Το όνειρο (PPG)


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Πραγματικά αν έχεις καλή κάρτα γραφικών για μένα ένα 30-40% καλύτερη εικόνα. εδικά σε θέμα banding δεν υπάρχει σύγκριση
όχι ρέι...zidoo και κσερό πσωμί:p:laugh:
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Δηλαδή;
Τόσο καλύτερη εικόνα βγάζεις από πισι;
Πιθανολογώ ότι πολλά από τα παρακάτω σου είναι γνωστά, αλλά τα γράφω για όποιον μπορεί να ενδιαφέρει :)
Σε ένα TV box, η ποιότητα της εικόνα περιορίζεται από τον Image Processor της συσκευής. Πέρα από τα παλιά και αγαπημένα της Sigma (που κι αυτά δεν ήταν τέλεια), η ποιότητα σε όλα τα νέα με όλα τα καλούδια επιδέχεται βελτίωση. Συμπεριλαμβάνω και τα AMLogic, και τα Realtek, και το Shield, και το Apple, κλπ.
Ούτε το PC έχει σούπερ-ντούπερ εικόνα από μόνο του, αλλά εκεί ξεφεύγουμε από τις εγγενείς δυνατότητες του hardware, αφού έχουμε τεράστια αποθέματα ισχύος για να πειράξουμε την εικόνα με software, σε πραγματικό χρόνο, βάζοντας τον επεξεργαστή να κάνει τη βαριά δουλειά (post-processing). Την ίδια δουλειά κάνει και κάποιος πανάκριβος image processor, απλά σε "μαύρο κουτί".
Αυτή η δουλειά μπορεί να είναι οτιδήποτε, από rescale, μετατροπή HDR σε SDR, αλλαγή χρώματος, sharpen, κλπ.

Όταν κάποιος συνηθίσει να φέρνει την εικόνα τόσο στα μέτρα του, δύσκολα γυρνάει στο take-it-or-leave-it του TV box. Στην OLED πλέον κλίνω στο να παρακάπτω εντελώς το media player και να κάνω stream απευθείας στην τηλεόραση από streaming server, οπότε συμμετέχει μόνο ο image processor της TV. Για άλλα μέσα αναπαραγωγής προφανώς χρειάζονται άλλες λύσεις, αλλά το PC έχει τη μέγιστη ευελιξία...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Παλαιοσυζητημένο, αν ψάξεις θα βρείς.
πριν κλείσει η oppo να φανταστώ?:p
να δω τι θα κάνετε μόλις σταματήσουν τα updates:roflmao::laugh:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν έχουν σταματήσει .
Και δεν προβλέπεται.
Ειδικά τώρα που σταματησε την πώληση τους .
Αν και βρίσκεις ακόμα .
Εάν ασχοληθεί κάποιος θα δει ότι συνεχίζει να βγάζει .
Κ ότι υπάρχει και σε άλλο κουτί με άλλο όνομα .
Και πουλιέται και σε διπλή τιμή ...
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
:rolleyes: Διπλη ή μιση αποφασιστε ,ποιον να πιστεψω τωρα;:laugh:
Και τα δυο ισχύουν.


Πάντως, το οτι πιστεύετε πως με το μάτι και το madVR θα έχετε "καλύτερη" εικόνα απο την καταγραμμένη στο BD ή το UHD BD με ξεπερνά. :p

Μισώ με πάθος κάθε sharpening καραγκιοζιλίκι, όπως και κάθε "βελτίωση" της κίνησης. >:(
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το πρόβλημα του tone mapping παραμένει υπαρκτό και με το οππο πάντως.

Προφανώς processing γίνεται από κάθε player..
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Και τα δυο ισχύουν.


Πάντως, το οτι πιστεύετε πως με το μάτι και το madVR θα έχετε "καλύτερη" εικόνα απο την καταγραμμένη στο BD ή το UHD BD με ξεπερνά. :p

Μισώ με πάθος κάθε sharpening καραγκιοζιλίκι, όπως και κάθε "βελτίωση" της κίνησης. >:(
Εάν κάποιος χρειάζεται post-processing, ο υπολογιστής είναι ένα πολύ ισχυρό εργαλείο για να το πετύχει (με bonus ότι μπορεί να κάνει και το διάβασμα και το decoding). Το πώς θα το χρησιμοποιήσει είναι άλλη συζήτηση, την οποία εγώ επιμελώς απέφυγα να ακουμπήσω :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Το Panasonic έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το oppo, και με σημαντική διαφορά, κι όχι μόνο λόγω καλύτερου tone mapping.

Το oppo είναι αγαπητό στον κόσμο, διότι (σπασμένο - jailbreak) παίζει τα πάντα όλα, είναι ένα γενικής χρήσεως player που ότι αρχείο και να του βάλεις, το παίζει.

Να μη το θεωρούμε όμως και απολύτως κορυφαίο στην εικόνα, διότι απλά, δεν είναι. Το θέλει το λουματζεν...

Η προσωπική μου άποψη, μεταξύ oppo και Nvidia shield (στον καλιμπραρισμενο sony 4k) είναι πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Ναι, μικροδιαφορές υπάρχουν, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο παίζει ας πούμε "καλύτερα" (και δεν έχω εξοπλισμό να το μετρήσω, sorry).

Οπότε, νομίζω δηλαδή, πολύ φασαρία για το τίποτα.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απ'οσο γνωρίζω, ο λογκεο έχει το οππο με λουματζεν, κι ήπιε 3 βαρέλια καφέ ο Καστρουνης για να φτιάξει τα πρισετ στον προσεσορ..

Προφανώς ο λογκεο δεν είναι χαζός που έχει προσεσορ στην έξοδο του οππο, απλώς προσπαθεί να διορθώσει τα σφάλματα εικόνας του player.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Να συμπληρώσω ότι από τον λογκεο άκουσα (ας με διορθώσει αν κάνω λάθος) πως το ταπεινό zidoo δε το θεωρεί τόσο "ταπεινό", ίσα ίσα μάλλον το αντίθετο, δηλαδή με τις τελευταίες αναβαθμίσεις βγάζει εξαιρετική εικόνα.

Και το zidoo το έχω, και πάλι να σας πω ότι μεταξύ oppo και zidoo, δε βλέπω κάποια σοβαρή διαφορά υπέρ του ενός ή του άλλου, ώστε να μπορώ να αποφασίσω ποιο θεωρώ "καλύτερο", χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω προσέξει μικροδιαφορές.

Στο σκοτεινό επεισόδιο του got, για κάποιο σχετικά αδιευκρίνιστο λόγο πάντως, το oppo ήταν η τρίτη μου επιλογή, δηλαδή χειρότερη εικόνα από τα άλλα 2 media player. Βέβαια μιλάμε για αρχείο μεγάλης συμπίεσης, οπότε κάθε προτίμηση είναι ολίγον τι φάουλ, αλλά και πάλι, έβλεπα πιο καθαρά περισσότερα πράγματα.

Οπότε; Λουματζεν; Πιθανώς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top