Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Ξέρω πως χρωστάω μια ανάλυση μετρήσεων με τον Trinnov+θεωρία και εξοπλισμό.

Επειδή δεν βλέπω να βρίσκω διάθεση να τα γράψω όλα μαζί, ανεβάζω πρώτα αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί, εκτός και αν έχει κάποιος πολλά subs- εγώ έχω μόνο δύο.
Και εννοώ το να έχεις σε πολλές θέσεις στον καναπέ ισοσταθμισμένο μπάσο, ομοιογενές, χωρίς μεγάλες διαφορές απο θέση σε θέση.

View attachment 129961
αυτή η μέτρηση(εις) από που είναι
1 μέτρο γύρω από τη θέση ακρόασης?
δεν κατάλαβα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αυτή η μέτρηση(εις) από που είναι
1 μέτρο γύρω από τη θέση ακρόασης?
δεν κατάλαβα
Η θέση που κάθομαι εγώ (κορυφή τριγώνου) και η θέση που κάθεται η σύζυγος, ένα μέτρο δεξιά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Η θέση που κάθομαι εγώ (κορυφή τριγώνου) και η θέση που κάθεται η σύζυγος, ένα μέτρο δεξιά.
με πόσο % ''βαρύτητα'' (πωςτονλενεκείνοτοκόλπο) την έβαλες να ακούσει?
 



P

PMC

Guest
Ξέρω πως χρωστάω μια ανάλυση μετρήσεων με τον Trinnov+θεωρία και εξοπλισμό.

Επειδή δεν βλέπω να βρίσκω διάθεση να τα γράψω όλα μαζί, ανεβάζω πρώτα αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί, εκτός και αν έχει κάποιος πολλά subs- εγώ έχω μόνο δύο.
Και εννοώ το να έχεις σε πολλές θέσεις στον καναπέ ισοσταθμισμένο μπάσο, ομοιογενές, χωρίς μεγάλες διαφορές απο θέση σε θέση.

View attachment 129961


Πόσες ώρες έχεις φάει πάνω στο μηχανάκι ?
Και δεν είσαι και ο μέσος χρήστης .....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έφτιαξα τρία presets, να αλλάζει το μπάσο ανά 1db αναλόγως της έντασης ακρόασης ή της ηχογράφησης.
Η ένταση ακρόασης βέβαια δεν παίζει πολύ ρόλο, ακούω πλέον μόνο σε reference +-5db.

(Είναι μπάσο απο το bass management, όχι το LFE που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα-διαφορετική καμπύλη+διαφορετική μέτρηση)

presets.jpg

[DOUBLEPOST=1560800856][/DOUBLEPOST]
Πόσες ώρες έχεις φάει πάνω στο μηχανάκι ?
Και δεν είσαι και ο μέσος χρήστης .....
10-15 περίπου. Οχι 20 πάντως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Έφτιαξα τρία presets, να αλλάζει το μπάσο ανά 1db αναλόγως της έντασης ακρόασης ή της ηχογράφησης.
Η ένταση ακρόασης βέβαια δεν παίζει πολύ ρόλο, ακούω πλέον μόνο σε reference +-5db.

(Είναι μπάσο απο το bass management, όχι το LFE που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα-διαφορετική καμπύλη+διαφορετική μέτρηση)

View attachment 129970
[DOUBLEPOST=1560800856][/DOUBLEPOST]

10-15 περίπου. Οχι 20 πάντως.
ώρα και χιλιάρικο....τύφλα να χει το χειρουργείο :p:roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για όλες τις μετρήσεις που θα ανεβάσω, και τα σχόλια που θα ακολουθήσουν, θα ήθελα να τονίσω πως δεν αντικατοπτρίζουν πλήρως την δουλειά που κάνει ο Trinnov.

Και αυτό επειδή ο Trinnov μετράει με ενα πολύπλοκο μικρόφωνο που παίρνει μέτρηση απο χώρο και όχι σημείο. 10 διαφορετικά σημεία στον χώρο για κάθε ισοστάθμιση, με αυτό το πολυ-μικρόφωνο.

Screenshot 2019-06-17 at 22.54.12.png


Αντιθέτως οι μετρήσεις απο Umik+REW είναι πιο απλοϊκές, ενα σημείο την φορά

3b5bb96ee9f327a9430780e9871e80c0.jpg
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και άλλο ένα διάγραμμα, average θέσεων για τα LCR στην θέση ακρόασης (MLP-Main Listening Position) με δυο μετρήσεις, +-20cm εμπρός-πίσω , με το preset του μέγιστου μπάσου- (υπολογίστε -1 και -2 db στά κάτω απο 50Hz, αναλόγως το preset)

LCR.jpg

[DOUBLEPOST=1560802182][/DOUBLEPOST]Φυσικά και μπορώ να δώσω διαφορετική κλίση στην καμπύλη, περισσότερο ή λιγότερο.
Αυτή μου αρέσει εμένα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Και άλλο ένα διάγραμμα, average θέσεων για τα LCR στην θέση ακρόασης (MLP-Main Listening Position) με δυο μετρήσεις, +-20cm εμπρός-πίσω , με το preset του μέγιστου μπάσου- (υπολογίστε -1 και -2 db στά κάτω απο 50Hz, αναλόγως το preset)

View attachment 129974
τι διάλο....?
με μαρκαδόρο γράφει?:laugh::roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Χάλια.

+-20 cm δεν αλλάζει τίποτα. Που πας ρε καραμητρο..

Δωστα όλα και πάρε χαρμπεθ.
Να έχει λίγο μπουστ στα 110 να στανιαρεις.

