Επιλογή Air Condition

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
ποια η διαφορά μεταξύ
Το remote. Τα φθηνά δεν έχουν ημερήσιο προγραμματισμό, δεν έχουν ρολόι, δεν έχουν φωτισμό. :p
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
δεν ειναι ευκολο να τα συγκρινεις γιατι ειναι μεγαλυτερο το toshiba (16000btu αντi 12000)
θα προτιμουσα το ftxm που εβαλες πριν , εχει εξαιρετικα specs
ωστοσο και το toshiba ειναι πολυ δυνατο στα λεφτα του και δουλευει απο πολυ χαμηλα (σχεδον 20% της ονομαστικης ισχυος του)
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Τελικά λέω να πάρω αυτό το daikin ATX35KV από Κοτσόβολο. Μου είχε δώσει προσφορά 699 ευρώ και δωρεάν εγκατάσταση. Το έψεχνα όμως στο Skroutz και δεν το έβρισκα παρά μόνο σε αυτό το κατάστημα και μάλιστα πιο ακριβό. Περίεργο μου φαίνεται να το έχει μόνο ένας στο Skroutz και μάλιστα πιο ακριβά από Κοτσόβολο, λέτε να παίζει κάτι;
Επίσης παρατηρώ ότι ενώ στο site του Κοτσόβολου υπάρχει το μηχάνημα χωρίς τιμή. Περίεργα πράγματα.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Τελικά λέω να πάρω αυτό το daikin ATX35KV από Κοτσόβολο. Μου είχε δώσει προσφορά 699 ευρώ και δωρεάν εγκατάσταση. Το έψεχνα όμως στο Skroutz και δεν το έβρισκα παρά μόνο σε αυτό το κατάστημα και μάλιστα πιο ακριβό. Περίεργο μου φαίνεται να το έχει μόνο ένας στο Skroutz και μάλιστα πιο ακριβά από Κοτσόβολο, λέτε να παίζει κάτι;
Επίσης παρατηρώ ότι ενώ στο site του Κοτσόβολου υπάρχει το μηχάνημα χωρίς τιμή. Περίεργα πράγματα.
οσα δεν εχουν τιμη δεν ειναι διαθεσιμα.

επισης η επιλογη σου εχει το παλιο R410 και οχι το R32 που ειναι πολυ καλυτερο και ποιο αποδοτικο.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Το R32 δεν είναι αυτό που είναι πολύ εύφλεκτο;

Σε εκείνη την μεγάλη πυρκαγιά σε κτίριο στην Αγγλία που κάηκαν και πολλά άτομα, είχα διαβάσει ότι βρήκαν οι εμπειρογνώμονες πως η αιτία για την φωτιά ήταν διαρροή ενός κλιματιστικού με αυτόν τον τύπο φρέον.
Είναι όντως έτσι ή να μην ανησυχούμε;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
To R32 είναι εύφλεκτο και για τον χειρισμό του απαιτείται εξειδικευμένη πιστοποίηση - αυτό μου ανέφερε ο υδραυλικός που εγκατέστησε πριν λίγο καιρό τα air conditions στο σπίτι μου. Ο ίδιος δεν την είχε (δεν ήθελε να την πάρει, δεν πρόλαβε λόγω φόρτου εργασίας) αλλά άφησε να εννοηθεί ότι το R32 είναι - πολύ πιο - επικίνδυνο από το "παλιό".
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Ρώτησα έναν φίλο που είναι εγκαταστάτης κλιματιστικών.
Μου είπε ότι το R32 είναι πιο αποδοτικό, πιο ακριβό, πιο οικολογικό, αλλά επικίνδυνο σε περίπτωση διαρροής επειδή περιέχει βουτάνιο και γίνεται εύφλεκτο.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234

