Κρέμασμα ηχείων bookshelf στο ταβανι

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έχετε υπόψιν κάποια βάση ηχείων για ταβάνι ή κάποια diy κατασκευή που να μπορεί να σηκώσει ηχείο
Ύψος 30.48 cm, Πλάτος 19.05 cm, Βάθος 26.09 cm και 6 κιλά βάρος, και να μην απαιτείται τρύπημα των ηχείων;
Θα πρέπει ακόμα η κλίση αριστερά δεξιά αλλά και πάνω κάτω να ρυθμίζεται, και να έχουν όσο το δυνατόν λιγότερη απόσταση από το ταβάνι.

Ευχαριστώ
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα jbl control one, που έχω για atmos, με κάτι μεγαλύτερο. :p
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα jbl control one, που έχω για atmos, με κάτι μεγαλύτερο. :p
σωστη αποφαση...;)

τρουπατο, μην το φοβασε, ξυλο ειναι δεν ειναι πλαστικουρα.....απλα να το τρουπησης απο τα πλαινα
....εγω πηρα κατι τετοιο εκανα και ενα Π σε σιδερα και το επιασα στο πλαι.....τελεια δουλεια :D

https://www.thomann.de/gr/km_24185_universalwandhalter.htm
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- τα έχω κρεμάσει με ελαστικές ταινίες και τους έχω δώσει την απαραίτητη κλίση

- όλα αυτά σε δικαναλο 4 τεμάχια

- έχω και δαπέδου, αλλά αυτα τα 4 είναι για το μπούγιο και για όταν μαζευόμαστε αρκετοί

- ψωτο, βλέπε στις παρουσιάσεις των συστημάτων μας, με την ονομασία,,, so far so good
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
αν ειναι τα pro μη τα αλαξεις αν ειναι τα απλα αλλαξε τα.το καλυτερο αποτελεσμα για ατμο το εχουν παντως τα ηχεια οροφης
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
τα pro πεζουν αρκετα πιο δυνατα τα ειχα δοκιμασει κ τα 2
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Είναι τα απλά... Όχι τα pro.
Μετά από μερικές αλλαγές μου περίσσεψαν 2 πολκ s15. Σκέφτομαι αντί να τα δώσω, να πάρω άλλα 2, να τα βάλω για ατμός, και να δώσω τα 4 jbl control 1.
Κολλάω μόνο στο πως θα τα κρεμάσω. Θα ήθελα να αποφύγω τις τρύπες, και οι κλίσεις είναι ένα θέμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ανοίγεις δουλειές φίλε , χωρίς λόγο.
Ασε τα jbl να κάνουν ότι μπορούν.
Αν δεν μπορούν , πάρε άλλα jbl.


Για να γουστάρει και ο ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ανοίγεις δουλειές φίλε , χωρίς λόγο.
Ήλπιζα ότι θα υπήρχε κάποια εύκολη λύση για το κρέμασμα.
Μάλλον είναι ποιο δύσκολο από ότι νόμιζα...
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τα είδα ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα δικά μου είναι μακριά από γωνίες και τοίχους, και θα δυσκολευτώ με τις κλίσεις αν χρησιμοποιήσω ιμάντες...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
https://www.thomann.de/gr/the_box_a...cket.htm?sid=bada4e797c5ce2d726892aacc5d55259

ακομη καλυτερη απο αυτη που εβαλε ο Κωστας..:tongue:.ακου τι θα κανεις χωρις καμια τρυπα εξτρα στα ηχεια...
Ξεβιδωνεις τις 4 βιδες (μπορει και 2 να αρκουν αλλα καλλιο γαιδουροδενε ) του πλαστικου καπακιου των μπορνων και βιδωνεις εκει τη βαση (θα χρειαστει νεες τρυπες αυτη η μεταλλικη επιφανεια γιατι απιθανο να ταιριαζουν) αφηνοντας σχετικη διοδο για τα καλωδια φυσικα....και εισαι τελειος νοικοκυρεμενος εργοστασιακος...:wink:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Eκεί πάνω τα ηχεία , έπρεπε να είναι γυρισμένα ανάποδα , εκτός αν η θέση ακρόασης είναι στα 5-6 μέτρα.
- έχουν έντονη κλίση , και βλέπουν στο κέντρο του σαλονιού στο 1,5 μέτρο ύψος . . . έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει τίποτα εκεί για να καθίσεις . . . πάντα ακούω off axis ή και εκτός σαλονιού . . . για το μπούγιο είναι όχι για ακροάσεις ( υπάρχουν άλλα για αυτό )

- τα δοκίμασα και ανάποδα αλλά δεν άλλαξε κάτι σημαντικό . . . οπότε οι αντανακλάσεις του tweeter από το ταβάνι δεν είναι μεγάλες . . . εξ΄άλλου ο χώρος μου πάσχει από υπερηχοαπορρόφηση , είναι δηλ. αρκετά μουντός και θα ήθελε παραπάνω υψηλές . . . στις εντάσεις όμως που ακούω ( και στο μουσικό πρόγραμμα ) , μιά χαρά είναι
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top