Ενισχυτης A/V και δικαναλος ηχος

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Σιγουρα πολυ συζητημενο το θεμα αλλα θα ηθελα να ρωτησω τις αποψεις σας
Κατοχος ενος Pioneer Avr 86 ψαχνω τροπο να βελτιωσω τον ηχο του σε δικαναλη αναπαραγωγη
Καθως δεν θα ηθελα να καταφυγω στην λογικη ενος ολοκληρωμενου με passthrough (λυση που ειχα δοκιμασει παλιοτερα με το προηγουμενο setup μου) , τι θα μου προτεινατε?
α. Ενα ποιοτικο -προενισχυτη-dac και να εκμεταλλευτω τα τελικα σταδια του Pioneer ?
β. Ενα ποιοτικο τελικο ενισχυτη?
γ. ????
Ευχαριστω εκ των προτερων
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σιγουρα πολυ συζητημενο το θεμα αλλα θα ηθελα να ρωτησω τις αποψεις σας
Κατοχος ενος Pioneer Avr 86 ψαχνω τροπο να βελτιωσω τον ηχο του σε δικαναλη αναπαραγωγη
Καθως δεν θα ηθελα να καταφυγω στην λογικη ενος ολοκληρωμενου με passthrough (λυση που ειχα δοκιμασει παλιοτερα με το προηγουμενο setup μου) , τι θα μου προτεινατε?
α. Ενα ποιοτικο -προενισχυτη-dac και να εκμεταλλευτω τα τελικα σταδια του Pioneer ?
β. Ενα ποιοτικο τελικο ενισχυτη?
γ. ????
Ευχαριστω εκ των προτερων
Μήπως υπάρχουν άλλες προτεραίοτητες απο τις αλλαγές/αγορές συσκευών;
Να βλέπαμε τον χώρο, και μετρήσεις;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Μεταφέρω εδώ το ερώτημά μου. Ο εξοπλισμός είναι ο παρακάτω:

Ηχεία JBL ES100
Technics Sx-ax 540
Densen DM 10
ΒR LG BD390

Τα ηχεία έχουν 4 ακροδέκτες για καλώδιο 2 κόκκινους και 2 λευκούς γεφυρωμένους μεταξύ τους.
Το blue ray έχει και δικάναλη έξοδο για τον ενισχυτή DENSEN DM 10.
1η ερώτηση: Μπορώ την δικάναλη έξοδο από το Blue ray να την στείλω στον ενισχυτή Technics και από εκεί στον densen dm 10;
2η ερώτηση: Μπορώ να στείλω από τον densen DM10 με ανεξάρτητα καλώδια στα ηχεία ήχο; δηλαδή οι δύο ακροδέκτες των ηχείων να είναι συνδεμένοι στον ενισχυτή Technics και οι άλλες δύο έξοδοι στον ενισχυτή Densen DM 10
3η ερώτηση: Υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης;
[DOUBLEPOST=1561126250][/DOUBLEPOST]