Ασχιετε.


ΥΓ. Αυτά δεν γίνονται "κανονικά". Δε δουλεύει έτσι το πράμα. Όταν κουνιέσαι, αλλάζουν οι καμπύλες. Τώρα τι να πω... Τρινοβ και ξερό πσωμί; Δε ξέρω, αλλά όντως αυτά δεν είναι απλά πράγματα..
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Και άλλο ένα διάγραμμα, average θέσεων για τα LCR στην θέση ακρόασης (MLP-Main Listening Position) με δυο μετρήσεις, +-20cm εμπρός-πίσω , με το preset του μέγιστου μπάσου- (υπολογίστε -1 και -2 db στά κάτω απο 50Hz, αναλόγως το preset)

View attachment 129974
[DOUBLEPOST=1560802182][/DOUBLEPOST]Φυσικά και μπορώ να δώσω διαφορετική κλίση στην καμπύλη, περισσότερο ή λιγότερο.
Αυτή μου αρέσει εμένα.

Πολύ φλατ μοιάζει ....λίγο μπάσο θα το ήθελε ακόμα...
[DOUBLEPOST=1560802488][/DOUBLEPOST]Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν ενεργό κροσοβερ ?
Στην περίπτωση που σου περισσεύουν κανάλια και μπορείς να επέμβει στο ηχείο ( κατευθείαν στα μεγάφωνα )???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
τι διάλο....?
με μαρκαδόρο γράφει?:laugh::roflmao:
Ετσι βγάζει τα average, δεν το πρόσεξες τόσο καιρό;

Να, πάρε και μιας θέσης μέτρηση, με μικρότερο smoothing και στυλό :lolsign:

LCR MLP.jpg

[DOUBLEPOST=1560802681][/DOUBLEPOST]
Πολύ φλατ μοιάζει ....λίγο μπάσο θα το ήθελε ακόμα...
Οσο θες βάζεις. Γούστα είναι αυτά.
Αλλά σκέψου πως ακούω δυνατά (reference) και οι ανάγκες για μπάσο σε αυτές τις στάθμες μειώνονται σύμφωνα με τις καμπύλες Fletcher-Munson.


[DOUBLEPOST=1560802764][/DOUBLEPOST]
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν ενεργό κροσοβερ ?
Στην περίπτωση που σου περισσεύουν κανάλια και μπορείς να επέμβει στο ηχείο ( κατευθείαν στα μεγάφωνα )???
Φυσικά.
Εχει τέτοια λειτουργεία, ειδικό μενού.
Και υπάρχει και μοντέλο με 32 κανάλια, να κάνεις ο,τι θες
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτά δεν γίνονται "κανονικά". Δε δουλεύει έτσι το πράμα. Όταν κουνιέσαι, αλλάζουν οι καμπύλες. Τώρα τι να πω... Τρινοβ και ξερό πσωμί; Δε ξέρω, αλλά όντως αυτά δεν είναι απλά πράγματα..
Αυτό είναι που διαφέρει πολύ απο το Dirac, και δεν αποτυπώνεται πλήρως στα διαγράμματα.
Η ομοιομορφία τους στον χώρο, δηλαδή δεν πρέπει να είσαι καρφωμένος σε ένα σημείο για να ακούς σωστά. Ανατρέπονται όλα όσα λεγόντουσαν για τα συστήματα ισοστάθμισης.

Ειναι σοκαριστικό το παρακάτω διάγραμμα, απο την θέση ακρόασης/θέασης της συζύγου, ένα μέτρο δεξιά απο την MLP. Αν εξαιρέσεις την προφανώς δικαιολογημένη διαφορά στάθμης απο κανάλι σε κανάλι λόγω διαφορετικής πλέον απόστασης απο το κάθε ηχείο (είναι σχεδόν φάτσα με το δεξι main, ελάχιστα πιο μέσα, και το R είναι το κόκκινο οπότε προφανώς παίζει πιο δυνατά), θεωρώ εξωφρενικό να είναι τόσο ομαλά τα διαγράμματα σε τόσο άκυρη θέση, σε όλο το φάσμα.

LCR Evi.jpg


:headbang:

Ετσι δεν παίζουν κάποια άλλα ούτε καν στην MLP :gotcha:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Αυτό είναι που διαφέρει πολύ απο το Dirac, και δεν αποτυπώνεται πλήρως στα διαγράμματα.
Η ομοιομορφία τους στον χώρο, δηλαδή δεν πρέπει να είσαι καρφωμένος σε ένα σημείο για να ακούς σωστά. Ανατρέπονται όλα όσα λεγόντουσαν για τα συστήματα ισοστάθμισης.

Ειναι σοκαριστικό το παρακάτω διάγραμμα, απο την θέση ακρόασης/θέασης της συζύγου, ένα μέτρο δεξιά απο την MLP. Αν εξαιρέσεις την προφανώς δικαιολογημένη διαφορά στάθμης απο κανάλι σε κανάλι λόγω διαφορετικής πλέον απόστασης απο το κάθε ηχείο (είναι σχεδόν φάτσα με το δεξι main, ελάχιστα πιο μέσα, και το R είναι το κόκκινο οπότε προφανώς παίζει πιο δυνατά), θεωρώ εξωφρενικό να είναι τόσο ομαλά τα διαγράμματα σε τόσο άκυρη θέση, σε όλο το φάσμα.

View attachment 129983

:headbang:

Ετσι δεν παίζουν κάποια άλλα ούτε καν στην MLP :gotcha:
την τσιμπάει το mid-bass την κυρά...:gotcha::roflmao:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top