλλα πρεπει να επιλεξω το αλλ στερεο για να λειτουργησει το sub. καμμια ιδεα;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Καλησπέρα, ισως εδω ειναι το καταλληλο σημειο να ρωτησω...
Παρελαβα προχτες ενα sub klipsch 15'' και το προσθεσα στα 2 ηχεια που ειχα. Ο ενισχυτης ειναι ο 7011. Το εχω συνδεσει στο L του ενισχυτη και στο LFE του sub. Στο τεστ λειτουργει κανονικα αλλα οταν βαζω μουσικη δεν λειτουργει. Εχω κανει τις ρυθμισεις για 2.1. Διαπιστωσα οτι εαν μπω απο το κουμπι options και επιλεξω το all stereo λειτουργει κανονικα. Αν κεισω τον ενισχυτη και αργοτερα ξαναπα να ακοθσω μουσκκη πρεπει να επαναλαβω τη διαδικασια. Τα κουτακια στο στερεο ειναι "κλικαρισμενα" αλλα πρεπει να επιλεξω το αλλ στερεο για να λειτουργησει το sub. καμμια ιδεα;
Γιατι στο L στο sub1 pre out απο την πλευρα του marantz
 



Μηνύματα
152
Reaction score
53
Στο direct δεν παιζει το sub ,βαλτο stereo
Η εξοδος του ενισχυτη εχει 1 και 2. Το εχω συνδεσει στην αριστερη εισοδο, δλδ στο 1.
Η επιλογη του stereo ειναι κλικαρισμενη απο τα options αλλα καθε φορα πρεπει να το ξανα επιλεγω. Υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση που μου διαφευγει και γινεται αυτο;
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top