 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εντελώς άσχετο και ζητώ συγνώμη για το offtopic. Αν έχει κανείς δύο απο αυτούς τους βραχυκυκλωτήρες και δεν τους χρειάζεται, ας έρθει pm γιατί δεν βρίσκω τους δικούς μου που είναι ίδιοι ακριβώς. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με έναν εισαγωγικό πολυκάναλο που είχα πριν δύο αν θυμάμαι καλά χρόνια είχα μεγάλη βελτίωση στις δικάναλες ακροάσεις με ένα λαμπάτο μπάφερ. Πριν από αυτό ήταν για κλάματα.
Πριν ένα χρόνο με τον άλλο πολυκάναλο ολοκληρωμένο που είναι σχετικά αρκετά μεγαλύτερης κατηγορίας και με καλύτερα σίγουρα dac άκουγα ικανοποιητικά στο pure direct αλλά σίγουρα έπαιζε εντυπωσιακότερα στο upmixing σε επιλογή all chanell stereo ή σε κάποιες παραγωγές dts ή dolby atmos ή άλλα πολυκάναλα format.
Αργότερα μπήκε στο σαλόνι ένας τελικός δικάναλος ο οποίος οδηγούσε τα δύο μπροστινά με προενίσχυση για αυτά από τον πολυκάναλο με εξαιρετικό αποτέλεσμα σε σχέση με όλες τις προηγούμενες δοκιμές.
Μπήκα μετά στον πειρασμό αφού αποφάσισα ότι δύο κανάλια για μουσική μου φτάνουν και τον οδήγησα με τον δικό του προ με φοβερά αποτέλεσματα. Οπότε και σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι με ότι έχει να κάνει με την ακρόαση μουσικής.
Θα σου πρότεινα για αρχή να πάρεις dac και έναν τελικό ενισχυτή. Ο τελικός εκτός τη δικάναλη χρήση θα σου δώσει άλλο "αέρα" στις πολυκάναλες ακροάσεις και δεν συζητάμε την καταπόνηση που θα γλιτώσει ο pioneer.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Μήπως υπάρχουν άλλες προτεραίοτητες απο τις αλλαγές/αγορές συσκευών;
Να βλέπαμε τον χώρο, και μετρήσεις;
Τι μετρησεις θα πρεπει να κανω?
[DOUBLEPOST=1561199111][/DOUBLEPOST]
Dirac shd
[DOUBLEPOST=1561119292][/DOUBLEPOST]Η yamaha 5200
Εχω "τρεξει" το audyssey της Pioneer αλλα δεν εχω μεινει τρελα ικανοποιημενος
[DOUBLEPOST=1561199198][/DOUBLEPOST]
Με έναν εισαγωγικό πολυκάναλο που είχα πριν δύο αν θυμάμαι καλά χρόνια είχα μεγάλη βελτίωση στις δικάναλες ακροάσεις με ένα λαμπάτο μπάφερ. Πριν από αυτό ήταν για κλάματα.
Πριν ένα χρόνο με τον άλλο πολυκάναλο ολοκληρωμένο που είναι σχετικά αρκετά μεγαλύτερης κατηγορίας και με καλύτερα σίγουρα dac άκουγα ικανοποιητικά στο pure direct αλλά σίγουρα έπαιζε εντυπωσιακότερα στο upmixing σε επιλογή all chanell stereo ή σε κάποιες παραγωγές dts ή dolby atmos ή άλλα πολυκάναλα format.
Αργότερα μπήκε στο σαλόνι ένας τελικός δικάναλος ο οποίος οδηγούσε τα δύο μπροστινά με προενίσχυση για αυτά από τον πολυκάναλο με εξαιρετικό αποτέλεσμα σε σχέση με όλες τις προηγούμενες δοκιμές.
Μπήκα μετά στον πειρασμό αφού αποφάσισα ότι δύο κανάλια για μουσική μου φτάνουν και τον οδήγησα με τον δικό του προ με φοβερά αποτέλεσματα. Οπότε και σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι με ότι έχει να κάνει με την ακρόαση μουσικής.
Θα σου πρότεινα για αρχή να πάρεις dac και έναν τελικό ενισχυτή. Ο τελικός εκτός τη δικάναλη χρήση θα σου δώσει άλλο "αέρα" στις πολυκάναλες ακροάσεις και δεν συζητάμε την καταπόνηση που θα γλιτώσει ο pioneer.


Καπου εκει εχω καταληξει και εγω....
Ευχαριστω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι μετρησεις θα πρεπει να κανω?
Καλό είναι να αναφέρεις
  • αποστάσεις ηχείων/ ακροατή
  • Τύπο ηχείων για καθε κανάλι
  • Σαμπ και αριθμό τους
  • Σχεδιάγραμμα χώρου
  • RT60
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Απαντάω και στις δύο ερωτήσεις του φίλου που έκανε σε διαφορετικά νήματα.

Μια ερώτηση εκτός θέματος και λόγω δυσκολίας να την εντάξω σε κάποια άλλη θεματική ενότητα.

Μπορώ να συνδέσω τον densen DM10 με τον Technics Sx-ax 540; Δηλαδή να πάρω από την έξοδο του technics (έχει έξοδο για 2κάναλο) και να στείλω τον ήχο στον densen DM 10; ώστε να ακούω καλό δικάναλο και audio video ήχο για τις ταινίες;
O Technics δεν έχει έξοδο για δικάναλο. Έχει multichanel in. Επίσης δεν κάνει αποκωδικοποίηση. Παρέχει μόνο τα τελικά στάδια για surround ηχεία και κάποια DSP.

upload_2019-6-23_10-53-45.png



Μεταφέρω εδώ το ερώτημά μου.

1η ερώτηση: Μπορώ την δικάναλη έξοδο από το Blue ray να την στείλω στον ενισχυτή Technics και από εκεί στον densen dm 10;
Μπορείς, αν συνδέσεις το 2channel out του LG με μια είσοδο Technichs και το rec out του Technichs σε μια είσοδο του densen

upload_2019-6-23_11-14-5.png




2η ερώτηση: Μπορώ να στείλω από τον densen DM10 με ανεξάρτητα καλώδια στα ηχεία ήχο; δηλαδή οι δύο ακροδέκτες των ηχείων να είναι συνδεμένοι στον ενισχυτή Technics και οι άλλες δύο έξοδοι στον ενισχυτή Densen DM 10
Απαγορεύεται ! Θα κάψεις τα τελικά στάδια κάποιου από τους δύο ενισχυτές

3η ερώτηση: Υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης;
Εξαρτάται τι θες να κάνει. Έχεις surround ηχεία και sub συνδεμένα στον Technics;
Σε ενδιαφέρει πρωτίστως η μουσική ή οι ταινίες; Αν σε ενδιαφέρει ο δικάναλος ήχος θα πρέπει το σήμα να μην κάνει την διαδρομή μέσα από τον Technics.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και για την απάντησή σου.