φυσικα και θα πρεπει να απευθυνεστε σε εξειδικευμενα συνεργεια και οχι στον μπαρμπαμητσο τις γειτονιας!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ρώτησα έναν φίλο που είναι εγκαταστάτης κλιματιστικών.
Μου είπε ότι το R32 είναι πιο αποδοτικό, πιο ακριβό, πιο οικολογικό, αλλά επικίνδυνο σε περίπτωση διαρροής επειδή περιέχει βουτάνιο και γίνεται εύφλεκτο.
Ισχύουν, αυτά μου ανέφερε κι ο δικός μου.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Με την ευκαιρία, μιας και εδώ γράφουν 1-2 επαγγελματίες: Μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας περνιώνται δύο μεταλικοί σωλήνες, υποθέτω ο ένας (το καλοκαίρι) φέρνει μέσα κρύο ψυκτικό και ο άλλος στέλνει έξω ζεστό ψυκτικό Δεν πρέπει αυτοί οι δύο να είναι μονωμένοι μεταξύ τους, και όχι μόνο μονωμένοι ως προς το περιβάλλον;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Στο βίντεο μας δείχνει ότι δεν είναι εύφλεκτο.
Αλλά κάποιοι από κάτω το αμφισβητούν.

Διαβάζοντας βλέπω να μας λένε ότι ναι μεν είναι ασφαλές για το όζον της ατμόσφαιρας, αλλά επικίνδυνο για εμάς σε περίπτωση διαρροής μέσα στο σπίτι χωρίς αερισμό.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Ανησυχούμε ή όχι απ' ότι έμαθα το άλλο καταργείται.
Δεν μπορεί να καταργηθεί αφού η μεγάλες μονάδες μόνο 410 θα έχουν.
[DOUBLEPOST=1560799871][/DOUBLEPOST]
Στο βίντεο μας δείχνει ότι δεν είναι εύφλεκτο.
Αλλά κάποιοι από κάτω το αμφισβητούν.

Διαβάζοντας βλέπω να μας λένε ότι ναι μεν είναι ασφαλές για το όζον της ατμόσφαιρας, αλλά επικίνδυνο για εμάς σε περίπτωση διαρροής μέσα στο σπίτι χωρίς αερισμό.
Η ποσότητα στα split είναι πολύ μικρή δεν παθαίνεις τίποτα
[DOUBLEPOST=1560800013][/DOUBLEPOST]
Με την ευκαιρία, μιας και εδώ γράφουν 1-2 επαγγελματίες: Μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας περνιώνται δύο μεταλικοί σωλήνες, υποθέτω ο ένας (το καλοκαίρι) φέρνει μέσα κρύο ψυκτικό και ο άλλος στέλνει έξω ζεστό ψυκτικό Δεν πρέπει αυτοί οι δύο να είναι μονωμένοι μεταξύ τους, και όχι μόνο μονωμένοι ως προς το περιβάλλον;
Ξεχωριστά ο καθένας μονομενος και όχι μαζί γιατί πέφτει η απόδοση 5 βαθμούς τουλάχιστον.
[DOUBLEPOST=1560800137][/DOUBLEPOST]
Ρώτησα έναν φίλο που είναι εγκαταστάτης κλιματιστικών.
Μου είπε ότι το R32 είναι πιο αποδοτικό, πιο ακριβό, πιο οικολογικό, αλλά επικίνδυνο σε περίπτωση διαρροής επειδή περιέχει βουτάνιο και γίνεται εύφλεκτο.
Το r 32 είναι ποιο φτηνό από όλα σαν καινούργιο που είναι
[DOUBLEPOST=1560800215][/DOUBLEPOST]
Δεν μπορεί να καταργηθεί αφού η μεγάλες μονάδες μόνο 410 θα έχουν.
[DOUBLEPOST=1560799871][/DOUBLEPOST]
Η ποσότητα στα split είναι πολύ μικρή δεν παθαίνεις τίποτα
[DOUBLEPOST=1560800013][/DOUBLEPOST]
Ξεχωριστά ο καθένας μονομενος και όχι μαζί γιατί πέφτει η απόδοση 5 βαθμούς τουλάχιστον.
[DOUBLEPOST=1560800137][/DOUBLEPOST]
Το r 32 είναι ποιο φτηνό από όλα σαν καινούργιο που είναι
Αύριο τα υπόλοιπα
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα δοκίμασες και στη θέρμανση; Είναι αθόρυβα;
Στην θέρμανση για 1 βδομάδα μόνο, δεν είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά σε συνθήκες άνοιξης και όχι χειμώνα.

Είναι αρκετά αθόρυβα μόλις πιάσουν την θερμοκρασία που πρέπει, δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου (σημαντικότατη διαφορά με κάτι LG που έχω)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top