Έχω τα surround ηχεία και θα βάλω και sub κάποια στιγμή.

Αυτή η έξοδος από τον technics δεν μπορεί να πάει στον densen αντί της rec out που μου προτείνεις;



 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Επίσης το LG BD 390 έχει και δικάναλη έξοδο. Πως την αξιοποιώ ; την στέλνω στον technics; Η σύνδεση που έκαναν μεταξύ LG BD 390 και του technics sx sa 540 είναι από τις 5.1 εξόδους του lg στις 5.1 του technics

 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Καταρχήν να διορθώσω ότι ο technics κάνει αποκωδικοποίηση. Το παλιό Dolby Prologic των βίντεο. Το είχα ξεχάσει αυτό το φορμάτ :D

Αυτή η έξοδος από τον technics δεν μπορεί να πάει στον densen αντί της rec out που μου προτείνεις;
Ναι, έξοδος ήχου είναι και αυτή.


Επίσης το LG BD 390 έχει και δικάναλη έξοδο. Πως την αξιοποιώ ; την στέλνω στον technics; Η σύνδεση που έκαναν μεταξύ LG BD 390 και του technics sx sa 540 είναι από τις 5.1 εξόδους του lg στις 5.1 του technics
Καλύτερα να βάλεις την δικάναλη έξοδο του LG στον Densen που είναι συνδεμένα τα ηχεία για να ακούς μουσική. Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς καθόλου τον Technics.

Για ταινίες το πρόβλημα είναι ότι οι έξοδοι ήχου από τα rec out και video out του Technics είναι fixed (αν δεν κάνω λάθος) και δεν ελέγχεται η στάθμη από το volume του. Οπότε η στάθμη των μπροστινών ηχείων δεν θα μπορεί να ελεγχθεί από τον Technics

H μόνη λύση που βλέπω για να έχεις και τα δύο είναι ένα switch
Συνδέεις δηλαδή τις εξόδους των ηχείων από τους δύο ενισχυτές (των μπροστά του Technics) στο switch και από εκεί στα JBL και επιλέγεις από που θα ακούς.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Χρωστάω μία απάντηση.

καταρχήν είδα και σε άλλη θεματική ενότητα το ίδιο θέμα μετά από αναζήτηση στο google.

Δεύτερον: Σύνδεσα την έξοδο του LG BD390 που γράφει 2 CH με μία είσοδο του DENSEN DM10.
Τρίτο βήμα: αποσύνδεσα τα καλώδια των μπροστινών ηχείων από τον TECHNICS.
Τέταρτο Βήμα: Έστειλα από την έξοδο του technics sa ax 540 την δικάναλη με καλώδιο RCA ήχο στον densen DM10 στην δεύτερη είσοδό του.
Πέμπτο βήμα: Σύνδεσα τα δύο μπροστινά ηχεία στον Densen DM10.

Στο διαταύτα. Στην αρχή δεν άκουγα ήχο από τα ηχεία όταν είχα τον technics στην λειτουργία DVD input 6chanel. Προβληματίστηκα. Ενώ έπαιζε μουσική κανονικά από το καλώδιο από το LG BD 390, δεν έπαιζε τίποτα όταν έβαζα ταινία . Μετά από λίγο πειραματισμό και έγινε το θαύμα. Έπαιζε κανονικά και από τον technics προς τον densen και από εκεί στα ηχεία. Το πρόβλημα είναι ότι απαιτείται κάθε φορά το άνοιγμα και των 2 ενισχυτών. και επιπλέον πρέπει να εξηγήσω στην γυναίκα μου πως να ανοίγει το tuner (το πιο δύσκολο από όλα).

Το swicht πολύ χρήσιμο αλλά και πολύ ακριβό. Ένας διακόπτης 120€; Θα ήταν ευχής έργον να είχε ο densen bypass through ώστε να μην τον ανοίγω ή το αντίθετο ο technics. Αλλά μιλάμε για 2 κομματια 20ετίας. Επίσης ένας μείκτης για να ανεβάσω λίγο τα μπάσα και τα πρίμα για να ρθει στα γούστα μου αλλά λεπτομέρειες. Τον δοκίμασα με ACDC (You shock me all night long) και με DEF LEPPARD (woman) και όντως ακούς καλά μουσική.

Χρειάζομαι και μια αναβάθμιση τα καλώδια; θα δω διαφορές; για τα ηχεία πήρα σχετικά καλό καλώδιο. Αλλά τις συνδέσεις μεταξύ του densen - technics - lg τις έκανα με φτηνιάρικα καλώδια RCA. Προτείνετε να τα αλλάξω;
Αυτά και ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top